Linia kolejowa Szczecin – Kołobrzeg zapewnia dogodne połączenie dla osób dojeżdżających z różnych miast województwa zachodniopomorskiego nad morze, bowiem w Kołobrzegu można się przesiąść na busy i autobusy dowożące turystów do wielu nadmorskich miejscowości wypoczynkowych. Po drodze pociąg zatrzymuje się również na przystanku przy porcie lotniczym w Goleniowie. Przez cały rok po linii kursują spalinowe zespoły trakcyjne Polregio – jak poczytacie na forach internetowych, pociągi często są przepełnione. W niektórych latach przez wakacje na trasie pojawiają się także pociągi pospieszne. Na odcinku Szczecin Główny – Goleniów trasa pociągu pokrywa się z trasą pociągów ze Szczecina do Świnoujścia, ale pociągi pomijają niektóre przystanki kolejowe.
Zobacz również:
Pociągiem po województwie zachodniopomorskim – co zwiedzić i zobaczyć
Linia kolejowa Szczecin – Kołobrzeg – wybrane stacje:
Szczecin Główny – wyremontowany dworzec kolejowy położony kilometr od części najpopularniejszych atrakcji Szczecina (Nowy Rynek, Wały Chrobrego). W pobliżu dworca występuje duże zagrożenie przestępczością pospolitą. Możliwość przesiadki na pociągi osobowe do Berlina w atrakcyjnej cenie.
Najważniejsze atrakcje Szczecina:
– Zamek Książąt Pomorskich
– Brama Portowa
– Wały Chrobrego
– gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego
– układ architektoniczny wokół Placu Grunwaldzkiego
– Baszta Siedmiu Płaszczy
– Muzeum Narodowe
– kościół pw. św. Józefa
– bazylika archikatedralna św. Jakuba
– Opera
– Muzeum Techniki i Komunikacji
Szczecin Zdroje – w pobliżu stacji rozciąga się duży Park Leśny Zdroje.
Szczecin Dąbie – stacja kolejowa, na której częśc pociągów zatrzymuje się dwukrotnie w ciągu jednego kursu. Półtora kilometra od stacji kąpielisko oraz ujście rzeki Płonia do jeziora Małe Dąbie.
Kliniska – 6 kilometrów na zachód od stacji plaża nad jeziorem Dąbie. We Łęsku (9 km na wschód od stacji) wieża widokowa na Dolinę Iny.
Goleniów – miasto liczące ok. 22 tysiące mieszkańców; węzeł kolejowy. Podczas walk w 1945 roku zniszczeniu uległa duża część miasta. Warto zobaczyć kościół św. Katarzyny, fragmenty murów miejskich oraz pojedyncze zabytkowe budynki (np. Sąd Rejonowy, poczta).
Port Lotniczy Szczecin Goleniów – przystanek kolejowy przy lotnisku w Goleniowie.
Osina – 5 kilometrów na południowy wschód od stacji kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy – zrujnowany w czasie II wojny światowej , odbudowany w 1978 roku. 5 kilmetrów dalej we wsi Jenikowo kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP z 1898 roku. 13 kilometrów na północ od stacji kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Redostowie.
Wyszomierz – we wsi kościół pw. Chrystusa króla z XV wieku.
Nowogard – szesnastotysięczne miasto; zabytkowa zabudowa niemal w całości zniszczona podczas działań wojennych w 1945 roku. Zachowały się fragmenty murów miejskich, kościół Wniebowzięcia NMP, pojedyncze zabytkowe budynki.
Atrakcje w okolicy:
5 km na południe od stacji kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Sąpolnicy odbudowany z ruin w latach siedemdziesiątych XX wieku.
7,5 km na południe od stacji (inną drogą) zabytkowy kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wierzbięcinie. 3 kilometra od Wierzbięcina, we wsi Słajsino, kościółek pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.
4 km na północ od stacji kościół pw. Świętej Barbary w Karsku.
5,5 km na północny wschód od stacji kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Miętnie odbudowany z ruin w 1974 roku.
20 kilometrów Dobra Nowogardzka z dawną stacją kolejki wąskotorowej (w rękach PKP; niedostępna do zwiedzania), ruinami zamku oraz kościołem św. Klary.
Żabowo – we wsi kościół pw. Matki Bożej Różańcowej z 1847 roku. 4,5 kilometra na wschód od stacji zabytkowy kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Wyszogórze.
Płoty – miasteczko liczące ok. 4 tysiące mieszkańców. Można zobaczyć Stary i Nowy Zamek, wieżę ciśnień oraz kościół Przemienienia Pańskiego. We wsi Mechowo (7 km od stacji) zabytkowy kościół pw. św. Andrzeja Boboli.
10 kilometrów od Płotów położone jest miasto Resko (4,5 tys. mieszkańców), znane z ruin zamku Borków oraz Sanktuarium Matki Boskiej Reskiej.
Baszewice – we wsi kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej oraz głaz narzutowy. W Trzygłowie (3 km od stacji) pałacyk pełniący funkcję hotelu oraz kościół pw. św. Marii Magdaleny z 1881 roku. 9 kilometrów na zachód od stacji kościół pw. MB Częstochowskiej w Świeszewie.
Gryfice – miasteczko (16,5 tys. mieszkańców); w sezonie możliwość przesiadki na Nadmorską Kolej Wąskotorową do Rewala. Po zajęciu przez Armię Czerwoną żołnierze spalili wiele budynków, jednak zachowało się kilka godnych uwagi zabytków – np. Brama Kamienna, Baszta Prochowa, Kościół Mariacki, czy cerkiew pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy.
Atrakcje w okolicy:
8 kilometrów na zachód od stacji kościół pw. Św. Józefa Robotnika oraz pałac, w którym mieści się hotel w Rybokartach.
10 kilometrów na wschód od stacji kościół pw. św. Stanisława Kostki w Wyszoborze. Niedaleko kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Natolewicach
8 kilometrów na północ od stacji kościół pw Podwyższenia Krzyża Świętego i popadający w ruinę pałac w Otoku.
13 kilometrów na północ od stacji kościół pw. Matki Boskiej Królowej Świata w Kłodkowie.
Górzyca Reska – we wsi Górzyca kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z 1886 roku. W pobliskiej wsi Otok (2,5 km od stacji) wspomniany wcześniej kościół i pałac. Na stacji nie zatrzymują się wszystkie pociągi.
Gąbin – we wsi Bielikowo (4 km od stacji) kościółpw. Chrystusa Króla. Na stacji nie zatrzymują się wszystkie pociągi.
Trzebiatów – dawne miasto hanzeatyckie, obecnie dziesięciotysięczna miejscowość pojawiająca się co jakiś czas w folderach turystycznych w postaci zdjęcia rynku z opisem. W Trzebiatowie znajdziemy interesujące zabytki i atrakcje; nie tylko kościoły, jak w wielu okolicznych miejscowościach (zabytków sakralnych także nie brakuje). Warto zobaczyć między innymi pałac, rynek, sgrafito przedstawiające słonia, basztę i kamienny most. Możliwość spływu kajakowego.
Atrakcje w okolicy:
4 kilometry na północ od stacji kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Trzebuszu z XV wieku; przebudowany w XIX wieku.
9 kilometrów na północ od stacji Mrzeżyno – popularna miejscowość wypoczynkowa nad Morzem Bałtyckim.
8 kilometrów na zachód od stacji kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Sadlnie.
5 kilometrów na północny zachód od stacji kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego we Włodarce.
Bieczyno Pomorskie – we wsi Bieczyno można zobaczyć z zewnątrz kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Na stacji nie zatrzymują się wszystkie pociągi.
Karcino – we wsi Sarbia (2,5 km na południe od stacji) kościół pw. św. Jana Chrzciciela, ruiny starego młyna i kaplica. Na stacji nie zatrzymują się wszystkie pociągi.
Głowaczewo – 2 kilometry na zachód od stacji kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Na stacji nie zatrzymują się wszystkie pociągi.
Stary Borek – w pobliżu przystanku szkolne schronisko młodzieżowe; 3 kilometry od stacji kościół pw. Chrystusa Króla w Korzystnie.
Kołobrzeg Stadion – przystanek kolejowy blisko stadionu Kotwicy Kołobrzeg. Naprzeciwko stadionu Reduta Solna, tzw. Skansen Morski oraz port rybacki.
Kołobrzeg – popularne miasto wypoczynkowe nad morzem, węzeł kolejowy; dla miłośników kolei dodatkową atrakcją jest bocznica do portu, po której raz w roku kursują pociągi specjalne. Miasto bardzo skomercjalizowane. Najważniejsze atrakcje poza plażami to latarnia morska, neogotycki ratusz, bazylika konkatedralna. Zabytkowa zabudowa niemal w całości zniszczona podczas walk w 1945 roku.
Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂