Linia kolejowa Poznań – Krzyż to fragment linii kolejowej nr 351 łączącej Poznań ze Szczecinem. Odcinek Krzyż – Poznań został oddany do użytku w 1848 roku. Opisywany odcinek zelektryfikowano w latach 1975-1977. Na trasie kursują pociągi regionalne, pospieszne i EIC. Pociągi regionalne są z reguły zatłoczone.
Zobacz również:
Pociągiem po Wielkopolsce – podstawowy przewodnik po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa wielkopolskiego.
Linia kolejowa Poznań – Krzyż – stacje:
Poznań Główny – duży dworzec kolejowy połączony z galerią handlową i dworcem autobusowym. Ważny węzeł przesiadkowy. Z dworca kolejowego do Starego Rynku idzie się 10-15 minut, po drodze przechodzimy przez Stary Browar, a później podążamy deptakiem – ulicą Półwiejską. Można również w niecałe 10 minut dojść do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i dalej w stronę Starego Rynku udać się ulicą Święty Marcin. Bardzo dobre położenie, bliskość centrum miasta i najważniejszych zabytków, natomiast sam dworzec jest taki sobie – moim zdaniem przerost formy nad treścią. Poznań zdecydowanie warto zwiedzić.
Poznań Wola – w pobliżu przystanku kolejowego ruiny młyna. 2 kilometry od przystanku Jezioro Rusałka z czynnym sezonowo kąpieliskiem. 3 kilometry na południe od przystanku Ogrody Botaniczne Uniwersytetu im. A. Mickiewicza.
Kiekrz – blisko stacji Jezioro Kierskie; popularny ośrodek sportów-wodnych i rekreacji. Warto też zobaczyć kościół pw. św. Michała Archanioła i Wniebowzięcia NMP oraz zachowany wiatrak typu „Holender”. W Kiekrzu linia kolejowa nr 351 łączy się z Kolejową Obwodnicą Poznania. 2,5 km na północ od stacji miejsce, gdzie podobno miało miejsce objawienie Jezusa Chrystusa.
Rokietnica – we wsi można zobaczyć kościół Chrystusa Króla z plebanią oraz dawny dwór. Do zabytków należy także zespół dworca kolejowego. Rozpoczyna się tu nieczynna linia kolejowa Rokietnica – Skwierzyna.
Pamiątkowo – niedaleko przystanku jezioro z kąpieliskiem czynnym w sezonie.
Baborówko – przy stacji zespół pałacowy zaadaptowany na ośrodek jeździecki, hotel i salę weselną. 5 kilometrów na południowy zachód od stacji zapora na zbiorniku Radzyny. 6 kilometrów na wschód od stacji opuszczony dwór w Górce.
Szamotuły – miasto liczące niecałe 19 tysięcy mieszkańców. Do początku XXI wieku ośrodek przemysłowy. Największe atrakcje to Zamek Górków, rynek, Baszta Halszki, kościół pw. Świętego Krzyża, bazylika pw. Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa z pierwszej połowy XV wieku. Rozpoczyna się tu nieczynna linia kolejowa Szamotuły – Międzychód.
Atrakcje w okolicy:
– 2 kilometry na zachód od stacji pałacyk z parkiem w Gałowie
– 9 kilometrów na północny wschód od stacji pałac w Kobylnikach zaadaptowany na obiekt noclegowy.
Pęckowo – w oddalonym o 5 kilometrów na południowy zachód od stacji Ostrorogu kościół pw. Wniebowzięcia NMP.
Wronki – nieduże miasto (11 tys. mieszkańców), kojarzone z zakładem karnym i fabryką Amica. Wyremontowany dworzec kolejowy, klasztor Franciszkanów, zabytkowa wieża ciśnień. Pod Wronkami zaczyna się ścieżka rowerowa po śladzie dawnej linii kolejowej Wronki – Oborniki Wielkopolskie.
Atrakcje w okolicy:
– 10 kilometrów na wschód od stacji pałac zaadaptowany na centrum konferencyjne i kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Obrzycku, miasteczku reklamowanych na blogach za zabudowę i atmosferę z czasów PRL-u.
– 18 kilometrów na wschód od stacji słynny zamek w Stobnicy; w pobliżu dawny most kolejowy.
– 6 kilometrów na zachód od stacji kościół pw. św. Krzyża i św. Mikołaja w Biezdrowie.
Do Obrzycka i Stobnicy można również dojść lub dojechać rowerem z przystanku kolejowego Pęckowo. Odległość jest o 3 kilometry mniejsza.
Mokrz – 8 kilometrów na południowy wschód od stacji małe prywatne muzeum kolejnictwa w Chojnie. W tej samej wsi kościół pw. Chrystusa Króla. 3 kilometry dalej na zachód Jezioro Radziszewskie z sezonowym kąpieliskiem.
Miały – we wsi można zobaczyć kościół pw. św. Antoniego Padewskiego z 1909 roku. W położonej 8 kilometrów na zachód od stacji wsi Piłka kościół pw. NMP Wniebowziętej i tzw. Park Grzybowy ze ścieżką edukacyjną.
Drawski Młyn – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Krzyż – ważny węzeł kolejowy. Wielki, bardzo zaniedbany dworzec kolejowy. Na terenie miasta Krzyż Wielkopolski (6 tys. mieszkańców) warto zobaczyć kościół pw. Antoniego Padewskiego. 3 kilometry na północ od stacji kąpielisko nad jeziorem Łokacz.
Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.