Linia kolejowa Kielce – Sędziszów biegnie przez obszar województwa świętokrzyskiego. Linia dwutorowa, zelektryfikowana, pod względem krajobrazowym nie wyróżnia się niczym szczególnym. Po linii kursują pociągi regionalne Polregio oraz pociągi pospieszne PKP Intercity.
Powiązane artykuły:
Pociągiem po województwie świętokrzyskim – podstawowy przewodnik po zabytkach i atrakcjach położonych wzdłuż linii kolejowych województwa świętokrzyskiego.
Linia kolejowa Kielce – Sędziszów – stacje:
Kielce – stolica województwa świętokrzyskiego, ważny węzeł kolejowy. Dworzec położony przy ulicy Sienkiewicza prowadzącej do największych atrakcji w Śródmieściu. Z okien pociągu Kielce wyglądają jak jedno, wielkie blokowisko, w centrum jest nieźle – do zobaczenia rynek, Pałac Biskupów Krakowskich, Park Miejski, bazylika Wniebowzięcia NMP, kilka muzeów, z których część wygląda na utworzone na siłę; w pobliżu centrum skałki na Kadzielni. Wysokie poczucie zagrożenia – dużo dresiarzy i miłośników sztuk walki na ulicach.
Kielce w jeden dzień – podstawowy przewodnik
Kielce Białogon – przystanek kolejowy. W pobliżu rozpościera się Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy – popularne miejsce spacerów.
Kielce Słowik – w pobliżu przystanku kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus z 1938 roku; odbudowany w 1945 roku. Teoretycznie 4 kilometry od przystanku znajduje się popularna Jaskinia Raj, jednak lepiej dojechać z centrum Kielc autobusem podmiejskim do przystanku położonego przy głównej drodze.
Sitkówka Nowiny – węzeł kolejowy; rozpoczyna się tu linia kolejowa do Buska-Zdroju. Także możliwe jest dojście do Jaskinii Raj.
Radkowice – stacja teoretycznie położona najbliżej zamku w Chęcinach (6 km od stacji), jednak wygodniejszy jest dojazd do zamku autobusem lub busem z centrum Kielc. 2 kilometry na wschód od stacji, we wsi Brzeziny, kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych z 1646 roku.
Wolica – stacja kolejowa położona 3 kilometry od popularnego skansenu w Tokarni. 3 kilometry na wschód od stacji kompleks domków noclegowych stylizowany na osadę średniowieczną w pobliskich Siedlcach.
Sobków – 3 kilometry na zachód od stacji kościół pw. św. Mikołaja w Brzegach. Centrum wsi Sobków-Nida oraz Sobków oddalone 4 kilometry na południe od stacji. W Sobkowie można zobaczyć zamek (własność prywatna), kościół pw. św. Stanisława z połowy XVI wieku; działa także wypożyczalnia kajaków – możliwość spływu po Nidzie. W Chomentowie (11 kilometrów na południowy wschód od stacji) drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny.
Miąsowa – 4 kilometry na południe od stacji drewniany kościół pw. św. Szczepana w Mnichowie.
Jędrzejów – nieduże miasto (ok. 15 tys. mieszkańców); siedziba powiatu, stacja początkowa Świętokrzyskiej Kolei Dojazdowej. W centrum można zobaczyć Muzeum Zegarów i kościół pw. św. Trójcy, poza centrum archiopactwo Cystersów.
Potok – 5 kilometrów na zachód od przystanku kolejowego niewielki dwór w Desznie.
Krzcięcice – w centrum wsi (3 kilometry od stacji) kościół pw. św. Prokopa z lat 1531–1542 oraz dworek.
Sędziszów – węzeł kolejowy. Przeciętne miasteczko (6,5 tys. mieszkańców) bez jakichś szczególnych atrakcji turystycznych. Przewodniki polecają Osiedle Drewniane wybudowane przez Niemców w czasie okupacji dla kolejarzy. 2 kilometry od stacji zabytkowy kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. 3 kilometry na zachód od stacji kościół pw. św. Marcina z 1856 roku w Tarnawie. 5 kilometrów na północny zachód od stacji pałac w Krzelowie zaadaptowany na obiekt noclegowy. 7 kilometrów na północ od stacji dworek w Rożnicy (w rękach prywatnych).