Linia kolejowa rewitalizowana od 2016 roku na różnych odcinkach. Nieliczne pociągi osobowe, o ile się nie mylę, to jakiś czas temu jeździły również sezonowe pociągi pospieszne. Linia niezelektryfikowana. Po drodze kilka popularnych miasteczek położonych w okolicach miejscowości wypoczynkowych.
Zobacz również:
Pociągiem po województwie zachodniopomorskim – co zwiedzić i zobaczyć
Linia kolejowa Szczecinek – Stargard – wybrane stacje:
Szczecinek – miasto w województwie zachodniopomorskim liczące ok. 40 tysięcy mieszkańców. Węzeł drogowy i kolejowy. Położone wśród trzech jezior Trzesiecko, Wielimie i Wilczkowo. Ze względu na dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną i położenie nad wspomnianymi jeziorami stanowi popularny cel wycieczek. Z dworca kolejowego do centrum idzie się około 2 kilometry. Najważniejsze zabytki i atrakcje Szczecinka to rynek, kościół Narodzenia NMP w Szczecinku, Zamek Książąt Pomorskich – obecnie hotel i restauracja, Muzeum Regionalne, Wieża kościelna św. Mikołaja, park miejski, Wieża Przemysława (poza centrum) i niemiecki schron bojowy, również położony poza centrum miasta.
Jelenino – w centrum wsi kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z 1887 roku. 3 kilometry od stacji zaczynają się jeziora Świdno i Sarcze – popularne miejsca w lecie. W miejscowości Jeleń nad jeziorem Sarcze szachulcowy kościół pw. Matk Boskiej Nieustającej Pomocy.
Silnowo – Dwa kilometry od stacji jezioro Pile – miejsce wypoczynku i rekreacji z plążą i domkami wakacyjnymi. 3 kilometry od stacji kościół pw. św. Michała Archanioła we wsi Łączno, za wsią rozciągają się jeziora i bagna Ciemino. W pobliżu wsi Łączno Grupa Warowna Śmiadowo – kompleks sześciu bunkrów. 10 kilometrów od stacji Borne Sulinowo – dawniej baza Armii Czerwonej, obecnie miejscowość wypoczynkowa nad jeziorem Pile. Po drodze do Bornego Sulinowa mijamy zabytkowy kościółek szachulcowy w miejscowości Krągi (7,5 km od stacji).
Łubowo – miejscowość wypoczynkowa nad jeziorem Lubicko Wielkie – domki letniskowe, gospodarstwa agroturystyczne i wypożyczalnia kajaków.
Czarne Małe – w centrum wsi, półtora kilometra od stacji, kościół pw. Wniebowzięcia NMP z początku XX wieku. 6,5 kilometra od stacji, we wsi Ostroróg zabytkowy kościół pw. św. Antoniego Padewskiego z 1928 roku.
Czaplinek – miasteczko pomiędzy jeziorami Drawsko, Żerdno i Czaplino, liczące ponad 7 tysięcy mieszkańców. Dobrze rozwinięta infrastruktura do wypoczynku nad wodą, w pobliżu lasy i szlaki pieszo-rowerowe. W Czaplinku warto zobaczyć kościół pw. Świętej Trójcy. 9 kilometrów od stacji, w Starym Drawsku, kościół pw. Wszystkich Świętych oraz dawny zamek Joannitów – jak wynika z komentarzy, atrakcja bardzo skomercjalizowana. We wsi Sikory (9 kilometrów od stacji) zabytkowy kościół neoromański pw. św. Stanisława.
Żelisławie Pomorskie – przystanek kolejowy na uboczu. W pobliżu brak atrakcji turystycznych, jeśli nie liczyć starych gospodarstw, malowniczych pól i jezior.
Bobrowo Pomorskie – kolejny przystanek kolejowy na uboczu.
Złocieniec – miasto liczące ok. 13 tys. mieszkańców. Zabytkowy zaniedbany dworzec kolejowy; w centrum kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz zabytkowy zespół zespół sanatoryjno-szpitalny. 9 kilometrów na północ od stacji miejscowość Cieszyno z pałacem, kościołem pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i Jeziorem Siecino – nad jeziorem plaża; ośrodki wypoczynkowe i domki.
Atrakcje w okolicy:
7 kilometrów na południe od stacji zabytkowy kościół szachulcowy w Osieku Drawskim.
11 kilometrów na południowy zachód od stacji zabytkowy kościółek pw. św. Kazimierza w Lubieszewie nad jeziorem Lubie.
Dla rowerzystów przygotowano ścieżkę rowerową Złocieniec – Połczyn-Zdrój o długości 30 kilometrów wybudowaną na śladzie torowiska dawnej linii kolejowej pomiędzy tymi miastami.
Rzęśnica – 3 kilometry na północ od stacji pałac w Darskowie. W tej samej miejscowości kościół pw. pw. św. Piotra i Pawła. Kilometr na południe od stacji kościółek pw. pw. św. Józefa Oblubieńca NMP.
Suliszewo Drawskie – przystanek kolejowy we wsi Suliszewo. We wsi pałacyk (dwór) oraz kościół pw. Chrystusa Króla.
Drawsko Pomorskie – miasteczko (ok. 11 tysiące mieszkańców), kojarzone głównie z położonym w pobliżu ogromnym poligonem wojskowym. Ładnie wyremontowany dworzec kolejowy, kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego, zabytkowy magazyn soli, pozostałości murów obronnych.
Atrakcje w okolicy:
6 kilometrów na północ jezioro Zarańsko.
5 kilometrów na południe zabytkowy kosćiół pw. św. Barbary i plaża w Gudowie nad jeziorem Lubie.
Wiewiecko – 2,5 kilometra na północ od stacji zabytkowy kościół pw. św. Mikołaja Biskupa we wsi Brzeźniak. 3 kilometry na południe od stacji zabytkowy kościół pw. św. Anny w Ginawie.
Węgorzyno – trzytysięczne miasteczko nad jeziorami Węgorzyno oraz Zbiornikiem Połchowskim. Można zobaczyć kościół Wniebowzięcia NMP.
Runowo Pomorskie – węzeł kolejowy i osada kolejarzy. W oddalonym o kilkaset metrów Runowie kościół pw. św Tomasza Apostoła.
Cieszyno Łobeskie – wieś położona nad jeziorem Woświn. Zabytkowy kościółek pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, w oddalonej o 2 kilometry wsi Trzebawie kolejny zabytkowy kościół ryglowy pw. św. Michała Archanioła. Trzeci z zabytkowych kościołów w pobliżu stacji Cieszyno Łobeskiej znajduje się w Mielnie, 7 kilometrów od stacji (kościół pw. Matki Bożej Różańcowej).
Chociwel – małe miasteczko nad jeziorem Starzyc. Można zobaczyć kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej i dawny pałac, w którym obecnie mieści się hotel.
Atrakcje w okolicy:
4 kilometry na zachód od stacji ruiny pałacu w Karkowie,
8 kilometrów na północ od stacji kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Dobropolu,
13 kilometrów na północ kilometrów Dobra Nowogardzka z dawną stacją kolejki wąskotorowej (w rękach PKP; niedostępna do zwiedzania), ruinami zamku oraz kościołem św. Klary.
Trąbki – stacja, na której dawniej krzyżowały się linie kolei normalnotorowej oraz Stargardzkiej Kolei Wąskotorowej. W oddalonym o dwa kilometry Marianowie zabytkowy kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Jezioro Marianowskie. Podobno można natrafić jeszcze na pozostałości po dawnej kolejce. 3 kilometry na północny zachód od stacji, w Dzwonowie, kościół pw. św. Jana Ewangelisty.
Gogolewo – w centrum wsi, kilometr od stacji, ładny zabytkowy kościółek pw. Matki Bożej Częstochowskiej.
Ulikowo – węzeł kolejowy; można zobaczyć z zewnątrz kościół pw. św. Izydora w centrum wsi.
Stargard – średniej wielkości miasto w województwie zachodniopomorskim. Niemal cała zabytkowa zabudowa została zniszczona podczas drugiej wojny światowej. Wśród blokowisk zachowało się kilka godnych uwagi zabytków, między innymi kościół pw. NMP Królowej Świata, kościół Przemienienia Pańskiego, kościół pw. św. Jana Chrzciciela, dawne bramy miejskie – Młyńska i Pyrzycka, baszty Jeńców i Tkaczy, Arsenał, pojedyncze zabytkowe budynki. Na przedmieściach cmentarz wojenny.
Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂