Linia kolejowa Poznań – Trzemeszno to fragment linii kolejowej 353 Poznań Wschód – Skandawa, biegnący po terytorium województwa wielkopolskiego. Na trasie kursują pociągi regionalne Polregio, Kolei Wielkopolskich, pociągi pospieszne i EIC. Linia atrakcyjna pod względem turystycznym, podobnie jak następna jej część położona w województwie kujawsko-pomorskim.
Zobacz również:
Pociągiem po Wielkopolsce – podstawowy przewodnik po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa wielkopolskiego.
Linia kolejowa Poznań – Trzemeszno – stacje:
Poznań Główny – duży dworzec kolejowy połączony z galerią handlową i dworcem autobusowym. Ważny węzeł przesiadkowy. Z dworca kolejowego do Starego Rynku idzie się 10-15 minut, po drodze przechodzimy przez Stary Browar, a później podążamy deptakiem – ulicą Półwiejską. Można również w niecałe 10 minut dojść do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i dalej w stronę Starego Rynku udać się ulicą Święty Marcin. Bardzo dobre położenie, bliskość centrum miasta i najważniejszych zabytków, natomiast sam dworzec jest taki sobie – moim zdaniem przerost formy nad treścią. Poznań zdecydowanie warto zwiedzić.
Poznań Garbary – dworzec systemowy, blisko bardzo ładny park Cytadela – doskonały na długie spacery, z Muzeum Uzbrojenia, Muzeum Armii Poznań, cmentarzami wojskowymi oraz rosarium. Z dworca idzie się około kilometr do Ostrowa Tumskiego i centrum Poznania.
Poznań Wschód – perony dworca wyremontowane, budynek straszy od lat. Nieciekawe miejsce.
Ligowiec – w pobliżu przystanku kolejowego lotnisko Poznań Kobylnica i siedziba aeroklubu. Brak atrakcji turystycznych w okolicy.
Kobylnica – 3 kilometry na północ od stacji drewniany kościół pw. św. Mikołaja w Wierzenicy. 4 kilometry na południowy wschód od stacji szachulcowy kościół pw. św. Michała Archanioła w Uzarzewie. 5 kilometrów na północny wschód od stacji niszczejący cmentarz ewangelicki w Wierzonce.
Biskupice Wielkopolskie – tereny spacerowe nad Jeziorem Kowalskim.
Promno – w pobliżu przystanku Jezioro Dębiniec – tereny spacerowe oraz dzikie plaże.
Pobiedziska-Letnisko – przystanek kolejowy na peryferiach miasteczka Pobiedziska. Niedaleko przystanku położone są jedne z najbardziej znanych atrakcji województwa wielkopolskiego dla rodzin z dziećmi – Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego oraz Gród. W tunelu kolejowym mural odsłonięty z okazji setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
Pobiedziska – miasteczko (ok. 8,5 tys. mieszkańców). Blisko stacji sezonowe kąpielisko nad jeziorem Biezdruchowo oraz centrum miasta – Rynek, Dom Rekolekcyjny, kościół pw. św. Ducha i kościół pw. św. Michała Archanioła. 6 kilometrów od stacji zaniedbany Dwór Jackowskich we Wronczynie; w tej samej wsi drewniana dzwonnica i cmentarz przy kościele wybudowanym na miejscu spalonego w 1945 roku kościoła drewnianego.
Lednogóra – 4,5 kilometra na północ od stacji Jezioro Lednickie. Nad brzegami jeziora znajduje się szereg popularnych atrakcji: Wielkopolski Park Etnograficzny, Muzeum Pierwszych Piastów, czy folwark w Dziekanowicach. Na Ostrowie Lednickim ruiny kościoła i palatium z X wieku. Do słynnej Bramy Trzeciego Tysiąclecia w Polach Lednickich należy pokonać 8 kilometrów, podobnie jak do drewnianego kościoła pw. św. Katarzyny w Waliszewie. 2 kilometry na południe od stacji kościół pw. Narodzenia NMP w Imielnie.
Fałkowo – we wsi znajduje się dworek (brak aktualnych informacji o stanie).
Pierzyska – 4 kilometry na południe od stacji prywatny zwierzyniec i drewniany kościół w Pawłowie.
Gniezno – średniej wielkości miasto popularne wśród turystów. Wyremontowany dworzec kolejowy; brak informacji na temat Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej (planowano częściową odbudowę i reaktywację) oraz możliwości zwiedzania parowozowni. Centrum miasta położone 5-10 minut piechotą od dworca – warto zobaczyć rynek, bazylikę z wieżą widokową, zabytki sakralne położone wzdłuż Traktu Królewskiego oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego. Najnowszą atrakcją są rzeźby królików stworzone na wzór wrocławskich krasnoludków. W sezonie letnim możliwość wypoczynku nad jeziorem Winiary.
Atrakcje w okolicy:
– 9 kilometrów na południowy zachód od stacji prywatnych zwierzyniec i drewniany kościół pw. św. Marcina we wsi Pawłowo.
– 10 kilometrów na południowy wschód od stacji pałac w Niechanowie; 3 kilometry dalej na południe pałac Rzewuskich w Arcugowie.
Jankowo Dolne – w pobliżu stacji Jezioro Jankowskie z czynnym sezonowo kąpieliskiem.
Trzemeszno – miasteczko (niecałe 8 tys. mieszkańców); najważniejszy zabytek to bazylika Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła. 10 kilometrów na południe od Trzemeszna sanktuarium maryjne we wsi Ostrowite Przysowskie.
Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.