Linia kolejowa Olsztyn – Ełk przez Korsze jest jedną z dwóch czynnych linii kolejowych pomiędzy tymi miastami; trzecia to linia przez Mikołajki i Mrągowo, przejezdna tylko na części trasy. W trakcie opracowywania artykułu linia była remontowana; kursują po niej pociągi osobowe i pospieszne. Odległość pomiędzy stacją początkową a końcową to 166 kilometrów; po drodze pociąg mija miasta popularne wśród turystów – Giżycko i Kętrzyn.
Powiązane artykuły:
Pociągiem po Warmii i Mazurach – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa warmińsko-mazurskiego.
Linia kolejowa Olsztyn – Ełk przez Korsze – wybrane stacje
Olsztyn Główny – główny dworzec kolejowy w Olsztynie połączony z dworcem autobusowym. Ważny węzeł kolejowy. Z dworca głównego do centrum idzie się około 2 kilometry. Sam dworzec i okolica niezbyt ciekawe – sporo podejrzanych osobników, nieprzyjemna ochrona. W dzielnicy Zatorze kościół pw. św. Józefa i Cerkiew Opieki Matki Bożej.
Najważniejsze zabytki i atrakcje Olsztyna:
– Wysoka Brama
– Rynek
– Zamek Kapituły Warmińskiej
– bazylika św. Jakuba
– Urząd Miasta
– Muzeum Warmii i Mazur
– kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
– las miejski
– jeziora
– Muzeum Przyrody
– obserwatorium astronomiczne
Łęgajny – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Barczewo – siedmiotysięczne miasteczko z kilkoma godnymi uwagi zachowanymi zabytkami, między innymi czterema kościołami, ratuszem i synagogą. Można odwiedzić także Muzeum kompozytora Feliksa Nowowiejskiego w jego domu rodzinnym. Nie zachował się natomiast zamek. Centrum miasta oddalone jest o 2 kilometry od stacji. 10 kilometrów na północ od stacji kościół pw. św. Mikołaja i św. Augustyna w Lamkowie. 5 kilometrów od stacji i 3 od centrum Barczewa plaża w Zalesiu.
Wipsowo – 10 kilometrów na północ od stacji miasteczko Jeziorany z kościołem pw. św. Bartłomieja i kościołem pw. Jadwigi. 5 kilometrów na południe od stacji kościół pw. św Andrzeja Apostoła we wsi Ramsowo.
Czerwonka – we wsi kościół pw. św. Krzyża. 2 kilometry na północ od stacji kościół pw. św. Mikołaja i Antoniego Padewskiego we wsi Biesowo, znanej z cyklicznej imprezy Warmińska Uczta Pierogowa. Węzeł kolejowy – za stacją odgałęzienie do Ełka przez Biskupiec, Mikołajki i Mrągowo, dawniej także linia Czerwonka – Sągnity przez Lidzbark Warmiński; rozebrana.
Górowo – 3 kilometry na południe od stacji wiatrak holenderski, 6 kilometrów na południe od stacji wieś Węgój z kościołem pw. Chrystusa Króla z lat trzydziestych XX wieku oraz plażą nad jeziorem.
Sątopy-Samulewo – we wsi Sątopy (2 km od stacji) kościół pw. Świętego Jodoka. W Bisztynku (10 km od stacji) tzw. Diabelski Kamień (głaz narzutowy); Brama Lidzbarska, kościół św. Macieja i Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa, kościół poewangelicki oraz zachowane stare domy. Również 10 kilometrów od stacji (w drugą stronę) Reszel ze słynnym zamkiem, dokąd jednak lepiej dojechać np. autobusem z Kętrzyna (dla osób z rowerem wszystko jedno, z której stacji pojadą). Dawniej ze stacji można było dojechać pociągiem do Reszla i Lidzbarka Warmińskiego – obie linie kolejowe zostały rozebrane.
Łankiejny – we wsi kościół pw. św. Jana Chrzciciela. W Łabędniku (8 km od stacji) kościół pw. Matki Boskiej Zwycięskiej.
Korsze – miasteczko (ok. 4 tys. mieszkańców), węzeł kolejowy – biegnie stąd nieczynna dla ruchu pasażerskiego linia kolejowa do Bartoszyc. W centrum kościół kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, cerkiew oraz pojedyncze zabytkowe budynki. W Kraskowie (5 km od stacji) kościół pw. Czarnej Madonny. 10 kilometrów od stacji majestatyczny pałac w Drogoszach możliwy do obejrzenia tylko z zewnątrz. Po drodze (5 km od stacji) kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy we wsi Parys. W Olszynce (3,5 km od stacji) dwór zaadaptowany na hotel.
Tołkiny – we wsi kościół pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej. W pobliskim Garbnie (3,5 km od stacji) kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
Linkowo – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Nowy Młyn – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Kętrzyn – miasto (ok. 27 tys. mieszkańców); dawniej węzeł kolejowy – zaczyna się tu nieczynna linia Kętrzyn – Węgorzewo, dawniej również wąskotorowa Kętrzyńska Kolej Dojazdowa, dzięki której można było dojechać pociągiem do Ryna i Mrągowa. Dobra baza wypadowa do wycieczek pieszych i rowerowych po okolicy. Interesujące zabytki – zamek krzyżacki, ratusz, dawne schrony, bazylika pw. Św. Jerzego, kościół pw. św. Katarzyny, fragmenty murów obronnych. Ponadto promenada i molo nad Jeziorem Kętrzyńskim.
Atrakcje w okolicy:
4 kilometry na południowy wschód od stacji kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Czernikach.
10 kilometrów na południowy wschód od stacji Wilczy Szaniec w Gierłoży. W pobliżu pałac zaadaptowany na hotel i plaża nad jeziorem Siercze.
12 kilometrów na południowy wschód od stacji Park Miniatur Mazurolandia w Gierłoży.
26 kilometrów na wschód od stacji Mamerki – kompleks poniemieckich bunkrów.
5 kilometrów na północny wschód od stacji wiatrak we wsi Stara Różanka.
10 kilometrów na północny wschód od stacji kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy we wsi Winda.
13 kilometrów na północny wschód od stacji dwór we wsi Rodele.
13 kilometrów na zachód od stacji Sanktuarium w Świętej Lipce
17 kilometrów na zachód od stacji zamek w Reszlu.
9 kilometrów na południowy zachód od stacji Muzeum Mazurskie w Owczarni
13 kilometrów na południowy zachód od stacji kościół św. Józefa oraz pałac zaadaptowany na hotel we wsi Nakomiady.
20 kilometrów na południowy zachód od stacji zamek w Rynie.
Martiany – w lasach kilka kilometrów od stacji pozostałości po niemieckich bunkrach.
Sterławki Wielkie – we wsi kościół pw. Opatrzności Bożej. 9 kilometrów na południe od stacji zamek w Rynie. Po drodze niszczejący zabytkowy dwór w Głąbowie.
Sterławki Małe – w pobliżu stacji hotel w zabytkowym wiatraku. We wsi Kalinowo (2 km od stacji) możliwość wypoczynku nad jeziorem Tajty. 6 kilometrów na południe od stacji dawne grodzisko.
Niegocin – stacja kolejowa na pograniczu Giżycka i wsi Wilkasy.
Giżycko – popularna miejscowość wypoczynkowa; doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku nad wodą. Najważniejszy zabytek to Twierdza Boyen, inne to kościół poewangelicki, wieża ciśnień z tarasem widokowym, zamek zaadaptowany na hotel, most obrotowy na Kanale Łuczańskim, cerkiew prawosławna.
Siedliska – w okolicy stacji fragmenty bunkrów na Szlaku Mazurskich Fortyfikacji.
Wydminy – wieś wypoczynkowa, możliwość wypoczynku nad Jeziorem Wydmińskim, ponadto kościół pw. Chrystusa Zbawiciela.
Stare Juchy – tuż obok stacji parowóz-pomnik; we wsi kąpielisko, pw. Trójcy Przenajświętszej oraz wieża widokowa. W lesie w okolicy wsi głaz narzutowy uważany za ołtarz ofiarny Jaćwingów.
Woszczele – brak atrakcji turystycznych w pobliżu.
Ełk – miasto wypoczynkowe, węzeł kolejowy, stacja początkowa kursującej w sezonie kolejki wąskotorowej. Dużo możliwości aktywnego wypoczynku nad Jeziorem Ełckim. Wyremontowany dworzec kolejowy, zabytki sakralne (katedra św. Wojciecha, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa), ruiny zamku, cmentarze wojenne z I wojny światowej, pojedyncze zabytkowe budynki w różnych częściach miasta.
Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂