Linia kolejowa Jelenia Góra – Szklarska Poręba w niektórych miejscach jest bardzo malownicza i warto się nią przejechać na całym odcinku. W ostatnich latach wybudowano nowe przystanki w Jeleniej Górze, prowadzone są prace modernizacyjne, w związku z czym na trasie co jakiś czas pojawia się zastępcza komunikacja autobusowa. Pociągi Kolei Dolnośląskich, Polregio i PKP Intercity dojeżdżają do stacji Szklarska Poręba Górna; odcinek Szklarska Poręba Górna – Harrachov i dalej do Liberca w trakcie opracowywania artykułu obsługiwały České dráhy. Ostatnia stacja po polskiej stronie granicy to Szlarska Poręba Jakuszyce.
Powiązane artykuły:
Pociągiem po Dolnym Śląsku – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa dolnośląskiego.
Linia kolejowa Jelenia Góra – Szklarska Poręba – stacje:
Jelenia Góra – średniej wielkości miasto. Przyjemny dworzec kolejowy z wyremontowanymi peronami. Z dworca do centrum idzie się około 10 minut. Na tle skupionych na niewielkiej powierzchni zabytków wyróżnia się kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego; mnie najbardziej podoba się rynek, a deptak także niczego sobie. Poza centrum szlaki pieszo-rowerowe wzdłuż rzeki Bóbr, Muzeum Karkonoskie oraz Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego. Nowa atrakcja to tzw. „Bramy Czasu” w odnowionych tunelach. Polecam Jelenią Górę.
Jelenia Góra – co zwiedzić i zobaczyć
Jelenia Góra Zabobrze – nowy przystanek kolejowy; brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Jelenia Góra Zachodnia – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Jelenia Góra Przemysłowa – przystanek kolejowy w dzielnicy przemysłowej; brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Jelenia Góra Cieplice – stacja kolejowa w Cieplicach Śląskich-Zdroju – uzdrowisku; formalnie to dzielnica Jeleniej Góry, jednak w praktyce wygląda jak zupełnie inne miasto. Bardzo ładny Park Zdrojowy, deptak, Pałac Schaffgotschów, Park Norweski i Termy Cieplickie. Miejscami trochę zaniedbana dzielnica, ale również polecam.
Uzdrowisko Cieplice – najciekawsze miejsca i atrakcje
Jelenia Góra Orle – niedaleko stacji tama na rzece Kamienna. 3 kilometry od stacji kościół pw. św. Barbary wzniesiony w latach 1761-62 oraz nieczynny kościół ewangelicki w Wojcieszycach. 5 kilometrów za Wojcieszycami drewniany kościół w Kromnowie.
Jelenia Góra Sobieszów – stacja położona niedaleko ruin zamku Chojnik. Ruiny położone są niby około 3 kilometrów od stacji, lecz ze względu na ukształtowanie terenu idzie się dość długo. W pobliżu także jaskinia i źródełko Kunegundy. Po drodze, w Sobieszowie z zewnątrz można zobaczyć kościół pw. św. Marcina z początkU XIV wieku, później przebudowany oraz kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. 4 kilometry od stacji zaczyna się wieś Podgórzyn – ciekawostką jest tramwaj-pomnik na pętli, na której kończyły dawniej bieg tramwaje z Jeleniej Góry; we wsi znajdują się także dwa kościoły. 9 kilometrów od stacji, za Podgórzynem, zamek księcia Henryka w Marczycach. Na południe od Podgórzyna (7 kilometrów od stacji) Ogród Japoński Siruwia oraz niewielki wodospad Podgórnej we wsi Przesieka.
Piechowice Dolne – kilometr od stacji pałac w Pakoszowie zaadaptowany na hotel; dwa kilometry dalej kościół pw. Bożego Ciała z XIV wieku w dzielnicy Piastów.
Piechowice – w pobliżu stacji rozpoczynają się szlaki spacerowe. 5 kilometrów od stacji Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie, w dawnej rezydencji pisarza.
Górzyniec – kilka kilometrów od stacji tzw. Polana Czarownic, gdzie podobno dawniej zlatywały się czarownice.
Szklarska Poręba Dolna – niedaleko stacji ukryte w lesie sztolnie dawnej kopalni pirytu, a poza lasem kościół pw. Niepokalanego Serca NMP z połowy XVIII wieku, zabytkowy cmentarz ewangelicki, kościół cmentarny pw. Matki Boskiej Różańcowej oraz tzw. Lipa Sądowa. 2 kilometry od stacji formacja skalna o nazwie Chybotek.
Szklarska Poręba Średnia – w pobliżu stacji park dinozaurów; w pobliżu także poewangelicki kościół pw. Bożego Ciała z lat 1884-1886 oraz muzea: Muzeum Ziemi JUNA z kolekcją minerałów i Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej. 3 kilometry od stacji skansenik Żelazny Tygiel oraz Stara Chata Walońska.
Szklarska Poręba Górna – zaniedbany zabytkowy dworzec kolejowy położony niedaleko centrum Szklarskiej Poręby. W pobliżu park linowy, rodzinny park rozrywki, zbudowany pod koniec XIX wieku kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego i tzw. Krucze Skały.
Szklarska Poręba Huta – niecałe dwa kilometry od przystanku słynny Wodospad Kamieńczyk; można też zobaczyć ruiny dawnej huty szkła.
Szklarska Poręba Jakuszyce – ostatni przystanek kolejowy przed granicą czesko-polską. Poza szlakami turystycznymi brak atrakcji w pobliżu stacji.