Linia kolejowa Kielce – Skarżysko-Kamienna biegnie po obszarze województwa świętokrzyskiego. Jest to linia zelektryfikowana, po której kursują pociągi osobowe Polregio oraz pociągi pospieszne PKP Intercity. Pod względem krajobrazowym nie wyróżnia się niczym szczególnym – w okolicach Suchedniowa z okien pociągu widać popularny zalew.
Powiązane artykuły:
Pociągiem po województwie świętokrzyskim – podstawowy przewodnik po zabytkach i atrakcjach położonych wzdłuż linii kolejowych województwa świętokrzyskiego.
Linia kolejowa Kielce – Skarżysko Kamienna – stacje:
Kielce – stolica województwa świętokrzyskiego, ważny węzeł kolejowy. Dworzec położony przy ulicy Sienkiewicza prowadzącej do największych atrakcji w Śródmieściu. Z okien pociągu Kielce wyglądają jak jedno, wielkie blokowisko, w centrum jest nieźle – do zobaczenia rynek, Pałac Biskupów Krakowskich, Park Miejski, bazylika Wniebowzięcia NMP, kilka muzeów, z których część wygląda na utworzone na siłę; w pobliżu centrum skałki na Kadzielni. Wysokie poczucie zagrożenia – dużo dresiarzy i miłośników sztuk walki na ulicach.
Kielce w jeden dzień – podstawowy przewodnik
Kielce Piaski – w pobliżu stacji Zalew Kielecki – popularne miejsce wśród spacerowiczów i biegaczy.
Kostomłoty – niedaleko stacji nieczynny kamieniołom i kaplica pw. Przemienienia Pańskiego. Na terenie wsi Kostomłoty pierwsze także rezerwat przyrody Sufraganiec.
Tumlin – w centrum wsi kościół pw. św. Stanisława z 1599 roku. Obok Góra Grodowa – wzniesienie, na którym dawniej mieściło się grodzisko i pogański ośrodek kultu. Utworzono tu rezerwat o mylącej nazwie „Kamienne Kręgi”; tak naprawdę stoi tam kapliczka z cmentarzykiem. 3 kilometry od przystanku kolejowego plaża nad zalewem Umer.
Zagnańsk – dwa kilometry od stacji stoi od ponad siedmiuset lat słynny dąb „Bartek”; w lecie możliwość wypoczynku nad zalewem w sąsiednim Kaniowie. W Samsonowie (5 kilometrów na północny zachód od stacji) ruiny huty. 3 kilometry na południe od stacji, we wsi Chrusty, Park Miniatur Świętokrzysko.
Lekomin – przystanek kolejowy na pograniczu wsi Lekomin i Zachełmie. We wsi Zachełmie rezerwat przyrody – kamieniołom oraz wzniesienie Chełmowa Góra. 3 kilometry od stacji źródło rzeki Bobrza.
Łączna – w położonej koło stacji wsi Kamionka kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza. We wsi Wzdół Rządowy (5 km na wschód od stacji) kościół pw. Wniebowzięcia NMP z 1687 roku.
Berezów – na wschód od stacji rozpościera się Rezerwat przyrody Kamień Michniowski.
Suchedniów – nieduże miasto (ponad 8,5 tys. mieszkańców), znane z zalewu, który w lecie zamienia się w miejsce wypoczynku i rekreacji nad wodą, a poza sezonem przyciąga miłośników wędkarstwa rekreacyjnego. Zabytki to kościół pw. św. Andrzeja Apostoła z połowy XVIII wieku, dworek „Kałamarzyk”, pojedyncze zabytkowe domy. W okolicy kilka rezerwatów przyrody. 5 kilometrów na wschód od stacji zalew w Mostkach, w sezonie także możliwość wypoczynku nad wodą. Dwa kilometry dalej, w Parszowie, drewniany kościół pw. Zesłania Ducha Świętego z 1934 roku.
Suchedniów Południowy – brak atrakcji w pobliżu przystanku kolejowego.
Skarżysko Zachodnie – przystanek kolejowy. Niedaleko przystanku drewniany kościół pw. św. Józefa Oblubieńca z 1928 roku. Dwa kilometry od przystanku Muzeum im. Orła Białego (militaria) oraz doskonale widoczny z pociągu Zalew Rejowski z plażą czynną sezonowo.
Skarżysko-Kamienna – ważny węzeł kolejowy. Duży dworzec kolejowy; przed dworcem parowóz-pomnik. Miasto wygląda jak wielkie blokowisko; na tle zabudowy wyróżnia się neogotycki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, również widoczny z pociągu.