Kolej na Podróż

Największe atrakcje Hiszpanii – 15 najciekawszych miejsc i atrakcji

Największe atrakcje Hiszpanii to lista najważniejszych i najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Hiszpanii. Jest to wykaz dla osób planujących pierwszą podróż po Hiszpanii, osoby znające bardzo dobrze ten kraj nie znajdą tu nic zaskakującego.

Na liście przeważają największe hiszpańskie miasta, dużo dodatkowych miejsc, które warto zobaczyć w Hiszpanii, zostanie przedstawionych w innych podobnych artykułach, dzięki którym znajdziecie inspiracje, a po bardziej szczegółowe informacje możecie sięgnąć na wielu innych blogach podróżniczych.

Madryt

Madryt to stolica Hiszpanii. Muszę przyznać, że nie lubię takich miast – wielki przytłaczający moloch, ale z drugiej strony bogaty w zabytki i atrakcje. Nie ulega wątpliwości, że to obowiązkowy punkt zwiedzania podczas podróży po Hiszpanii i doskonała baza wypadowa do wycieczek jednodniowych.

Najważniejsze zabytki Madrytu to ogromny pałac Pałac Królewski (część pomieszczeń udostępniona do zwiedzania), piękny Pałac Komunikacji, katedra La Almudena, kościół San Isidro i wiele innych.

Najpopularniejsze madryckie muzea tworzą tzw. Trójkąt Sztuki i są to: Muzeum Prado, królewska kolekcja prac malarskich, Muzeum Thyssen-Bornemisza i Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii. Miłośników kolei z pewnością zainteresuje Museo Nacional de Ferrocarril, czyli Narodowe Muzeum Kolejnictwa.

Madryt to również parki, ogrody, dzielnice z nowoczesnymi apartamentami, biurowce, drapacze chmur. Ogromne miasto.

Dojazd pociągiem: Madryt to ważny węzeł kolejowy. Rozpoczyna i kończy tu bieg większość pociągów dalekobieżnych. Najważniejsze dworce to Madrid Atocha i Madrid Chamartin, pomiędzy którymi kursują pociągi podmiejskie.

Największe atrakcje Hiszpanii

Widok na centrum Madrytu (fot. Falco, Pixabay.com)

Barcelona

Stolica Katalonii, miasto przeżywające najazd turystów o każdej porze roku. Ośrodek przemysłowy, administracyjny i finansowy. Wielkie miasto, mnóstwo zabytków – najważniejszy to Sagrada Familia, inne ważne zabytki to Zamek Trzech Smoków, Pałac Narodowy, czy otoczony murem Park Güell. W Barcelonie znajduje się aż dziewięć obiektów wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Liczne muzea, dziewięć plaż, ponad osiemdziesiąt parków i stadion Camp Nou – obowiązkowa pozycja dla miłośników piłki nożnej.

Najpopularniejsze muzea to Muzeum Narodowe Katalonii, Muzeum Nauki CosmoCaixa, Muzem Picassa, Muzeum Nauk Przyrodniczych, czy Muzeum FC Barcelona.

Dojazd pociągiem: Barcelona posiada połączenia kolejowe z najważniejszymi miastami Hiszpanii oraz sieć połączeń podmiejskich. Najważniejsze dworce to Barcelona Franca i Barcelona Sants. W trakcie opracowywania artykułu kończyła się budowa dworca Kolei Dużych Prędkości Barcelona Sagrera.

Dworzec Barcelona Franca warto zobaczyć, nawet jeżeli nie zamierzacie nigdzie jechać pociągiem – piękne wnętrze z licznymi dekoracjami jest atrakcją turystyczną samą w sobie. Dworzec położony bardzo blisko morza. Pierwszy obiekt o tej funkcji w tym miejscu został zbudowany w XIX wieku, dworzec w obecnym kształcie oddano do użytku w 1929 roku w związku z Wystawą Światową. W latach 1988-1992 stacja była remontowana i zamknięta dla ruchu, otwarcie wyremontowanego budynku nastąpiło w 1992 roku przed Igrzyskami Olimpijskimi w Barcelonie.

Barcelona

Barcelona  (fot. Leonhard Niederwimmer, Pixabay.com)

Sewilla

Sewilla to stolica Andaluzji i najważniejsze miasto regionu. Dla turystów obowiązkowy punkt wizyty ze względu na liczne świetnie zachowane zabytki oraz muzea. Nie polecam jednak zwiedzania w sezonie letnim – temperatury są nie do wytrzymania.

Większość turystów kojarzy miasto z kompleksem pałacowym Alcazar z w IX wieku i wielokrotnie przebudowywany – całość utrzymana jest w stylu mudéjar, łączącym elementy sztuki chrześcijańskiej ze sztuką islamu. Piorunujące wrażenie robi także katedra w Sewilli oraz Dom Piłata. Inne znane zabytki to między innymi Złota Wieża, Dom Piłata, Szpital Miłosierdzia, Arena Walk Byków, Plac Hiszpański, Giełda, czy Pałac San Telmo.

Oferta muzealna nie jest tak bogata jak w Barcelonie czy Madrycie, ale warto zobaczyć Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Wojskowości z licznymi eksponatami ze średniowiecza i renesansu oraz Muzeum Archeologiczne.

Sewilla to miasto wielu zabytków, muzeów i atrakcji turystycznych, na zwiedzanie których należy poświęcić kilka dni. Znana jest także z hucznych obchodów Wielkiego Tygodnia, na które przyjeżdżają turyści z całego świata.

Dojazd pociągiem: Do Sewilli dojeżdżają pociągi dalekobieżne z Madrytu i kilku innych hiszpańskich miast. Dworzec Sevilla Santa Justa położony jest bardzo blisko najważniejszych zabytków. Stolica Andaluzji posiada także sieć połączeń Media Distancia, między innymi do Meridy w regionie Estremadura.

Z Sewilli kursują pociągi podmiejskie do pobliskich miast i miasteczek. Jedna linia to linia okrężna. Z punktu widzenia turysty miasta, do których dojeżdżają pociągi podmiejskie, nie mają wiele do zaoferowania.

Sewilla

Sewilla (fot. David Mark, Pixabay.com)

Granada

Granada to mniejsze miasto niż Sewilla i Malaga, ale pod względem liczby turystów nie ustępuje większym metropoliom. Symbolem Granady i być może najważniejszym zabytkiem Andaluzji jest kompleks Alhambra, nazywany przez niektórych ósmym cudem świata. Do fortecy i ogrodów Generalife ciągną się ogromne kolejki, natomiast położone u podnóża Alhambry miasto wygląda całkiem ładnie, aczkolwiek nie nazwałbym go jakąś perłą architektury. Na uwagę zasługują dzielnice: arabska i cygańska z krętymi uliczkami, katedra, pałac Casa del Cabildo Antiquo.

Z muzeów dużą popularnością cieszy się Museo Cuevas del Sacromonte przedstawiające życie Romów mieszkających dawniej w tamtejszych jaskiniach.

Miasto przyjemne do zwiedzania, zadbane, dobrze rozwinięta baza noclegowa. Liczy około 230 tysięcy mieszkańców, ale w wielu miejscach tego nie czuć.

Dojazd pociągiem: w 2019 roku ukończono budowę Kolei Dużych Prędkości z Antequery do Granady, dzięki czemu można znacznie szybciej dojechać pociągiem z Madrytu i Sewilli. Zaskakująco mały dworzec kolejowy położony jest około 10 minut do centrum miasta, do Alhambry trzeba iść znacznie dłużej. Piękne linie kolejowe, szczególnie do Almerii.

Alhambra

Alhambra (Fot. granadaandyou, Pixabay.com)

Ronda

Największe atrakcje Hiszpanii to nie tylko metropolie. Ronda to jedno z najpiękniejszych hiszpańskich miast, malowniczo położone nad skalnym urwiskiem i wąwozem przecinającym dwie części miasta, połączone mostem. Największa atrakcja to właśnie wąwóz El Tajo i most Puente Nuevo z oknem w łuku – podobno w moście mieściło się więzienie. Bardzo ładna zabudowa i deptak, świetna baza wypadowa do wycieczek po okolicy (niestety, nie pociągiem). Miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów przez cały rok. Popularne atrakcje to Palacio de Mondragon – rezydencja mauretańskiego króla, ogrody Jardin de Forestier na skale, mury miejskie, podziemne zejście do wąwozu La Mina Secreta dawniej dostęne tylko dla mieszkańców. W przewodnikach polecane są także: jedna z najstarszych w Hiszpanii aren do walk byków, Muzeum Rozbójników i liczne punkty widokowe.

Dojazd pociągiem: w Rondzie zatrzymują się pociągi Media Distancia relacji Granada – Algeciras.

Ronda

Ronda (fot. jacqueline macou, Pixabay.com)

Kordoba

Oiękne miasto nad rzeką Gwadalkiwir, w regionie Andaluzja. Jedno z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wycieczki po Hiszpanii. Najbardziej charakterystyczne zabytki to Mezquita – wspaniały meczet przebudowany na katedrę, a także Alkazar – zespół fortyfikacji wraz z ogrodami. Na zwiedzanie zabytkowego centrum trzeba przeznaczyć 5-6 godzin, dodatkowa atrakcja to dawna dzielnica żydowska (Barrio de la Judería de Córdoba). Najpopularniejsze muzea to Muzeum Archeologiczne i Galeria Inkwizycji.

Dojazd pociągiem: w Kordobie zatrzymują się pociągi Kolei Dużych Prędkości kursujące z Madrytu do Sewilli i Granady. Do miasta można dojechać także pociągami Media Distancia Sewilla – Jaen.

Kordoba

Mury Kordoby (fot. chantrybee, CC-BY, flickr.com)

Toledo

Piękne miasto malowniczo położone w zakolu Tagu. Do 1561 roku stolica Królestwa Kastylii.

Zachowane średniowieczne centrum miasta. Na Liście światowego dziedzictwa UNESCO znalazła się Katedra Najświętszej Marii Panny zbudowana w latach 1227-1493. Oprócz katedry i wielu zabytków sakralnych atrakcją samą w sobie jest labirynt wąskich uliczek z licznymi zaułkami . Muzea przeważnie dotyczą archeologii i sztuki.

Na drugim brzegu Tagu najciekawsze atrakcje to zamek San Servando, punkt widokowy nad zakolem Tagu, pustelnia i zabytkowy most łukowy Alcantara łączący brzegi rzeki.

Dojazd pociągiem: do Toledo w 2005 doprowadzono Kolej Dużych Prędkości z Madrytu. Kursują liczne pociągi Madryt – Toledo, czas przejazdu to 30 minut. Linia kolejowa Toledo – Aranjuez została rozebrana.

Toledo

Toledo (fot. javier alamo, Pixabay.com)

Avila

Avila znana jest na całym świecie z doskonale zachowanych murów obronnych wzniesionych w XI wieku w celu obrony miasta przed Maurami. Mury dostępne są do zwiedzania – do wyboru dwie trasy. Mają ponad 2,5 km długości, 87 baszt i 9 bram miejskich. Wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO zaliczane są do najlepiej zachowanych murów miejskich na świecie. Miłośnicy kuchni mogą kojarzyć miasto z kilkoma lokalnymi daniami, w tym stekami wołowymi Chuleton. Nazywane bywa również „miastem kamieni i świętych”

Podobnie jak w innych hiszpańskich miastach, znajduje się tu dużo zabytkowych kościołów gotyckich i romańskich. 2 maja w mieści odbywają się procesje i pielgrzymki na cześć patrona miasta.

Dojazd pociągiem: Dworzec kolejowy Avila położony jest blisko centrum miasta. W trakcie opracowywania artykułu kursowały pociągi Madryt – Avila (w Madrycie ze stacji Madrid Principe Pio), Irun – Avila oraz Salamanka – Avila. Część pociągów z Madrytu zatrzymywała się na stacjach Madrid Chamartin oraz Madrid Atochia Cercanias. Czas przejazdu pociągiem Avila – Madryt to około 1:40 minut.

Avila

Avila (fot. Santiago Lopez – pastor, CC-BY-ND, flickr.com)

Segowia

Jedno z najładniejszych miast prowincji Kastylia i León, dawniej siedziba królów Kastylii. Segowia kojarzy się przede wszystkim z imponującym rzymskim akweduktem z około 100 r. n.e., zbudowanym z kamieni, bez użycia zaprawy, do transportu wody ze źródła Fuenfría, oddalonego od miasta o 17 kilometrów. Dwupoziomowy akwedukt, który osiąga wysokość 28,5 metra, zachował się w niemal idealnym stanie. Nic dziwnego, że został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Drugi symbol Segowii to Alcazar – położony na wzgórzu i górujący nad miastem zamek z XII wieku. Do zwiedzania udostępniono część komnat, kolekcję zbroi i wieżę, z której roztacza się panorama centrum miasta.

Z pozostałych zabytków i atrakcji należy wymienić katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zbudowaną na planie krzyża łacińskiego, kościoły, Pałac Mansilla, ratusz, albo Museo Real Casa de Moneda utworzone w dawnej mennicy królewskiej.

Dojazd pociągiem: Segowia posiada połączenie kolejowe z Madrytem. Dojeżdżają tu pociągi Media Distancia i pociągi Kolei Dużych Prędkości. Dworzec kolejowy Segovia leży 2 kilometry od zabytkowego centrum miasta, lecz dojeżdżają tam tylko pojedyncze pociągi z Madrytu. Stacja Segovia Guiomar obsługuje Kolej Dużych Prędkości i oddalona jest o 5 kilometrów od najważniejszych zabytków i atrakcji. Zatrzymują się tu pociągi jadące z Madrytu między innymi do León, Valladoli, Ourense, czy Ferrolu.

Segowia

Słynny akwedukt (fot. David Mark, Pixabay.com)

Salamanka

Salamanka to średniej wielkości miasto (ok. 160 tys. mieszkańców) położone w zachodniej Hiszpanii. Stare Miasto zostało w 1988 roku wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, swój charakter zawdzięcza rządom Ferdynanda II i Izabeli Katolickiej, za czasów których wybudowano katedrę, liczne kościoły i pałace. Tutejszy uniwersytet należy do najważniejszych w Hiszpanii. W historii zapisała się dzięki bitwie pod Salamanką w 1812 roku.

Tutejszy rynek główny – Plaza Mayor, uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Hiszpanii i Europie. Wytyczony w w XVIII wieku, otoczony trzykondygnacyjnymi kamienicami, wśród których stoją dwa ratusze. Pięknie podświetlony po zmroku. Drugim najważniejszym zabytkiem Salamanki są dwie połączone ze sobą katedry: Stara z XII wieku i Nowa, wybudowana w stylu późnogotyckim. Salamanka to także wąskie uliczki, liczne kościoły, czy ciekawe budynki jak Dom z Muszlami – pałac (1493-1503) z fasadą zdobioną muszlami symbolizującymi pielgrzymkę pierwszego właściciela do Santiago de Compostelo; obecnie siedziba biblioteki i punktu informacji turystycznej.

Bardzo ładnie prezentują się budynki tutejszego uniwersytetu założonego już w 1218 roku. Część sal została udostępniona do zwiedzania, uniwersytet prowadzi trzy muzea dotyczące historii placówki.

Jeśli jesteśmy przy muzeach, to będąc w Salamance wypadałoby zobaczyć chociaż najważniejsze z nich: Muzeum Handlu i Przemysłu, Muzeum Historii Motoryzacji z bogatą kolekcją samochodów, małe muzeum Casa Lis (kolekcja dzieł sztuki, lalek, dom zdobiony witrażami), ewentualnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w budynku Starego Więzienia.

Dojazd pociągiem: Salamanka, jak na miasto tak popularne wśród turystów, posiada niewiele połączeń kolejowych. Dojeżdża tu kilka par pociągów dziennie z Madrytu i pojedyncze pociągi z Barcelony oraz Valladolid.

Salamanka

Widok na katedry (fot. Richard Mcall, Pixabay.com)

Burgos

Miasto średniej wielkości położone nad rzeką Arlanzón, na szlaku św. Jakuba do Santiago de Compostela. Węzeł kolejowy, ośrodek akademicki, miejsce kojarzone przez pielgrzymów. W latach 1035-1087 stolica Królestwa Kastylii. Burgos przetrwało bez większych zniszczeń hiszpańską wojnę domową, obecnie odwiedzane przez licznych pielgrzymów i turystów z całego świata.

Najważniejszym zabytkiem sakralnym jest wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO jako samodzielna budowla Katedra Świętej Marii, budowana od 1221 roku przez ponad 400 lat, później kilkakrotnie przebudowywana, przez co można rozpoznać ślady wielu stylów architektonicznych. Bogato zdobiona, wnętrza kryją skarby kultury hiszpańskiej; w katedrze znajduje się także grób Cyda Walecznego – hiszpańskiego bohatera narodowego.

Oprócz licznych zabytków sakralnych warto zobaczyć zamek w Burgos wzniesiony w 884 roku na wzgórzu górującym nad miastem i łuk Arco de Santa Maria – dawną bramę miejską.

Wizytę można zakończyć w Muzeum Ewolucji Człowieka oraz Muzeum Burgos.

Dojazd pociągiem: Burgos położone jest przy linii kolejowej z Irun do Madrytu. Zatrzymują się tu pociągi Media Distancia i dalekobieżne różnych kategorii, z różnych hiszpańskich miast. Dworzec kolejowy Burgos-Rosa de Lima leży około 5 kilometrów od najważniejszych zabytków, na uboczu.

Burgos

Brama Miejska Arco de Santa Maria (fot. Mehmet A. Pixabay.com)

Costa Brava

Costa Brava to nazwa regionu turystycznego w Katalonii, rozciągającego się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, upowszechniona przez organizacje turystyczne w ramach promocji w drugiej połowie XX wieku.

Costa Brava rozciąga się na duże powierzchni, dlatego wypisywanie atrakcji w artykule „Największe atrakcje Hiszpanii” mijałoby się z celem. W regionie znajduje się wiele popularnych kurortów nadmorskich, jak np. legendarne Lloret de Mar i Blanes, ale również interesujące miejscowości jak Cadaques z krętymi uliczkami i promenadą, czy warta odwiedzenia Girona. Zwiedzając region Costa Brava należy odwiedzić słynne Muzeum Salvadora Dali w Figueres.

Bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna, mnóstwo obiektów noclegowych wszystkich kategorii, piękne krajobrazy – największe atrakcje Hiszpanii to lista z takimi miejscami.

Dojazd pociągiem: wzdłuż regionu Costa Brava prowadzi kilka linii kolejowych, między innymi Barcelona – Port Bou. Część trasy prowadzi wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Pociągiem dojedziemy między innymi do Girony i Blanes, ale do Lloret de Mar nie prowadzi linia kolejowa (konieczna jest przesiadka na autobus w Blanes).

Cadaques

Cadaques (fot. ALcp, Pixabay.com)

Costa de Sol

Costa de Sol, czyli inaczej „Wybrzeże Słońca” to region turystyczny w Andaluzji pomiędzy granicą z należącym do Wielkiej Brytanii Gibraltarem a a przylądkiem Cabo de Gata. Costa de Sol to ponad 400 kilometrów wybrzeża, więc również mnóstwo popularnych kurortów, miast i miasteczek, których nie sposób wymienic w artykule.

Najważniejsze miasta to Malaga, Marbella, Almeria, czy Benalmádena. Bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna – plaże, mnóstwo obiektów noclegowych, pola golfowe oraz atrakcje przyrodnicze, jak np. Cueva de Nerja – kompleks jaskiń w pobliżu miejscowości Nerja, znany z największych w Hiszpanii stalaktytów.

Dojazd pociągiem: linie kolejowe docierają do największych miast Costa de Sol – Malagi, Almerii i Algeciras. Najważniejsza z nich to Kolej Dużych Prędkości Kordoba – Malaga, dzięki której bardzo łatwo dojedziemy do Malagi pociągami Ave. Rozważana jest budowa linii kolejowej łączącej Malagę z Marbellą i Esteponą.

Costa de Sol

Nerja i okolice (fot. olleaugus, Pixabay.com)

Park Narodowy Picos de Europa

Park narodowy na północy Hiszpanii, jeden z najstarszych parków narodowych w Hiszpanii i w Europie (utworzony w 1918 roku). Los Picos de Europa to pasmo górskie w Górach Kantabryjskich, rozciągających się na obszarze Asturii, Kantabrii oraz Kastylii i León.

Pasmo Los Picos de Europa to doskonałem miejsce dla miłośników wędrówek górskich. Z atrakcji czekających podczas wędrówek należy wymienić Ruta del Cares – szkal turystyczny wytyczony nad kanionem rzeki Cares. Jedenastokilometrowy szlak łączy dwie górskie wsie – to tak naprawdę wąska ścieżka, na długim odcinku prowadząca nad przepaścią, Jeziora Covadonga – dwa jeziora leżące na wysokości 1100 m n.p.m., Sanktuarium Covadonga z częścią wybudowaną w jaskiniach oraz szczyt Naranjo de Bulnes efektownie prezentujący się z punktu widokowego w Asiego.

W Parku Narodowym wyznaczono wiele kilometrów szlaków turystycznych. Warto zwiedzić wieś Bulnes, do której można się dostać jedynie stromym pieszym szlakiem lub koleją linowo-terenową z Poncebos przez wydrążony w skale tunel. Krótki przejazd koleją linowo-terenową jest jednak bardzo drogą atrakcją.

Dojazd pociągiem: w pobliżu pasma góskiego Picos de Europa nie prowadzą linie kolejowe. Najbliżej szlaków znajduje się kilka stacji linii kolei wąskotorowej FEVE (obecnie część Renfe) pomiędzy Santander a Gijón. Bez względu na wybór stacji, do pokonania pozostanie 40-60 kilometrów.

Picos de Europa

Pasmo górskie Picos de Europa (fot. meipakk, Pixabay.com)

Las Médulas

Las Médulas to wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO tereny po dawnych kopalniach złota z czasów rzymskich w prowincji León. Do wydobycia służyły głównie wody rzeki Sil; do celów wydobycia stworzono sieć kanałów i zbiorników gromadzących wodę. Kopalnie złota w tych okolicach były największe w Cesarstwie Rzymskim.

Po dawnych kopalniach złota pozostał park kulturowy, dostępny do zwiedzania przez cały rok. Zwiedzanie rozpoczyna się w Centro de Recepción de Visitantes de Las Médulas, dostępnych jest kilka tras zwiedzania z przewodnikiem. Zwiedzający mogą zobaczyć pozostałości po dawnych kanałach do transportowania wody, miejscach do drążenia tuneli, pozostałości po Orellán – wiosce metalurgicznej z czasów rzymskich, a z pobliskiego punktu widokowego podziwiać czerwone zbocza skał.

Dojazd pociągiem: najbliższa większa stacja kolejowa to Ponferrada (20 kilometrów od Las Medulas), skąd należy udać się autobusem do miejscowości Carucedo (autobusy kursują bardzo rzadko.

W artykule Największe atrakcje Hiszpanii uwzględniłem tylko atrakcje kontynentalnej części Hiszpanii. Teoretycznie powinny na nią trafić Baleary, Wyspy Kanaryjskie i Majorka, lecz na pierwszych dwóch na razie nie ma kolei, a Majorka to temat na osobny artykuł. Zapraszam do śledzenia pozostałych artykułów tematycznych o atrakcjach Hiszpanii.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku.

Las Medulas

Widok na dawne kopalnie złota (fot. Antonio Esteo, Pixabay.com)

%d bloggers like this: