Opisywana w artykule linia kolejowa Łuków – Terespol to fragment linii kolejowej Warszawa – Terespol biegnący po obszarze województwa lubelskiego. Odległość między Łukowem a Terespolem to 89 kilometrów. Na trasie kursują pociągi REGIO przewoźnika Polregio oraz pociągi pospieszne PKP Intercity.
Powiązane artykuły:
Pociągiem po województwie lubelskim – podstawowy przewodnik po zabytkach i atrakcjach położonych wzdłuż linii kolejowych w województwie lubelskim.
Linia kolejowa Łuków – Terespol – wybrane stacje
Łuków – miasto liczące ok. 30 tysięcy mieszkańców. Ważny węzeł kolejowy. Zabytkowy dworzec kolejowy. Miasto pod względem architektonicznym wypada przeciętnie; warto zobaczyć kościoły pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i kolegiatę pw. Przemienienia Pańskiego, Muzeum Regionalne i cmentarz wojenny.
Łuków Zapowiednik – brak atrakcji turystycznych w okolicach stacji.
Matysy – 5,5 km na południe od stacji, we wsi Zarzecz Łukowski, drewniana kaplica z lat dwudziestych XX wieku obok współczesnego kościoła.
Szaniawy – 5,5 km na północ od stacji kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników z połowy XIX wieku.
Brzozowica – we wsi Kąkolewica (9 km na południe od stacji) zabytkowy kościół pw. św. Filipa Neri.
Misie – brak atrakcji turystycznych w okolicach stacji.
Międzyrzec Podlaski – miasteczko (16 tys. mieszkańców); w drodze z dworca do centrum mijamy Pałac Potockich z parkiem. W centrum można zobaczyć rynek, kościół pw. św. Mikołaja, zabytkowy budynek poczty oraz cmentarz żydowski. Na południe od stacji kąpielisko przy starej żwirowni i stok narciarski.
Atrakcje w okolicy:
– we wsi Szóstka (11 km na południe od stacji) kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z lat 90. XIX wieku.
– we wsi Ostrówek (16 km na południe od stacji) drewniany kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
– we wsi Drelów (12 km na południe od stacji) kościół Niepokalanego Poczęcia NMP z XIX wieku.
Sitno – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Szachy – na cmentarzu we wsi Dołha pochowano poległych członków załogi samolotu PZL-23 „Karaś”, zestrzelonego przez niemieckie myśliwce 9 września 1939 roku. W lasach w okolicach stacji można natknąć się także na krzyż upamiętniający leśniczego Franciszka Kucharka, który zginął z rąk mordercy 10 grudnia 1934 roku oraz pomnik ze statecznika samolotu, który rozbił się tutaj 17 grudnia 1990 roku.
Sokule – 10 kilometrów na południe od stacji, we wsi Witoroż, zabytkowy drewniany kościół pw. św Michała Archanioła z 1739 roku. W niedalekiej Kwasówce drewniana kaplica.
Porosiuki – w pobliżu stacji głaz narzutowy – pomnik przyrody.
Biała Podlaska – dawne miasto wojewódzkie, obecnie miasto powiatowe. Zabytkowy dworzec kolejowy; do centrum miasta trzeba przejść około 1,5 km. Największa atrakcja miasta to zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów, w którym mieści się Muzeum Południowego Podlasia. Poza tym głównie zabytki sakralne – kościół pw. św. Anny, kościół pw. Narodzenia NMP.
Atrakcje w okolicy:
– 6 km na południe od stacji tzw. Las Kaźni w Wólce Plebańskiej.
– 5 km na północ od stacji we wsi Cicibór dawny cmentarz unicki i dawna cerkiew (obecnie kaplica) z 1655 roku.
– 7 km na północ od stacji zespół dworski we wsi Roskosz zaadaptowany na hotel.
– 10 km na północ od stacji kościół pw. Zwiastowania NMP w miejscowości Hrud.
– 20 km na północ od stacji Janów Podlaski – Pałac Biskupi, kościół św. Trójcy, kościół św. Jana Chrzciciela i stadnina koni.
– 15 km na północny zachód od stacji drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła w Witulinie.
– 20 km na północny zachód od stacji bazylika św. Piotra i św. Pawła w Leśnej Podlaskiej.
Ogrodniki – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Perkowice – dwa kilometry na północ od stacji, we wsi Ortel Książęcy drewniany kościół pw. Narodzenia NMP z lat osiemdziesiątych XIX wieku. 5 kilometrów na południe od stacji kościół modrzewiowy pw. Matki Bożej Różańcowej w Ortelu Książęcym. 10 kilometrów na południe od stacji Muzeum Wsi Podlaskiej w Studziance, niedaleko także mizar tatarski.
Chotyłów – ładny, wyremontowany budynek dworca kolejowego. We wsi Piszczac (4 km na południe od stacji) kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i drewniana kaplica na cmentarzu. We wsi Połoski (9 km na południe od stacji) drewniany kościół pw. św. Trójcy z 1875 roku.
Dobrynka – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Małaszewicze – kilka lat temu na stacji popadał w ruinę zabytkowy skład pociągu Orient Express, który w końcu wyjechał do Francji, gdzie zostanie wyremontowany i będzie kursował jako pociąg turystyczny po Europie Zachodniej. 5 kilometrów na południe od stacji mizar i cmentarz tatarski w Zastawku. 7 kilometrów na południowy wschód od stacji pozostałości po Forcie Twierdzy Brzeskiej. 10 kilometrów na południowy wschód od stacji drewniana cerkiew w Dobratyczach – przeniesiona do wsi w latach dziewięćdziesiątych XX wieku z cmentarza prawosławnego w Białej Podlaskiej.
Terespol – ostatnia stacja kolejowa na terytorium Polski przed granicą z Białorusią. 4 kilometry na południe od stacji pozostałości po fortyfikacjach. 4 kilometry dalej wspomniana już cerkiew w Dobratyczach.