Kolej na Podróż

Największe atrakcje Estremadury – 10 miejsc, które należy zwiedzić i zobaczyć

Estremadura należy do najsłabiej rozwiniętych i najmniej zaludnionych regionów Hiszpanii. Poza Meridą i Caceres turyści rzadko odwiedzają największe atrakcje Estremadury.

Atrakcje Estremadury nie różnią się od innych regionów – killka ładnych miast, atrakcje przyrodnicze, lokalna kuchnia. Wadą jest natomiast bardzo mała liczba pociągów, które zresztą nie wszędzie dojeżdżają, co i tak komplikuje zwiedzanie Estremadury.

Połączenia kolejowe w regionie Estremadura:

Badajoz – Puertollano (pociąg regionalny); część pociągów kończy bieg wcześniej – na stacjach Villanueva de la Ser i Cabeza del Buey
Badajoz – Madryt (Media Distancia i Talgo)
Badajoz – Entroncamento (pociąg międzynarodowy)
Badajoz – Caceres (Media Distancia)
(Caceres -) Merida – Sewilla (Media Distancia)
Llerena – Madryt (Media Distancia)

Merida

Merida to miasto o bogatej historii, założone już w 25 r. p.n.e. jako Emerita Augusta – miejsce dla emerytowanych żołnierzy rzymskich legionów zasłużonych w bojach na Półwyspie Iberyjskim. Była stolicą rzymskiej kolonii o nazwie Luzytania i największym miastem w regionie. Z czasów rzymskich przetrwało do dziś sporo zabytków rozciągających się na niezbyt dużym obszarze, przez co Merida bywa nazywana „hiszpańskim Rzymem”.

Najważniejsze zabytki skupione są w Zespole Archeologicznym Meridy, a właściwie zespole zabytków z czasów rzymskich. Do zabytków tych należą teatr i amfiteatr rzymski, gdzie co roku odbywa się popularny festiwal teatralny i wystawiane są sztuki, Świątynia Diany, pozostałości po Akwedukcie Cudów ciągnącym się dawniej przez dwanaście kilometrów, na którego filarach dziś bociany uwijają sobie gniazda, Most Rzymski, Łuk Trajana i wiele innych. Ponadto w Muzeum Sztuki Rzymskiej (Museo Nacional de Arte Romano) można obejrzeć eksponaty nawiązujące do najwcześniejszej historii miasta.

Ponadto warto zobaczyć ruiny arabskiej twierdzy Alcazaby z IX wieku, liczne zabytki sakralne z epoki chrześcijańskiej i pospacerować nad płynącą leniwie przez Meridę rzeką Gwadianą.

Około 8 kilometrów na północ od Meridy, na terenie Parque de Cornalvo, znajduje się zapora z czasów rzymskich i Muzeum Wody (Museo del Agua).

Dojazd pociągiem: do Meridy dojeżdżają pociągi Media Distancia z Madrytu i Sewilli. Niektóre z nich kontynuują bieg do Badajoz. Dworzec kolejowy w Meridzie położony jest blisko najważniejszych zabytków.

Merida

Merida (fot. Vmbb, Pixabay.com)

Caceres

Drugie z miast Estremadury wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Założone w 25 r. p.n.e. jako osada rzymska Norba Caesarina, w 1169 roku zdobyte przez króla Leónu Ferdynanda I, który na terenie osady założył zakon rycerski Bracia z Caceres do obrony miasta przed muzułmanami. Cztery lata później osada została odbita przez Abu Jusufa I, z tamtego czasu pochodzą fortyfikacje otaczające Stare Miasto. W 1229 roku odebrane muzułmanom przez Alfonsa IX. Rozkwit miasta datuje się na XV i XVI wiek, kiedy miasto prosperowało jako ośrodek wolnego handlu, pochodziło stąd również sporo konkwistadorów, więc z Nowego Świata do Caceres napływały bogactwa. To właśnie dzięki zabudowie renesansowej Caceres dostało się na listę UNESCO.

Obecnie Caceres uważane jest za jedno z najpiękniejszych hiszpańskich miast – zabytkowe dzielnice oddzielone są od nowych dobrze zachowanymi murami. Wąskie uliczki, liczne zabytki sakralne i muzea. Dobre recenzje zbiera barokowy pałac Casa de las Veletas kryjący w podziemiach olbrzymi zbiornik wodny otoczony arkadami. Z licznych muzeów należy wymienić Muzeum Caceres, Muzeum Arabskie i Muzeum Broni.

Miejsce obowiązkowe dla miłośników historii i wielbicieli atmosfery dawnych czasów (poza sezonem). Caceres słynie także z szeregu imprez organizowanych corocznie, na przykład obchodów Dni Świętego Jerzego (21-22 kwietnia) – patrona miasta, który miał przybyć na smoku podczas wojen muzułmańsko-chrześcijańskich i ocalić miasto przed najeźdźcami, Festiwalu Męczenników (styczeń), czy uroczystych obchodów Wielkiego Tygodnia przed Świętami Wielkanocnymi.

Na przedmieściach jaskinia Maltravieso ze śladami prehistorycznych osadników oraz zrekonstruowanymi malowidłami naściennnymi.

Dojazd pociągiem: do Caceres dojeżdżają pociągi Media Distancia z Madrytu i Sewilli.

Caceres

Caceres (fot. Santiago Lopez Pastor, CC-BY-SA, flickr.com)

Plasencia

Ładne miasteczko położone w zakolu rzeki Jerte, niezbyt popularne wśród polskich turystów. Rozwój miasta datuje się na rok 1189 roku, kiedy Alfons VIII podbił berberyjską osadę.

Plasencia znana jest z wywodzącej się ze średniowiecza tradycji wtorkowych targów, które odbywają się od ponad 800 lat na placu Plaza Mayor. Zachowało się sporo zabytków, między innymi mury miejskie z końca XII wieku, z sześcioma bramami i 68 wieżami, akwedukt, dwie połączone ze sobą katedry, liczne pałace dawniej będące siedzibami arystokratów oraz dawny klasztor zamieniony na hotel.

Dojazd pociągiem: Dworzec kolejowy w Plasencii położony jest około kilometr od zabytkowego centrum miasta. Zatrzymuje się tu tylko kilka pociągów dziennie.

Plasencia

Plasencia (fot. Patrick Nouhailler, CC-BY-SA, flickr.com)

Badajoz

Badajoz to główne miasto południowej Estremadury, położone 6 kilometrów od granicy Hiszpanii z Portugalią. Założone przez Rzymian pod nazwą Pax Augustus, w czasach panowania muzułmanów znane jako Batalajoz. Swego czasu nawet stolica emiratu. W 1229 roku odbite z rąk muzułmanów.

Badajoz zapisało się w historii podczas hiszpańskiej wojny domowej, kiedy 14 sierpnia 1936 oddziały Hiszpańskiej Legii Cudzoziemskiej zdobyły miasto, a następnie na arenie walk byków zgromadzono kilka tysięcy obrońców miasta, których następnie rozstrzelano. Nieznana jest dokładna liczba ofiar (2-4 tysiące); masakra przeszła do historii jako jedna z największych zbrodni. W czasach rządów generała Franco w mieście i prowincji panował terror.

Wśród współczesnej zabudowy zachowały się zabytki Starego Miasta. Na zdjęciach i pocztówkach najczęściej pojawia się Puerta de Palmas – główna brama miejska składająca się z dwóch wież połączonych łukiem. Inny charakterystyczny zabytek to Alcazaba zbudowana w czasach panowania Maurów, bardzo ładnie prezentują się ratusz i katedra, warto też zwiedzić Museo Arqueologico Provincial.

Badajoz nie jest tak atrakcyjnym miastem jak Merida, czy Caceres, natomiast tłumy turystów ściągają tu na huczne obchody karnawału w lutym.

Dojazd pociągiem: do Badajoz dojeżdża niewiele pociągów; najczęściej to pociągi z Madrytu i Sewilli jadące przez Sewillę. Przed pandemią kursował pociąg z Badajoz do portugalskiego Entroncamento. Trudno przewidzieć, jakie będą losy połączenia.

Badajoz

Puerta de Palmas w Badajoz (fot. Carlos Almeida, Pixabay.com)

Trujillo

Jedno z najładniejszych hiszpańskich miasteczek, liczące około 9 tysięcy mieszkańców. Zasiedlone w czasach prehistorycznych, za Rzymian znane jako Turgalium, następnie opanowane przez Wizygotów, a później przez muzułmanów. Podbite przez chrześcijan w 1232 roku. Prawa miejskie otrzymało w 1430 roku, w następnych stuleciach kilkuset mieszkańców brało udział w wyprawach do obu Ameryk. W Trujillo urodził się Francisco Pizarro – zdobywca imperium Inków i założyciel peruwiańskiej stolicy Limy.

Obecnie Trujillo może się pochwalić licznymi zabytkami na stosunkowo niedużej powierzchni, w mieście działa także kilka niedużych muzeów o różnej tematyce. W Trujillo warto zobaczyć pozostałości po dawnym arabskim zamku, główny plac Plaza Mayor, kilkanaście zabytków sakralnych i pałacyki. Miasto słynie także ze święta sera odbywającego się na początku maja.

Miasto bardzo wysoko oceniane przez podróżników.

Dojazd pociągiem: do Trujillo nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Caceres, położonym ponad 50 kilometrów dalej.

Trujillo

Trujillo (fot. Fran Chuty Media, Pixabay.com)

Guadalupe

Dwutysięczne miasteczko położone na uboczu w prowincji Caceres. Znane jest z Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe, do którego przyjeżdżają co roku setki tysięcy pielgrzymów z całego świata.

Początki sanktuarium sięgają drugiej połowy XIII wieku, kiedy nad rzeką Guadalupe pasterz znalazł figurę Maryi, którą mieszkańcy ukryli przed muzułmanami w pierwszych latach VIII wieku. W tutejszej kaplicy król Alfons XI w 1340 roku modlił się przed zwycięską bitwą nad rzeką Salado, a po zwycięstwie dziękował Matce Bożej za wsparcie. Po powrocie z wyprawy zakończonej odkryciem Ameryki Krzysztof Kolumb odbył pielgrzymkę do Guadalupe.

Sanktuarium zachwyca architekturą, atmosferą i wyposażeniem. Do zwiedzania udostępniono część sanktuarium. Najciekawsze miejsca to zakrystia, przez niektórych nazywana „hiszpańską Kaplicę Sykstyńską”, krużganki i refektarz z kolekcją zabytkowych ksiąg.

Na skraju miasteczka warto zobaczyć także niedokończony wiadukt budowany na potrzeby linii kolejowej, która ostatecznie nie powstała. Wiadukt o wysokości 90 metrów służy obecnie jako punkt widokowy.

Dojazd pociągiem: do Guadalupe nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Villanueva de La Serena, oddalona o ponad 70 kilometrów od sanktuarium. Na stacji zatrzymują się pojedyncze pociągi jadące w stronę Badajoz

Guadalupe

Sanktuarium Maryjne Guadalupe (fot. Santiago Lopez-Pastor, CC-BY-SA, flickr.com)

Granadilla

Granadilla to opuszczone miasto w prowincji Caceres. Mieszkańcy zostali wysiedleni podczas budowy ogromnego zbiornika wodnego. Miasteczko jednak nie zostało zalane ani zburzone. Zabudowa jest zadbana, a o „miasto duchów” dbają wolontariusze, najczęściej uczniowie i studenci.

Spacer po opustoszałych uliczkach Granadilli jest atrakcją samą w sobie. Przy okazji warto zobaczyć zachowane mury miejskie wybudowane przez Maurów w IX wieku. To jedne z najlepiej zachowanych murów miejskich w Hiszpanii. Zachował się niewielki zamek z XV wieku oraz kościół.

Dojazd pociągiem: do Granadilli nie da się dojechać pociągiem. 40 kilometrów od Granadilli znajduje się stacja kolejowa w Plasencii.

Granadilla

Granadila (fot. Jose Losada, CC-BY, flickr.com)

Los Barruecos

Los Barruecos to rezerwat przyrody w pobliżu Caceres, który pojawił się w serialu „Gra o Tron”. Wzdłuż szlaków spacerowych można podziwiać granitowe skały, głazy, rozlewiska wodne i mnóstwo gatunków ptaków, w tym liczne bociany.

Po spacerze można wstąpić do muzeum austriackiego artysty Wolfa Vostella. Jest to muzeum sztuki współczesnej z instalacjami artystycznymi wykonanymi z rzeczy codziennego użytku, np. samochodu, radia, czy pianina. Część prac wystawiono na wolnym powietrzu, część w dawnej fabryce.

Dojazd pociągiem: najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Caceres, około 15 kilometrów od rezerwatu.

Hervas

Czterotysięczne miasteczko z bardzo dobrze zachowaną dzielnicą żydowską. Zabudowa centrum Hervas to labirynt wąskich uliczek z niską zabudową. Oprócz dzielnicy żydowskiej znajdziemy tu kilka zabytków sakralnych, muzeum rzeźbiarza Pereza Comendadora, a na skraju miasteczka Muzeum Motocykli i Samochodów z bogatą kolekcją zabytkowych pojazdów. Zachowały się także mury miejskie.

Dojazd pociągiem: Hervas leży przy nieczynnej linii kolejowej. Na starym dworcu utworzono niewielkie Muzeum Kolejnictwa poświęcone historii kolei w Estremadurze. Najbliższa stacja kolejowa to Plasencia (40 km na południe).

Hervas

Hervas (fot. Santiago Lopez-Pastor, CC-BY-SA, flickr.com)

Park Narodowy Monfragüe

Park Narodowy położony na południe od Plasencii. Raj dla ornitologów przyjeżdżających obserwować rzadkie gatunki ptaków: sępy płowe, bociany czarne i orły iberyjskie. Trzy szlaki turystyczne, możliwość przenocowania w pobliskich wsiach. Pod względem krajobrazowym dominują lasy śródziemnomorskiego oraz dehesa – lasy z dębem korkowym. Na pastwiskach można spotkać pasące się stada owiec. Wyróżniają się również interesujące formacje skalne.

Na terenie parku warto zobaczyć między innymi ruiny arabskiego zamku Monfragüe, z którego rozpościera się panorama regionu oraz ujście rzeki Tietar do Tagu. Co bardziej ambitni natrafią na jaskinię z prehistorycznymi malowidłami.

Możliwe wycieczki piesze lub jeepami wypożyczonymi przez miejscowe biura organizujące wycieczki po parku z przewodnikiem.

Dojazd pociągiem: Stacja Plasencia leży okoł 40 kilometrów na północny zachód od parku.

Największe atrakcje Estremadury

Park Narodowy Monfragüe (fot. peña, CC-BY-SA, flickr.com)

Na liście Największe atrakcje Estremadury mogłaby znaleźć się także dolina Valle del Jerte, znana z upraw czereśni, często fotografowanych w okresie kwitnienia, kiedy śnieżnobiałe kwiaty pokrywają korony drzew czereśniowych. Właśnie wtedy, czyli na początku marca, w regionie odbywają się imprezy związane ze Świętem Czereśni. Czereśnie z Valle del Jerte są regionalnym produktem chronionym. Dużą popularnością cieszą się wędrówki po szlakach turystycznych przecinających dolinę.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku.

Estremadura

Valle del Jerte (fot. Photowalk Experience, CC-BY-SA, flickr.com)

%d bloggers like this: