Linia kolejowa Lublin – Łuków to linia kolejowa w województwie lubelskim. Według wyszukiwarki połączeń PKP odległość pomiędzy stacjami Lublin – Łuków wynosi 111 kilometrów; przy czym trasa przejazdu pociągów różni się minimalnie od przebiegu linii nr 30 Łuków – Lublin Północny, stąd też inna długość linii w Wikipedii i Atlasie Kolejowym.
Od 2000 do 2013 roku ruch pasażerski na linii był zawieszony. Od 2013 roku stopniowo reaktywowano połączenia Lublin – Lubartów i Lublin – Parczew. W 2017 roku rozpoczął się remont linii Warszawa – Dorohusk, a pociągi pospieszne między Warszawą a Lublinem skierowano objazdem na właśnie tę linię. Po zakończonym remoncie liczba pociągów pospiesznych zmalała i nie wiadomo, czy nie znikną z linii, pociągi regionalne nadal kursują na trasie Lublin – Parczew przez Lubartów. W przyszłości w okolicach Lublina mają powstać nowe przystanki kolejowe.
Powiązane artykuły:
Pociągiem po województwie lubelskim – podstawowy przewodnik po zabytkach i atrakcjach położonych wzdłuż linii kolejowych w województwie lubelskim.
Linia kolejowa Lublin – Łuków – wybrane stacje:
Lublin Główny – główny dworzec kolejowy w Lublinie. Położony około 2 kilometry od Śródmieścia z licznymi zabytkami. Stolica województwa lubelskiego; ważny węzeł kolejowy; ośrodek przemysłowy i akademicki. Miasto reklamowane na wszystkich możliwych blogach komercyjnych; bardzo wysokie ceny noclegów. Z atrakcji w pobliżu dworca kolejowego należy wymienić kościół pw. św. Michała Archanioła.
Najważniejsze zabytki i atrakcje w centrum miasta:
– Brama Krakowska
– Zamek Lubelski
– Wieża Trynitarska
– Archikatedra św. Jana Chrzciciela
– Rynek
– Muzeum Zakładu Historii Farmacji
– Brama Grodzka
– Sobór Przemienienia Pańskiego
– kościół pw. Świętego Ducha
Lublin Północny – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Lublin Zadębie – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Lublin Ponikwoda – w pobliżu stacji tereny spacerowe; w tym wąwóz. 2 kilometry na wschód od stacji popadający w ruinę pałac z parkiem.
Rudnik Przystanek – we wsi Pliszczyn (3 km od stacji) wąwóz; dawny dwór, w którym obecnie mieści się dom zakonny oraz kapliczki i krzyże przydrożne. Dwa kilometry dalej wieża widokowa w Łysakowie.
Ciecierzyn – przy przystanku położona jest wieś Dys – warto zobaczyć zabytkowy kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela, dwór Bernatówka – w sąsiedztwie dworu źródło. 2 kilometry od stacji źródełka i niewielka plaża nad Ciemięgą w Łagiewnikach. Za wsią Dys Jakubowice Konińskie (6 km od przystanku) – dwór zaadaptowany na hotel.
Bystrzyca – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Niemce – w centrum wsi kościół pw. św. Ignacego Loyoli z 1909 roku.
Wandzin – niedaleko stacji popularny wśród spacerowiczów i rowerzystów z Lublina oraz Lubartowa las. W lesie ścieżka edukacyjne, miejsca postoju, kapliczki.
Lubartów – zabytkowy dworzec kolejowy na przedmieściach Lubartowa. Poza dworcem warto zobaczyć budynek II Liceum Ogólnokształcącego.
Lubartów Lipowa – przystanek kolejowy położony blisko centrum Lubartowa. Najważniejsze zabytki to pałac (siedziba Starostwa Powiatowego); park przypałacowy, położony po sąsiedzku kościół pw. św. Anny, Muzeum Ziemi Lubartowskiej w dworku.
Lubartów Słowackiego – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Pałecznica – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Tarło – kilometr na północ od stacji cmentarz wojenny z I wojny światowej.
Brzeźnica Bychawska – we wsi kościół pw. Matki Bożej Królowej Aniołów z 1907 roku.
Zabiele – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Gródek – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Parczew – stacja kolejowa oddalona 3 kilometry od centrum Parczewa.
Parczew Kolejowa – przystanek położony niecałe półtora kilometra od centrum Parczewa. W mieście warto zobaczyć bazylikę kolegiacką; w okolicy kilka szlaków turystyczno-rowerowych.
Atrakcje w okolicy:
13 kilometrów od miasta zabytkowy kościół we wsi Kolano
we wsi Jabłoń (17 km od miasta) Pałac Zamoyskich (własność prywatna).
15 kilometrów na północny zachód od miasta kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kuraszewie
20 kilometrów na połnocny zachód od miasta Zamek Firlejów w Czermiernikach.
13 kilometrów na północ od miasta drewniany kościół w Rudnie. Po drodze rezerwat przyrody Czarny Las.
Radzyń Podlaski – stacja kolejowa we wsi Bedlno Radzyńskie, położonej sześć kilometrów od Radzynia Podlaskiego. Radzyń Podlaski (ok. 16 tys. mieszkańców) jest popularnym celem wycieczek za sprawą Pałacu Potockich. Ponadto zaniedbany cmentarz żydowski.
Łuków – miasto liczące ok. 30 tysięcy mieszkańców. Ważny węzeł kolejowy. Zabytkowy dworzec kolejowy. Miasto pod względem architektonicznym wypada przeciętnie; warto zobaczyć kościoły pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i kolegiatę pw. Przemienienia Pańskiego, Muzeum Regionalne i cmentarz wojenny.