Linia kolejowa Rzeszów – Zagórz to linia remontowana od wielu lat, na której oferta przewozów pasażerskich jest katastrofalna. Chociaż coraz więcej turystów wyjeżdża w Bieszczady nie tylko w sezonie, pociągów jeździ jak na lekarstwo, nawet do Sanoka, który reklamuje się jako „Brama Bieszczad”. Z drugiej strony przebieg linii kolejowej sprawia, że pociągi nie są w stanie czasowo konkurować z autobusami jadącymi z Rzeszowa. Ponadto na odcinkach linii często jest wprowadzana zastępcza komunikacja autobusowa, co całkowicie zniechęca pasażerów pociągów regionalnych.
Powiązane artykuły:
Pociągiem po województwie podkarpackim – co zobaczyć – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach województwa podkarpackiego, położonych wzdłuż lub w pobliżu linii kolejowych.
Linia kolejowa Rzeszów – Zagórz – stacje:
Rzeszów Główny – główny dworzec kolejowy w Rzeszowie, położony blisko centrum miasta. W centrum warto zobaczyć rynek z ratuszem, stary cmentarz, Muzeum Okręgowe, stojący obok kościół św. Krzyża, Zamek Lubomirskich (siedziba sądu), czy charakterystyczny Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Więcej ciekawych miejsc w przewodniku:
Rzeszów – co zwiedzić i zobaczyć
Rzeszów Staroniwa – przystanek kolejowy blisko największych atrakcji Rzeszowa. Wyremontowany budynek dworca sam w sobie jest atrakcją, chociaż można go podziwiać tylko z zewnątrz.
Rzeszów Osiedle – przystanek kolejowy w pobliżu akademików Politechniki Rzeszowskiej. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu.
Rzeszów Zwięczyca – przystanek kolejowy. 2 kilometry od przystanku rozlewiska rzeki Wisłok – tereny spacerowe.
Boguchwała – miasteczko (ok. 6 tys. mieszkańców). Wyremontowany budynek dworca kolejowego. W centrum pałac z parkiem – obecnie siedziba szkoły. Tuż obok zabytkowy kościół pw. św. Stanisława.
Wisłoczanka – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Babica – 3 kilometry od stacji położony na wzgórzu kościół pw. św. Urszuli z lat 1926-1931 we wsi Lubenia. 9 kilometrów na wschód od stacji drewniany kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy z 1739 roku w Straszydlu.
Babica Kolonia – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Czudec – we wsi kościół pw. św. Trójcy z początku XVIII wieku; katakumby udostępnione do zwiedzania. W lesie w okolicach wsi można natrafić na pozostałości po ruinach zamku. Szlaki spacerowo-rowerowe w okolicznych lasach.
Zaborów Błonia – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Zaborów – tuż przy stacji wisząca kładka nad Wisłokiem. 5,5 kilometra od stacji wieś Połomia – warto zobaczyć kościół pw. św. Mikołaja z dróżkami różańcowymi oraz ogrodem.
Strzyżów nad Wisłokiem – stacja kolejowa w miasteczku Strzyżów (niecałe 9 tys. mieszkańców). Zabytki i atrakcje to kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, schron kolejowy wybudowany dla pociągów Fuhrera, pałac (obecnie dom dziecka), ewentualnie wzgórza, z których można podziwiać panoramę miasteczka (na zboczu jednego z nich utworzono stok narciarski).
Dobrzechów – we wsi, dwa kilometry od stacji, zabytkowy kościół pw. św. Stanisława Biskupa. 6 kilometrów na południe od przystanku neogotycki kościół pw. św. Józefa we wsi Wysoka Strzyżowska (1909-1918).
Tułkowice – półtora kilometra od przystanku wspomniany wcześniej kościół w Dobrzechowie. 5 kilometrów na południe od stacji cerkiew Narodzenia NMP w Oparówce z 1912 roku.
Kalembina – 2 kilometry na północ od stacji kościół pw. św. Anny z 1923 roku w Niewodnej. 2 kilometry na południe od stacji zabytkowy kościół pw. św. Doroty w Kozłówku, niedaleko formacje skalne.
Wiśniowa – można zobaczyć dawny dwór i folwark. 4 kilometry na północ od stacji „cudowne” źródełko.
Frysztak – atrakcja to widoczny z daleka kościół pw. Narodzenia NMP.
Przybówka – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Wojaszówka – 3,5 km na południe od stacji zabykowy kościół pw. Św Andrzeja Apostoła i Narodzenia NMP w Łękach Strzyżowskich.
Szebnie – w centrum wsi (2 km od przystanku) drewniany kościół pw. św. Marcina.
Jasło Fabryczne – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Jasło – miasto (ok. 35 tys. mieszkańców); węzeł kolejowy. Pod względem architektonicznym nie wyróżnia się niczym szczególnym. Można zobaczyć Muzeum Regionalne, rynek, kolegiatę pw. Wniebowzięcia NMP, kościół pw. św. Stanisława Biskupa oraz pałac, w którym obecnie mieści się szkoła. Z okolicznych atrakcji należy wymienić położony 5 kilometrów od centrum Jasła Skansen Archeologiczny w Trzcinicy.
Gliniczek – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Tarnowiec – we wsi Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia – cel pielgrzymek.
Jedlicze-Męcinka – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Jedlicze – miasteczko znane z rafinerii ropy naftowej. Najważniejsze zabytki to Pałac Stawiarskich oraz kościół pw. św. Antoniego Padewskiego z lat 1911-1925. 3,5 km na południowy wschód od stacji wieś Żarnowiec – warto zobaczyć Muzeum Marii Konopnickiej i zrekonstruowaną szkołę ludową. 7 kilometrów na południe od stacji prywatne Muzeum Kultury Szlacheckiej w dworze w Kopytowej.
Krosno Turaszówka – przystanek na przedmieściach Krosno; brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Krosno Polanka – w pobliżu przystanku kościół Matki Boskiej Królowej Polski z lat dwudziestych XX wieku oraz pałac zaadaptowany na hotel.
Krosno – główny dworzec kolejowy w Krośnie (zamknięty na cztery spusty); w sąsiedztwie dworzec PKS. Do najważniejszych zabytków Krosna około 1,5 km. Krosno to dawne miasto wojewódzkie (ponad 45 tysięcy mieszkańców). W Krośnie warto zobaczyć rynek, bazylikę kolegiacką, Muzeum Podkarpackie, Muzeum Rzemiosła, Centrum Dziedzictwa Szkła; szereg innych zabytków sakralnych.
Krosno Miasto – stacja kolejowa w Krośnie; do najważniejszych zabytków w centrum miasta trzeba przejść ponad kilometr.
Atrakcje w okolicy Krosna:
6 kilometrów na południe od stacji Krosno wieś Zręcin – kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika.
11 kilometrów na południowy wschód od stacji Krosno Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.
6 kilometrów na północ od stacji Krosno kościół pw. NMP Królowej Polski oraz dwór Szeptyckich w Korczynie.
8 kilometrów na północ od stacji Krosno ruiny zamku Kamieniec.
10 kilometrów na północ od stacji Krosno trasy narciarskie, cmentarz z I wojny światowej i źródełko w Czarnorzekach.
Targowiska – odnowiony budynek dworca kolejowego. We wsi drewniany kościół z połowy XVIII wieku. 4 kilometry na południe od stacji sanktuarium w miejscowości Miejsce Piastowe. 7 kilometrów na południe od stacji drewniany kościół we wsi Rogi. 12 kilometrów na południe od stacji drewniany kościół w Wietrznie. 3,5 km na północ od stacji neogotycki kościół pw. św. Marcina w Krościenku Wyżnem z początku XX wieku.
Widacz – 3 kilometry od stacji wspomniany już drewniany kościół w Targowiskach.
Wróblik Szlachecki – we wsi drewniany kościół pw. Zaśnięcia Matki Bożej z połowy XIX wieku; dawna cerkiew. W sąsiednim Wróbliku Królewskim kościół pw. Wniebowzięcia NMP, również dawna cerkiew. 5 kilometrów na południe od stacji Rymanów – warto zobaczyć kościół pw. św. Wawrzyńca, wikarówkę, przedszkole prowadzone przez siostry zakonne oraz cmentarz żydowski. 4 kilometry dalej ładne uzdrowisko Rymanów-Zdrój.
Milcza – brak atrakcji w pobliżu przystanku, nie licząc kapliczek po drodze do wspomnianego wcześniej Rymanowa.
Besko – blisko stacji stary drewniany kościół obok nowego murowanego. 4 kilometry na południe od stacji zapora i zalew w Sieniawie. W tej samej wsi drewniany kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej.
Zarszyn – we wsi kościół pw. św. Marcina i Matki Boskiej Szkaplerznej. 5 kilometrów na północ od stacji drewniany kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Posadzie Jaćmierskiej. Niecały kilometr dalej kolejny zabytkowy drewniany kościół Wniebowzięcia NMP w Jaćmierzu. 5,5 km na południe od stacji kościół pw. św. Jana Chrzciciela we wsi Odrzechowa.
Długie – brak atrakcji w pobliżu przystanku.
Nowosielce – można zobaczyć budynek dawnego dworu oraz kościół pw. św. NMP Nieustającej Pomocy z 1933 roku.
Sanok Dąbrówka – przystanek kolejowy na peryferiach Sanoka. Brak atrakcji w pobliżu przystanku.
Sanok Miasto – przystanek kolejowy 1,5 km od centrum Sanoka.
Sanok – dworzec kolejowy w Sanoku; obecnie jest to multimodalny dworzec przesiadkowy połączony kładką z dawnym dworcem kolejowym. Z dworca do centrum idzie się 2 kilometry, do skansenu 4 kilometry. Wizytówką Sanoka jest skansen; warto także zobaczyć zamek, rynek, park miejski, czołg-pomnik. W ostatnich latach powstało sporo rzeźb i pomników, z których najbardziej znana jest ławeczka Wojaka Szwejka na deptaku.
Atrakcje w okolicy:
4 kilometry na północny zachód od centrum Sanoka cerkiew Zaśnięcia Maryi Panny w Trepczy.
12 kilometrów na północ od centrum Sanoka zabytkowy kościół pw. Rozesłania Apostołów w Mrzygłodzie.
18 kilometrów na północ od centrum Sanoka drewniana cerkiew we wsi Siemuszowa.
9 kilometrów na północ od centrum Sanoka drewniany kościół pw. św. Antoniego w Lisznej.
13 kilometrów na południe od centrum Sanoka zabytkowy kościół w Niebieszczanach.
Nowy Zagórz – duży, opuszczony budynek dworca kolejowego. W pobliskiej wsi Zahutyń drewniany kościół Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski z 1956 roku.
Zagórz – nieduże miasto; węzeł kolejowy. Kilka atrakcji w różnych częściach miasteczka – najważniejsza to ruiny klasztoru Karmelitów Bosych. Można również zobaczyć cerkiew pw. św. Michała Archanioła i kompleks skoczni narciarskich.
Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.