Linia kolejowa Gdynia – Słupsk biegnie po obszarze województwa pomorskiego. Odległość pomiędzy stacjami Gdynia Główna a Słupsk to według wyszukiwarki połączeń PKP 110 kilometrów. Opisywany odcinek jest fragmentem dłuższej linii Gdynia – Szczecin, którą w opracowaniach podzieliłem na trzy artykuły. W artykule nie uwzględniam przystanków Szybkiej Kolei Miejskiej.
Zobacz również:
Pociągiem po województwie pomorskim – co zwiedzić i zobaczyć
Linia kolejowa Gdynia – Słupsk – wybrane stacje
Gdynia Główna – ważny węzeł kolejowy, dworzec podzielony na część dla pociągów regionalnych i dalekobieżnych oraz część dla pociągów podmiejskich. Ta pierwsza część wyremontowana na najwyższym poziomie, w drugiej czuć atmosferę lat osiemdziesiątych. Z dworca na deptak i plażę idzie się około 20 minut. Sama Gdynia nie należy do najpiękniejszych miast; zachowało się niewiele zabytków. Miasto znane jest z muzeów: ORP Błyskawica i Dar Pomorza na statkach, Muzeum Emigracji Polskiej, czy Muzeum Miasta Gdynia.
Gdynia Główna – dworzec kolejowy
Gdynia – spacer po mieście (krótki wpis)
Gdynia Chylonia – brak atrakcji turystycznych; w pobliżu las z licznymi ścieżkami spacerowymi.
Rumia – jedyna atrakcja w mieście to wyremontowany dworzec kolejowy. Zaadaptowanie części pomieszczeń na bibliotekę sprawiło, że pojawiał się w mediach jako przykład udanego remontu i jednego z najciekawszych dworców nie tylko w Polsce.
Reda – miasto-sypialnia Trójmiasta, ok. 25 tysięcy mieszkańców. Zabudowa współczesna, jedyny zabytek to kościół pw. Wniebowzięcia NMP.
Wejherowo – miasto liczące ok. 50 tysięcy mieszkańców, stolica powiatu wejherowskiego, dawniej węzeł kolejowy. Szereg zabytków i atrakcji sakralnych, np. kościół pw. św. Trójcy, kościół pw. św. Anny, kościół św. Stanisława Kostki, tzw. Kalwaria Wejherowska; z atrakcji świeckich należy wymienić Pałac Przebendowskich i Keyserlingów, w którym mieści się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.
Atrakcje w okolicy:
na południe od miasta Kaszubski Park Krajobrazowy.
10 kilometrów na południe od miasta Muzeum Saperskie Explosive i Muzeum Techniki Wojskowej Gryf w Dąbrówce.
10 kilometrów na północ od miasta groby pomordowanych podczas II wojny światowej.
Gościcino Wejherowskie – brak atrakcji turystycznych w pobliżu.
Luzino – miasteczko (ok. 7,5 tys. mieszkańców). Można zobaczyć kościół pw. św. Wawrzyńca.
Strzebelino Morskie – w okolicy znajdują się źródła Redy.
Bożepole Wielkie – w okolicy rezerwat Paraszyńskie Wąwozy.
Godętowo – 7 kilometrów na południe od stacji kościół pw. św. Wojciecha w Rozłazinie z połowy XIX wieku. W kościele uwagę zwracają witraże zamontowane w latach 1922-1923, na których z imienia i nazwiska wymienieni są członkowie parafii polegli podczas I wojny światowej.
Lębork Mosty – przystanek kolejowy na przedmieściach Lęborka. 3 kilometry od stacji kościół pw. św. Stanisława Kostki z 1909 roku w Lubowidzu.
Lębork – miasto liczące około 35 tysięcy mieszkańców; węzeł kolejowy. Warto zobaczyć budynek dworca kolejowego, ratusz, zamek, zabytkowe budynki browaru, kościół pw. św. Jakuba, kościół pw. NMP Królowej Polski, inne pojedyncze zabytkowe budynki oraz park imienia Bolesława Chrobrego z wieżą ciśnień, kamiennymi kręgami i czołgiem-pomnikiem. Z Lęborka prowadzi również nieczynna dla pociągów pasażerskich linia kolejowa do Bytowa.
Atrakcje w okolicy:
11 kilometrów na południe kościół pw. Michała Archanioła we wsi Łebunia.
13 kilometrów na południe kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny o konstrukcji ryglowej w Bukownie.
Leśnice – we wsi kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej z około 1910 roku. W Chocielewku (7 km na północ od stacji) kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego z lat 1922-1926.
Pogorzelice – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Potęgowo – 6 kilometrów na południe od stacji pałac we wsi Grąbkowo. 9 kilometrów na południe od stacji cmentarzysko megalityczne w Łupawie.
Głuszyno Pomorskie – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Strzyżyno Słupskie – 5 kilometrów na północ od stacji pałac w Bobrownikach zbudowany w latach 1864-65 przez Franza von Mitzlaff – obecnie siedziba zarządu Farm Frites Poland. Dwa kilometry od Bobrowników kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Damnie. 8 kilometrów na północ od stacji pałac w Łojewie.
Damnica – we wsi pałac z parkiem; obecnie siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz zabytkowy kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. 3 kilometry na południe od stacji ruiny pałacu w Karżniczce. 5 kilometrów na południe od stacji kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Zagórzycy. 5 kilometrów na północ od stacji wspomniany wyżej kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Damnie.
Jezierzyce – w pobliskiej Rogawicy (3 km od stacji) pałac z końca XIX wieku – część pałacu przeznaczono na mieszkania socjalne. W Redzikowie (7 km na południe od stacji) jednostka wojskowa i samoloty-pomniki.
Słupsk – węzeł kolejowy. Ścisłe centrum niecały kilometr od dworca kolejowego. Na tle zabudowy wyróżniają się charakterystyczne budynku Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego, inne zabytki to Nowa Brama, przy której stoi tramwaj jako pomnik, Zamek Książąt Pomorskich, kościół pw. NMP Królowej Różańca Świętego, kościół św. Jacka i kościół św. Ottona, fragmenty murów obronnych z Basztą Czarownic, budynki niektórych szkół. W tzw. Białym Spichlerzu ma swoją siedzibę Muzeum Pomorza Środkowego.
Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂