Kolej na Podróż

Największe atrakcje Estonii – 12 miejsc, które należy zwiedzić i zobaczyć

Estonia to była republika radziecka, która w ostatnich latach pojawia się w mediach jako podręcznikowy przykład postępu technicznego i cyfryzacji. Atrakcje Estonii, poza Tallinem, są w Polsce nadal mało znane, a ze względu na wysokie ceny kraj nie należy do najpopularniejszych kierunków podróży Polaków.

Na liście Największe atrakcje Estonii umieściłem najpopularniejsze miejsca tego kraju. Należy pamiętać, że Estonia to również wydające się nie mieć końca lasy i piękne dworki w niemal każdej wsi.

Niestety, podróż po Estonii pociągiem nie pozwala na dotarcie do wszystkich najważniejszych miejsc kraju. Dużo łatwiej podróżuje się autobusem.

Informacja techniczna

Zapraszam również do śledzenia fanpage'a na Facebooku, gdzie będę zamieszczał krótkie prezentacje interesujących, mniej znanych miejsc w Polsce i nie tylko jako inspirację oraz najważniejsze informacje o nowych połączeniach kolejowych i promocjach.

Tallinn

Stolica Estonii otwiera listę Największe atrakcje Estonii. Przez Polaków Tallinn odwiedzany jest często jako jeden z przystanków podczas szybkiej wycieczki przez kraje bałtyckie – Litwę, Łotwę i Estonię. Najważniejsza część estońskiej stolicy to Stare Miasto ze Wzgórzem Zamkowym i gotyckim ratuszem z przełomu XIV i XV wieku. Kolejna z wizytówek Tallina to Pałac Kadriorg.

W mieście znajdziemy wiele muzeów, z których najbardziej znane to Muzeum Morskie oraz Muzeum KGB. Bardzo dobre recenzje zbiera także skansen położony na peryferiach miasta.

Tallinn to także bardzo dobra baza wypadowa do zwiedzania kraju, można się wybrać także na jednodniową wycieczkę promem do Helsinek.

Dojazd pociągiem: Dworzec Balti w Tallinie to centralna stacja kolejowa kraju. Dojedziemy stąd między innymi do Tartu i dalej do Valgi, Narwy, czy do Viljandi.

Największe atrakcje Estonii

Tallinn (fot. Sayama, Pixabay.com)

Tartu

Drugie miasto Estonii pod względem ludności, znane jako miasto studentów, młodości i pozytywnej energii. Miasto położone na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego może się pochwalić bardzo ładnym centrum, którego symbolem jest ratusz i gmach główny miejscowego uniwersytetu. Kawałek od centrum miasta natrafimy na ulice zabudowane drewnianymi domkami typowymi dla krajów bałtyckich; koniecznie należy zobaczyć ruiny katedry.

Tartu to również miasto muzeów – jest ich tutaj mnóstwo, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców. Najbardziej znane muzea to Estońskie Muzeum Narodowe, Estońskie Muzeum Literatury i wiele innych. Natomiast najpopularniejszą atrakcją wśród rodzin z dziećmi jest Centrum Nauki Aha!.

Dojazd pociągiem: Tartu położone jest przy linii kolejowej Valga – Tallinn. Zabytkowy dworzec kolejowy leży około 1,5 km od centrum miasta.

Tartu

Główny plac Tartu (fot. Ivan Leides, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Parnawa

Tallin to oficjalna stolica Estonii, Tartu uważane jest za intelektualną i kulturalną stolicę kraju, natomiast Parnawa za sprawą plaż i dużej liczby obiektów noclegowych nazywana jest „letnią stolicą Estonii”. Parnawa to miejscowość wypoczynkowa ożywająca w sezonie letnim za sprawą turystów przeważnie z Estonii, Finlandii i Niemiec.

Największą atrakcją Parnawy są plaże. W centrum znajdziemy szereg zabytkowych budynków, w tym ratusz, Bramę Tallińską, drewniane domki, stylowe wille, czy kościoły.

Dojazd pociągiem: Obecnie do Parnawy nie dojeżdżają pociągi. Dawny dworzec kolejowy daleko od centrum miasta został zburzony, na jego miejsce utworzono przystanek kolejowy kilometr wcześniej, który po kilku latach zamknięto do czasu wybudowania linii kolejowej Rail Baltica.

Parnawa

Deptak w Parnawie (fot. Aapo Haapanen, CC-BY, flickr.com)

Narwa

Miasto na granicy estońsko-rosyjskiej, podzielone pomiędzy Rosję i Estonię. Rosyjska część nosi nazwę Ivangorod. Narwa to miasto o przeważającej zabudowie z wielkiej płyty (blokowiska typowe dla krajów ZSRR-u). Najciekawsze miejsca po stronie estońskiej to Zamek Hermana (muzeum) oraz promenada nad Narwą. Z daleka można także zobaczyć ruiny dawnej fabryki nad starorzeczem Narwy.

W rosyjskim Ivangorodzie natomiast najciekawsze miejsca to potężna twierdza oraz zaniedbana dzielnica Parusinka z licznymi budynkami o dużym potencjale turystycznym, lecz wymagających renowacji.

Dojazd pociągiem: Do Narwy dojeżdżają pociągi z Tallina, zatrzymują się tu też pociągi międzynarodowe z Tallina do Sankt Petersburga i Moskwy. Dworzec kolejowy położony jest niedaleko przejścia granicznego – w 2020 roku został wyremontowany.

Narwa

Zamek Hermana (fot. Sergei Gussev, CC-BY, flickr.com)

Saaremaa

Saaremaa to największa estońska wyspa i jedna z estońskich prowincji. Nazywana „Estonią w miniaturze”. Wyspa znana jest z łąk, wiatraków, szlaków spacerowych i chleba. Za część wyspy uznaje się często także mniejszą wyspę Muhu, połączoną z Saaremaą groblą. Na wyspie można także zobaczyć latarnie morskie.

Największe miasto wyspy to Kuressaare, gdzie warto zobaczyć bardzo dobrze zachowany zamek z XIII wieku. W okolicach wsi Kaali zobaczymy kratery po uderzeniach meteorytów sprzed kilku tysięcy lat, w miejscowości Angla atrakcją jest pole wiatraków, w Koguvie skansen, a ciekawostką jest boisko piłkarskie, na którego środku stoi drzewo (okolice Orissaare).

Dojazd pociągiem: na wyspie nie ma kolei, najbliższa stacja kolejowa położona jest daleko od wyspy. Dojeżdżają tu natomiast autobusy z Tallina i Parnawy, które odcinek Virtsu – Muhu pokonują na promie.

Saaremaa

Pole wiatraków we wsi Angla (fot. KiraHundeDog, Pixabay.com)

Otepaa

Znany ośrodek sportów zimowych, nazywany „zimową stolicą Estonii”. Na co dzień senne miasteczko położone wśród niewysokich wzgórz, w zimie przyciąga miłośników narciarstwa. W miejscowości znajdziemy skocznię narciarską, stadion sportów narciarskich, strzelnicę i labirynt tras narciarskich. W mieście działa także Muzeum Sportu.

Miasteczko położone jest wśród lasów i nad jeziorem. Dodatkowa atrakcja to dąb, po przytuleniu którego podobno przekazuje nam pozytywną energię.

Dojazd pociągiem: Do miasteczka nie da się dojechać pociągiem. Najbliższe stacje kolejowe to Palupera (16 km) i Elva (23 km) przy linii kolejowej Tartu – Valga. Z oddalonego o 35 kilometrów Tartu łatwo dojechać autobusem.

Otepaa

Lasy w okolicach Otepaa zimą (fot. Flasher T, CC-BY, flickr.com)

Studnia Czarownic

W miejscowości Tuhala można natrafić na ciekawostkę przyrodniczą – wśród skał krasowych przepływają rzeki, których koryta częściowo usytuowane są pod ziemią. W jednym miejscu znajduje się studnia o głębokości 2,4 m – po obfitych wiosennych deszczach podziemne koryta napełniają się wodą, wypływającą z tej studni. Tworzy się gejzer wyrzucający 100 litrów wody na sekundę.

Z miejscem od wielu wieków wiążą się legendy, nawiązujące do dawnych wierzeń. Opisana studnia nazywana jest „Studnią Czarownic”, a woda w niej bulgocze, kiedy czarownice zlatują się i chłostają gałązkami brzozy.

Dojazd pociągiem: Do Tuhali położonej 30 kilometrów na południe od Tallina nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa stacja kolejowa to Kiisa oddalona o 20 kilometrów. Znacznie bliżej przebiega droga szybkiego ruchu.

Tuhala

Studnia czarownic w Tuhali (fot. Peeter P. Mõtsküla, CC-BY-SA, flickr.com)

Zamek Rakvere

Jeden z najciekawszych zamków w krajach bałtyckich – zbudowany przez królów duńskich prawdopodobnie na początku XIII wieku, w latach 1602-1605 był opanowany przez polską załogę. Przez długi czas zamek krzyżacki. W ostatnich latach z zaniedbanych ruin zamku zrobiono interesującą atrakcję turystyczną – częściowo zrekonstruowano wnętrza, na zamku hodowane są zwierzęta gospodarskie, organizowane są pokazy rycerskie, a w sezonie działa kawiarnia.

W Rakvere można także zobaczyć Muzeum Policji, niewielkie muzeum w mieszkaniu z wyposażeniem z XIX i XX wieku oraz dawny dwór, obecnie siedzibę teatru.

Dojazd pociągiem: Rakvere położone jest przy linii kolejowej Tallin – Narwa. Ze stacji kolejowej do zamku należy pokonać dwa kilometry.

Rakvere

Zamek w Rakvere (fot. Al Leino, Pixabay.com)

Viljandi

Nieduże miasto (19 tys. mieszkańców) powstałe na ruinach grodu Estów, warte odwiedzenia szczególnie jesienią. Wielokilometrowe ścieżki spacerowe wzdłuż jeziora i parków, ruiny zamku wzniesionego pod koniec XIII wieku, drewniane domki, dwór, kościoły św. Pawła i św. Jana.

Dojazd pociągiem: Dworzec kolejowy w Viljandi znajduje się około 2 kilometry od centrum miasta. Dojeżdżają tu pociągi z Tallina, jednak wygodniej dojechać autobusami, które zatrzymują się w centrum miasteczka.

Viljandi

Viljandi (fot. Sergei Gussev, CC-BY, flickr.com)

Zamek Alatskivi

Alatskivi to miasteczko położone niedaleko Tartu, przy Jeziorze Pejpus podzielonym pomiędzy Estonię a Rosję. Zamek, a właściwie pałac, został zbudowany w latach osiemdziesiątych XIX wieku w stylu przypominającym szkocki zamek Balmoral. Zamek został znacjonalizowany w 1919 roku, później działała w nim szkoła, mieściły się koszary, działała fabryka. Pod koniec XIX wieku podupadł i powoli zamieniał się w ruinę.

W 2011 roku zakończyła się rekonstrukcja zamku. Obecnie można zwiedzać muzeum zamkowe, salę koncertową, część pomieszczeń została zaadaptowana na pokoje gościnne i restaurację. Zamek otoczony jest przez rozległy park. W pobliżu działa niewielkie muzeum przyrodnicze.

Dojazd pociągiem: do Alatskivi nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Tartu – 40 kilometrów od zamku. Dojazd autobusem.

Alatskivi

Zamek Alatskivi (fot. Bobo Boom, CC-BY, flickr.com)

Paldiski i okolice

Paldiski to drugie pod względem powierzchni miasto Estonii. Tylko dlatego, że granice administracyjne miasta rozciągają się na cały półwysep. Samo miasteczko jest niezbyt ładne (głównie bloki) i nie ma w nim szczególnych atrakcji, natomiast na liście Największe atrakcje Estonii znalazło się dlatego, że do 1993 roku było miastem wojskowym, zamkniętym dla cywilów. Znajdowała się tu baza marynarki wojennej ZSRR. Pozostałością po niej są rozlatujące się budynki i bunkry w okolicy. Niestety, największy budynek dawnej bazy, tzw. Pentagon”, został zburzony w 2010 roku.

Obecnie Paldiski słyną ze szlaków spacerowych wzdłuż Morza Bałtyckiego, klifów, ewentualnie latarni morskiej. Paldiski i okolice zbierają różne recenzje – jednym się podobają, innym uważają wizytę w tym miejscu za stratę czasu, natomiast należy wziąć pod uwagę historię tego miejsca.

Dojazd pociągiem: Na stacji Paldiski kończą bieg pociągi z Tallina. Zabytkowy drewniany dworzec kolejowy to dodatkowa atrakcja tego miejsca.

Paldiski

Paldiski – jeden z opuszczonych budynków (fot. Johan Viirok, CC-BY, flickr.com)

Złomowisko w Järva-Jaani

W miejscowości Järva-Jaani możemy się natknąć na złomowisko pełne rdzewiejących samochodów, autobusów, maszyn rolniczych i wagonów kolejowych z czasów ZSRR. Znajduje się na terenie prywatnym, a wstęp jest możliwy za dobrowolne datki, zwiedzanie z przewodnikiem płatne. Złomowisko to dzieło prywatnego kolekcjonera, który zebrał podobno kilkaset pojazdów i wystawił je na ogromnym placu.

Dojazd pociągiem: Do Järva-Jaani nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa stacja kolejowa to Kitsi (19 km), skąd dalej należy jechać autobusem. Na stacji Kitsi zatrzymują się pociągi Tallin – Tartu.

Estonia atrakcje

Złomowisko w Järva-Jaani (fot. Merle ja Joonas, CC-BY-ND, flickr.com)

Największe atrakcje Estonii – podsumowanie

Lista Największe atrakcje Estonii zawiera tylko część znanych estońskich atrakcji. W przyszłości zostanie rozszerzona lub powstaną nowe listy tematyczne.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku.

Estonia

Typowy estoński krajobraz (fot. Makalu, Pixabay.com)

%d bloggers like this: