Kolej na Podróż

Ciekawostki o Szwajcarii – 25 ciekawostek, które warto znać

Szwajcaria – kraj gór i widoków zapierających dech w piersiach. Doskonałe miejsce dla zamożnych amatorów aktywnego wypoczynku oraz podróży pociągami. Warto poznać ciekawostki o Szwajcarii pokazujące kraj z trochę innej perspektywy.

1. W Szwajcarii kobiety otrzymały prawo wyborcze dopiero w 1971 roku.

2. Szwajcarzy zwykle kilka razy w roku głosują w referendum w sprawach, w których w innych krajach byłoby to nie do pomyślenia, jak np. ustawowej płacy minimalnej, czy budowy tunelu w przełęczy św. Gottarda.

3. W 2008 roku władze szwajcarskie zakazały posiadania tylko jednej świnki morskiej, ponieważ zwierzęta bardzo cierpiały z powodu samotności.

4. Najdłuższy tunel na świecie to tunel bazowy pod przełęczą Gottarda. Tunel kolejowy o długości 57 kilometrów został oddany do użytku w 2016 roku.

5. Szwajcaria posiada bardzo gęstą sieć kolejową – pociągi są tam popularnym środkiem transportu, znanym na całym świecie z punktualności. W kraju działa około stu pasażerskich przewoźników kolejowych.

6. Tylko Szwajcaria i Watykan mają kwadratowe flagi.

7. W Szwajcarii obowiązują aż 4 języki urzędowe – niemiecki, włoski, francuski oraz retoromański; w dodatku większość mieszkańców dobrze mówi po angielsku.

8. Szwajcaria posiada sieć schronów, któe mogą pomieścić więcej osób niż liczba mieszkańców kraju. Największy schron przeciwatomowy to tunel drogowy Sonnenberg pod Lucerną – może pomieścić 20 tysięcy osób i należy do największych schronów w Europie.

9. Szwajcarska firma Nescafe w 1938 roku wynalazła kawę rozpuszczalną.

10. Pomimo wysokich cen Zurych od lat klasyfikowany jest w czołówce rankingu miast najlepszych do życia.



11. Szwajcaria to jedyny kraj, gdzie jest legalna turystyka w celu dokonania wspomaganego samobójstwa.

12. W Szwajcarii są 4 podzielone miasta: Laufenburg i Rheinfelden podzielone pomiędzy Niemcy a Szwajcarię; na część niemiecką i szwajcarską podzielona jest też Konstancja, przy czym część szwajcarska nazywa się Kreuzlingen. Pomiędzy Szwajcarię a Włochy podzielone jest Como – część włoska nazywa się Como, część szwajcarska Chiasso. Miejscowość Saint-Gingolph podzielona jest podzielona między Szwajcarię a Francję.

13. Jednym z najlepiej opłacanych zawodów jest nauczyciel.

14. Znaczącą siłą polityczną w kraju jest partia Anti-PowerPoint Party, która walczy między innymi o zaprzestanie używania programu Microsoft Powerpoint do prezentacji.

15. W 2007 roku szwajcarska armia przez pomyłkę wkroczyła do Liechtensteinu.

16. Litery CH – międzynarodowy symbol Szwajcarii pochodzą od „Confederatio Helvetica”, czyli „Konfederacja Szwajcarii”. Nazwę w języku łacińskim, aby nie faworyzować lub dyskryminować żadnego z czterech oficjalnych języków.

17. W Szwajcarii są dwie enklawy – niemieckie Büsingen otoczone na lądzie przez kanton Szafuza i miasto Campione d’Italia otoczone kantonem Ticino.

18. Podobno szwajcarskie scyzoryki są czerwone, aby były lepiej widoczne w śniegu.

19. Najstarszym miastem Szwajcarii jest Chur. Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą sprzed 5000 lat.

20. Średnia wieku Szwajcarów wychodzących za mąż to ponad trzydzieści lat. Ponad 40% małżeństw kończy się rozwodem.

21. Komik Charlie Chaplin ostatnie 25 lat swojego życia spędził w Szwajcarii. Zmarł 25 grudnia 1977 roku i został pochowany na cmentarzu w Vevey. Rok później jego grób został rozkopany, a trumna z ciałem skradziona. Sprawcy żądali okupu za zwrot trumny z ciałem. Jak się okazało, kradzieży dokonali Polak i Bułgar. Historia stała się inspiracją do nakręcenia filmu „Cena sławy” w reżyserii Xaviera Beauvoisa. [1]

22. 6 września 1982 roku czterech polskich emigrantów zajęło polską ambasadę w Bernie. Trzy dni później ambasada została odbita przez komandosów a zakładników uwolniono. Dwa lata później na podstawie historii powstał polski film „Ultimatum”.

23. Szwajcaria oficjalnie nie ma stolicy. Siedziba rządu mieści się w Bernie i właśnie to miasto uważane jest za miasto stołeczne.

24. Watykańska Gwardia Szwajcarska składa się z młodych Szwajcarów wyznania katolickiego.

25. Jedynym Szwajcarem w kosmosie był astronauta Claude Nicollier, który wziął udział w czterech misjach kosmicznych.Źródła:

[1] https://wpolityce.pl/kultura/254020-polak-i-bulgar-kradna-cialo-charliego-chaplina-zobacz-zwiastun

Od autora: Ciekawostki o Szwajcarii i inne podobne artykuły znajdują się w dziale „Rozrywka” i są przeznaczone dla osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy o opisywanych krajach. Artykułu nie należy brać jako pracy naukowej, tylko czytać z przymrużeniem oka. 

%d bloggers like this: