Linia kolejowa Jarosław – Hrebenne to podkarpacka część linii kolejowej łączącej Jarosław z Zamościem lub, jak kto woli, z węzłem kolejowym Zawada. Przez cały rok na trasie kursują pojedyncze pociągi Rzeszów – Horyniec-Zdrój lub Jarosław – Horyniec-Zdrój, w czasie wakacji, w weekendy także szynobusy z Rzeszowa do Zamościa.
Powiązane artykuły:
Pociągiem po województwie podkarpackim – co zobaczyć – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach województwa podkarpackiego, położonych wzdłuż lub w pobliżu linii kolejowych.
Linia kolejowa Jarosław – Hrebenne – stacje:
Jarosław – miasto warte odwiedzenia. Wyremontowany dworzec kolejowy, z którego idzie się około 10 minut do centrum miasta. Bardzo ładny rynek z ratuszem, podziemna trasa turystyczna, Muzeum w charakterystycznej kamienicy Orsettich; liczne zabytki sakralne – opactwo; kolegiata pw. Bożego Ciała, cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego i inne, zabytkowy cmentarz; ładne budynki niektórych szkół.
Jarosław – co zwiedzić i zobaczyć
Atrakcje w okolicy:
7 kilometrów na południe od stacji drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Chłopicach.
9 kilometrów na południe od stacji dwór Boratyn zaadaptowany na hotel.
5 kilometrów na północ od stacji wspomniana wieś Kruhel z zespołem pałacowo-parkowym i cmentarzem żydowskim.
15 kilometrów na południowy zachód od stacji drewniany kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Hawłowicach z 1683 roku, przebudowany w XIX wieku.
18 kilometrów na południowy zachód od stacji miasteczk Pruchnik – kilkadziesiąt zachowanych drewnianych domów. 3 kilometry na wschód od Pruchnika ruiny zamku w Węgierce.
Munina – jedyna atrakcja to most kolejowy na Sanie w pobliżu wsi, przez który przejeżdżają pociągi kierujące się w stronę Horyńca-Zdroju.
Surochów – 3 kilometry od przystanku kościół pw. Narodzenia NMP z lat dwudziestych XX wieku w Wietlinie (dawna cerkiew).
Bobrówka – we wsi współczesny kościół drewniany; 5 kilometrów na południowy wschód od przystanku wieś Laszki – kościół pw. św. Zofii i św. Szczepana z lat 1902-1907. 5 kilometrów na północny wschód od przystanku kościół pw. św. Piotra i Pawła w Ryszkowej Woli.
Zagrody – brak atrakcji turystycznych w okolicach stacji.
Korzenica – We wsi Miękisz Nowy (4 km na południe od stacji) drewniany kościół pw. MB Śnieżnej z lat 1918-1919. Półtora kilometra dalej, we wsi Miękisz Stary, opuszczona i niszczejąca drewniana cerkiew z 1818 roku oraz kościół pw. MB Częstochowskiej.
Nowa Grobla – 5 kilometrów na południe od stacji drewniany kościół pw. Opieki Matki Bożej Uzdrowienia z 1831 roku (dawna cerkiew).
Oleszyce – miasteczko (ok. 3 tys. mieszkańców). Zabytkowy ratusz, nieużytkowana cerkiew pw. św. Onufrego z 1809 roku, kościół pw. Narodzenia NMP i ruiny dawnego pałacu. 1,5 km od stacji drewniany kościół (dawna cerkiew) w Borchowie. 1,5 km od centrum Oleszyc, w Starych Oleszycach, niszczejąca cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy. W tej samej wsi drewniany kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego (dawna cerkiew) oraz pozostałości po bunkrach z Linii Mołotowa.
Lubaczów – dwunastotysięczne miasto; siedziba powiatu. Można zobaczyć rynek, cerkiew św. Mikołaja z 1883 roku, Muzeum Kresów i cmentarz żydowski.
Atrakcje w okolicy:
– 5 kilometrów na północ od stacji drewniana cerkiew pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dachnowie z 1929 roku
– 8 kilometrów na zachód od stacji wspomniane wcześnie Oleszyce.
– 4,5 kilometrów na południe od stacji ruiny podpalonej w 2003 roku cerkwi we wsi Opaka.
– 8 kilometrów na południe od stacji drewniany kościół w Szczutkowie (dawna cerkiew).
– 12 kilometrów na południe od stacji drewniana cerkiew pw. Męczennika Dymitra i drewniany kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Łukowcu.
Basznia Dolna – brak atrakcji turystycznych w okolicy stacji.
Basznia – w pobliżu przystanku krzyże przydrożne. 4 kilometry na południowy wschód od stacji cmentarz ewangelicki w Podlesiu.
Horyniec-Zdrój – wieś; niewielkie uzdrowisko. Warto zobaczyć Pałac Ponińskich, w którym obecnie mieści się sanatorium, kościół i klasztor Franciszkanów oraz pijalnię wód mineralnych.
Dziewięcierz – można zobaczyć malutką cerkiew i cmentarz grekokatolicki.
Werchrata – zabytkowy kościół pw. św Józefa z początku XX wieku (dawna cerkiew). W pobliskiej wsi Prusie (2 km na wschód od stacji) drewniana cerkiew Narodzenia NMP.
Siedliska Tomaszowskie – przystanek kolejowy we wsi Siedliska. Można zobaczyć cerkiew pw. św. Mikołaja oraz Muzeum Skamieniałych Drzew. W okolicy wsi krzyże i kapliczki.
Hrebenne – w pobliżu przejście graniczne Hrebenne – Rawa Ruska. W Hrebennem warto zobaczyć drewnianą cerkiew pw. św. Mikołaja.