Kolej na Podróż

Koleje zębate w Austrii

Na terytorium Austrii jeżdżą trzy koleje zębate. Dawniej część trasy kolei Erzbergbahn w Styrii również miała zębatkę, ale obecnie jest to zwykła kolej turystyczna normalnotorowa.

Achenseebahn – kolej zębata o rozstawie szyn 1000 mm jeżdżąca w okolicach jeziora Achensee w Tyrolu. Kolej została wybudowana w 1889 roku i od tamtej pory zachowały się dwa parowozy, którymi mogą się przejechać turyści. Przetrwała bez uszczerbku dwie wojny światowe i zawirowania polityczne, szkody spowodował jedynie pożar lokomotywowni w 2008 roku. Jak informują przewodniki, jest to najstarsza kolej zębata, na której nadal kursują parowozy. Trasa pomiędzy stacjami Jenbach a Seespitz liczy 6,78 km, a przewyższenie to 440 metrów.

Strona internetowa: www.achenseebahn

Schafbergbahn – Popularna kolej położona około 50 km od Salzburga. Linia kolejki prowadzi z miejscowości Sankt Wolfgang im Salzkammergut nad jeziorem Wolfgangsee na szczyt Schafberg 1783 m n.p.m . Kolej działa od 1893 roku, obecnie oprócz parowozów na trasę wyjeżdżają także lokomotywy spalinowe i szynobus. Długość trasy to 5,85 km, różnica wysokości pomiędzy stacją początkową a końcową wynosi około 1200 metrów, a maksymalne nachylenie 26%. Rozstaw szyn 1000 mm. Przejazd w jedną stronę trwa 40 minut.

Internauci bardzo chwalą piękne widoki ze szczytu Schafberg oraz kolejki, ale zwracają również uwagę na długie kolejki do kasy w sezonie letnim i ciasne wagoniki. Ceny biletów również są wysokie jak na polskie zarobki.

Strona internetowa: www.schafbergbahn.at

Schneebergbahn –  Najdłuższa z działających austriackich kolei zębatych i najmłodsza, bo oddana do użytku w 1897 roku. Kolej zębata Schneebergbahn przewozi podróżnych z miasteczka Puchberg am Schneeberg w pobliże szczytu Schneeberg (2076 m n.p.m.). Do Puchberg am Schneeberg dojedziemy pociągami podmiejskimi z miasta Wiener Neustadt, doskonale połączonego koleją z Wiedniem. Kolej pokonuje odległość 9,85 km w ciągu 40 minut. Jak wynika z rozkładu jazdy, po drodze zatrzymuje się na 3 przystankach. Bilety są drogie, jednak wydatek rekompensują widoki z góry.

Obecnie w ruchu regularnym kursują nowoczesne, klimatyzowane pociągi, natomiast parowozy z wagonami retro uruchamiane są w wybrane dni i na przejazdy pociągami retro obowiązuje specjalna taryfa.

Strona internetowa: www.schneebergbahn.at

Warto przeczytać:

Kolej w Austrii – przewodnik dla pasażerów
Najpiękniejsze linie kolejowe w Austrii
Koleje wąskotorowe w Austrii

-> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Opracowanie takiego artykułu wymaga dużego wysiłku i wielu godzin pracy. Jeśli informacje okażą się przydatne w planowaniu podróży, możesz mnie wesprzeć drobną darowizną, co umożliwi mi utrzymanie i rozwój strony oraz zmotywuje do jeszcze lepszej pracy. 

Schafbergbahn

Schafbergbahn ( fot. BBPhotodesign, Pixabay)

%d bloggers like this: