Linia kolejowa Olsztyn – Działdowo przez kilka lat była remontowana. Położono nowe tory, przebudowano mosty, wiadukty i tunele, zmodernizowano przejazdy kolejowe, na stacjach i przystankach kolejowych pojawiły się nowe wiaty i przebudowane perony. Docelowo linia ma służyć szybkim pociągom pospiesznym kursującym pomiędzy Olsztynem a Warszawą; po linii kursują także pociągi osobowe. Według wyszukiwarki PKP odległość pomiędzy Olsztynem a Działdowem wynosi 83 kilometry.
Powiązane artykuły:
Pociągiem po Warmii i Mazurach – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa warmińsko-mazurskiego.
Linia kolejowa Olsztyn – Działdowo – wybrane stacje
Olsztyn Główny – główny dworzec kolejowy w Olsztynie połączony z dworcem autobusowym. Ważny węzeł kolejowy. Z dworca głównego do centrum idzie się około 2 kilometry. Sam dworzec i okolica niezbyt ciekawe – sporo podejrzanych osobników, nieprzyjemna ochrona. W dzielnicy Zatorze kościół pw. św. Józefa i Cerkiew Opieki Matki Bożej.
Olsztyn Śródmieście – przystanek kolejowy położony niecały kilometr od najważniejszych olsztyńskich zabytków; tuż przy przystanku cmentarz św. Jakuba.
Olsztyn Zachodni – dworzec systemowy, na którym zatrzymują się pociągi osobowe i pospieszne. Z dworca do zabytkowej części Olsztyna idzie się jeszcze krócej niż z przystanku Olsztyn Śródmieście. W pobliżu także jezioro Długie z deptakiem, jezioro Ukiel z plażą i liczne szlaki pieszo-rowerowe.
Najważniejsze zabytki i atrakcje Olsztyna:
– Wysoka Brama
– Rynek
– Zamek Kapituły Warmińskiej
– bazylika św. Jakuba
– Urząd Miasta
– Muzeum Warmii i Mazur
– kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
– las miejski
– jeziora
– Muzeum Przyrody
– obserwatorium astronomiczne
Olsztyn Dajtki – przystanek kolejowy na olsztyńskim osiedlu Dajtki. Półtora kilometra od przystanku kąpielisko miejskie nad jeziorem Ukiel.
Bartąg – wieś pod Olsztynem. Warto zobaczyć kościół pw. św. Jana Ewangelisty.
Gągławki – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.
Stawiguda – brak jakichś godnych uwagi atrakcji turystycznych; ewentualnie można zobaczyć kościół pw. św. Jakuba Apostoła zbudowany w latach 1933-1934.
Gryźliny – we wsi kościół pw. św. Wawrzyńca. W pobliżu źródła Pasłęki.
Olsztynek – miasteczko znane ze skansenu, w którym zgromadzono 73 obiekty z z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy. Poza skansenem można zobaczyć kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz zamek krzyżacki, w którym obecnie mieści się szkoła. Nad jeziorem Jemiołowo sezonowa plaża miejska.
Waplewo – wieś Waplewo 3 kilometry od przystanku. We wsi kościół pw. św. Stanisława Biskupa oraz cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej. W pobliżu Rezerwat przyrody Bagno Nadrowskie.
Bujaki – półtora kilometra od stacji kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Żelaźnie.
Dobrzyń – półtora kilometra od stacji kościół pw. Niepokalanego Serca Maryi w Łynie. Kilometr dalej źródła rzeki Łyny.
Nidzica – trzynastotysięczne miasto. Pomimo zniszczeń w 1945 roku zachowało się kilka zabytków, między innymi kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha, kościół Ewangelicko-Augsburski św. Krzyża z XIX wieku, cmentarz żydowski, ratusz i fragmenty murów obronnych. Dawny zamek został odbudowany po wojnie. W niedalekim Kanigowie (6 km od stacji) kościółek pw. św. Krzyża; po drodze kamień tatarski w Tatarach oraz cmentarz wojenny z I wojny światowej.
Kozłowo – we wsi kościół pw. św. Piotra i Pawła z lat 1733-1738. 4,5 km na wschód od stacji kościółek w Zaborowie.
Zakrzów-Sarnowo – w Sarnowie kościół pw. św. Antoniego.
Działdowo – miasto liczące ponad 20 tysięcy mieszkańców; ważny węzeł kolejowy. W centrum miasta warto zobaczyć rynek, Muzeum Pogranicza, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, kościół św. Wojciecha i pozostałości po zamku. Na przedmieściach tzw. Wieża Bismarcka.
Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂