Linia kolejowa Ostrowie Świętokrzyski – Sandomierz to fragment linii kolejowej Łódź Kaliska – Dębica (według wykazu PKP PLK). Odcinek zaniedbywany od wielu lat; w ostatnich latach na linii pojawiły się pojedyncze pociągi pospieszne oraz pociągi sezonowe Kielce – Sandomierz. Pociągi sezonowe z Kielc do Sandomierza zatrzymują się tylko w Ćmielowie, Jakubowicach, Dwikozach i Sandomierzu. Jeśli chodzi o inne stacje i przystanki, obecnie nieczynne, opierałem się o wykaz tych przystanków na stronie Atlaskolejowy.net
Powiązane artykuły:
Pociągiem po województwie świętokrzyskim – podstawowy przewodnik po zabytkach i atrakcjach położonych wzdłuż linii kolejowych województwa świętokrzyskiego.
Linia kolejowa Ostrowiec Świętokrzyski – Sandomierz – stacje:
Ostrowiec Świętokrzyski – miasto przemysłowe. Dominuje zabudowa współczesna, zabytków niewiele. Blisko stacji drewniany kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Można też zobaczyć rynek, kolegiatę pw. św. Michała Archanioła, pałac myśliwski zaadaptowany na hotel i Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Pałacu Wielkopolskich.
Bodzechów – we wsi można zobaczyć drewniany kościół pw. św. Zofii przeniesiony ze wsi Wsola; obok kościoła drewniana dzwonnica z lat trzydziestych XX wieku oraz dawny dwór.
Brzustowa Opatowska – przystanek kolejowy we wsi Brzóstowa. 7 kilometrów na południe od stacji kościół pw. Wszystkich Świętych z połowy XV wieku we wsi Wszechświęte.
Ćmielów – miasteczko znane z produkcji porcelany. Obecnie najciekawszą atrakcją w mieście jest Żywe Muzeum Porcelany. Ponadto ruiny zamku, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kapliczki. 3 kilometry na północ od stacji ruiny zamku w Podgrodziu. 13 kilometrów na południe od stacji miasteczko Opatów – kolegiata pw. św. Marcina, kościół i klasztor oo. Bernardynów, podziemna trasa turystyczna.
Drygulec – 4,5 kilometra na południe od stacji kościół pw. św. Wojciecha z połowy XIV wieku we wsi Wojciechowice.
Ożarów Cementownia – stacja położona ok. 6 kilometrów od centrum Ożarowa. Ze stacji prowadzi bocznica do ożarowskiej cementowni. W centrum Ożarowa można zobaczyć kościół pw. Świętego Stanisława Biskupa oraz cmentarz żydowski.
Jasice – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.
Jakubowice – 2 kilometry na południe od stacji kościół pw. św. Małgorzaty w Sobótce. 5 kilometrów na północ od stacji dwór w Śmiłowie.
Pisary – we wsi zespół dworski, można też dojść do wspomnianego kościoła w Sobótce.
Stary Garbów – na granicy Starego i Nowego Garbowa stoi pomnik Zawiszy Czarnego. 2,5 km na południe od przystanku kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej w Górach Wysokich.
Słupcza – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.
Dwikozy – we wsi ładny hotel „Dwór Dwikozy”.
Metan – przy stacji ruiny huty szkła.
Zalesie Gorzyckie – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.
Sandomierz – podobno jedno z najpiękniejszych miasteczek w Polsce. Dworzec kolejowy położony 2,5 kilometra od centrum miasta. Na niewielkiej powierzchni sporo zabytków – między innymi rynek z ratuszem, Zamek Królewski, Brama Opatowska oraz liczne zabytki sakralne. Dużą popularnością cieszą się także bulwary nad Wisłą.