Kolej na Podróż

Dworzec kolejowy w Zgierzu – przewodnik dla pasażerów

worzec kolejowy w Zgierzu położony jest przy liniach kolejowych z Łodzi do Łowicza i Kutna. Zatrzymują się tu pociągi regionalne i pospieszne, a samo miasto może być atrakcyjnym celem dla turystów chcących zwiedzić coś więcej niż modne, skomercjalizowane do granic możliwości miejsca.

Opis według stanu z 22.07.2023 r. – informacje mogą się zdezaktualizować.

Dworzec kolejowy w Zgierzu

Dworzec kolejowy w Zgierzu od strony miasta (fot. materiały prasowe PKP)

Dworzec kolejowy w Zgierzu – usługi dla pasażerów

Dworzec kolejowy w Zgierzu jest niewielkim dworcem, który wydaje się niezagospodarowany, aczkolwiek rozmiary budynku nie pozwalają na zbyt wiele.

Na dworcu nie ma kasy biletowej – wygospodarowano pomieszczenie na kasę, jednak stoi ona pusta.

Toaleta bezpłatna, ogólnodostępna i czysta.

Przejście na perony odbywa się wybudowanym kilka lat temu przejściem podziemnym prowadzącym do dzielnic położonych za torami. Wcześniej na perony przechodziło się przez tory spod budynku dworca. Perony wyremontowane lub nowo wybudowane, zadaszone. Zamontowano windy na perony dla osób niepełnosprawnych.

Na samym dworcu nie ma sklepu ani punktu gastronomicznego, natomiast w pobliżu znajduje się mała piekarnia oraz większa, ciesząca się dużą popularnością pizzeria.

Przed dworcem jest niewielki parking.

Budynek dworca monitorowany, ochroniarz zjawił się po minucie, od kiedy zacząłem robić zdjęcia.

Zgierz dworzec PKP

Puste wnętrze dworca w Zgierzu

Dworzec kolejowy w Zgierzu – rys historyczny

Budynek zgierskiego dworca został wzniesiony na początku XX wieku, podczas budowy linii kolejowej Warszawsko-Kaliskiej przez Łódź. Z wyglądu przypomina inne dworce budowane przy tej linii w tamtym czasie.

Dworce według tego samego projektu zobaczymy w położonych przy tej linii Pabianicach, Łasku i Zduńskiej Woli, takie dworce pojawiły się w Strykowie, Głownie, Sochaczewie i Sieradzu. Należy wziąć pod uwagę, że linię Warszawsko-Kaliską poprowadzono trasą Warszawa – Błonie – Sochaczew – Łowicz – Łódź – Pabianice – Sieradz – Kalisz.

Dworzec kolejowy w Zgierzu przetrwał bez większych zniszczeń obie wojny światowe, układ przestrzenny zachował się praktycznie w niezmienionej formie.

Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku otynkowano elewację i przebudowano wnętrza dworca, zmieniając układ niektórych pomieszczeń.

Lata dziewięćdziesiąte XX wieku i pierwsza dekada XXI wieku to okres likwidacji połączeń i upadku kolei. Dworzec kolejowy w Zgierzu zamienił się w ruinę straszącą podróżnych i mieszkańców miasta.

Zgierz stacja PKP

Dworzec kolejowy w Zgierzu przed remontem w 2010 roku (fot. Westborder, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Dworzec został wyremontowany w 2011 roku, w ramach remontu dworców przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Dworce kolejowe w Zgierzu i Pabianicach były pierwszymi dworcami wyremontowanymi w województwie łódzkim. Na zgierskim dworcu odnowiono elewację i wymieniono wszystkie instalacje. Koszt remontu wyniósł 1,9 mln zł.

W 2021 roku zakończyła się budowa przejścia podziemnego na perony i trzech nowych peronów, co oznaczało powstanie nowego układu torowego stacji.

Dworzec Zgierz

Dworzec kolejowy w Zgierzu od strony peronów w 2016 roku, przed przebudową peronów

Atrakcje turystyczne w okolicy

Zgierz to zaniedbane miasto, często zaliczane do najbrzydszych polskich miast (moim zdaniem niesłusznie). W mieście natrafimy wprawdzie na sporo opuszczonych budynków poprzemysłowych i czekające na wyburzenie budynki mieszkalne, jednak warto zobaczyć chociażby liczne drewniane budynki przypominające trochę architekturę w Łotwie i Estonii.

Bardzo ładna jest ulica Rembowskiego, na której mieści się Park Kulturowy „Miasto Tkaczy”. W położonym przy tej ulicy Domu Tkacza działa niewielkie muzeum przedstawiające produkcji sukna. Około 200 metrów dalej można zwiedzić Muzeum Miasta Zgierza ze zrekonstruowanym mieszkaniem bogatych współwłaścicieli fabryki włókienniczej oraz wystawą zabawek.

Ciekawym zabytkiem jest kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Poza centrum działa prywatne Muzeum Pojazdów Zabytkowych z bogatą kolekcją unikatowych pojazdów.

Z dworca do ulicy Rembowskiego dojdziemy w 10-15 minut, spacer do zabytkowego kościoła i Placu Jana Pawła II zajmie około pół godziny.

Zobacz również:
Pociągiem po województwie łódzkim – co zwiedzić i zobaczyć

Zgierz

Ulica Rembowskiego i Dom Tkaczy w Zgierzu

%d bloggers like this: