Linia kolejowa Warszawa – Łowicz położona jest w przeważającej części na obszarze województwa mazowieckiego, ale kończy się w województwie łódzkim. Po linii kursują pociągi osobowe Kolei Mazowieckich w różnych relacjach (np. Warszawa – Błonie, Warszawa – Sochaczew, rzadziej Warszawa – Łowicz), pociąg przyspieszony Kolei Mazowieckich Mazovia Warszawa – Płock oraz pociągi EIP i EIC PKP Intercity. Czas przejazdu pociągów pospiesznych na trasie Warszawa – Łowicz to godzina i kilka minut, pociągi osobowe jadą półtorej godziny. Odległość Warszawa Centralna/Śródmieście – Łowicz wynosi 81 kilometrów.
Zobacz również:
Pociągiem po Mazowszu – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach położonych przy liniach kolejowych województwa mazowieckiego.
Linia kolejowa Warszawa – Łowicz – wybrane stacje
Warszawa Wschodnia – stacja kolejowa na granicy dzielnic Praga-Północ i Praga-Południe; druga pod względem wielkości w Warszawie. Dworzec podzielony na część podmiejską i dalekobieżną. Kilometr na północ od stacji Muzeum Warszawskiej Pragi, pół kilometra dalej stacja kolejowa Warszawa Wileńska, katedra św. Marii Magdaleny i atrakcje Pragi-Północ. Niecały kilometr od strony wyjścia z dworca podmiejskiego Muzeum Neonów, kilometr od stacji Park Skaryszewski. Ogólnie nieciekawa okolica, nigdy nie czułem się tam bezpiecznie.
Warszawa Wschodnia – dworzec kolejowy (podstawowe informacje)
Warszawa w jeden dzień – podstawowy przewodnik
Warszawa Stadion – stacja kolejowa zlokalizowana przy Stadionie Narodowym. Możliwość przesiadki na metro.
Warszawa Stadion – dworzec kolejowy
Pomiędzy stacjami Warszawa Stadion a Warszawa Powiśle pociąg przejeżdża przez Most Średnicowy – z okien pociągu widać ładną panoramę centrum Warszawy.
Warszawa Powiśle – niewielka stacja kolejowa w centrum Warszawy. Sto metrów do ulicy Nowy Świat, po drugiej stronie Alei Jerozolimskich Muzeum Narodowe oraz Muzeum Wojska Polskiego.
Warszawa Śródmieście PKP – podziemny dworzec kolejowy dla pociągów podmiejskich tuż przy Pałacu Kultury i Nauki – możliwe przejście na Dworzec Centralny bez wychodzenia na powierzchnię.
Warszawa Ochota – przystanek kolejowy w Warszawie. W pobliżu Muzeum Kolejnictwa Stacja Muzeum oraz Muzeum Woli.
Warszawa Zachodnia – wyremontowany dworzec kolejowy położony w sąsiedztwie dworca autobusowego, na którym zatrzymuje się większość autobusów dalekobieżnych i międzynarodowych. W pobliżu dworca Wolskie Rotundy i Muzeum Gazownictwa.
Warszawa Zachodnia – podstawowy informator
Warszawa Włochy – przystanek kolejowy w dzielnicy Włochy. Tuż przy stacji Willa Jasny Dom, w której piwnicach więziono przeciwników władzy ludowej – obecnie muzeum historii dzielnicy. Niecały kilometr od przystanku ujęcie wody oligoceńskiej, półtora kilometera od przystanku pozostałości fortu.
Warszawa Ursus Północny – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.
Warszawa Gołąbki – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.
Ożarów Mazowiecki – miasto-sypialnia Warszawy. Można zobaczyć współczesny kościół – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego – z bardzo dużym witrażem, największym w Europie i drugim na świecie przedstawiającym postać Chrystusa Pantokratora. 6 kilometrów na północ od stacji, we wsi Zielonki-Parcela, odrestaurowany Pałac Lasotów zaadaptowany na salę bankietową. 8 kilometrów na północny zachód od stacji kościół pw. św. Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie.
Płochocin – 5 kilometrów na północ od stacji Muzeum Dworu Polskiego w Pilaszkowie.
Błonie – miasto (12 tys. mieszkańców); zabytki to kościół pw. św. Trójcy i ratusz. 4 kilometry na północ od stacji pałac zaadaptowany na hotel we wsi Pass. 8,5 kilometra na północ od stacji wieś Leszno – pałac Łuszczewskich (własność jednego z banków) i kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela.
Witanów – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Boża Wola – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Seroki – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Teresin-Niepokalanów – stacja kolejowa na granicy Teresina i Niepokalanowa. W Teresinie warto zobaczyć pałac z parkiem (obecnie siedziba ośrodka szkoleniowego KRUS), w Niepokalanowie bazylikę Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask, Muzeum św. Maksymiliana oraz odrestaurowaną starą kaplicę. 5,5 kilometra na południe od stacji kościół Wniebowzięcia NMP i klasztor Sióstr Niepokalanek w Szymanowie.
Piasecznica – 4,5 kilometra na południe od stacji kościół pw. św. Jana i Pawła Męczenników w Mikołajewie. 8 kilometrów na północ od stacji Żelazowa Wola – muzeum w domu rodzinnym Fryderyka Chopina.
Sochaczew – miasto (ponad 35 tysięcy mieszkańców); siedziba powiatu. Oddział warszawskiego Muzeum Kolejnictwa Stacja Muzeum; w lecie możliwość przejazdu pociągami retro Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej. Można zobaczyć ruiny zamku książąt mazowieckich, kościół pw. Narodzenia NMP i kramnice miejskie. W mieście działa także Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Bitwy nad Bzurą.
Atrakcje w okolicy:
3 kilometry od stacji dwór w Kuznocinie – własność prywatna
5 kilometrów od stacji kolejowej pałac w Gawłowie – restauracja i sala bankietowa.
6 kilometrów na północny wschód od stacji dwór w Chodakowie – niedostępny do zwiedzania.
8 kilometrów na północny wschód od stacji Żelazowa Wola – muzeum w domu rodzinnym Fryderyka Chopina.
Kornelin – dwa kilometry od stacji kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kozłowie Biskupim.
Nowa Sucha – 4 kilometry od stacji zabytkowy kościół pw. św. Mikołaja Biskupa w Kozłowie Szlacheckim.
Pomiędzy stacjami Nowa Sucha a Kęszyce przebiega granica województw mazowieckiego i łódzkiego.
Kęszyce – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Jasionna Łowicka – 6 kilometrów na południe od stacji kościoły – św. Anny i św. Trójcy, dwa kilometry dalej rozpościera się Bolimowski Park Krajobrazowy.
Bednary – we wsi można zobaczyć kościół św. Macieja i Małgorzaty.
Mysłaków – blisko stacji park w Arkadii. 5 kilometrów na południe od stacji Park w Nieborowie – między innymi można zobaczyć Muzeum Motoryzacji, Manufakturę Majoliki, czy Starą Oranżerię. Do parku w Nieborowie można również dojść z wymienionej wcześniej stacji Bednary.
Łowicz – przyjemne miasto; siedziba powiatu; węzeł kolejowy. Centrum położone 5 minut piechotą od dworca kolejowego – dwa rynki, muzeum, bazylika pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja, kilka kościołów, w drodze z dworca do centrum zabytkowy budynek Poczty Polskiej. Miasto zdecydowanie warte odwiedzenia.
Atrakcje w okolicy:
5 kilometrów na południowy wschód od Łowicza park w Arkadii.
10 kilometrów na południowy wschód od Łowicza park w Nieborowie.
9 kilometrów od Łowicza skansen w Maurzycach (można wysiąść na stacji Niedźwiada Łowicka z pociągu do Kutna).
Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂