Linia kolejowa Szczecin – Kostrzyn nad Odrą to fragment linii kolejowej nr 273 Wrocław Główny – Szczecin Główny przez Zieloną Górę, czyli tzw. Nadodrzanki. Opisywany fragment przebiega przez tereny województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Odległość pomiędzy Szczecinem a Kostrzynem nad Odrą według wyszukiwarki PKP to równe 100 kilometrów. Na trasie kursują pociągi regionalne (najczęściej w relacji Szczecin – Gryfino) oraz pociągi pospieszne – czasami tylko w sezonie, czasami przez cały rok. Poza stacją początkową i końcową po drodze nie ma ważniejszych węzłów kolejowych.
Zobacz również:
Pociągiem po województwie zachodniopomorskim – co zwiedzić i zobaczyć
Linia kolejowa Szczecin – Gryfino – wybrane stacje
Szczecin Główny – wyremontowany dworzec kolejowy położony kilometr od części najpopularniejszych atrakcji Szczecina (Nowy Rynek, Wały Chrobrego). W pobliżu dworca występuje duże zagrożenie przestępczością pospolitą. Możliwość przesiadki na pociągi osobowe do Berlina w atrakcyjnej cenie.
Najważniejsze atrakcje Szczecina:
– Zamek Książąt Pomorskich
– Brama Portowa
– Wały Chrobrego
– gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego
– układ architektoniczny wokół Placu Grunwaldzkiego
– Baszta Siedmiu Płasczy
– Muzeum Narodowe
– kościół pw. św. Józefa
– bazylika archikatedralna św. Jakuba
– Opera
– Muzeum Techniki i Komunikacji
Szczecin Podjuchy – stacja dawniej znana z odstawionych wagonów i nocujących bezdomnych; położona w nieciekawej dzielnicy. 2 kilometry od stacji zabytkowa kaplica.
Daleszewo – 2,5 kilometra na północ od stacji, we wsi Radziszewo, położony na wzgórzu kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski z XIX wieku.
Czepino – stacja kolejowa na pograniczu wsi Czepino i Żabnica. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu.
Gryfino – dwudziestotysięczne miasto nad brzegiem Odry, kojarzone głównie z pobliskim Krzywym Lasem oraz klubem sportowym Energetyk Gryfino. Po walkach w 1945 roku zniszczeniu uległo 70% zabudowy. Nieliczne zachowane zabytki – wyremontowany dworzec kolejowy, Pałacyk pod Lwami, kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, fragmenty murów obronnych, Brama Bańska. Pomiędzy rzeką Odrą a Odrą Zachodnią, tworzącą granicę z Niemcami, rozpościera się park krajobrazowy Dolina Dolnej Odry.
Atrakcje w okolicy:
we wsi Wirów 6,6 km na południowy wschód od stacji kościół pw. św. Anny
7 km na wschód od stacji kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej w Wełtyniu z przełomu XV i XVI wieku.
na południe od Gryfina Krzywy Las – można wysiąść na następnej stacji.
Dolna Odra – w pobliżu stacji słynny tzw. Krzywy Las. W Steklnie (7 km na południowy wschód od stacji) kościół pw. św. Krzysztofa i plaża nad jeziorem Steklno.
Pacholęta – centrum wsi 2 kilometry od stacji. Atrakcja to kościół pw. św. Jana Chrzciciela. 2,5 kilometra dalej kościół pw. św. Józefa w Czarnówku. 4,5 kilometra na zachód od stacji zabytkowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Marwicach.
Widuchowa – półtora kilometra od stacji ruiny dworu w Bolkowicach. Wieś Widuchowa położona jest 4 kilometry na zachód od stacji. We wsi można natrafić na zabytkowe domy, jak również fundamenty starego zamku i kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. 2,5 kilometra na wschód od stacji kościół w Lubiczu.
Krzywin Gryfiński – we wsi zabytkowy kościół pw. Niepokalanego Serca NMP. 3,5 kilometra na wschód od stacji kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodowie. 6 kilometrów na wschód od stacji kościół pw. pw. św. Stanisława Błogosławionego Męczennika w Żarczynie. 7 kilometrów na zachód od stacji odbudowany po II wojnie światowej kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Ognicy.
Lisie Pole – we wsi kościół pw. Niepokalanego Serca Maryi. 6 kilometrów na wschód od stacji kościół pw Nawiedzenia NMP w Żelechowie.
Chojna – siedmiotysięczne miasto z kilkoma zachowanymi zabytkami wśród zabudowy współczesnej – ratusz, fragmenty murów miejskich, kościół pw. Najświętszej Marii Panny, czy ruiny kaplicy św. Gertrudy.
Atrakcje w okolicy:
5 kilometrów na północny wschód od stacji kościół pw. św.Józefa i kaplica Templariuszy w Rurce.
8 kilometrów na północny wschód od stacji kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Strzelczynie.
11 kilometrów na północny wschód od stacji kościół pw. św. Antoniego z Padwy w Grzybnie.
16 kilometrów na północny wschód od stacji zamek Joannitów w Swobnicy.
6 kilometrów na wschód od stacji kościół pw. św. Jana Chrzciciela we wsi Czantoryja.
8 kilometrów na wschód od stacji kościół pw. pw. Chrystusa Króla w Rosnowie.
11 kilometrów na wschód od stacji miasteczko Trzcińsko-Zdrój – ryneczek; mury miejskie; Brama Myśliborska i kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
5 kilometrów na zachód od stacji poradzieckie lotnisko.
7,5 kilometra na zachód od stacji kościół pw. Zwiastowania NMP we wsi Mętno.
14 kilometrów na zachód od stacji kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Orzechowie.
Godków – we wsi Godków kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe. 3,5 km na wschód od stacji kościół pw. pw. Matki Boskiej Szkaplerznej i plaża w Jeleninie.
Witnica – we wsi warto zobaczyć kościół pw. Chrystusa Króla oraz park dworski – pozostałość po pałacu strawionym przez pożar w 1990 roku. 6 kilometrów na wschód od stacji kościół pw. św. Andrzeja Apostoła we wsi Białęgi. 6 kilometrów na zachód od stacji ruiny zamku i plaża w miejscowości Moryń.
Bielin – zabytkowy dworek, w którym obecnie mieści się hotel oraz kościół filialny pw. św. Józefa
Mieszkowice – małe miasteczko. Warto zobaczyć Kościół Przemienienia Pańskiego oraz pojedyncze domy z muru pruskiego. 6 kilometrów na wschód od stacji kościół pw. Narodzenia NMP oraz pałac w Zielinie. 9 kilometrów na wschód od stacji kościół pw. Narodzenia NMP oraz pałac w Smolnicy.
Boleszkowice – we wsi kościół pw. św. Antoniego Padewskiego.
Namyślin – 5,5 km na wschód od stacji, we wsi Chwarszczany, kaplica templariuszy.
Pomiędzy stacjami Namyślin a Kostrzyn nad Odrą przebiega granica województw zachodniopomorskiego i lubuskiego.
Kostrzyn nad Odrą – ważny węzeł kolejowy; jeden z dwóch polskich dworców dwupoziomowych, możliwość dojazdu pociągiem do Berlina. Pomiędzy Wartą a Odrą Muzeum Twierdzy Kostrzyn oraz Park Narodowy Ujście Warty. 3 kilometry od miasta Fort Sarbinowo. 15 kilometrów od Kostrzyna ruiny zamku joannitów w Słońsku.
Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂