Kolej na Podróż

Największe atrakcje Andaluzji – 20 miejsc, które należy zwiedzić i zobaczyć

Andaluzja to druga pod względem powierzchni wspólnota autonomiczna Hiszpanii i region bardzo atrakcyjny turystycznie. W artykule krótko przedstawię największe atrakcje Andaluzji, ale należy pamiętać, że to tylko najpopularniejsze zabytki i atrakcje, a w rzeczywistości miejsc wartych odwiedzenia jest wiele więcej.

Andaluzja może się pochwalić wszystkim, co można znaleźć w Hiszpanii – dużymi miastami, pięknymi miasteczkami, zabytkowymi wsiami, górami, rezerwatami przyrody i piaszczystymi plażami wraz z miejscowościami wypoczynkowymi obleganymi przez turystów przez cały rok. Wybór jest subiektywny. Niektóre pozycje na liście „Największe atrakcje Andaluzji” będą się pojawiać również w innych artykułach tematycznych, jak np. „Największe atrakcje Hiszpanii”, co jednak nie dziwi, bowiem Andaluzja ma znacznie więcej imponujących atrakcji turystycznych niż większość hiszpańskich regionów.

Informacja techniczna

Zapraszam również do śledzenia fanpage'a na Facebooku, gdzie będę zamieszczał krótkie prezentacje interesujących, mniej znanych miejsc w Polsce i nie tylko jako inspirację oraz najważniejsze informacje o nowych połączeniach kolejowych i promocjach.

Sewilla

Sewilla to stolica Andaluzji i najważniejsze miasto regionu. Dla turystów obowiązkowy punkt wizyty ze względu na liczne świetnie zachowane zabytki oraz muzea. Nie polecam jednak zwiedzania w sezonie letnim – temperatury są nie do wytrzymania.

Większość turystów kojarzy miasto z kompleksem pałacowym Alcazar z w IX wieku i wielokrotnie przebudowywany – całość utrzymana jest w stylu mudéjar, łączącym elementy sztuki chrześcijańskiej ze sztuką islamu. Piorunujące wrażenie robi także katedra w Sewilli oraz Dom Piłata. Inne znane zabytki to między innymi Złota Wieża, Dom Piłata, Szpital Miłosierdzia, Arena Walk Byków, Plac Hiszpański, Giełda, czy Pałac San Telmo.

Oferta muzealna nie jest tak bogata jak w Barcelonie czy Madrycie, ale warto zobaczyć Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Wojskowości z licznymi eksponatami ze średniowiecza i renesansu oraz Muzeum Archeologiczne.

Sewilla to miasto wielu zabytków, muzeów i atrakcji turystycznych, na zwiedzanie których należy poświęcić kilka dni. Znana jest także z hucznych obchodów Wielkiego Tygodnia, na które przyjeżdżają turyści z całego świata.

Dojazd pociągiem: Do Sewilli dojeżdżają pociągi dalekobieżne z Madrytu i kilku innych hiszpańskich miast. Dworzec Sevilla Santa Justa położony jest bardzo blisko najważniejszych zabytków. Stolica Andaluzji posiada także sieć połączeń Media Distancia, między innymi do Meridy w regionie Estremadura.

Z Sewilli kursują pociągi podmiejskie do pobliskich miast i miasteczek. Jedna linia to linia okrężna. Z punktu widzenia turysty miasta, do których dojeżdżają pociągi podmiejskie, nie mają wiele do zaoferowania.

Sewilla

Sewilla (fot. David Mark, Pixabay.com)

Granada

Granada to mniejsze miasto niż Sewilla i Malaga, ale pod względem liczby turystów nie ustępuje większym metropoliom. Symbolem Granady i być może najważniejszym zabytkiem Andaluzji jest kompleks Alhambra, nazywany przez niektórych ósmym cudem świata. Do fortecy i ogrodów Generalife ciągną się ogromne kolejki, natomiast położone u podnóża Alhambry miasto wygląda całkiem ładnie, aczkolwiek nie nazwałbym go jakąś perłą architektury. Na uwagę zasługują dzielnice: arabska i cygańska z krętymi uliczkami, katedra, pałac Casa del Cabildo Antiquo.

Z muzeów dużą popularnością cieszy się Museo Cuevas del Sacromonte przedstawiające życie Romów mieszkających dawniej w tamtejszych jaskiniach.

Miasto przyjemne do zwiedzania, zadbane, dobrze rozwinięta baza noclegowa. Liczy około 230 tysięcy mieszkańców, ale w wielu miejscach tego nie czuć.

Dojazd pociągiem: w 2019 roku ukończono budowę Kolei Dużych Prędkości z Antequery do Granady, dzięki czemu można znacznie szybciej dojechać pociągiem z Madrytu i Sewilli. Zaskakująco mały dworzec kolejowy położony jest około 10 minut do centrum miasta, do Alhambry trzeba iść znacznie dłużej. Piękne linie kolejowe, szczególnie do Almerii.

Alhambra

Alhambra (Fot. granadaandyou, Pixabay.com)

Ronda

Największe atrakcje Andaluzji to nie tylko metropolie. Ronda to jedno z najpiękniejszych hiszpańskich miast, malowniczo położone nad skalnym urwiskiem i wąwozem przecinającym dwie części miasta, połączone mostem. Największa atrakcja to właśnie wąwóz El Tajo i most Puente Nuevo z oknem w łuku – podobno w moście mieściło się więzienie. Bardzo ładna zabudowa i deptak, świetna baza wypadowa do wycieczek po okolicy (niestety, nie pociągiem). Miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów przez cały rok. Popularne atrakcje to Palacio de Mondragon – rezydencja mauretańskiego króla, ogrody Jardin de Forestier na skale, mury miejskie, podziemne zejście do wąwozu La Mina Secreta dawniej dostęne tylko dla mieszkańców. W przewodnikach polecane są także: jedna z najstarszych w Hiszpanii aren do walk byków, Muzeum Rozbójników i liczne punkty widokowe.

Dojazd pociągiem: w Rondzie zatrzymują się pociągi Media Distancia relacji Granada – Algeciras.

Ronda

Ronda (fot. jacqueline macou, Pixabay.com)

Kordoba

Oiękne miasto nad rzeką Gwadalkiwir, w regionie Andaluzja. Jedno z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wycieczki po Hiszpanii. Najbardziej charakterystyczne zabytki to Mezquita – wspaniały meczet przebudowany na katedrę, a także Alkazar – zespół fortyfikacji wraz z ogrodami. Na zwiedzanie zabytkowego centrum trzeba przeznaczyć 5-6 godzin, dodatkowa atrakcja to dawna dzielnica żydowska (Barrio de la Judería de Córdoba). Najpopularniejsze muzea to Muzeum Archeologiczne i Galeria Inkwizycji.

Dojazd pociągiem: w Kordobie zatrzymują się pociągi Kolei Dużych Prędkości kursujące z Madrytu do Sewilli i Granady. Do miasta można dojechać także pociągami Media Distancia Sewilla – Jaen.

Kordoba

Mury Kordoby (fot. chantrybee, CC-BY, flickr.com)

Malaga

Malaga to tętniące życiem duże andaluzyjskie miasto nad Morzem Śródziemnym. Popularne wśród turystów mimo niewielkiej liczby zabytków – z tych można polecić zamek Gibralfaro na wzgórzu (panorama miasta), Alcazabę – ruiny twierdzy rzymskiej wraz z ruinami rzymskiego amfiteatru oraz Katedrę Wcielenia. Dominuje zabudowa współczesna, na zdjęciach w oczy rzuca się arena corridy. Z muzeów największą popularnością cieszy się Muzeum Picassa, turyści wybierają również Muzeum Sztuki i Kryształu, Muzeum Carmen Thyssen oraz Muzeum Wina. Malaga słynie z miejscowych przysmaków oraz centralnego targu, gdzie można kupić np. ośmiornice i mątwy.

Przed pandemią Malaga przeżywała najazd turystów z całego świata masowo przylatujących samolotami tanich linii lotniczych.

Dojazd pociągiem: do Malagi bardzo łatwo dojedziemy szybkimi pociągami z Madrytu. Dodatkowo kursują dwie linie pociągów podmiejskich, planowana jest również budowa nowej linii kolejowej do najpopularniejszych kurortów nadmorskich w pobliżu  Malagi.

Malaga

Malaga (fot. Barbara Iandolo, Pixabay.com)

Jerez de la Frontera

Średniej wielkości miasto zamieszkane przez około 200 tysięcy mieszkańców, znane na całym świecie  z produkcji wina jerez – hiszpańskiego odpowiednika sherry. Uznawane za kolebkę flamenco. Sporo zabytków, z których najważniejsze to Alkazar i kolegiata San Salvador. Ładnie prezentuje się również pobliski kościół San Miguel oraz katedra. Z muzeów należy polecić Muzeum Archeologiczne. W mieście znajdują się też ogród zoologiczny i ogród botaniczny. 13 kilometrów od miasta działa słynna hodowla tzw. „tańczących koni”.

Dojazd pociągiem: Jerez de la Frontera położone jest przy linii kolejowej Sewilla – Kadyks. Zatrzymują się tu pociągi Media Distancia z Sewilli do Kadyksu, jak również pojedyncze pociągi z Madrytu.

Jerez de la Frontera

Jerez de la Frontera (fot. Anatolii Maks, Pixabay.com)

Kadyks

Miasto portowe, najstarsze miasto Półwyspu Iberyjskiego i jedno z najstarszych miast Europy. Duża część Kadyksu ma charakter przemysłowy i zniechęca do zwiedzania. W zabytkowym centrum turyści również narzekają na zaniedbane ulice. Mimo to tłumnie przybywają do Kadyksu, aby podziwiać Nową Katedrę, kościół Nuestra Senora del Carmen, sfotografować panoramę miasta z wieży Torre Tavira, pospacerować po promenadach i labiryncie ulic Starego Miasta. Dużą popularnością cieszy się Muzeum Kadyksu, a dobre recenzje zbiera też Park Genoves.

Dojazd pociągiem: W Kadyksie kończy się linia kolejowa Sewilla – Kadyks. Dojeżdżają tu pociągi Media Distancia z Sewilli oraz pojedyncze pociągi z Madrytu.

Kadyks

Kadyks – zabytkowa część (fot. Pablo Valerio, Pixabay.com)

Antequera

Czterdziestotysięczne miasto w sercu Andaluzji, czasami pojawia się na liście najpiękniejszych miasteczek Hiszpanii. Największa atrakcja to ruiny fortecy Alcazaba z XI wieku. Liczne zabytki sakralne, między innymi królewska kolegiata Najświętszej Marii Panny u podnóża Alcazaby, klasztor św. Katarzyny ze Sieny, klegiata św. Sebastiana. Charakterystyczna biała zabudowa, z pociągu doskonale jest widoczna wznosząca się w pobliżu tzw. Skała Zakochanych. Ciekawą atrakcją są jaskinie i dolmeny – megalityczne grobowce z olbrzymich bloków skalnych. Ponadto bramy miejskie, strome uliczki i punkty widokowe. W pobliżu El Torcal de Antequera – rezerwat z krasowymi formacjami skalnymi.

Dojazd pociągiem: W Antequerze znajdują się dwie stacje kolejowe. Dworzec Antequera–Santa Ana znajduje się kilkanaście kilometrów od miasta, dworzec Antequera-Ciudad w centrum. Na stacji Antequera-Ciudad zatrzymują się pojedyncze pociągi z Granady do Algeciras, na stacji Antequera-Santa Ana pozostałe pociągi, w tym szybkie pociągi z Madrytu do Granady.

Antequera

Antequera (fot. Makalu, Pixabay.com)

Almeria

Liczące prawie 200 tysięcy mieszkańców miasto pojawia się nie tylko na listach typu „Największe atrakcje Andaluzji”, lecz również na listach największych atrakcji Hiszpanii i najpiękniejszych hiszpańskich miast opracowywanych przez najróżniejsze portale i blogi. Dla mnie to niezrozumiałe. Miasto nie zrobiło na mnie szczególnego wrażenia.

Symbolem Almerii jest położona kilka kilometrów od dworca multimodalnego twierdza Alcazaba leżąca na niewielkim wzniesieniu i górująca nad centrum miasta. Wstęp bezpłatny – z murów twierdzy można podziwiać panoramę Almerii.

Poza tym głównie zabytki sakralne (w tym katedra), ładna plaża, Muzeum Almerii Zwraca uwagę rampa Cable Ingles z torami, po których kiedyś wjeżdżały na statki. wagony z ładunkiem.

Dojazd pociągiem: do Almerii dojeżdżają pociągi Media Distancia z Sewilli przez Granadę i pociąg Talgo z Madrytu. Kursuje niewiele pociągów, lecz polecam przejazd obiema trasami ze względu na piękne widoki.

Almeria

Almeria (fot. Nicolas Vigier, GNU, flickr.com)

Arcos de la Frontera

Trzydziestotysięczne miasto w prowincji Kadyks, przez wielu uważane za najpiękniejsze wśród tzw. „Białych Miast”, czyli miast i miasteczek Andaluzji z charakterystyczną białą zabudową. Usytuowane na stromej skale nad rzeką Guadalete, widoczne z wielu kilometrów.

Poza labiryntem wąskich uliczek i prywatnymi „pałacami”, tzw. wille do najważniejszych zabytków Arcos de la Frontera należą takie miejsca jak zamek Castillo de los Arcos zbudowany na pozostałościach po mauretańskiej twierdzy w XV wieku. Obecnie własność prywatna, można obejrzeć jedynie z zewnątrz. Z prywatnych „pałaców” wyróżnia się reprezentacyjny Palacio del Mayorazgo z renesansową fasadą i ogrodami. Dużo zabytków sakralnych, jak również punktów widokowych w różnych częściach miasta.

W pobliżu miasta duży zbiornik wodny z możliwością aktywnego wypoczynku i uprawiania sportów wodnych w okresie letnim.

Dojazd pociągiem: do Arcos de la Frontera nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa większa stacja kolejoa znajduje się w Jerez de la Frontera, skąd można dojechać autobusem (około 30-40 km, w zależności od trasy). Autobusy do Arcos de la Frontera kursują również z Sewilli, Malagi i Rondy, jednak czas przejazdu jest znacznie dłuższy.

Największe atrakcje Andaluzji

Arcos de la Frontera (fot. Makalu, Pixabay.com)

Setenil de las Bodegas

Drugie z miast położone na „Szlaku Białych Miast”. Dawniej miasto Maurów, którzy wykorzystywali skały wąwozu jako ochronę przed najeźdźcami. Nazwa pochodzi od łacińskiego „septem nihil” oznaczającego „siedem i nic”, co nawiązuje do siemiu nieudanych prób zdobycia miasta przez chrześcijan w czasach panowania Maurów. Drugi człon nazwy „Bodegas” oznacza „piwnice” i odnosi się do produkcji wina w okolicy. W samym mieście nie brakuje piwnic do składowania wina.

Na tle innych „Białych Miast” wyróżnia się budynkami zbudowanymi we wnękach skalnych w taki sposób, jakby były częścią tych skał. Najwięcej takich domów zobaczymy przy ulicy Cuevas del Sol. Z kolei na innej ulicy skała Roca sobre una calle en Setenil wydaje się przygniatać zbudowane pod nią domy.

Reszta atrakcji to znane z innych „Białych Miast” wąskie kręte uliczki, punkty widokowe i małe pustelnie.

Dojazd pociągiem: 6 kilometrów od Setenil de las Bodegas znajduje się stacja kolejowa Setenil. Na stacji zatrzymują się nieliczne pociągi Media Distancia z Granady do Algeciras.

Setenil

Setenil de las Bodegas (fot. y David López García, Pixabay.com)

Parque Natural de la Sierra de Grazalema

Rezerwat przyrody w pasmie górskim Sierra de Grazalema. Wiele kilometrów szlaków turystycznych, majestatyczne góry, piękne widoki, na terenie parku można zobaczyć dwa piękne „Białe Miasteczka” – Grazalemę i Zaharę de la Sierra.

Na terenie parku wytyczono kilka szlaków turystycznych dostosowanych do możliwości turystów, jak np. El rio Majaceite – łatwy szlak wzdłuż krystalicznie czystej rzeczki Majaceite, na którego pokonanie powinno wystarczyć kilka godzin (5 kilometrów w jedną stronę). Różnorodna fauna i flora, zmieniające się krajobrazy, to dodatkowe zalety parku. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy sępy.

W celu wejścia na bardziej zaawansowane szlaki niezbędne jest wyrobienie przepustek w którymś z Centrów Obsługi Turystów.

Dojazd pociągiem: bezpośrednio do parku Sierra de Grazalema nie da się dojechać pociągiem. Najbliżej położona linia kolejowa to Antequara – Algeciras. Najbliżej położone stacje kolejowe (np. Ronda i Benaojan-Montejaque) leżą 25-30 kilometrów od miasteczka Grazalema.

Zahara

Zbiornik wodny w pobliżu miasteczka Zahara de la Sierra (fot. Alejandro Pérez Tallón, CC-BY-SA, flickr.com)

El Caminito del Rey

El Caminito del Rey, czyli „Ścieżka Króla” to nazwa szlaku pieszego wzdłuż ścian wąwozu w parku narodowym Desfiladero de los Gaitanes, niedaleko miejscowości El Chorro. Ścieżka powstała na początku XXI wieku dla pracowników budujących pobliską zaporę i elektrownie wodną, a budowali ją więźniowie skazani za najcięższe przestępstwa. Nazwa szlaku przyjęła się, kiedy w 1921 roku przeszedł go król Hiszpanii Alfons III.

Pod koniec XX wieku zaniedbany szlak zaczął podupadać, w ścieżkach pojawiały się ubytki, a w latach 1999-2000 odnotowano 4 wypadki śmiertelne, co spowodowało zamknięcie szlaku i prace remontowe.

Łączna długość szlaku to 7,7 kilometra, główna część liczy 5 km, a na pokonanie trzeba przeznaczyć kilka godzin. Najbardziej widowiskowy punkt szlaku to przejście przez most wiszący Puente Colgante. Wejście na szlak płatne, bilety można kupić przez internet.

Dojazd pociągiem: Stacja kolejowa El Chorro oddalona jest o około 3 kilometry od szlaku. Zatrzymują się tu pojedyncze pociągi Media Distancia Sewilla – Malaga. Na części trasy, po drugiej stronie wąwozu, widać linię kolejową.

Szlak Króla

Szlak Króla (fot. alejandrocuencac, Pixabay.com)

Góry Sierra Nevada

Na liście „Największe atrakcje Andaluzji” pojawiły się góry Sierra Nevada. Jest to bardzo rozległy masyw górski. Najwyższy szczyt gór – Mulhacén – mierzy 3478 m n.p.m. to również najwyższy szczyt na Półwyspie Iberyjskim. Tutejsze ośrodki narciarskie są najdalej wysuniętymi na południe ośrodkami narciarskimi w Europie.

Najpopularniejsze ośrodki narciarskie położone są blisko Grenady, gdzie zwykle panuje bardzo wysoka temperatura, mimo to wytyczono ponad sto tras narciarskich. Sztucznie naśnieżane i dobrze utrzymane stoki zbierają bardzo dobre recenzje, aczkolwiek trzeba się przygotować na wysokie ceny i tłumy w najmodniejszych miejscach.

U podnóża gór warto zobaczyć trzy „białe wioski” zbudowane przez Maurów podczas ucieczki przed chrześcijanami: Pampaneirę, Bubion i Capileira.

Dojazd pociągiem: Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Granadzie, około 30 kilometrów od najważniejszych miejsc dla narciarzy.

Sierra Nevada

Góry Sierra Nevada (fot. Wild Fox, Pixabay.com)

Tarifa

Tarifa to najbardziej wysunięte na południe miasto kontynentalnej Hiszpanii, w którym znaduje się najdalej wysunięty na południe punkt kontynentalnej Europy. Miasto liczy 18 tysięcy mieszkańców. Może wprawdzie pochwalić się poza plażami, ale pod względem architektury ustępuje najpiękniejszym miejscom w Andaluzji. Na liście znalazło się dlatego, że przy dobrych warunkach pogodowych widać stąd afrykańskie wybrzeże oddalone o 14-20 kilometrów.

W Tarifie można zobaczyć malutki zamek Santa Catalina zbudowany na skale o wysokości 24 metrów. Do niedawna stacja meteorologiczna, obecnie opuszczony i niedostępny. Niedostępna jest również twierdza Isla de las Palomas – obiekt wojskowy. Inne zabytki to kościół pw. św. Franciszka z Asyżu oraz kościół pw. św. Mateusza zbudowany w miejscu dawnego meczetu.

Z Tarify kursują promy do Tangieru.

Dojazd pociągiem: Do Tarify nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa stacja kolejowa to Algeciras (22 km), gdzie kończą bieg nieliczne pociągi z Granady.

Tarifa

Tarifa (fot. Peter Pieras, Pixabay.com)

Pustynia Tabernas

Hiszpańska pustynia Tabernas przez wiele przewodników wymieniana jest jako jedyna prawdziwa pustynia w Europie. Znając takie perełki jak Pustynia Błędowska nie jestem w stanie stwierdzić, czy to prawdziwa informacja, nie ulega jednak wątpliwości, że pustynia Tabernas zasłużenie znalazła się na liście Największe atrakcje Andaluzji.

Rozciągająca się na powierzchni 280 km² pustynia należy do terenów chronionych. Jednak turyści zazwyczaj nie przyjeżdżają tu, aby podziwiać piękno przyrody, tylko za sprawą miejsc, gdzie kręcono liczne westerny albo filmy przygodowe, np. „Indiana Jones i ostatnia krucjata”. Stary plan filmowy zaadaptowano na plan rozrywki Oasys Mini Hollywood, a pustynny krajobraz przypomina krajobrazy znane z Dzikiego Zachodu. Inny park tematyczny stylizowany na miasteczko z westernów to Fort Bravo.

Dojazd pociągiem: W bezpośrednim sąsiedztwie pustyni Tabernas nie ma stacji kolejowej. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w oddalonej o 30 kilometrów na południe Almerii.

Miasteczko westernowe na pustyni Tabernas (fot. Volker Glätsch, Pixabay.com)

Przejazd pociągiem Granada – Almeria

Na listach najpiękniejszych linii kolejowych w Europie nie znajdziecie tej linii kolejowej, natomiast moim zdaniem przejazd pociągiem Granada – Almeria to atrakcja na skalę europejską, a w swoim życiu nie widziałem piękniejszej linii kolejowej. Granadę i Almerię dzieli około 150 kilometrów (nie znam dokładnej odległości), a przejazd pociągiem Granada – Almeria trwa 3 godziny.

Trasa jest przepiękna. Niesamowite widoki – najpierw wzgórza w okolicach Granady, później bezkresna przestrzeń, wioski z dala od cywilizacji, widoczne z daleka miasto Guadix, gdzie ludzie do dziś mieszkają w jaskiniach, kaniony, przepaście, góry, pustynia Tabernas – niesamowite przeżycie. Jak pisałem, tak piękna trasa była dla mnie zaskoczeniem, ponieważ nie znajduje się na listach publikowanych przez portale i blogi branżowe.

Jedyna wada to brak możliwości otwierania okien w klimatyzowanych pociągach. Szyby są przyciemniane, więc piękna tej trasy nie da się oddać na zdjęciach bez użycia odpowiednich filtrów.

Almeria - Granada

Widok z pociągu Almeria – Sewilla przez Granadę

Nerja

Nieduże andaluzyjskie miasteczko położone w regionie turystycznym Costa del Sol, doskonała propozycja na jednodniową wycieczkę z Malagi. Jeszcze w pięćdziesiątych latach XX wieku malutka wioska rybacka, po kampanii marketingowej promującej region Costa del Sol i napływie turystów nastąpił szybki rozwój miejscowości.

Największa atrakcja to leżący kilka kilometrów od centrum miasta kompleks jaskiń Cueva de Nerja. Tak naprawdę leżą w Maro, lecz ze względów marketingowych są atrakcją miasteczka Nerja. Kompleks jaskiń ma 7219 metrów długości. Zostały odkryte przypadkowo w 1959 roku, a jak wykazały wykopaliska archeologiczne, jaskinie zostały zasiedlone już 25 tysięcy lat p.n.e.. Jaskinie słyną z unikatowych nacieków i prehistorycznych malowideł. Do zwiedzania udostępniono około 30% kompleksu. Wstęp płatny, bilety stosunkowo drogie.

W centrum miasteczka warto zobaczyć zabytkową część centrum, plaże oraz tzw. Balkon Europy – taras widokowy na końcu promenady nadmorskiej.

We wspomnianej miejscowości Maro oprócz kompleksu jaskiń zachował się imponujący akwedukt z lat 1879-1880, zbudowany do transportu wody do pobliskiej cukrowni i niewielki ogród botaniczny, który zbiera raczej kiepskie recenzje.

Dojazd pociągiem: Do Nerji nie da się dojechać pociągiem. Odległość od Malagi to około 55 kilometrów. W przyszłości planowana jest budowa linii kolejowej wzdłuż wybrzeża.

Nerja

Balkon Europy w Nerji (fot. Manolo Franco, Pixabay.com)

Juzcar

Interesującą atrakcją w Andaluzji jest wioska smerfów – Juzcar. Dawniej była to jedna z dziesiątek andaluzyjskich „Białych Wsi”. W 2011 roku producenci filmu „Smerfy” zaproponowali pomalowanie domów na niebiesko na potrzeby zdjęć do filmu, w zamian wieś miała zostać wypromowana na całym świecie i zarobić ogromne pieniądze dzięki turystyce. Zgodnie z wolą mieszkańców ściany wszystkich budynków pomalowano na niebiesko i wieś została sławna.

Dziś do Juzcar przyjeżdżają turyści z całego świata. Do „Smerfów” nawiązują „smerfne ciasteczka” w miejscowych kawiarniach, przedstawienia dla dzieci, figury Smerfów w różnych częściach miasta, a sklepy z pamiątkami oferują pamiątki związane z bajką i filmem. Utworzono nawet „smerfny plac zabaw”.

Dojazd pociągiem: do Juzcar nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Ronda, oddalona o 16 kilometrów.

Juzcar

Juzcar (fot. manuelfloresv, CC-BY, flickr.com)

Baeza i Ubeda

Na końcu listy umieściłem dwa położone bardzo blisko siebie miasteczka wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Baeza to senne miasteczko z pozostałościami po epoce renesansu. W czasach rzymskich istniała tu osada o nazwie Baetia – „Szczęśliwe Miasto”. Najważniejszy zabytek to katedra Santa María powstała po przebudowie stojącego dawniej na jej miejscu meczetu. Miasto do spokojnego spaceru po wąskich uliczkach i zaułkach. Warto także zobaczyć Palacio de los Marqueses de Jabalquinto, gdzie obecnie mieści się seminarium duchowne oraz Antiqua Carnecia – sklep rzeźniczy z XVI wieku. Około 16 tysięcy mieszkańców.

Ubeda jest trochę większa od Baezy (35 tysięcy mieszkańców) i tłumniej odwiedzana przez turystów. Dominują zabytki sakralne, warto zajrzeć do Muzeum Archeologicznego, aby poznać bogatą historię miasta istniejącego od czasów arabskich. Podobnie jak w przypadku Baezy, rozkwit miasta przypadł na okres renesansu. Charakterystyczny układ architektoniczny zachwycający turystów z całego świata.

Dojazd pociągiem: do miast nie docierają pociągi. Najbliższa stacja to Linares-Baeza, skąd dojedziemy autobusami do Baezy (17 km) i Ubedy (28 km). Na stacji zatrzymuje się kilka pociągów dalekobieżnych, między innymi Madryt – Jaen.

Podsumowanie

Lista Największe atrakcje Andaluzji krótko prezentuje 20 najważniejszych miejsc i atrakcji w Andaluzji. Celem jest stworzenie zbioru miejsc przydatnych przy planowaniu podróży do Andaluzji i inspirowanie podróżników, którzy bardziej szczegółowe informacje o podanych miejscach znajdą na wielu innych blogach podróżniczych. Miejsc wartych odwiedzenia w Andaluzji jest znacznie więcej i nie sposób ich zmieścić w jednym artykule.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku.

Ubeda

Ubeda (fot. Jose Manuel mazintosh, CC-BY-SA, flickr.com)

%d bloggers like this: