Karpacz to popularna miejscowość turystyczna w województwie dolnośląskim, kojarzona głównie ze Świątynią Wang oraz wielokilometrowymi szlakami turystycznymi. Miasteczko jest tłumnie odwiedzane przez turystów o każdej porze roku.
Powiązane artykuły:
Pociągiem po Dolnym Śląsku – przewodnik po zabytkach i atrakcjach województwa dolnośląskiego położonych wzdłuż czynnych linii kolejowych.
Do Karpacza nie dojedziemy pociągiem, chociaż do miasta docierała linia kolejowa. Ostatni pociąg pasażerski odjechał z Karpacza 2 kwietnia 2000 roku, ruch towarowy wstrzymano 7 miesięcy później. Zachował się dworzec kolejowy, w którym utworzono Muzeum Zabawek, a na krótkim odcinku torowiska sezonowo czynna jest kolej drezynowa. W 2020 roku województwo dolnośląski przejęło nieczynne linia kolejowe z Jeleniej Góry przez Mysłakowice do Kowar i Karpacza – planowana jest ich rewitalizacja w ciągu najbliższych kilku lat i ponowne uruchomienie pociągów pasażerskich. Być może pociągi do Karpacza pojadą już w 2022 lub 2023 roku.
Najbliższa czynna stacja kolejowa to Jelenia Góra oddalona o około 18 kilometrów. Do Jeleniej Góry dojedziemy pociągami Kolei Dolnośląskich z Wrocławia i Zgorzelca, pociągami pospiesznymi PKP Intercity oraz pociągiem Polregio Kamieńczyk z Poznania do Szklarskiej Poręby. Pomiędzy Jelenią Górą a Karpaczem kursują busy i autobusy, które jeżdżą różnymi trasami, więc czas przejazdu waha się od 35 do 60 minut. Do Karpacza dojedziemy także autobusami pospiesznymi z różnych części województwa i kraju, np. z Wrocławia.
Rozkład jazdy autobusów dostępny jest w wyszukiwarce e-podróżnik.