Holandia to interesujący kraj dla podróżników, z wieloma atrakcjami różnego rodzaju. Podczas podróży po Holandii z okien pociągu widzimy wiatraki, poldery, mnóstwo rowerów, a miasta odznaczają się niską, zwartą zabudową i tkanką miejską poprzecinaną kanałami. Największe atrakcje Holandii to lista najciekawszych miejsc w tym kraju, aczkolwiek opisy miast są króciutkie, ponieważ niewiele się od siebie różnią.
Po Holandii najlepiej podróżować pociągiem z biletami Interrail – pociągi dojeżdżają niemal wszędzie, kursują często, a przy intensywnej podróży wydatki za bilet Interrail szybko się zwrócą.
Amsterdam
Stolica Holandii i jej największe miasto. Mnóstwo atrakcji dla każdego – zabudowa typowa dla holenderskich miast, liczne zabytki i muzea, stadion oraz muzeum Ajaxu Amsterdam dla miłośników sportu, a dla rodzin z dziećmi ogród zoologiczny, zwierzyńce, zadbane parki jak Vondelpark, czy ogród botaniczny. Dla amatorów rozrywki dzielnica czerwonych latarni.
Najchętniej odwiedzane muzea to Muzeum Narodowe (Rijksmuseum) z kolekcją dzieł sztuki, przedmiotów codziennego użytku, modeli okrętów, kolekcji broni i wielu innych wystaw tematycznych. W ostatnich latach bardzo popularny stał się Dom Anne Frank – młodej żydowskiej dziewczyny, która napisała słynne pamiętniki z czasów okupacji i ukrywania się przed Hitlerowcami. Trzecie miejsce na liście odwiedzanych muzeów zajmuje Muzeum Van Gogha.
Amsterdam to miejsce na kilkudniową wizytę oraz doskonała baza wypadowa.
Dojazd pociągiem: W Amsterdamie rozpoczynają i kończą bieg pociągi z większości holenderskich miast oraz liczne pociągi międzynarodowe. Zabytkowy budynek głównego dworca kolejowego położony jest w centrum miasta.
Haarlem
Średniej wielkości miasto blisko Amsterdamu (ok. 160 tys. mieszkańców). Malownicze uliczki, ścieżka nad brzegiem kanału, piękny Grote Markt – różnorodna architektura wydawała mi się zupełnie inna niż w innych odwiedzonych przeze mnie holenderskich miastach. Z muzeów najważniejsze to Muzeum Teylera – najstarsze muzeum publiczne w Holandii, Muzeum Fransa Halsa poświęcone sztuce i Muzeum Archeologiczne. Nie brakuje terenów zielonych, tutejszy park Haarlemmerhout to najstarszy holenderski park publiczny.
Haarlem to moje ulubione miasto w Holandii, które gorąco polecam.
Dojazd pociągiem: do miasta dojedziemy pociągami z wielu holenderskich miast. Przejazd pociągiem z Amsterdamu trwa 15 minut. Dworzec kolejowy zaniedbany, położony piętnaście minut piechotą od Grote Markt.
Lejda
Kolejne średniej wielkości miasto (ponad 120 tys. mieszkańców). Ważny ośrodek akademicki; najstarszy uniwersytet w Holandii. Bardzo ładne centrum poprzecinane kanałami, nad którymi przerzucono 88 mostów. W mieście zachowało się około 2700 zabytków, w tym dwie bramy jako pozostałość po fortyfikacjach. Na tle zabudowy wyróżnia się kościół Hooglandse Kerk z 1391 roku. Liczne muzea – regionalne, dotyczące sztuki, centrum nauki i techniki i wiele innych.
W Lejdzie odbywają się liczne imprezy kulturalne. Miasto znane jest z hucznych obchodów z okazji zakończenia nieudanego hiszpańskiego oblężenia z 1574 roku, odbywających się 3 października.
Dojazd pociągiem: do Lejdy bardzo łatwo dojechać pociągiem z największych holenderskich miast. Tętniący życiem dworzec kolejowy Leiden Centraal leży w centrum miasta.
Delft
Średniej wielkości miasto, uważane za jedno z najpiękniejszych w Holandii. Znane z politechniki. Mnie trochę rozczarowało, bowiem zabytkowe centrum jest stosunkowo niewielkie, poprzecinane siecią kanałów. Ładny rynek, warto wejść na ponadt stumetrową wieżę kościoła Nieuwe Kerk oraz zobaczyć Muzem Lamberta van Meertena z kolekcją fajansów. Inne warte odwiedzenia muzeum to Museum Prinsenhof poświęcone Wilhelmowi Orańskiemu; dodatkowo kolekcje złota i ceramiki wyrabianych dawniej w Delft. Dla rodzin z dziećmi przygotowano Centrum Nauki.
Dojazd pociągiem: Dojazd pociągiem z Amsterdamu do Delft zajmuje godzinę. Miasto posiada połączenia kolejowe między innymi z Dordrechtem, Eindhoven i Vlissingen. Dworzec kolejowy znajduje się w centrum miasta.
Dordrecht
Jedno z najstarszych miast w Holandii, zamieszkane przez ponad 110 tysięcy mieszkańców. W centrum, jak chyba wszędzie w Holandii, malownicze kanały i niska zabudowa. Poza kościołem Grote Kerk nie ma jakichś spektakularnych zabytków, Dordrecht podoba się jako całość. Popularnością cieszy się muzeum Huis van Gijn poświęcone życiu w dawnym domu bankiera Simona van Gijna, gdzie zwiedzający mogą poczuć atmosferę z życia wyższych sfer na przełomie XIX i XX wieku.
Miasto zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie i dziwię się, że nie pojawia się w podobnych zestawieniach przygotowanych przez portale i blogi podróżnicze.
Dojazd pociągiem: W Dordrechcie zatrzymują się liczne pociągi krajowe oraz pociągi międzynarodowe z Amsterdamu do Brukseli. Z dworca do najważniejszych atrakcji idzie się około 10-15 minut.
Maastricht
Warte odwiedzenia miasto położone na południu Holandii, nad rzeką Mozą, w pobliżu granicy z Belgią i Niemcami. Wraz z Nijmegen i Dodrechtem uważane jest za najstarsze miasto Holandii. Znane z podpisania Traktatu z Maastricht powołującego do życia Unię Europejską. Ośrodek akademicki i kulturalny.
Maastricht posiada ponad 1600 obiektów uznanych za dziedzictwo kulturowe. Najważniejsze z nich położone są w zabytkowym centrum miasta, do którego idąc z dworca kolejowego dostaniemy się przez zabytkowy most Most św. Serwacego. W centrum na uwagę zasługują bazyliki św. Serwacego oraz Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Morza, majestatyczny budynek ratusza z XVII wieku, księgarnia w XIII-wiecznym kościele (podobno jedna z najpiękniejszych na świecie) i fragment murów miejskich z bramą miejską De Twee Torens. Ponadto wąskie uliczki, dużo lokali gastronomicznych i turystów.
Moim zdaniem Maastricht nie jest tak cudowny, jak można wyczytać na blogach i portalach, jednak warto tu przyjechać, bowiem w architekturze widać wpływy francuskie, a miasto wygląda inaczej niż wiele innych holenderskich miast, bardzo podobnych do siebie.
Dojazd pociągiem: Maastricht posiada połączenia kolejowe z Amsterdamem (prawie 2 godziny jazdy), niemieckim Akwizgranem i belgijskim Liege. Ponadto z kilkoma mniejszymi miejscowościami.
Utrecht
Czwarte pod względem wielkości miasto Holandii. Pełne turystów, tętniące życiem. Stare Miasto rozciąga się nad kanałem Oudegracht przecinającym centrum. Miasto pełne zaułków, lokali gastronomicznych, różnorodne architektonicznie.
Najważniejszy zabytek Utrechtu to katedra św. Marcina z wieżą o wysokości 112 metrów widoczną z niemal każdego punktu miasta. Turyści mogą wejść po schodach na punkt widokowy na wysokości 95 metrów, skąd widać panoramę miasta. Można również pospacerować po ogrodach przykościelnych tuż obok katedry. Warto zobaczyć piękny budynek uniwersytetu założonego w 1636 roku, modernistyczny Dom Rietvielda z lat dwudziestych XX wieku, ewentualnie kawiarnię działającą w dawnym średniowiecznym kościele. Ciekawostką jest budynek De Inktpot w pobliżu dworca kolejowego, na którym „wylądował” statek kosmiczny; budynek pochodzi z lat 1918-1921, statek kosmiczny to instalacja artystyczna z 1999 roku.
Dla miłośników transportu obowiązkowym punktem wizyty w Utrechcie będzie Muzeum Kolejnictwa.
Utrecht to interesujące miasto, w którym zabytkowe budynki mieszają się z nowoczesną zabudową. Do wizyty należy wcześniej się przygotować, bowiem dla osób przyjeżdżających bez żadnej wiedzy o zabytkach może się wydawać, że to tylko kolejne miasto do odhaczenia.
Dojazd pociągiem: Dworzec główny w Utrechcie położony jest w centrum miasta. Dojeżdżają tu pociągi z niemal wszystkich ważniejszych holenderskich miast, zatrzymują się tu też pociągi międzynardowe.
Wyspa Texel
Należąca do Holandii jedna z Wysp Zachodniofryzyjskich. Wyspa o długości 23,6 km oraz szerokości 9,6 km jest popularnym miejsce wypoczynku Holendrów i Niemców, a turystyka stanowi podstawowe źródło dochodu.
Wyspa Texel znana jest ze swoich walorów krajobrazowych, szczególnie na północy, gdzie natrafimy na piaszczyste plaże i wydmy, które znajdują się na terenie parku narodowego. Z latarni morskiej można podziwiać piękne widoki, widać też wyspę Vlieland. Na wyspie gnieździ się sporo gatunków ptaków, łatwo też spotkać króliki. We wsi Den Hoorn zachowały się stare domy.
Na Texel najlepiej dostać się promem z Den Helder. Wyspę najlepiej zwiedzać na rowerze; wytyczono ścieżki rowerowe wokół wyspy, nie ma problemu z wypożyczeniem roweru. Wyspa posiada też własne lotnisko.
Dojazd pociągiem: na Texel nie ma kolei. Najbliższa stacja kolejowa to Den Helder, dokąd z Amsterdamu dojedziemy w półtorej godziny.
Kinderdijk
Kinderdijk to wieś w pobliżu Rotterdamu położona na polderze, do którego osuszenia zbudowano system wiatraków. Do dziś zachowało się 19 wiatraków z połowy XIX wieku (dokładnie z 1740 roku). Zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO i należą do najpopularniejszych atrakcji w Holandii, stąd też znalazły się na liście Największe atrakcje Holandii. Jak można wyczytać w przewodnikach, wiatraki są zamieszkałe, a do zwiedzania został udostępniony tylko jeden lub dwa z nich i to sezonowo.
Opinie na temat Kinderdijk jako atrakcji turystycznej są różne – jedni bardzo chwalą, inni uważają to miejsce za przereklamowane.
Dojazd pociągiem: do Kinderdijk nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa – Rotterdam Lombardijen – oddalona jest o 8 kilometrów. Na stacji zatrzymują się pociągi Sprinter z Hagi do Dordrechtu.
Giethoorn
Giethoorn to jedna z najpiękniejszych europejskich wiosek. Chociaż nazwa oznacza „kozi róg”, w dzisiejszych czasach bywa często nazywana „Wenecją Północy” za sprawą przecinających wioskę kanałów i około 180 mostów przerzuconych nad nimi.
W Giethoorn ruch odbywa się drogą wodną, nie ma szerokich ulic, tylko ścieżki piesze i rowerowe. Wiele domów znajduje się na wyspach, a ich mieszkańcy muszą podpłynąć łódką np. po zakupy. Uroku dodają zabytkowe zagrody, zadbane ogródki i ukwiecone podwórka.
Wioskę rozsławił słynny holenderski film „Fanfare” z 1958, który odniósł międzynarodowy sukces. Odwiedzana przez turystów z całego świata od lat zbiera pochwały w mediach branżowych.
Dojazd pociągiem: do Giethoorn nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Meppel, położona 13 kilometrów od wsi. Na stacji zatrzymują się pociągi Rotterdam – Leeuwarden i Zwolle – Groningen.
Keukenhof
Na liście Największe atrakcje Holandii znalazł się również ogród Keukenhof, położony w pobliżu miejscowości Lisse.
Ogród jest ogromny i słynie z roślin ozdobnych, w tym kojarzonych z Holandią tulipanów. Najlepiej przyjechać pomiędzy drugą połową marca a początkiem maja, kiedy kwiaty kwitną, a kolorowe dywany różnych gatunków roślin mienią się wszelkimi możliwymi kolorami.
W pobliżu parku znajduje się pałacyk z restauracją. Z informacji podawanych w internecie wywnioskowałem, że ogrody czynne są tylko od marca do maja, a atmosferę psują tłumy turystów.
Dojazd pociągiem: Bezpośrednio do ogrodów nie da się dojechać pociągiem, chociaż dwa kilometry od nich przebiegają dwie linie kolejowe. Najbliższa stacja to Hillegom – 4 kilometry od ogrodów. Stacja leży na trasie pociągów Haga – Haarlem.
Zaanse Schans
Muzeum Zaanse Schans to bardzo dobrze urządzony skansen, w którym zgromadzono wiatraki i zabytkowe domki z całej Holandii. Można powiedzieć, że to „Holandia w pigułce” na niewielkiej powierzchni, bowiem sieć kanalików sprawia, że można poczuć ducha minionych czasów. Dostępna jest również wystawa drewnianych chodaków z warsztatami ich tworzenia.
Na terenie skansenu i w okolicy znajduje się kilka miejsc wartych odwiedzenia – sklep kolonialny, Muzeum Chleba z tradycyjną piekarnią i kawą przygotowywanymi według tradycyjnych receptur, Laboratorium Kakao (coś w rodzaju Muzeum Czekolady), czy Muzeum Czasu z kolekcją holenderskich zegarów.
Dojazd pociągiem: Stacja kolejowa Zaandijk Zaanse Schans leży kilometr od skansenu. Dojazd pociągiem z dworca centralnego w Amsterdamie zajmuje około 20 minut. Do skansenu dojeżdża także specjalna linia autobusowa dla turystów.
Park rozrywki Efteling
Największe atrakcje Holandii to także propozycje dla rodzin z dziećmi. Na pewno warto rozważyć wizytę w najpopularniejszym holenderskim parku rozrywki Efteling w miasteczku Kaatsheuvel, niedaleko Bredy i Tilburga. To jeden z największych i najstarszych lunaparków w Europie; powierzchnia wynosi 72 hektary (dwa razy więcej niż zatorska Energylandia w 2021 roku). Został założony w 1952 roku.
Park podzielono na pięć sektorów tematycznych: baśniowy z Lasem Bajek, podróżniczy, czarodziejski, fantastyczny i alternatywny. Do wyboru mnóstwo karuzel i atrakcji, w tym kolejki górskie, ruchoma wieża wznosząca się na wysokość 45 metrów, wioski ludzików Loof, nawiedzony dom i wiele innych miejsc. Dookoła parku jeździ kolej wąskotorowa, a chętni mogą przenocować zarówno w hotelach o wysokim standardzie, jak i w domkach na drzewach.
Miejsce warte odwiedzenia, w pobliżu pole golfowe i domki do wynajęcia. W sezonie letnim i w weekendy należy liczyć się z ogromnymi kolejkami do wejścia i atrakcji.
Dojazd pociągiem: Najbliższa stacja kolejowa to Tilburg. Dwanaście kilometrów ze stacji Tilburg do parku można pokonać którymś z autobusów podmiejskich.
Bourtange
Bourtange to malownicza wieś, na terenie której w XVII wieku (1593) wybudowano fort w kształcie gwiazdy. Za potężnymi murami zbudowano koszary, wybrukowano ulice, stworzono „miasto w mieście”. W połowie XIX wieku fort przestał pełnić funkcję obronną i stał się zwykłą wsią. Wyjątkowy potencjał miejsca zauważono w latach sześćdziesiątych XX wieku, przystąpiono do rewitalizacji fortu, a obecnie teren wewnątrz fortu to po części muzeum, chociaż w niektórych budynkach nadal mieszkają „zwykli ludzie”.
Bourtange to bardzo dobre miejsce na spacer i podziwianie dawnej twierdzy. W sklepikach można zakupić wyroby rękodzielnicze, a w okresie świątecznym odbywa się tu znany w całym regionie jarmark bożonarodzeniowy. Bourtange leży praktycznie na granicy holendersko-niemieckiej.
Dojazd pociągiem: do Bourtange nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa po stronie niemieckiej to Dörpen (15 km), gdzie zatrzymują się pociągi regionalne Münster – Emden, po stronie holenderskiej Winschoten (20 km) – stacja początkowa i końcowa dla pociągów z Groningen.
Baarle-Nassau
Ostatnie miejsce na liście Największe atrakcje Holandii to swego rodzaju ciekawostka. Baarle to miasto podzielone pomiędzy Belgię a Holandię. Obie części – belgijską i holenderską – zamieszkuje około 10 tysięcy osób. Miasteczko nie wyróżnia się niczym szczególnym pod względem zabytków i atrakcji turystycznych.
Skąd więc obecność na liście? Od innych podzielonych miast Baarle wyróżnia skomplikowany przebieg linii granicznej. Granica nie przebiega przez rzekę, jakiś rów, czy wzdłuż drogi, ale często przez środek domów lub restauracji.
W Belgii i Holandii obowiązują różne przepisy dotyczące np. otwarcia restauracji i sprzedaży alkoholu. Zdarzało się więc, że w restauracji goście chcąc dłużej posiedzieć przesuwali stół na drugą stronę granicy. Absurd było widać chociażby podczas pandemii SARS-COV-2, kiedy w części holenderskiej i belgijskiej obowiązywały inne obostrzenia. Niebywałe wytyczenie granicy spowodowało powstanie enklaw i eksklaw, w zależności od punktu widzenia.
Belgijska część Baarle nazywa się Baarle-Hertog, holenderska Baarle-Nassau.
Dojazd pociągiem: do Baarle nie dojeżdżają pociągi. Do miasteczka docierały linie kolejowe od strony holenderskiej i belgijskiej, które obsługiwały różne dworce kolejowe, jednak już dawno zostały zamknięte, rozebrane, a śladem torowiska poprowadzono ścieżki rowerowe (linia Tilburg – Turnhout). Najbliższe stacje kolejowe to Turnhout w Belgii (14 km), a po stronie holenderskiej Tilburg i Breda (ok. 18 km).
Podsumowanie
Lista Największe atrakcje Holandii zawiera najciekawsze i najpopularniejsze, które warto zobaczyć podczas podróży po Holandii. Na liście nie ma Hagi i Rotterdamu, które nie podobały mi się i moim zdaniem nie zasługują na miejsce w takim zestawieniu, natomiast lista będzie rozszerzana o inne miejsca (np. ciekawe miasta i miasteczka) w osobnych artykułach.
Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.
Wsparcie bloga |
---|
Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku. |