Linia kolejowa Olsztyn – Iława to warmińsko-mazurski odcinek linii kolejowej Poznań – Olsztyn. Kilka miast na odcinku Toruń – Iława również leży na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, ale ze względów technicznych tamten fragment przydzieliłem do województwa kujawsko-pomorskiego. Na odcinku Olsztyn – Olsztyn Dajtki przebieg linii pokrywa się z przebiegiem linii Olsztyn – Działdowo. Po linii kursują pociągi osobowe i pospieszne.
Powiązane artykuły:
Pociągiem po Warmii i Mazurach – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa warmińsko-mazurskiego.
Linia kolejowa Olsztyn – Iława – wybrane stacje
Olsztyn Główny – główny dworzec kolejowy w Olsztynie połączony z dworcem autobusowym. Ważny węzeł kolejowy. Z dworca głównego do centrum idzie się około 2 kilometry. Sam dworzec i okolica niezbyt ciekawe – sporo podejrzanych osobników, nieprzyjemna ochrona. W dzielnicy Zatorze kościół pw. św. Józefa i Cerkiew Opieki Matki Bożej.
Olsztyn Zachodni – dworzec systemowy, na którym zatrzymują się pociągi osobowe i pospieszne. Z dworca do zabytkowej części Olsztyna idzie się jeszcze krócej niż z przystanku Olsztyn Śródmieście. W pobliżu także jezioro Długie z deptakiem, jezioro Ukiel z plażą i liczne szlaki pieszo-rowerowe.
Najważniejsze zabytki i atrakcje Olsztyna:
– Wysoka Brama
– Rynek
– Zamek Kapituły Warmińskiej
– bazylika św. Jakuba
– Urząd Miasta
– Muzeum Warmii i Mazur
– kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
– las miejski
– jeziora
– Muzeum Przyrody
– obserwatorium astronomiczne
Olsztyn Dajtki – przystanek kolejowy na olsztyńskim osiedlu Dajtki. Półtora kilometra od przystanku kąpielisko miejskie nad jeziorem Ukiel.
Naterki – we wsi plaża nad Jeziorem Naterskim oraz pole golfowe. 3 kilometry na północ od stacji Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach.
Unieszewo – 6 kilometrów od stacji Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Gietrzwałdzie.
Biesal – we wsi kościółek pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z lat 1890-1900. 5 kilometrów od stacji wspomniane wyżej sanktuarium w Gietrzwałdzie.
Stare Jabłonki – we wsi Skansen Fortyfikacji (rzadko otwarty) i jeziora z możliwością wypoczynku. W pobliskim Kątnie również jezioro i gospodarstwa agroturystyczne.
Lubajny – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Ostróda – miasto liczące ponad 30 tysięcy mieszkańców, położone nad jeziorami Drwęckim i Pauzeńskim. Popularna miejscowość turystyczna. Miasto jest połączone z Elblągiem kanałem Ostródzko-Elbląskim. Najważniejszy zabytek to dawny zamek krzyżacki, obecnie siedziba niewielkiego muzeum. Zabytki sakralne – kościół pw. św. Dominika Savio, kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, kościół ewangelicko-metodystyczny, dawne koszary, zabytkowy dworzec kolejowy.
Samborowo – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Rudzienice – we wsi kościół pw. MB Królowej Polski oraz gospodarstwa agroturystyczne. We wsi Frednowy (3 km na wschód od stacji) kościół pw. Trójcy Przenajświętszej – w 2020 roku po uderzeniu pioruna spłonęła wieża.
Iława Główna – ważny węzeł kolejowy. Bardzo ładny zabytkowy dworzec z przestronną poczekalnią. Przed dworcem parowóz-pomnik. Iława to popularna miejscowość wypoczynkowa z jeziorem Jeziorak. Do centrum Iławy ze stacji idzie się około 1,5 kilometra, nad jezioro 2 kilometry. Miasto znane jest również z zakładu karnego.
Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂