Linia kolejowa Lublin – Zamość w tym wpisie to umowna nazwa dla trasy pociągów Lublin – Zamość, których trasa pokrywa się do Rejowca z trasą pociągów Lublin – Chełm (linia kolejowa do Dorohuska). Następnia pociągi wjeżdżają na linię kolejową nr 69 Rejowiec – Hrebenne (część Rejowiec – Zamość opisana w tym wpisie, Zamość – Hrebenne we wpisie Zamość – Horyniec-Zdrój). Na odcinku Rejowiec – Zamość jest to linia niezelektryfikowana. Odległość pomiędzy stacjami Lublin Główny a Zamość to 117 kilometrów. Pociągi potrzebują na pokonanie trasy ponad dwie godziny. Połączenia obsługiwane są przez spalinowe zespoły trakcyjne. Trasa cieszy się dużym powodzeniem wśród rowerzystów, więc często szynobusy są przepełnione. Brakuje składów wagonowych i pociągów pospiesznych.
Powiązane artykuły:
Pociągiem po województwie lubelskim – podstawowy przewodnik po zabytkach i atrakcjach położonych wzdłuż linii kolejowych w województwie lubelskim.
Linia kolejowa Lublin – Zamość – stacje
Lublin Główny – główny dworzec kolejowy w Lublinie. Położony około 2 kilometry od Śródmieścia z licznymi zabytkami. Stolica województwa lubelskiego; ważny węzeł kolejowy; ośrodek przemysłowy i akademicki. Miasto reklamowane na wszystkich możliwych blogach komercyjnych; bardzo wysokie ceny noclegów. Z atrakcji w pobliżu dworca kolejowego należy wymienić kościół pw. św. Michała Archanioła.
Najważniejsze zabytki i atrakcje w centrum miasta:
– Brama Krakowska
– Zamek Lubelski
– Wieża Trynitarska
– Archikatedra św. Jana Chrzciciela
– Rynek
– Muzeum Zakładu Historii Farmacji
– Brama Grodzka
– Sobór Przemienienia Pańskiego
– kościół pw. Świętego Ducha
Lublin Północny – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Świdnik Miasto – stacja kolejowa w centrum miasta. Świdnik to miasto przemysłowe (ok. 40 tysięcy mieszkańców); więc niezbyt atrakcyjne dla turystów. Można ewentualnie zobaczyć stary dworzec kolejowy Świdnik (obecnie nieczynny) i helikopter SM-1 jako pomnik. Za stacją biegnie odgałęzienie do stacji kolejowej przy lotnisku (nazwa przystanku: Lublin Airport)
Świdnik Wschód – przystanek kolejowy w Świdniku. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu.
Minkowice – zabytkowy drewniany budynek dworca kolejowego.
Podzamcze – przy przystanku kolejowym znajduje się zespół pałacowo-parkowy – w pałacu obecnie mieści się szkoła. 2 kilometry na północ od przystanku wieś Mełgiew (można dojść również ze stacji w Minkowicach). W budynku starego kościoła św. Wita urządzono niewielkie muzeum regionalne. Po sąsiedzku neogotycki kościół z początku XX wieku. 6 kilometrów na południe od stacji pole golfowe w Wierzchowiskach – częścią kompleksu jest pałac zaadaptowany na hotel. 11 kilometrów na południe od stacji drewniany kościół pw. św. Józefa i św. Antoniego w Kawęczynie.
Dominów – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Jaszczów – 2,5 kilometra na południowy wschód od stacji pałac we wsi Łysołaje-Kolonia. 4 km na północ od stacji wieś Milejów – kościół pw. Wniebowzięcia NMP i Antoniego z Padwy z końca XIX wieku, rozbudowany w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.
Biskupice – we wsi kościół pw. św. Stanisława BM. 4 kilometry na zachód od stacji popadający w ruinę dwór w Brzezicach. 8 kilometrów na zachód od stacji ruiny zboru kalwińskiego w Piaskach.
Trawniki – 7 kilometrów na południe od stacji zabytkowy kościół pw. św. Jana Nepomucena w Fajsławicach. Dwa kilometry za Fajsławicami niszczejący dwór w Suchodołach.
Wólka Kańska – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Kanie – we wsi kościół pw. św. Piotra i Pawła i Matki Boskiej Różańcowej z drugiej dekady XX wieku.
Zalesie Krasieńskie – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Rejowiec – stacja kolejowa w miasteczku Rejowiec Fabryczny. Węzeł kolejowy. Można zobaczyć dworek, w którym mieści się obecnie ośrodek kultury. 5 kilometrów od stacji leży miasteczko Rejowiec – zabytki to Pałac Ossolińskich (siedziba Urzędu Miasta, kościół pw. Świętego Jozafata i cerkiew pw. św. Michała Archanioła. 5 kilometrów na północ od stacji kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Pawłowie z lat 1900-1912.
Zagrody Kościół – obok przystanku drewniany kościół pw. Matki Bożej Królowej z początku XX wieku.
Żulin – 5 km na zachód od stacji zabytkowy drewniany kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Borowicy. 7 kilometrów na wschód od stacji, przy ścieżce leśnej, Wieża Ariańska w okolicach wsi Krynica.
Krasnystaw Fabryczny – 4 kilometry na wschód od stacji ruiny zamku w Krupem. W tej samej wsi kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej z początku XX wieku i dwór z XVIII wieku.
Krasnystaw Miasto – nieduże miasto (niecałe 20 tysięcy mieszkańców). Najważniejsze zabytki to kościół pw. św. Franciszka Ksawerego, Pałac Biskupi i rynek.
Atrakcje w okolicy:
8 kilometrów na zachód od stacji ruiny cegielni i stary młyn w Niemienicach.
10 kilometrów na wschód od stacji kośćiół Wniebowzięcia NMP i dwór w Siennicy Różanej.
13 kilometrów na północny zachód od stacji neogotycki kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Łopienniku Nadrzecznym. Po drodze cmentarzyk wojenny.
Izbica – we wsi cmentarz żydowski, a właściwie jego pozostałości. W oddalonej o kilometr Tarnogórze pałac zaadaptowany na centrum konferencyjno-noclegowe, kościół pw. św. Zofii i zabytkowy młyn.
Tarzymiechy – 6 kilometrów na południowy zachód od stacji dwór zaadaptowany na hotel w Ujazdowie.
Ruskie Piaski – 4 kilometry na zachód od stacji wieś Nielisz, gdzie w sezonie można wypocząć nad zbiornikiem wodnym. W tej samej wsi zabytkowy drewniany kościół pw. św. Wojciecha. 12 kilometrów na zachód od stacji drewniany kościół pw. Narodzenia NMP z XIX wieku w Płonce. 5 kilometrów na wschód od stacji kościół Najświętszej Maryi Panny oraz Muzeum Starozamojskie w Starym Zamościu. 15 kilometrów na wschód od stacji dwór w Udrychowie zaadaptowany na hotel.
Zawada – ważny węzeł kolejowy. 4 kilometry na zachód od stacji kościół pw. św. Stanisława z lat 1821-1832 we wsi Wielącza. 6 kilometrów dalej na zachód prywatne Muzeum Skarbów Ziemi i Morza
Mokre – przystanek kolejowy koło zamojskiego lotniska.
Zamość – dawne miasto wojewódzkie; od lat uważany za jedno z najpiękniejszych polskich miast. Warto zobaczyć zabytkowe centrum z malowniczym rynkiem i licznymi zabytkami sakralnymi, park miejski, ogród zoologiczny, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, Muzeum Zamojskie, budynek Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1, bramy miejskie, bastion.
Zamość Starówka – przystanek kolejowy blisko zamojskiego Starego Miasta
Zamość Wschód – przystanek kolejowy przy osiedlu.