Linia kolejowa umożliwiająca dojazd pociągiem do Płocka z kilku dużych miast z przesiadką w Kutnie. Teoretycznie, bo linia remontowana jest od wielu lat i bardzo często zamiast pociągów kursuje zastępcza komunikacja autobusowa. Po linii kursują pociągi Kolei Mazowieckiej – szynobusy jako pociągi osobowe oraz skład wagonowy jako pociąg przyspieszony Mazovia relacji Płock – Warszawa – jedna para rano do Warszawy, powrót wieczorem do Płocka.
Zobacz również:
Pociągiem po Mazowszu – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach położonych przy liniach kolejowych województwa mazowieckiego.
Linia kolejowa Kutno – Sierpc – wybrane stacje:
Kutno – ważny węzeł kolejowy. Nieduże miasto z centrum położonym około kilometr od wyremontowanego dworca kolejowego. Najważniejsze miejsca to rynek i kościół pw. św. Wawrzyńca. Przy rynku czynne jest Muzeum Regionalne. Poza centrum Muzeum Bitwy nad Bzurą.
Raciborów Kutnowski – niecały kilometr od stacji, we wsi Głogowiec, zabytkowy kościół pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika (Sanktuarium Matki Bożej). 3 kilometry od stacji dwór we wsi Wola Raciborowska.
Strzelce Kujawskie – przystanek kolejowy położony 4 kilometry od centrum wsi. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu.
Za stacją Strzelce Kujawskie przebiega granica województw łódzkiego i mazowieckiego.
Gostynin – miasto liczące około 18,5 tysiąca mieszkańców, turystom znane z zamku, zwykłym ludziom bardziej z ośrodka dla niebezpiecznych przestępców. Zabytkowy dworzec kolejowy nieczynny i popadający w ruinę, przy dworcu zabytkowa wieża ciśnień. Oprócz zamku można zobaczyć rynek z ratuszem.
Łąck – przystanek kolejowy na odludziu, praktycznie na terenie rezerwatu przyrody. Do miejscowości Łąck trzeba pokonać 4 kilometry. W Łącku warto zobaczyć pałac, tereny nad Jeziorem Łąckim Dużym, w tym kapliczkę św. Piotra i Pawła. W drugą stronę, 6 kilometrów od przystanku we wsi Białe znajduje się Jezioro Białe z plażą, w tej samej wsi kościół pw. św. Józefa.
Płock Radziwie – przystanek kolejowy w płockiej dzielnicy Radziwie; w pobliżu brak atrakcji turystycznych.
Pomiędzy stacjami Płock a Płock Radziwie pociąg przejeżdża po moście drogowo-kolejowym nad Wisłą.
Płock – średniej wielkości miasto i chyba największe polskie miasto, do którego nie dojeżdżają pociągi PKP Intercity. Wyremontowany dworzec kolejowo-autobusowy; największe atrakcje 2-3 kilometry od dworca. Dominują zabytki sakralne (kościoły i cmentarze), dużo turystów przyciągają tereny położone nad Wisłą, z muzeów należy wymienić Muzeum Mazowieckie i Muzeum Żydów Mazowieckich; jest nawet ogród zoologiczny. Wadą są kiepskie połączenia komunikacyjne.
Płock Trzepowo – stacja kolejowa na uboczu; 4 kilometry od stacji drewniany kościół pw. św. Aleksego.
Proboszczewice Płockie – we wsi Stare Proboszczewice (1,5 km od stacji) warto zobaczyć kościół św. Floriana, dla ambitnych dawne grodzisko i cmentarz ewangelicki, po którym niewiele zostało. W miejscowości Bielsk (7 km od stacji) kościół pw. św. Jana Chrzciciela.
Gozdowo – we wsi zabytkowy Kościół Wszystkich Świętych.
Susk – pięć kilometrów od stacji drewniany kościół św. Mateusza w Goleszynie.
Sierpc – miasto chętnie odwiedzane przez turystów zmierzających do tutejszego skansenu (Muzeum Wsi Mazowieckiej). Węzeł kolejowy. Zabytki sakralne, ratusz, w niektórych miejscach zachowały się stare domy. Zdewastowany zabytkowy dworzec kolejowy. Na przedmieściach ruiny kościoła św. Krzyża z cmentarzem cholerycznym.
Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂