Kolej na Podróż

Dworzec kolejowy w Sarajewie – przewodnik dla pasażerów

Sarajewo to stolica Bośni i Hercegowiny i największy węzeł kolejowy w kraju. Dworzec kolejowy w Sarajewie to bardzo duży budynek, z którego odjeżdża około dziesięciu pociągów dziennie.

Dworzec został wybudowany w latach 1947-1952 według projektu architektów z Czechosłowacji i Niemieckiej Republiki Demokratycznej. W czasie otwarcia był jednym z najnowocześniejszych dworców kolejowych w Europie. W dzisiejszych czasach architektura oraz atmosfera na dworcu przypominają czasy dawno minionego ustroju. Dla osób z Europy Zachodniej i Europy Środkowej wizyta na dworcu w Sarajewie to jak cofnięcie się w czasie o kilkadziesiąt lat.

Dworzec kolejowy w Sarajewie

Dworzec kolejowy w Sarajewie (fot. Kamil Kumala – nadesłane)

Do naszych czasów nie dotrwał natomiast pierwszy sarajewski dworzec kolejowy, zbudowany w 1882 roku jako stacja kolei wąskotorowej. Budynek został wyburzony w 1979 roku, a na jego miejscu zbudowano osiedle bloków z wielkiej płyty.

Obecnie jest zdecydowanie za duży w stosunku do potrzeb wynikających z transportu pasażerów i nie zanosi się, aby w przyszłości znacznie wzrosła liczba połączeń kolejowych. W środku oficjalnie obowiązuje zakaz palenia, jednak wszędzie na dworcu czuć dym papierosowy. Na terenie stacji obowiązuje także zakaz fotografowania, lecz tego zakazu również nikt nie przestrzega.

Usługi dla pasażerów na dworcu:

– kasa biletowa (bilety wydawane tylko do 17:00, przerwa obiadowa)
– toaleta
– dwie kawiarnie

Na stacji nie ma informacji turystycznej ani kolejowej.

Wnętrze dworca w Sarajewie (fot. Dreamstime.com)

Przechowalnia bagażu (garderoba) dostępna jest na położonym tuż obok dworcu autobusowym. Pieniądze można wymienić na usytuowanej w pobliżu poczcie.

Na stacji są 3 zadaszone perony. Dojście na perony przejściem podziemnym – wyjątek to peron 1. Przejście nie jest przystosowane dla potrzeb osób na wózkach inwalidzkich, osób z wózkami dziecięcymi lub z ciężkim bagażem. Takie osoby w praktyce nie są w stanie skorzystać z dworca.

W pobliżu dworca znajduje się przystanek tramwajowy. Łatwy dojazd do centrum miasta tramwajem nr 3. Dostępne są bilety jednodniowe, jednak strona firmy obsługującej komunikację miejską w Sarajewie zawiera bardzo mało przydatnych informacji.

Dojście z dworca kolejowego do największych atrakcji trwa 20-30 minut, w zależności od tempa spaceru.

Około 100 metrów od dworca wznosi się biurowiec Avaz Twist Tower. Budynek ma 36 pięter. Na 35 piętrze znajduje się kawiarnia, piętro wyżej turyści mogą podziwiać panoramę miasta z tarasu widokowego (widać również dworzec kolejowy i torowisko).

KJKP Gras – komunikacja publiczna w Sarajewie.

Powiązane artykuły:

Kolej w Bośni i Hercegowinie – przewodnik dla pasażerów

Sarajewo dworzec

Dworzec w Sarajewie z Avaz Tower (fot. Dreamstime.com)

%d bloggers like this: