Linia kolejowa Opole – Kędzierzyn-Koźle to linia kolejowa biegnąca po obszarze województwa opolskiego. Prawie w całości dwutorowa, zelektryfikowana. W wykazie PKP PLK widnieje jako linia nr 136 Opole Groszowice – Kędzierzyn-Koźle.
W trakcie opracowywania aktualizacji artykułu (01.2021) kończył się remont linii.
Miejscowości na trasie mało atrakcyjne pod względem turystycznym.
Zobacz również:
Pociągiem po Opolszczyźnie – co zwiedzić i zobaczyć wzdłuż linii kolejowych
Linia kolejowa Opole – Kędzierzyn – Koźle – stacje:
Opole Główne – zabytkowy dworzec i ważny węzeł kolejowy. Z dworca do rynku idzie się około 10 minut. Na niedużej powierzchni najważniejsze zabytki i atrakcje Opola – wspomniany rynek z ratuszem, Most Groszowy, słynne kamienice nad Młynówką, Wieża Piastowska, kilka kościołów, Muzeum Ziemi Opolskiej, Muzeum Śląska Opolskiego. Półtora kilometra na południe od stacji ogród zoologiczny; po drodze bulwary nad Odrą.
Opole Groszowice – w pobliżu stacji kościół pw. Katarzyny Aleksandryjskiej z lat osiemdziesiątych XIX wieku.
Opole Grotowice – tereny przemysłowe; brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Przywory Opolskie – centrum wsi Przywory oddalone o kilometr od stacji. Jedyna atrakcja to kościół Matki Bożej Anielskiej z 1923 roku. We wsi Kąty Opolskie (3 km od stacji) kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z lat trzydziestych XX wieku.
Górażdże – w pobliżu stacji zabytkowe piece wapiennicze. Blisko ogromna cementownia.
Gogolin – wyremontowany dworzec kolejowy. Na peryferiach miasta zabytkowy wapiennik; również w centrum zobaczymy zabytkowe piece wapiennicze. Ponadto cmentarz żydowski i kościół ewangelicko-augsburski z początku XX wieku. Swego rodzaju atrakcją jest pomnik Karolinki i Karlika.
5 kilometrów od stacji Gogolin położone są Krapkowice (16 tys. mieszkańców). Można zobaczyć rynek, zamek/pałac (obecnie siedziba szkoły), pozostałości murów miejskich z wieżą Bramy Górnej i kościół pw. św. Mikołaja. W dzielnicy Otmęt kościół pw. Wniebowzięcia NMP i ruiny zamku. Przez Krapkowice prowadziła linia kolejowa Prudnik – Gogolin. W 1997 roku powódź zerwała most kolejowy na Odrze, który nie został odbudowany. Dla potrzeb wojska wyremontowano odcinek linii z Prudnika do nieokreślonego miejsca. Nie planuje się wznowienia ruchu pasażerskiego.
Jasiona – we wsi kościół pw. św. Marii Magdaleny z lat 1910-1911. W sąsiedniej wsi Oleszka (4 km od stacji) kościółek Nawiedzenia NMP z 1925 roku.
Zdzieszowice – miasto znane z zakładów koksowniczych, podobno największych w Europie. Można zobaczyć kościół pw. św. Antoniego z 1937 roku i dawną kolonię robotniczą.
Atrakcje w okolicy:
2,5 kilometra od stacji niszczejący pałac w Rozwadzy. Własność prywatna. Właściciel informował o planach zaadaptowania obiektu na hotel; brak informacji o aktualnym stanie zabytku.
6 kilometrów na północny wschód od stacji wieś Leśnica – kościół pw. Świętej Trójcy, Aleja Czereśniowa oraz źródlisko krasowe „Siedem Źródeł”.
6 kilometrów na północ od stacji Góra św. Anny – miejsce pielgrzymek usytuowane na najwyższym wzniesieniu w okolicy (408 m n.p.m.). Na szczycie góry bazylika i sanktuarium, zespół klasztorny oraz kalwaria. Na stokach utworzono rezerwat z jaskiniami i nieczynnymi kamieniołomami.
Raszowa – we wsi zabytkowy kościół pw. Wszystkich Świętych. W Januszkowicach (3 kilometry od stacji) kościół pw. św. Błażeja i jeziora – przy Jeziorze Dużym ośrodek wypoczynkowy z piramidami i wigwamami. 5 kilometrów na południe od stacji typowo rekreacyjne Jezioro Srebrne również w Januszkowicach, lecz położone daleko od centrum wsi.
Kędzierzyn-Koźle – rozległe miasto kojarzone z zakładami azotowymi. Wyremontowany dworzec kolejowy, nieliczne zabytki i atrakcje porozrzucane po różnych miejscach w mieście, czasami bardzo oddalonych od siebie. Bezpośrednio przy dworcu kolejowym można zobaczyć kościół pw. św. Mikołaja oraz budynek Starostwa Powiatowego. Centrum oddalone aż o 5 kilometrów od dworca – można zobaczyć rynek, Muzeum Ziemi Kozielskiej, kościół pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej, pojedyncze zabytkowe kamienice. Na peryferiach tej części miasta Jezioro Dębowa – w sezonie używane w celach rekreacyjnych. W Kędzierzynie, w pobliżu osiedla Lenartowice, tzw. Syfon Rzeczny – przepust rzeki Kłodnicy pod Kanałem Gliwickim.