Kolej na Podróż

Dworzec kolejowy w Nałęczowie – przewodnik dla pasażerów

Dworzec kolejowy w Nałęczowie to jeden z interesujących dworców kolejowych przy linii kolejowej z Warszawy do Chełma. Wbrew nazwie znajduje się na skraju wsi Drzewce Kolonia, daleko od centrum Nałęczowa, przy drodze lokalnej prowadzącej do uzdrowiska. Na stacji zatrzymują się pociągi osobowe i pospieszne.

Opis według stanu z 13.07.2023 – informacje mogą się zdezaktualizować

Dworzec kolejowy w Nałęczowie

Dworzec kolejowy w Nałęczowie (fot. Robert Laskowski – za zgodą)

Dworzec kolejowy w Nałęczowie – usługi dla pasażerów

Dworzec w Nałęczowie został wyremontowany, jednak infrastruktura dla pasażerów nie jest imponująca. Wewnątrz dworca znajduje się tylko pięć krzesełek w rządku. Wydzielone pomieszczenia na kasy pozostają niezagospodarkowane, na dworcu nie ma punktu gastronomicznego ani sklepu spożywczego.

Perony wyremontowane, przejście na peron 2 odbywa się tunelem, po schodach lub windą, przygotowano wjazd do tunelu dla osób niepełnosprawnych. Paerony zadaszone, tunel również po remoncie.

Toalety dostępne – osobne wejście, brak skrzynek bagażowych. Brak automatu z napojami.

Dworzec położony jest około 4 kilometry od centrum miasta. Problemem jest transport do centrum, ponieważ z dworca kursuje niewiele busów, natomiast taksówki są bardzo drogie.

Obok znajduje się nieczynny od wielu lat peron Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej.

Nałęczów dworzec PKP

Dworzec w Nałęczowie – wnętrze (fot. Robert Laskowski, za zgodą)

Rys historyczny

Kolej dotarła do Nałęczowa w drugiej połowie 1877 roku. Pierwszy drewniany dworzec został zbudowany w około 1880 roku – według źródeł internetowych to drewniany dworzec w Sadurkach. Obecny murowany budynek pochodzi z 1925 roku, a w jego bryle można dostrzec rozwiązania architektoniczne zastosowane przy budowie dworca kolejowego w Lublinie – architektura dworca przypomina połączenie charakterystycznego dla dwudziestolecia międzywojennego stylu dworkowego z elementami renesansu lubelskiego.

Budynek założono na planie wydłużonego prostokąta – wyodrębiono korpus główny na rzucie kwadratu, skrzydłami po bokach i skrajnymi aneksami. Bryła dwukondygnacyjna, podpiwniczona.

Układ wnętrza pięciodzielny z holem na rzucie kwadratu, w południowo-wschodnim narożu wyodrębniona klatka schodowa na piętro. Skrajne aneksy dwutraktowe. Wewnątrz zachował się historyczny wystrój klatek schodowych.

W 2007 roku na dworcu wymieniono centralne ogrzewanie i wyremontowano kotłownię.

Gruntowny remont miał miejsce w latach 2008-2009 roku. Podczas przebudowy stacji zainstalowano system monitoringu, odnowiono elewację budynku, wymieniono stolarkę drzwiową i okienną, zrobiono parking dla rowerów. Wybudowano chodniki łączące perony z podjazdem. Stary szalet został wyburzony, toalety w budynku dworca wyremontowano i przystosowano dla osób niepełnosprawnych. Koszt modernizacji wyniósł 1,5 mln. złotych.

Od lat pojawiają się zapowiedzi remontu linii kolejowej i reaktywacji pociągów Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej na odcinku Karczmiska – Nałęczów, ale na razie z zapowiedzi nic nie wynika.

Nałęczów PKP

Przejście z dworca do tunelu prowadzącego na perony (fot. Robert Laskowski, za zgodą)

Atrakcje turystyczne w okolicy

Nałęczów to popularne uzdrowisko o profilu kardiologicznym, warto także odwiedzić położone niedaleko Puławy i Kazimierz Dolny. W samym Nałęczowie możemy pospacerować po rozległym Parku Zdrojowym z Wyspą Miłości, Pijalnią Czekolady i pijalnią wód mineralnych. Należy wymienić zabytkowe budynki sanatoriów i Pałac Małachowskich. W części Nałęczowa natrafimy na drewniane wille z przełomu XIX i XX wieku, kiedy uzdrowisko cieszyło się popularnością wśród polskich pisarzy. Dziś możemy zwiedzić tutejsze muzea przypominające o dwóch wybitnych polskich twórcach literatury – Muzeum Stefana Żeromskiego oraz Muzeum Bolesława Prusa.

Nałęczów

Uzdrowisko Nałęczów (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: