Grajewo to miasto powiatowe liczące ponad 20 tysięcy mieszkańców. Dworzec kolejowy w Grajewie z 1873 roku, wraz z pobliską wieżą ciśnień, został wpisany na listę zabytków. Jest to duży, bardzo zaniedbany budynek o ogromnym potencjale. Na dworcu nie ma kas ani poczekalni. Czynne są 2 perony i 3 krawędzie peronowe. Nad torami przechodzi się kładką dla pieszych. W 2020 roku miał rozpocząć się remont dworca kolejowego, który powinien zakończyć się jeszcze w 2021 roku. W następnych latach ma zostać otwarta poczekalnia.
W Grajewie zatrzymują się pociągi regionalne z Białegostoku do Ełku oraz pociągi pospieszne różnych relacji, najczęściej z Białegostoku na północ Polski, ale nie jest to regułą. Przez Grajewo kursują także autobusy dalekobieżne; z miasta można się dostać autobusem np. do Warszawy, Łomży lub Suwałk.
Powiązane artykuły:
Pociągiem po województwie podlaskim – co zwiedzić i zobaczyć
Linia kolejowa Białystok – Ełk – co zobaczyć (pociąg + rower)
Atrakcje turystyczne w pobliżu dworca kolejowego w Grajewie i okolicach:
– neogotycki kościół pw. Trójcy Świętej z lat 1879-1882; obok kościoła dzwonnica z 1837 roku.
– na cmentarzu kplica grobowa Wilczewskich z 1839 roku.
Centrum Tradycji Mleczarstwa – pierwsze w Polsce Muzeum Mleka, czynne codziennie od 10 do 18. Multimedialna ekspozycja ma za zadanie przybliżyć zwiedzającym właściwości mleka i etapy jego przetwórstwa. Lokalizacja pierwszego polskiego Muzeum Mleka nie jest przypadkowa, bowiem Grajewo promuje się jako „polska stolica mleczarstwa”.
Strona internetowa: www.muzeummleka.pl
Grajewska Izba Historyczna – oddział lokalnego centrum kultury, zajmujący się gromadzeniem pamiątek i promowaniem historii lokalnej. Mieści się w byłej remizie strażackiej. Oprócz zwiedzania wystaw można skorzystać z biblioteki i archiwów; placówka zajmuje się także organizacją konferencji, uroczystości oraz współpracą z wydawnictwami.
Strona internetowa: www.gih.grajewo.pl
Swego rodzaju atrakcją turystyczną mogą być niedawno wybudowane kościoły na obrzeżach miasta – kościół pw. św. Jana Pawła II oraz kościół pw. MB Nieustającej Pomocy. Szczególnie ten drugi jest obiektem drwin internautów, ale za jakiś czas może być wielką atrakcją i świadectwem naszych czasów.
Tuż na północ od Grajewa przebiega granica województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
5 kilometrów na północ od dworca w Grajewie można zobaczyć cmentarz żołnierzy niemieckich w Boguszach. Na granicy wsi Bogusze i Prostki znajduje się słup graniczny z 1545 roku na trójstyku Królestwa Polskiego, Prus Książęcych i Wielkiego Księstwa Litewskiego.
9 kilometrów na północ od dworca w Grajewie zabytkowy drewniany kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1667 roku we wsi Ostrykół w województwie warmińsko-mazurskim. Na terenie wsi i w okolicach można natrafić na poniemieckie schrony.
10 kilometrów na wschód od dworca warto zobaczyć drewniany kościół pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika z 1865 roku w Rydzewie.
Źródła:
grajewo.naszemiasto.pl/rusza-remont-dworca-pkp-jeszcze-w-tym-roku-budynek-bedzie/ar/c1-7404076