Krótka linia kolejowa położona częściowo na obszarze województwa pomorskiego, a częściowo w województwie warmińsko-mazurskim. Odległość pomiędzy stacjami to 47 kilometrów (według wyszukiwarki PKP). Po linii kursują pociągi wszystkich kategorii, część w Malborku wjeżdża na główną linię do Warszawy. Pociągi regionalne z Gdyni do Elbląga zwykle są bardzo zatłoczone na odcinku Tczew – Malbork.
Zobacz również:
Pociągiem po województwie pomorskim – co zwiedzić i zobaczyć
Linia kolejowa Tczew – Elbląg – stacje kolejowe:
Tczew – ważny węzeł kolejowy. Stare Miasto oddalone o 2 kilometry od dworca kolejowego. Warto zobaczyć rynek, Muzeum Wisły, zabytkowy most kolejowy, bulwary nad Wisłą, budynek Poczty Polskiej oraz kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Po rozpoczęciu biegu pociąg przejeżdża przez zabytkowy most kolejowy na Wiśle.
Lisewo – przystanek kolejowy we wsi Lisewo Malborskie. Kilometr od stacji zabytkowy kościół pw. św. Mikołaja. 6 kilometrów na południe od stacji kościół pw. Matki Bożej Wniebowzięcia w Kończewicach.
Szymankowo – w pobliżu dworca pomnik bohaterów celników i kolejarzy zamordowanych przez Niemców 1 września 1939 roku za skierowanie na ślepy tor i wykolejenie niemieckiego pociągu pancernego jadącego w stronę Tczewa w celu zaatakowania tej stacji (most nad Wisłą był wtedy mostem granicznym). Dzięki wykolejeniu polscy saperzy wysadzili most kolejowy, co znacznie opóźniło atak. Według niektórych wydarzenie było początkiem II wojny światowej. 6 km na północ od stacji Lichnowy – można zobaczyć kościół pw. św. Urszuli; zachował się budynek dawnej stacji kolei wąskotorowej z Malborka. 3 km na południe od stacji ruiny kościoła ewangelickiego w Gnojewie.
Stogi Malborskie – kilometr od stacji cmentarz mennonicki. 4 kilometry na południe od stacji kościół pw. św. Jerzego w Starych Kościelnicach.
Malbork Kałdowo – blisko przystanku pomnik poległych polskich inspektorów celnych zamordowanych przez Niemców 1 września 1939 roku.
Pomiędzy stacjami Malbork Kałdowo a Malbork pociąg przejeżdża przez most nad Nogatem. Z okien widać zamek.
Malbork – miasto popularne wśród turystów przyjeżdżających zwiedzić zamek krzyżacki. Poza zamkiem, zabytkowym dworcem kolejowym, Wieżą Maślankową, Bramą Mariacką, kilkoma zachowanymi budynkami urzędowymi oraz kościołami (św. Wawrzyńca i pw. św. Jana Chrzciciela) miasto jest brzydkie. Szkoda, że nie zachowały się ślady kolejki wąskotorowej. Ważny węzeł kolejowy.
Malbork – krótki spacer po mieście
Królewo Malborskie – w pobliżu przystanku dawny schron i baza sił powietrznych. 2,5 km na wschód od stacji kościół pw. św. Mikołaja.
Stare Pole – blisko stacji kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski, w sąsiedniej wsi Krzyżanowo (1 km od stacji) kościół pw. św. Barbary. 6 kilometrów na południe od stacji kościółek pw. św. Jana Chrzciciela w Żuławce Sztumskiej, 9 kilometrów na południe od stacji kościół pw. św. Trójcy we wsi Jasna.
Pomiędzy stacjami Stare Pole a Fiszewo przebiega granica województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Fiszewo – niecały kilometr od przystanku kolejowego ruiny kościoła.
Gronowo Elbląskie – 4,5 kilometra na północ od stacji zabytkowy kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Jegłowniku. We wsi Zwierzno (7 km na południe od stacji) kościół pw. św. Michała i dom podcieniowy.
Elbląg – miasto znane z kanału Ostródzko-Elbląskiego. Zabudowa niemal w całości zniszczona podczas drugiej wojny światowej, część odbudowana. Centrum miasta oddalone o około półtora kilometra od dworca kolejowego. Jak dla mnie przyjemne miasto, choć nie należy do najpiękniejszych – warto zobaczyć Muzeum Archeologiczno-Historyczne, kościół św. Mikołaja, Bramę Targową, pojedyncze zabytkowe budynki w różnych częściach miasta. Dużą atrakcją była Kolej Nadzalewowa – niestety, ta malownicza linia, która mogłaby być ogromną atrakcją turystyczną, niszczeje.
Elbląg – spacer po mieście (podstawowy przewodnik)
Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂