Linia kolejowa Poznań – Gołańcz to wielkopolski fragment linii kolejowej łączącej Poznań i Bydgoszcz, prowadzącej przez nieduże miejscowości. Odcinek na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego jest nieczynny dla ruchu pasażerskiego. Linia niezelektryfikowana. W latach 2011-2013 wyremontowano odcinek Poznań Wschód – Wągrowiec. Na trasie kursują spalinowe zespoły trakcyjne Kolei Wielkopolskich.
Zobacz również:
Pociągiem po Wielkopolsce – podstawowy przewodnik po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa wielkopolskiego.
Linia kolejowa Poznań – Gołańcz – stacje:
Poznań Główny – duży dworzec kolejowy połączony z galerią handlową i dworcem autobusowym. Ważny węzeł przesiadkowy. Z dworca kolejowego do Starego Rynku idzie się 10-15 minut, po drodze przechodzimy przez Stary Browar, a później podążamy deptakiem – ulicą Półwiejską. Można również w niecałe 10 minut dojść do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i dalej w stronę Starego Rynku udać się ulicą Święty Marcin. Bardzo dobre położenie, bliskość centrum miasta i najważniejszych zabytków, natomiast sam dworzec jest taki sobie – moim zdaniem przerost formy nad treścią. Poznań zdecydowanie warto zwiedzić.
Poznań Garbary – dworzec systemowy, blisko bardzo ładny park Cytadela – doskonały na długie spacery, z Muzeum Uzbrojenia, Muzeum Armii Poznań, cmentarzami wojskowymi oraz rosarium. Z dworca idzie się około kilometr do Ostrowa Tumskiego i centrum Poznania.
Poznań Wschód – perony dworca wyremontowane, budynek straszy od lat. Nieciekawe miejsce.
Poznań Karolin – przystanek kolejowy w pobliżu wsi Koziegłowy, drugiej pod względem wielkości wsi w Polsce (ponad 11 tys. mieszkańców). Niedaleko stacji zakład karny, około półtora kilometra ruiny Fortu IV dla miłośników Urbexu.
Czerwonak – 3,5 kilometra na wschód od stacji drewniany kościół pw. św. Józefa z połowy XVIII wieku we wsi Kicin. 7 kilometrów na wschód od stacji drewniany kościół pw. św. Mikołaja i dwór zaadaptowany na hotel w Wierzenicy. W okolicy rozpościera się Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka – bardzo dobre miejsce na spacery.
Czerwonak Osiedle – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Owińska – nieduża wieś. Ładny, trochę zaniedbany budynek stacji kolejowej. W bezpośrednim pobliżu stacji opuszczony i według legend nawiedzony budynek dawnego szpitala psychiatrycznego. W miejscowości warto odwiedzić Muzeum Tyflologiczne (eksponaty związane z niewidomymi) działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla niewidomych, kościół pw. św. Mikołaja i zaniedbany pałac rodziny von Tresków. Na stawach na wschód od dworca urządzono sezonowe kąpielisko.
Bolechowo – stacja przy wsiach Bolechowo i Bolechowo-Osiedle, gdzie znajduje się siedziba fabryki autobusów Solaris. We wsi także niszczejący pałac rodziny von Tresków. W lasach na wschód od stacji ukryty dawny schron oraz infrastruktura dawnego dywizjonu obrony przeciwlotniczej. 3 kilometry na zachód od stacji gmach starego kasyna oficerskiego we wsi Biedrusko – obecnie w rękach prywatnych. Tuż obok pałac zaadaptowany na restaurację i hotel. 4 kilometry na wschód od stacji pole golfowe w Trzaskowie.
Zielona Wzgórza – przystanek kolejowy w Murowanej Goślinie. Kilkaset metrów na wschód od przystanku popularny park rozrywki.
Murowana Goślina – dziesięciotysięczne miasteczko. Kilka zabytków sakralnych – kościół pw. św. Jakuba, poewangelicki pw. św. Ducha oraz Izba Regionalna. 3 kilometry na wschód od stacji pałac w Boduszewie (własność prywatna).
Przebędowo – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.
Łopuchowo – 5,5 kilometrów na zachód od stacji drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie. 3,5 kilometra na południowy wschód od stacji „wioska Indiańska” w Łopuchówku.
Łopuchowo Osiedle – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.
Sława Wielkopolska – 3 kilometry na północny zachód od stacji Jezioro Włókna z plażą. 2,5 kilometra na wschód od stacji drewniany kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rejowcu. Rozpoczyna się tu linia kolejowa Sława Wielkopolska – Gniezno Winiary.
Skoki – miasteczko (ok. 4 tys. mieszkańców). Zespół pałacowo-parkowy i kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. 8 kilometrów od stacji dawne dwory w Glinnie i Jagniewicach. 3 kilometry na zachód od stacji pałac w Rościnnie (obecnie Dom Rekolekcyjny). Rozpoczynała się tu linia kolejowa Skoki – Janowiec Wielkopolski, która decyzją z 2015 roku została rozebrana.
Roszkowo Wągrowieckie – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.
Przysieczyn – 3,5 kilometra na zachód od stacji pałac w Wiatrowie (własność prywatna).
Wągrowiec – przyjemne miasteczko (25 tys. mieszkańców), znane głównie z aquaparku. Miłośnicy kolei kojarzą wągrowiecki dworzec – jeden z najpiękniejszych w Wielkopolsce i nie tylko. Warto zobaczyć między innymi „Tańczącą fontannę”, skrzyżowanie rzek Wełny i Nielby, kościół i klasztor pocysterski.
Atrakcje w okolicy:
– 5 kilometrów na zachód od stacji rezerwat przyrody Dębina.
– 6 kilometrów na północny wschód od stacji drewniany kościół pw. św. Mikołaja we wsi Tarnowo Pałuckie.
– 9 kilometrów na północny wschód od stacji kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łeknie.
Kobylec – w pobliżu stacji plaża publiczna nad Jeziorem Kobyleckim.
Grylewo – we wsi dworek zaadaptowany na obiekt noclegowy oraz kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Laskownica – przystanek kolejowy we wsi Laskownica Mała. 3 kilometry na północny wschód od stacji fragmenty umocnień.
Gołańcz – małe miasto. Niewyremontowany zabytkowy dworzec kolejowy, ruiny zamku rycerskiego, pojedyncze zabytkowe budynki. W okolicach pozostałości po fortyfikacjach i schronach z 1939 roku. Końcowa stacja rozebranej linii kolejowej Chodzież – Gołańcz.
Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.