Kolej na Podróż

Holandia – koleje wąskotorowe i turystyczne

Na terytorium Holandii w miarę regularnie kursuje kilka pociągów turystycznych. Informacje zawarte na tej stronie prawdopodobnie nie są kompletne. Większość przewoźników ma strony tylko w języku holenderskim, którego nie znam, więc informacje są lakoniczne.

Gelderse Smalspor Stichting

Kolejka wąskotorowa kursująca na krótkiej trasie wokół muzeum kolei wąskotorowej w Heteren. Znajduje się nad brzegiem rzeki na terenie dawnej cegielni. Kursuje w wybrane dni; informacje znajdziecie na stronie oficjalnej. Jeśli ktoś zdecyduje się na zwiedzanie małego muzeum i przejazd kolejką, musi z Arnhem dojechać autobusem linii nr 76 do Heteren, a z centrum Heteren przejść pieszo dwa kilometry nad przepływającą niedaleko miasta rzekę. W 2015 roku cena za przejazd wynosilła 4,50 euro.

Strona internetowa: www.smalspoor.nl
Gelderse Smalspoor Stichting na You Tube (04:07)(2015)
Gelderse Smalspoor Stichting na You Tube (06:18)(2014)

Coorus Stoom Jmuiden

Pociągi parowe kursujące zwykle na w każdą niedzielę miesiąca na piętnastokilometrowej trasie na wewnętrznej sieci kolejowej wokół stacji Velserbosch, 4 kilometry od stacji NS Beverwijk. W czasie opracowywania artykułu na stronie nie znalazłem informacji o przejazdach.  Współrzędne stacji Velserbosch: N52.47212, E4.62392.

Strona internetowa: www.csy.nl
Corus Stoom IJmuiden na You Tube (08:04)(2014)

Industriel Smalspoor Museum

Krótkie przejażdżki kolejką wąskotorową (dawna kolej torfowa) przy Muzeum Przemysłowych Kolei Wąskotorowych we wsi Erica . Muzeum czynne jest w środy, czwartki, soboty i niedziele od 1 maja do 31 października.

Strona internetowa: www.smalspoorcentrum.nl
Industrieel Smalspoormuseum na You Tube (43:26)(2015)

Veenpark

Na terenie skansenu (Veenpark) w Barger-Compascuum, niedaleko Emden i granicy holendersko-niemieckiej, kursuje kolej wąskotorowa. Sam skansen w dużej części stylizowany jest na holenderską wieś z lat dwudziestych ubiegłego wieku – dawniej w okolicy wydobywano torf. Kolej wąskotorowa o rozstawie 700 mm to dawna kolej torfowa, obecnie przewozi zwiedzających skansen. Do największych atrakcji należy most zwodzony na trasie kolejki. Okrężna trasa liczy około 2 km, przejazd trwa niecałe 20 minut. Linia wykorzystywana przez kolejkę stanowi niewielką część dawnej sieci kolei torfowych w regionie.

Veenpark

Kolejka na terenie Veenpark (fot. m66roepers, CC-BY, flickr)

Leemspoor

Krótka linia kolei wąskotorowej na peryferiach holenderskiego miasteczka Rijssen. Linia, podobnie jak tabor, obsługiwały wcześniej tamtejszą cegielnię. Przejazdy odbywają się najczęściej w wybrane niedziele. Turyści mogą również zakupić pamiątki związane z kolejką. Z kolejki jako atrakcji korzystają często wycieczki szkolne.

Strona internetowa: www.leemspoor.nl
Leemspoor na You Tube (07:36)(2015)
Leemspoor na You Tube (03:35)(2011)

MBS

Nazwa kolei turystycznej kursującej w wybrane dni pomiędzy Haaksbergen a Boekelo niedaleko Enschede i Hengelo. Pociągi są obsługiwane przez lokomotywy parowe. W Haaksbergen na stacji znajduje się kawiarnia oraz sklep z pamiątkami związanymi z koleją, a tuż przy budynku stacji można zobaczyć zabytkową wieżę ciśnie. W Boekelo podróżni mogą obejrzeć kolekcję różnych pojazdów szynowych. Cena za przejazd tam i z powrotem w 2012 roku wynosi 9 euro dla osoby dorosłej.

Strona internetowa: www.museumbuurtspoorweg.nl
Kolejka Haaksbergen – Boekelo na You Tube (05:58)(2011)

MBS

Pociąg kolei MBS (fot. fot. Rob Dammers, CC-BY, flickr)

Museum Stoomtram

Jeden z najbardziej znanych holenderskich pociągów turystycznych kursujący pomiędzy Hoorn a Medemblik na trasie o długości 15 kilometrów. Pociągi zestawione są z wagonów retro ciągniętych przez lokomotywę parową. Pasażerowie mogą dodatkowo przepłynąć promem z Medemblik do Enkhuizen oraz przejechać się zabytkowym autobusem wokół Medemblik. Pociągi kursują codziennie od kwietnia do października oraz w marcowe i listopadowe weekendy. Czas trwania wycieczki połączonej z przejazdem promem i zabytkowym autobusem przewidziany jest na 4 godziny. Przy kolejce działa Muzeum Maszyn Parowych, które posiada w swoich zbiorach kolekcję zabytkowych holenderskich lokomotyw i wagonów.

Strona internetowa: www.museumstoomtram.nl
Museum Stoomtram na You Tube (04:41)(2015)
Museum Stoomtram na You Tube (08:40)(2013)

RTM Museum Ouddorp

Interesująca zabytkowa kolejka wąskotorowa na wyspie Goeree-Overflakkee na południe niedaleko Rotterdamu. Kursuje po pięciomilowej (wg. strony przewoźnika) trasie pomiędzy stacjami Ouddorp a Mittelplatt. Pociągi kursują w niedziele oraz w wybrane dni. Niedzielne przejazdy obsługiwane są najczęściej przez lokomotywy parowe. Jest to idealna trasa na romantyczną wycieczkę blisko miasta, a jednocześnie z dala od miejskiego zgiełku.

Strona internetowa: www.rtm-ouddorp.nl
RTM Museum Ouddorp na You Tube (08:06)(2015)
RTM Museum Ouddorp na You Tube – film dokumentalny (49:05)(2015)

S.T.A.R. – Stadskanaal onder Stoom

Najdłuższa linia kolejowa w Holandii, po której jeżdżą pociągi parowe. Pociągi kursują pomiędzy Veendam a Stadskanaal lub Musselkanaal na trasie o długości 26 kilometrów. Pierwszy pociąg turystyczny wyjechał w trasę w 1994 roku. Kolej istnieje dzięki wysiłkom wolontariuszy; ponad 120 z nich dba o muzeum kolei zarządzające tą linią. Pociągi kursują w wybrane dni; szczegółowy rozkład dostępny jest na stronie oficjalnej. Pociągi prowadzone są zarówno przez lokomotywy parowe, jak i zabytkowe lokomotywy spalinowe. Bez względu na lokomotywę w składzie są wagony w stylu retro. Przejazd z Vendam do stacji Stadskanaal zajmuje około 37 minut. V Veendam pociągi turystyczne skomunikowane są z pociągami do Groningen.

Strona internetowa: www.stadskanaalrail.nl
Stadskanaal Onder Stoom na You Tube (04:22)(2014)

 Stadskanaal onder Stoom

Pociąg Stadskanaal onder Stoom (fot. Rob Dammers, CC-BY, flickr)

Steenfabriek de Werklust

Krótka linia wąskotorowej kolejki przemysłowej na terenie muzeum dawnej cegielni niedaleko Losser.

Strona internetowa: www.123website.nl/Steenfabriek/95972653

Stoom Stichting Nederland

Wycieczki pociągami retro ciągniętymi przez parowozy po sieci kolei holenderskich oraz w przygranicznych regionach za granicą niemiecką. Na stronie przewoźnika jest bardzo mało informacji w języku angielskim, wycieczki odbywają się okazyjnie.

Stron internetowa: www.stoomstichting.nl

Pociąg kursujący jako kolej Stoom Stichting ( fot. Alexander Matheisen, CC-BY, flickr)

Stoomtrein Goes – Borsele

Turystyczny pociąg ciągnięty przez parowóz okazyjnie kursujący pomiędzy Goes a Hoedekenskerke na linii o długości około siedmiu kilometrów. Po drodze zatrzymuje się w Kwadendamme, a czas przejazdu w jedną stronę to 40 minut. Od 2010 roku w wybrane dni kursuje ponadto zabytkowy szynobus, który zatrzymuje się na dwóch innych stacjach, a swoją podróż kończy w Baarland. Podróż szynobusem na trochę dłuższej trasie również trwa 40 minut. Zdjęcia taboru oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie oficjalnej.

Strona internetowa: www.destoomtrein.nl
Stoomtrein Goes – Borsele na You Tube (23:18)(2014)

Goes - Borsele

Pociąg Goes – Borsele (Rob Dammers, CC-BY, flickr)

Stoomtrein Valkenburgse Meer

Pociąg kursujący na krótkiej trasie przy Muzeum Kolei Wąskotorowych znajdującym się pomiędzy Lejdą a miasteczkiem Wassenaar. Ciuchcia kursuje wokół jeziora Valkenburg od Niedzieli Wielkanocnej do końca września w każdą sobotę i niedzielę. Po drodze jest przewidziany fotostop w okolicach starego lotniska Valkenburg. Trzeba przyznać, iż na zdjęciach pociąg prezentuje się bardzo ciekawie. Muzeum jest otwarte w dni kursowania pociągu od 10:30 do 17:00. Najbliższa stacja kolei holenderskich nosi nazwę „De Vink”. Ze stacji można pieszo dostać się do muzeum.

Strona internetowa: www.smalspoormuseum.nl
Stoomtrein Valkenburgse Meer na You Tube (04:33)(2014)

Veluwsche Stoomtrein Maatschappij

Pociągi turystyczne kursujące pomiędzy Apeldoorn a Dieren. Strona internetowa tylko w języku holenderskim, więc nie mogę podać szczegółowych informacji. Pociągi parowe kursują w wybrane dni. Kalendarz jest