Linia kolejowa Poznań – Zbąszynek to główna magistrala kolejowa łącząca województwo wielkopolskie z lubuskim, następnie biegnąca w stronę granicy polsko-niemieckiej. Linia wyremontowana, na trasie kursują pociągi regionalne Kolei Wielkopolskich, Polregio pociągi pospieszne i pociągi EIC.
Zobacz również:
Pociągiem po Wielkopolsce – podstawowy przewodnik po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa wielkopolskiego.
Linia kolejowa Poznań – Zbąszynek – stacje:
Poznań Główny – duży dworzec kolejowy połączony z galerią handlową i dworcem autobusowym. Ważny węzeł przesiadkowy. Z dworca kolejowego do Starego Rynku idzie się 10-15 minut, po drodze przechodzimy przez Stary Browar, a później podążamy deptakiem – ulicą Półwiejską. Można również w niecałe 10 minut dojść do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i dalej w stronę Starego Rynku udać się ulicą Święty Marcin. Bardzo dobre położenie, bliskość centrum miasta i najważniejszych zabytków, natomiast sam dworzec jest taki sobie – moim zdaniem przerost formy nad treścią. Poznań zdecydowanie warto zwiedzić.
Poznań Górczyn – niedaleko przystanku kolejowego Fort IX i pozostałości po bunkrach.
Poznań Junikowo – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.
Palędzie – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.
Dopiewo – 5 kilometrów na północ od stacji pałac w Więckowicach (brak bliższych informacji). 4 kilometry na południowy wschód od stacji pałac w Konarzewie (własność prywatna). 5 kilometrów na północny zachód od stacji sezonowe kąpielisko nad Jeziorem Niepruszewskim w Zborowie.
Otusz – 4 kilometry na północ od stacji kościół pw. św. Wawrzyńca oraz plaża nad Jeziorem Niepruszewskim w Niepruszewie. 4 kilometry na północny wschód od stacji dwór we wsi Cieśle. 4 kilometryn na południowy wschód od stacji kościół pw. św Barbary z 1463 roku w Tomicach.
Buk – miasteczko. Warto zobaczyć rynek, drewniany kościół pw. św. Krzyża i dawną synagogę.
Wojnowice Wielkopolskie – jedyna atrakcja wsi to dworek.
Opalenica – nieduże miasto (ok. 10 tys. mieszkańców), dawniej stacja Opalenickiej Kolei Dojazdowej. Zabytki i atrakcje: ratusz, kościół pw. św. Mateusza, kaplica cmentarna, plebania i kościół pw. św. Józefa.
Atrakcje w okolicy:
– 3 kilometry na południe od stacji Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku.
– 9 kilometrów na północ od stacji pałac w Michorzewie (niedostępny dla zwiedzających); w tej samej wsi kościół NMP i Wszystkich Świętych.
– 9 kilometrów na południowy wschód od stacji kościół pw. św. Katarzyny we wsi Dakowy Mokre.
Porażyn – 3 kilometry na południowy zachód od stacji drewniany kościół pw. św. Marcina w Bukowcu.
Sątopy – centrum wsi oddalone o 2 kilometry od stacji. Ewentualnie można zobaczyć kościół pw. św. Andrzeja Boboli. 10 kilometrów na północ od stacji pałacyk w Wąsowie zaadaptowany na obiekt noclegowy.
Nowy Tomyśl – piętnastotysięczne miasto. Najbardziej znana atrakcja to niewielkie ogród zoologiczny. Do innych miejsc wartych odwiedzenia należy zaliczyć Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, dawny ratusz, zabytkowy młyn, kościoły: poewangelicki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1780 roku i Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy z 1895 roku. Wizytówką miasta jest także największy kosz wiklinowy świata, ustawiony jako pomnik.
Atrakcje w okolicy:
– 9 kilometrów na północ od stacji kościół św. Michała Archanioła i zabytkowa dzwonnica w Wytomyślu.
– 4,5 kilometra na południe od stacji kościół św. Wojciecha we wsi Boruja Kościelna.
Jastrzębsko – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Chrośnica – 4 kilometry na północ od stacji drewniany kościół pw. św. Wawrzyńca z drogą krzyżową.
Zbąszyń Przedmieście – przystanek kolejowy blisko centrum Zbąszynia.
Zbąszyń – miasto położone nad jeziorem Błędno – w sezonie możliwość wypoczynku. Dawniej rozpoczynała się tu linia kolejowa Zbąszyń – Trzciel – Międzychód. W centrum można zobaczyć kościół Wniebowzięcia NMP przy Rynku i Wieżę Bramną.
Pomiędzy stacjami Zbąszyń a Zbąszynek biegnie granica województw wielkopolskiego i lubuskiego.
Zbąszynek – ważny węzeł kolejowy. Zabytki sakralne: kościół pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła, kościół pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny, kościół ewangelicki – wszystkie z przełomu lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.
Atrakcje w okolicy:
1,5 km na południe od stacji modrzewiowy kościół pw. śś Szymona i Judy prawdopodobnie przełomu XIV i XV wieku w Kosieczynie. We wsi także pałacyk oraz dawny dwór.
6 kilometrów na południowy zachód od stacji poewangelicki kościół pw. Przemienienia Pańskiego z 1880 roku w Kręcku.
4 kilometry na północ od stacji pałac w Dąbrówce Wielkopolskiej.
Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.