Linia kolejowa Lębork – Łeba jest fragmentem linii kolejowej nr 229 Pruszcz Gdański – Łeba. Pociągi pasażerskie na linii pojawiają się jedynie w sezonie letnim – kursuje wtedy kilka par pociągów regionalnych i pospiesznych. Odcinek Lębork – Łeba został oddany do użytku w 1899 roku. Według wyszukiwarki połączeń PKP odległość między stacjami wynosi 32 kilometry; pociągi na przejechanie tej trasy potrzebują 45-50 minut. W przyszłości planowany jest remont linii.
Zobacz również:
Pociągiem po województwie pomorskim – co zwiedzić i zobaczyć
Linia kolejowa Lębork – Łeba – stacje:
Lębork – miasto liczące około 35 tysięcy mieszkańców; węzeł kolejowy. Warto zobaczyć budynek dworca kolejowego, ratusz, zamek, zabytkowe budynki browaru, kościół pw. św. Jakuba, kościół pw. NMP Królowej Polski, inne pojedyncze zabytkowe budynki oraz park imienia Bolesława Chrobrego z wieżą ciśnień, kamiennymi kręgami i czołgiem-pomnikiem. Z Lęborka prowadzi również nieczynna dla pociągów pasażerskich linia kolejowa do Bytowa.
Atrakcje w okolicy:
11 kilometrów na południe kościół pw. Michała Archanioła we wsi Łebunia.
13 kilometrów na południe kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny o konstrukcji ryglowej w Bukownie.
Lębork Nowy Świat – przystanek kolejowy w Lęborku. Brak atrakcji turystycznych w okolicy.
Nowa Wieś Lęborska – przystanek kolejowy. Niedaleko przystanku kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W lesie we wsi Kisewo (7,5 km na wschód od stacji) tzw. Diabelski Kamień. W Brzeźnie Lęborskim (10 km na wschód od stacji) kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła.
Garczegorze – dawna stacja węzłowa (linia Garczegorze – Wejherowo); zaniedbany budynek dworca kolejowego. We wsi kościół pw. św. Marii Magdaleny z 1897 roku; w Janowicach (5 km na zachód od stacji) niszczejący dwór oraz kościół pw. Św. Józefa Rzemieślnika i Oblubieńca NMP z 1882 roku.
Lędziechowo – we wsi Białogarda (3,5 km na zachód od stacji) kościół pw. św. Jana Chrzciciela. W Łebienku (3 km na wschód od stacji) kościół pw. Najświętszej Marii Panny z 1882 roku.
Wrzeście – mijanka. 5 kilometrów na zachód od stacji Pałac w Charbrowie – własność prywatna – służy jako hotel. W tej samej wsi kościół pw. św. Józefa z drugiej połowy XVII wieku.
Steknica – 6 kilometrów na wschód od stacji park rozrywki Sea Park w Sarbsku. W tej samej wsi kościół pw. św. Anny. 9 kilometrów na wschód od stacji Pałac z XIX wieku we wsi Ulinia. 16 kilometrów na wschód od stacji latarnia morska w Stilo.
Łeba – zaniedbany dworzec kolejowy położony w centrum miasta i przy dworcu autobusowym. Poza wypoczynkiem na plaży warto pospacerować po Łebie i zobaczyć kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Piernikowy Dom do góry nogami, Muzeum Motyli, Muzeum Bursztynu, ruiny opuszczonej jednostki wojskowej, stary cmentarz ewangelicki oraz Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego. Kilka kilometrów od centrum Muzeum Wyrzutnia Rakiet i wydma.
Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂