Dworzec kolejowy Mońki położony jest w miasteczku Mońki w województwie podlaskim. W Mońkach zatrzymują się pociągi REGIO firmy Polregio oraz pociągi pospieszne PKP Intercity. Opracowanie dotyczące miasta Mońki podaje, że budynek dworca kolejowego w Mońkach został wybudowany w latach trzydziestych XX wieku.
Powiązane artykuły:
Pociągiem po województwie podlaskim – co zwiedzić i zobaczyć
Linia kolejowa Białystok – Ełk – co zobaczyć (pociąg + rower)
Dworzec kolejowy w Mońkach prezentuje się bardzo ładnie, jeśli chodzi o styl budowy, natomiast od lat popada w ruinę. Jest zamknięty, nie ma kas, poczekalni, według strony PKP toaleta jest dostępna. Okna i drzwi są zabite deskami. Na piętrze podobno znajdują się mieszkania. W 2011 roku budynek dworca został wpisany do rejestru zabytków. Planowany jest remont budynku. Kilka lat wcześniej miasto planowało przejąć budynek od zarządcy, jednak nie doszło do przekazania remontu. Planowana jest rewitalizacja otoczenia oraz utworzenie muzeum w wyremontowanym budynku dworca.
Adres dworca Moński: ul. Dworcowa 4, 19-100 Mońki
Atrakcje turystyczne w pobliżu dworca i okolic Moniek:
Mońki nie należą do miast atrakcyjnych dla turystów. Blisko dworca znajduje się kościół pw. MB Częstochowskiej i św. Kazimierza. Kościół został konsekrowany w 1931 roku, jednak prace nad jego budową trwały dużo wcześniej. Zlokalizowano go na wzgórzu, aby był widoczny w promieniu wielu kilometrów. W 1944 roku wycofujące się wojska niemieckie wysadziły kościół. Jego odbudowę rozpoczęto w 1947 roku na starych fundamentach, jednak z pracami przy odbudowie trzeba było poczekać aż 10 lat z powodu nieprzychylności władz, które nie zezwoliły na odbudowę. We wrześniu 1960 roku kościół został poświęcony.
7 kilometrów od dworca w Mońkach położona jest wieś Sikory. Można tam zobaczyć niszczejący dwór należący dawniej do do rodziny Świerzbińskich herbu Rawicz, wybudowany około 1776 roku. W czasie okupacji niemieckiej przez jakiś czas mieściła się w nim szkoła. Odnowiony został natomiast młyn w tej samej wsi, wzmiankowany w dokumentach już w 1635 roku.
10 kilometrów na południowy wschód od dworca leży wieś Kalinówka Kościelna. Zabytki we wsi to drewniany kościół pw. św. Anny z lat 1768-1774 , wiatrak typu paltrak z 1924 roku. Przy kościele zabytkowy lamus (budynek gospodarczy).
11 kilometrów na zachód od dworca można zobaczyć kościół pw. św. Piotra i Pawła we wsi Trzcianne. Kościół wzniesiony w 1846 roku, został rozbudowany w latach 1949-1950. Dzwonnica stojąca obok pochodzi z 1873 roku. W 1992 roku przeprowadzono remont generalny kościoła.
Źródła:
www.e-monki.pl/studniarek/ksiazki_mo.html
wspolczesna.pl/monki-budynek-dworca-kolejowego-ma-trafic-do-rejestru-zabytkow-zdjecia/ar/13447217
dworypogranicza.pl/index.php/dwory/170-sikory