Linia kolejowa Radom – Drzewica przebiega przez obszar województwa mazowieckiego i kończy się w województwie łódzkim. Linia o długości 53 kilometrów, połączenia do Radomia co jakiś czas zawieszane i reaktywowane; w przyszłości ma zostać reaktywowane połączenie kolejowe Łódź – Drzewica, a wyremontowanie tamtego odcinka umożliwi powrót pociągów Łódź – Radom.
Zobacz również:
Pociągiem po Mazowszu – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach położonych przy liniach kolejowych województwa mazowieckiego.
Linia kolejowa Radom – Drzewica – stacje
Radom – dawne miasto wojewódzkie (ponad 200 tys. mieszkańców); miasto przemysłowe; przez niektórych uważane za jedno z najbrzydszych polskich miast. Wyremontowany dworzec kolejowy; do ścisłego centrum około 2 kilometry. Najważniejsze zabytki w centrum Radomia to Pałac Sandomierski, Pałac Karschów i Wickenhagenów, hala targowa, willa Kulczyckiego, Dom Gąski i Dom Estery; pojedyncze zabytkowe budynki w różnych miejscach Śródmieścia. Warto także zobaczyć kościoły – kościół św. Jana Chrzciciela, kościół pw. św. Trójcy i kościół św. Wacława kilometr od centrum.
Atrakcje w okolicy
6 kilometrów od Radomia skansen – Muzeum Wsi Radomskiej.
7 kilometrów od Radiomia kościół pw. św. Stanisława Błogosławionego Męczennika we wsi Cerekiew (1929-1936)
Radom Potkanów – przystanek kolejowy w dzielnicy Potkanów; wokół tereny przemysłowe, brak atrakcji turystycznych.
Kończyce Radomskie – 6 kilometrów na południe od stacji Orońsko – wieś znana z pałacu otoczonego przez park – obecnie w pałacu mieści się Centrum Rzeźby Polskiej, a we wspomnianym parku można podziwiać rzeźby znanych twórców. 4 kilometry na północ od stacji Muzeum Wsi Radomskiej (lepiej dojechać autobusem z centrum Radomia).
Wolanów – centrum wsi ponad 3 kilometry od stacji – kościół współczesny, zabytkowy przeniesiono do Muzeum Wsi Radomskiej. 6 kilometrów na północ od stacji kościół św. Anny w Sławnie.
Chronów – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Podbór – blisko stacji wieś Mniszek – kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława z XIX wieku oraz kapliczka przydrożna z 1604 roku.
Wieniawa – warto zobaczyć kościół pw. św. Katarzyny z początku XVI wieku.
Skrzynno – w pobliżu stacji zabytkowy kościół św. Szczepana. 5 kilometrów na południe od stacji kościół z XIX wieku i popadający w ruinę pałac w Borkowicach. 10 kilometrów na południe od stacji dwór we wsi Rzuców.
Przysucha – we wsi Skrzyńsko (1 km od stacji) Sanktuarium Maryjne z cudownym obrazem Matki Bożej Staroskrzyńskiej. Centrum miasteczka Przysucha (ponad 6 tys. mieszkańców) położone 3 kilometry od stacji. Najważniejszy zabytek to Dwór Dembińskich, w którym mieści się Muzeum im. Oskara Kolberga, ponadto kościół pw. św. Jana Nepomucena i św. Ignacego Loyoli, dawna synagoga i cmentarz żydowski. Na południe od miasta Zalew Topornia – 4 ośrodki wypoczynkowe.
Smogorzów Przysuski – we wsi Smogorzów zabytkowy kościół Nawiedzenia NMP.
Zygmuntów – 3,5 km na północ od stacji drewniany kościół pw. św. Piotra i Pawła z lat 1925-1926 w Rusinowie.
Bieliny Opoczyńskie – przystanek kolejowy we wsi Bieliny. Blisko stacji drewniany kościół pw. Świętego Szymona i Judy Tadeusza z 1778 roku. W Gielniowie (3 km na południe od stacji) kościół pw. Władysława z Gielniowa wzniesiony w latach 1861–1866.
Pomiędzy stacjami Bieliny Opoczyńskie a Drzewica przebiega granica województw mazowieckiego i łódzkiego.
Drzewica – miasteczko w województwie łódzkim (niecałe 4 tysiące mieszkańców). Blisko stacji kolejowej Jezioro Drzewickie – możliwość wypoczynku nad wodą; w sezonie czynny tor kajakowy. W Drzewicy należy zobaczyć ruiny zamku oraz kościół pw. św. Łukasza Ewangelisty.
Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂