Linia kolejowa Szczecin – Krzyż to fragment linii kolejowej Szczecin – Poznań. Opisywany odcinek zaczyna się na obszarze województwa zachodniopomorskiego, później przebiega przez województwo lubuskie, a kończy się w Krzyżu, w województwie wielkopolskim. Po linii kursują pociągi regionalne, pospieszne i Intercity. W przypadku pociągów regionalnych wspominam bardzo duży tłok i dłużącą się podróż ze względu na częste postoje.
Zobacz również:
Pociągiem po województwie zachodniopomorskim – co zwiedzić i zobaczyć
Linia kolejowa Szczecin – Krzyż – wybrane stacje:
Szczecin Główny – wyremontowany dworzec kolejowy położony kilometr od części najpopularniejszych atrakcji Szczecina (Nowy Rynek, Wały Chrobrego). W pobliżu dworca występuje duże zagrożenie przestępczością pospolitą. Możliwość przesiadki na pociągi osobowe do Berlina w atrakcyjnej cenie.
Najważniejsze atrakcje Szczecina:
– Zamek Książąt Pomorskich
– Brama Portowa
– Wały Chrobrego
– gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego
– układ architektoniczny wokół Placu Grunwaldzkiego
– Baszta Siedmiu Płasczy
– Muzeum Narodowe
– kościół pw. św. Józefa
– bazylika archikatedralna św. Jakuba
– Opera
– Muzeum Techniki i Komunikacji
Szczecin Zdroje – w pobliżu stacji rozciąga się duży Park Leśny Zdroje.
Szczecin Dąbie – stacja kolejowa, na której część pociągów zatrzymuje się dwukrotnie w ciągu jednego kursu. Półtora kilometra od stacji kąpielisko oraz ujście rzeki Płonia do jeziora Małe Dąbie.
Szczecin Zdunowo – stacja kolejowa na pograniczu osiedli Zdunowo i Wielgowo. Brak godnych uwagi atrakcji turystycznych w pobliżu.
Reptowo – przy stacji pomnik katastrofy kolejowej z 1997 roku; w oddalonej o 3 km Kobylance kościół pw. św. Antoniego.
Miedwiecko – niedaleko stacji jezioro Miedwie – popularne miejsce wśród amatorów wypoczynku nad wodą i uprawiania sportów wodnych.
Grzędzice – w centrum wsi kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.
Stargard – średniej wielkości miasto w województwie zachodniopomorskim. Niemal cała zabytkowa zabudowa została zniszczona podczas drugiej wojny światowej. Wśród blokowisk zachowało się kilka godnych uwagi zabytków, między innymi kościół pw. NMP Królowej Świata, kościół Przemienienia Pańskiego, kościół pw. św. Jana Chrzciciela, dawne bramy miejskie – Młyńska i Pyrzycka, baszty Jeńców i Tkaczy, Arsenał, pojedyncze zabytkowe budynki. Na przedmieściach cmentarz wojenny.
Witkowo Pyrzyckie – 4 kilometry na zachód od stacji zabytkowy kościół pw. MB Częstochowskiej w Strzyżnie. W tej samej wsi pałac, który jest własnością prywatną.
Strzebielewo Pyrzyckie – 3 kilometry na wschód stacji zabytkowy kosciół pw. MB Częstochowskiej w Krępcewie. Dwa kilometry dalej niewielkie ruiny zamku krzyżackiego w tej samej wsi. W pobliżu wsi można natrafić na dawne słupy wjazdowe oraz kamień z XVI wieku upamiętniający pielgrzymkę Leopolda von Wedel do Egiptu i Ziemi Świętej.
Kolin – 7,5 kilometra na zachód od stacji kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Żalęcinie.
Morzyca – we wsi kościół pw. św.Józefa-Marii Escriva popadający przez dziesięciolecia w ruinę, odbudowany i wyremontowany w latach dziewięćdziesiątych XX wieku; ostatnie prace zakończono w 2011 roku. We wsi Rzeplino (5,5 km na wschód od stacji) kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej.
Dolice – Blisko stacji kościół pw. Chrystusa Króla z XVI wieku. 4 kilometry na zachód od stacji ruiny kościoła w Pomietowie. 5 kilometrów na zachód od stacji kościół pw św.Stanisława BM, zniszczony po 1945 – odbudowany w latach 1991-1992. 7 kilometrów na południe od stacji Dobropole Pyrzyckie – niszczejący pałac z parkiem oraz kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.
Ziemomyśl – w pobliżu stacji kurhan; osada Ziemomyśl znajduje się 2 kilometry na wschód od stacji, można tam zobaczyć ruiny kościoła. We wsi Sądów (2 km na zachód od stacji) kościół pw. św. Andrzeja Boboli i pałac – własność prywatna.
Choszczno – piętnastotysięczne miasto położne nad jeziorem Kluki. Pojezierze Choszczeńskie w sezonie przyciąga mnóstwo amatorów aktywnego wypoczynku nad wodą. Zabytkowa część miasta została niemal całkowicie zniszczona po zajęciu przez Armię Czerwoną w 1945 roku. Zabytki to dworzec kolejowy, kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Baszta Bramy Kamiennej, pojedyncze zachowane stare kamienice.
Stary Klukom – we wsi stary kościół pw. Wniebowstąpienia Pańskiego odbudowany z ruin w latach siedemdziesiątych XX wieku. Półtora kilometra od stacji popularne pole golfowe. 2 kilometry od stacji, we wsi Nowy Klukom zabytkowy kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.
Słonice – w położonym niedaleko Krzęcinie (2,5 km na zachód od stacji) kościół pw. św. Jana Chrzciciela. W Granowie (7 km na zachód od stacji) kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W Objezierzu (2,5 km na południowy wschód od stacji) pw. św.Józefa Oblubieńca NMP. We wsi Rakowo (3 km na wschód od stacji) warty zobaczenia kościółek pw. Świętej Trójcy. W Zieleniewie (8 km na wschód od stacji) gotycki kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej.
Rębusz – we wsi Chłopowo (4 kilometry na zachód od stacji) kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowany w latach 1907-1909.
Bierzwnik – we wsi dawny klasztor cysterski, w którym obecnie służy jako kościół. W Ostromęcku (2 kilometry na zachód od stacji) plaża i pole kempingowe nad jeziorem. 4 kilometry na zachód od stacji kościół pw św.Apostołów Piotra i Pawła w Górznie i kościół pw. Matki Bożej Anielskiej w pobliskim Kolsku.
Pomiędzy stacjami Bierzwnik a Dobiegniew przebiega granica województw zachodniopomorskiego i lubuskiego.
Dobiegniew – miasteczko (3 tys. mieszkańców) nad jeziorem Wielgie. Zachował się kościół Chrystusa Króla i baszta, w pobliżu miasta Muzeum Woldenberczyków na terenie dawnego obozu jenieckiego. Możliwości aktywnego wypoczynku nad jeziorami Wielgie i Osiek. W miejscowości Ługi (5 km na zachód od miasta) cerkiew pw. Zaśnięcia Bogurodzicy.
Mierzęcin Strzelecki – w Mierzęcinie okazały pałac służący jako hotel, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ogród japoński oraz popularna winnica.
Podlesiec – przystanek kolejowy. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu.
Drawiny – we wsi pozostałości po bunkrze. W Lubiewie (4 km na zachód od stacji) plaża nad jeziorem Łubowo oraz kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej.
Pomiędzy stacjami Drawiny a Krzyż przebiega granica województw lubuskiego i wielkopolskiego.
Krzyż – ważny węzeł kolejowy. Wielki, bardzo zaniedbany dworzec kolejowy. Na terenie miasta Krzyż Wielkopolski (6 tys. mieszkańców) warto zobaczyć kościół pw. Antoniego Padewskiego. 3 kilometry na północ od stacji kąpielisko nad jeziorem Łokacz.
Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂