Katalonia to jedna z najpopularniejszych wśród turystów hiszpańskich wspólnot autonomicznych. Na jej obszarze każdy turysta znajdzie coś dla siebie – począwszy od wielkich miast jak Barcelona, przez mniejsze miasta, zabytkowe wioski, światowej sławy muzea, a dla miłośników wypoczynku nad morzem modne kurorty z pięknymi plażami. Nie brakuje też zamków, klasztorów i atrakcji kolejowych. W artykule krótko przedstawię największe atrakcje Katalonii.
Część atrakcji należy również do regionu turystycznego Costa Brava, a Barcelona do największych atrakcji Hiszpanii.
Barcelona
Stolica Katalonii, miasto przeżywające najazd turystów o każdej porze roku. Ośrodek przemysłowy, administracyjny i finansowy. Wielkie miasto, mnóstwo zabytków – najważniejszy to Sagrada Familia, inne ważne zabytki to Zamek Trzech Smoków, Pałac Narodowy, czy otoczony murem Park Güell. W Barcelonie znajduje się aż dziewięć obiektów wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Liczne muzea, dziewięć plaż, ponad osiemdziesiąt parków i stadion Camp Nou – obowiązkowa pozycja dla miłośników piłki nożnej.
Najpopularniejsze muzea to Muzeum Narodowe Katalonii, Muzeum Nauki CosmoCaixa, Muzem Picassa, Muzeum Nauk Przyrodniczych, czy Muzeum FC Barcelona.
Dojazd pociągiem: Barcelona posiada połączenia kolejowe z najważniejszymi miastami Hiszpanii oraz sieć połączeń podmiejskich. Najważniejsze dworce to Barcelona Franca i Barcelona Sants. W trakcie opracowywania artykułu kończyła się budowa dworca Kolei Dużych Prędkości Barcelona Sagrera.
Dworzec Barcelona Franca warto zobaczyć, nawet jeżeli nie zamierzacie nigdzie jechać pociągiem – piękne wnętrze z licznymi dekoracjami jest atrakcją turystyczną samą w sobie. Dworzec położony bardzo blisko morza. Pierwszy obiekt o tej funkcji w tym miejscu został zbudowany w XIX wieku, dworzec w obecnym kształcie oddano do użytku w 1929 roku w związku z Wystawą Światową. W latach 1988-1992 stacja była remontowana i zamknięta dla ruchu, otwarcie wyremontowanego budynku nastąpiło w 1992 roku przed Igrzyskami Olimpijskimi w Barcelonie.
Girona
Girona to średniej wielkości miasto (ok. 100 tysięcy mieszkańców), które miłośnicy podróży po Hiszpanii z pewnością kojarzą z kolorowych domów nad rzeką Onyar, wybudowanych na linii dawnych murów miejskich. Pocztówkowy krajobraz to tylko jeden z licznych powodów, dlaczego warto odwiedzić Gironę. Miasto posiada bardzo dobrze zachowaną średnowieczną zabytkową część oraz równie dobrze zachowaną dzielnicę żydowską z labiryntem wąskich uliczek i Muzeum Historii Żydów.
Do dziś zachowały się pozostałości twierdzy Força Vella z czasów rzymskich, łaźnie arabskie z XII wieku, czy katedra budowana od XI do XVII wieku. Większość domów nad rzeką Onyar pochodzi z XX wieku; turyści mogą zwiedzać dom Casa Masó. Do zabytków należą też niektóre mosty przerzucone przez rzekę, np. most Palanques Vermelles wybudowany w 1827 roku. Warto zwrócić uwagę na modernistyczne i secesyjne budynki w centrum Girony.
Niezwykle bogata, jak na tej wielkości miasto, jest również oferta muzealna Girony. Poza wspomnianym Muzeum Historii Żydów można zwiedzić między innymi Muzeum Kina, Muzeum-Skarbiec Katedry, Muzeum Historii Girony, Muzeum Archeologiczne.
Na peryferiach wzgórze z ruinami zamku, służące obecnie za punkt widokowy. W okolicznych miejscowościach kilka innych ruin zamków; wytyczony został szlak wzdłuż tego typu obiektów.
Gironę zwiedza się bardzo łatwo – najważniejsze atrakcje położone są niedaleko siebie, na niezbyt dużej powierzchni.
Dojazd pociągiem: Dworzec kolejowy w Gironie położony jest około kilometr od najważniejszych atrakcji miasta. Na dworcu zatrzymują się pociągi regionalne i dalekobieżne między innymi z Barcelony (dużo połączeń), Madrytu (pociągi KDP) oraz pociągi międzynarodowe z Barcelony do Francji. Dojazd pociągiem Media Distancia do Barcelony zajmuje około półtorej godziny.
Tarragona
Inne katalońskie miasto średniej wielkości. Nie jest tak ładne jak Girona, jednak warto tu przyjechać, aby zobaczyć wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO kompleks archeologiczny Passeig Arqueològic – na terenie kompleksu zobaczymy szereg zabytków z czasów rzymskich: resztki murów miejskich, teatru, amfiteatru, cyrku i innych. Ciekawym zabytkiem z czasów rzymskich jest również akwedukt położony 4 kilometry od centrum miasta Pont del Diable.
Najważniejsze zabytki wybudowane w późniejszych epokach to katedra św. Marii (XII-XIII w.), budynek ratusza z XIX wieku, brama św. Antoniego w murach miejskich z 1737 roku, czy budynek hali targowej (El Mercat Central) z 1915 roku.
W centrum miasta dostępne są dwa ważne punkty widokowe – wieża Torre del Pretori z widokiem na centrum Tarragony oraz kompleks archeologiczny, a także Balcó del Mediterrani z widokiem na Morze Śródziemne, plażę i port.
W Tarragonie działa kilkanaście mniejszych i większych muzeów. Największą popularnością cieszą się następujące muzea: Muzeum Historii Tarragony, Muzeum Portu, Muzeum Sztoki Nowoczesnej oraz Casa de la Festa, poświęcone odbywającym się tu co roku procesjom.
Dojazd pociągiem: Tarragona posiada dogodne połączenia kolejowe z Madrytem, Barceloną i Walencją. Oprócz pociągów dalekobieżnych kursują pociągi Media Distancia do Tortosy, Saragossy i kilku innych stacji.
Montserrat
Montserrat to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Hiszpanii. Tutejsze Opactwo Matki Bożej zostało zbudowane na skałach niedaleko szczytu najwyższej góry Katalonii. Oprócz turystów przyjeżdżają tutaj pielgrzymi z całego świata. Obecny klasztor pochodzi z połowy lat siedemdziesiątych XIX wieku (odbudowywany od 1844 r.), pierwszy został zniszczony przez wojska napoleońskie w 1811 roku. Pozostałości pierwotnego klasztoru można zobaczyć przy Placa de Santa Maria.
W czasach dyktatury Franco w klasztorze schronienie znaleźli ludzie działający w katalońskim ruchu oporu; działała też drukarnia drukująca teksty w zakazanym wtedy języku katalońskim.
Największa atrakcja Montserrat to drewniana rzeźba Czarnej Madonny (La Moreneta – Czarnulka) umieszczona za ołtarzem w bazylice. Przy okazji warto zajrzeć do Muzeum Montserrat, gdzie oprócz licznych eksponatów sakralnych obejrzymy wystawę dzieł najsłynniejszych malarzy świata.
Cały obszar masywu górskiego Montserrat jest obszarem chronionym, częścią Parc Natural Muntanya de Montserrat. W okolicy wytyczono szlaki spacerowe oraz punkty widokowe.
Dla miłośników transportu publicznego dodatkową atrakcją będą cztery kolejki przewożące turystów na górę – dwie koleje linowo-terenowe, kolej zębata i kolej linowa. Niestety, nie zachował się zabytkowy tabor, bowiem po serii wypadków kolejki linowo-terenowe oraz kolej zębata zostały odbudowane i wyposażone w nowe pojazdy.
Dojazd pociągiem: Do Montserrat dojeżdżają pociągi przewoźnika Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya. W Barcelonie należy wsiąść do pociągu na stacji Placa Espanya . W Montserrat można wysiąść na jednej z dwóch stacji: Aeri Montserrat (przesiadka na kolej linową) lub Monistrol Montserrat (przesiadka na kolej zębatą) – kolej linowa i zębata dowożą turystów pod sam klasztor. Dostępne są bilety łączone na przejazd pociągiem i drugim środkiem transportu, które można zakupić w Barcelonie.
Lloret de Mar
Słynny kurort, doskonale znany z polskiego serialu paradokumentalnego „Pamiętniki z wakacji”, swego czasu emitowanego w telewizji Polsat. Dlaczego znalazł się na liście „Największe atrakcje Katalonii”? Bo jest modny, popularny, zdjęcia z tego miejsca dają mnóstwo lajków, a to poniekąd obliguje do umieszczenia na liście. Lloret de Mar to plaże, mnóstwo hoteli, klubów i lokali gastronomicznych. Jak nietrudno się domyślić, wszystko skomercjalizowane.
Lloret de Mar to nie tylko plaże i kluby. W kurorcie i okolicach warto zobaczyć modernistyczny cmentarz z pięknymi nagrobkami wykonanymi przez hiszpańskich artystów, kościół będący mieszaniną wielu stylów architektonicznych, stanowisko archeologiczne w miejscu dawnego zamku św. Jana z odbudowaną wieżą pełniącą funkcję wieży widokowej, położony na wzniesieniu ogród botaniczny św. Klotyldy, Muzeum Morskie oraz usytuowany na peryferiach Lloret de Mar park wodny Water World.
Dojazd pociągiem: Do Lloret de Mar nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Blanes. Lloret de Mar i Blanes dzieli około 7 kilometrów. Pomiędzy stacją a Lloret de Mar często kursują autobusy. Z Blanes dojedziemy pociągiem do Barcelony i innych nadmorskich miejscowości linią biegnącą na niektórych odcinkach tuż nad morzem. Na stacji zatrzymują się pociągi podmiejskie (Cercanias) linii R1 Molins de Rei – Maçanet-Massanes oraz pociągi linii RG1 L’Hospitalet de Llobregat – Figueres. Przejazd do Barcelony trwa około półtorej godziny.
Cadaques
Cadaques to miasteczko (około 2,5 tysiąca mieszkańców) uważane za najpiękniejsze miasto regionu turystycznego Costa Brava. Nazywane jest również „Skarbem Katalonii” albo „Miastem Artystów”. To ostatnie określenie wzięło się stąd, że słynnej sławy artyści wypoczywali lub mieszkali właśnie w tej miejscowości (między innymi Salvador Dali i Pablo Picasso).
Cadaques to typowe miasteczko ze wąskimi uliczkami i kościołem na wzgórzu górującym nad centrum. W tutejszym kościele znajdują się cenne organy, podobno najstarsze w Hiszpanii, a organizowane w kościele coroczne koncerty organowe przyciągają miłośników muzyki organowej z całego świata. Uroku dodaje nadmorska promenada z knajpkami i galeriami. Na tle zabudowy wyróżniają się bogato zdobione, pomalowane na niebiesko domy, które zbudowali mieszkańcy Cadaques po powrocie z emigracji na Kubę, gdzie na przełomie XIX i XX wieku dorobili się pokaźnych majątków.
Jedyne muzeum to niewielkie Museu de Cadaques. Zaletą miasteczka jest atmosfera, rodzinne knajpki i możliwość skosztowania lokalnej kuchni.
Z Cadaques warto wybrać się do sąsiedniej wioski Port Lligat. Można tam zwiedzić Dom Salvadora Dali w domu wybudowanym przez artystę. Miejsce to należy do tzw. Trójkąta Dalego, więc należy liczyć się z dużą liczbą chętnych. Zwiedzanie z przewodnikiem. W pobliżu Cadaques rozciąga się Park Przyrodniczy Cap de Creu.
Dojazd pociągiem: do Cadaques nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Figueres, oddalone od Cadaques o 35 kilometrów. Do Figueres dojedziemy licznymi pociągami z Barcelony, w mieście tym można zobaczyć Muzeum Salvadora Dali.
Besalú
Miasteczko (ok. 2,5 tysiąca mieszkańców) z zachowanym układem urbanistycznym ze wczesnego średniowiecza. Zamieszkałe już ok. 1200 roku p.n.e., w 1000 roku jedno z najważniejszych miast Katalonii, w 1111 roku utraciło niepodległość.
Zabytkowy układ architektoniczny w centrum jest nieduży, ale pełen zaułków, wąskich uliczek i ma niepowtarzalną atmosferę, o ile nie trafimy na najazd turystów (podobno turyści rzadko tu zaglądają). Najważniejszym zabytkiem i symbolem miasteczka jest długi kamienny most nad rzeką Fluvia. Według różnych źródeł most pochodzi z XI lub XII wieku, ale tak naprawdę to odbudowany most, bo konstrukcja zostaa wysadzona podczas wojny domowej, odbudowano go w latach 1950-1960. Wysadzony most również nie był oryginalny, bo pierwszy most zniszczyła potężna powódź w 1315 roku. Dzisiejszy most ma 105 metrów długości, zagrał w kilku filmach.
Inne ciekawe zabytki to kościół Sant Pere z 977 roku (część dawnego klasztoru) i Casa Comella – najlepiej zachowany dom mieszkalny w stylu romańskim w mieście. Zachowały się ruiny kolegiaty Najświętszej Marii Panny i synagogi.
Dojazd pociągiem: do Besalú nie da się dojechać pociągiem. Najbliższe stacje kolejowe to Girona i Figueres (ok. 30 km).
Castellfollit de la Roca
Największe atrakcje Katalonii to także piękne wsie. Na pewno należy do nich Castellfollit de la Roca, wieś położona około 20 kilometrów na północ od Besalú. Wieś znalazła się na liście z uwagi na nietypowe położenie – wznosi się na bazaltowym klifie o wysokości 50 metrów u zbiegu rzek Fluvia i Toronell, górując nad doliną.
Sama wieś jest niewielka – zabytkowe centrum stanowią dwie ulice układające się w literę V lub U, poprzeplatane siecią wąskich uliczek i domów. Na końcu skały stoi odbudowany kościół zaadaptowany na niewielkie muzeum miejskie. Dzwonnica służy jako punkt widokowy. Sama wieś jest doskonale widoczna z przebiegającej niedaleko drogi.
Na okolicznych terenach utworzono Park Wulkaniczny Garrocha.
Dojazd pociągiem: do Castellfollit de la Roca nie da się dojechać pociągiem. Najbliższe stacje kolejowe to Girona i Figueres (ok. 50 km).
Rupit
Kolejna zabytkowa wieś, tym razem położona wśród skał. Urokliwa wieś z labiryntem wąskich uliczek i domami z kamienia miejscami wbudowane w skały. Powstanie wsi datuje się na IX wiek, kiedy zbudowano tu zamek, a z czasem wokół zamku powstawały kamienne domy. W XVI i XVII wieku wieś przeżywała złote czasy – zamieszkana była przez licznych rzemieślników. O historii poszczególnych domów przypominają tabliczki na większości z nich. Do wsi prowadzi drewniany most nad strumykiem. Na uboczu pustelnia.
Na zwiedzanie wsi Rupit wystarczy godzina. W pobliżu wsi rozpościera się rezerwat przyrody, którego największą atrakcją jest wodospad Salt de Sallent – najwyższy wodospad Katalonii (115 metrów). Naprzeciwko punkt widokowy – do wodospadu i punktu widokowego prowadzi szlak wzdłuż strumyka. Po drodze zobaczymy między innymi ruiny zamku, grobowce, różne gatunki roślin i drzew.
5 kilometrów od Rupit leży wieś Pruit o podobnym wyglądzie, lecz znacznie mniejsza.
Dojazd pociągiem: do Rupit nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Torello lub Manileu (obie ok. 25 km). Do obu stacji dojeżdżają pociągi linii R3 L’Hospitalet de Llobregat przez Barcelonę do Puigcerdà.
Tossa de Mar
Licząca pięć tysięcy mieszkańców miejscowość uważana jest za najpiękniejszy kurort regionu turystycznego Costa Brava.
Na niezbyt dużej powierzchni na turystów czekają atrakcje różnego rodzaju – zadbane plaże, wąskie uliczki w zabytkowej części otoczonej murami oraz jeden z symboli miasta – położone na wzgórzu ruiny zamku z XII wieku z możliwością spaceru po murach i podziwiania Morza Śródziemnego. Cały zespół miejski nazywa się La Vila Vella.
Ponadto można zobaczyć kościół pw. św. Wincentego i fundamenty domostw z czasów rzymskich. W dawnej latarni morskiej utworzono niewielkie muzeum o tematyce nawiązującej do historii latarni morskich na wybrzeże Morza Śródziemnego.
W Tossa de Mar organizowane są huczne imprezy o długiej tradycji – święto Festa Major d’Hivern z pielgrzymką do Santa Coloma de Farners w styczniu, czerwcowe La Festa Major d’Estiu i odbywający się również w czerwcu Międzynarodowy Festiwal Rumby. W sezonie miasteczko tłumnie odwiedzane przez turystów i coraz bardziej skomercjalizowane.
Dojazd pociągiem: do Tossa de Mar nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Blanes (ok. 25 kilometrów), skąd kursują autobusy przez Lloret de Mar. Do Tossa de Mar dojedziemy również autobusem z Girony (40 km) i Barcelony.
Pals
Zabytkowa wioska w samym sercu Costa Brava, doskonała na jednodniową wycieczkę z Girony. Zbudowana na wzgórzu wokół twierdzy Castell de Pals, po której pozostała okrągła wieża Torre de las Horas. Zamek został zniszczony w XV wieku podczas katalońskiej wojny domowej. Starówka została doskonale odrestaurowana – jak w innych zabytkowych katalońskich wsiach turyści chwalą atmosferę, wąskie uliczki, malownicze zaułki i zadbane domy.
Poza wieżą należy zobaczyć okazały pałac Ca la Pruna, w którym mieści się muzeum i restauracja. Jeśli chodzi o restaurację, zbiera raczej negatywne opinie. Wyróżnia się również kościół św. Piotra, gruntownie przebudowany w XV wieku przy użyciu kamieni ze zniszczonego zamku (część kamieni posłużyła również jako budulec zachwycających dziś domów). Kolejna atrakcja to punkt widokowy el Mirador de Josep Pla.
Ponadto warto rozważyć zwiedzanie tutejszych pól ryżowych pociągiem turystycznym (traktor + wagoniki), połączoną ze zwiedzaniem młyna działającego od XV wieku. Uprawa ryżu zapewnia utrzymanie dużej części mieszkańców Pals, a tutejszy ryż znany jest z wysokiej jakości. Nie należy się więc zdziwić, kiedy w lokalach gastronomicznych zobaczymy w menu dania z ryżem.
W pobliżu jedna z najdłuższych plaż na Costa Brava.
Dojazd pociągiem: do Pals nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Girona (odległość około 36 km)
Peratallada
Maleńka miejscowość, w której można się zatrzymać w drodze do Pals. Peratallada liczy niecałe 500 mieszkańców, więc nie należy się spodziewać ogromu zabytków i wrażeń. Trafiła na listę „Największe atrakcje Katalonii” za sprawą zabytkowej zabudowy z kamienia i wąskich uliczek. Jest też znacznie mniej skomercjalizowana niż Pals i inne popularne miejsca Costa Brava.
Najważniejsze zabytki to kościół św. Szczepana wybudowany w stylu romańskim (XI-XIII wiek) i barokowy kościół św. Klemensa. Jest to spokojne miasto z przyjemną atmosferą, knajpkami i kawiarniami. Takich wsi i miasteczek w okolicy znajdziemy jeszcze kilka i co oczywiste, nie sposób wymienić wszystkich w artykule.
Dojazd pociągiem: do Peratallady nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Girona, oddalona o 28 km.
Sitges
Sitges to popularny cel wycieczek jednodniowych z Barcelony – miasteczko z pięknymi plażami, promenadą, licznymi lokalami gastronomicznymi i obiektami noclegowymi. W lecie oblężone przez turystów. Dawniej było jednym z ulubionych miejsc artystów. Historia tego miasta sięga VI wieku, kiedy istniała tu osada rybacka. W latach 1640-1659 miasto poważnie ucierpiało podczas wojny hiszpańsko-francuskiej; zniszczeniu uległ między innymi zamek.
Pod względem zabytków Sitges wypada tak sobie – najważniejszy z nich to kościół św. Bartłomieja i Tekli położony przy plaży. Turystów, oprócz plaż i wymienionych wyżej lokali gastronomicznych przyciągają wąskie uliczki, białe domy z drzwiami i okiennicami w kolorze niebieskim oraz ukwieconymi balkonami i atmosfera, którą można poczuć jedynie poza sezonem. Dodatkowy atut to bardzo dobry dojazd pociągiem z Barcelony.
Miłośnicy sztuki powinni także zajrzeć do Museu Maricel; muzeum rzeźb w pięknym, zabytkowym budynku. Inne ciekawe muzeum to Muzeum Bacardi – rodziny, która wyemigrowała na Kubę i tam zainwestowała w produkcję słynnego rumu.
W mieście odbywa się kilka ważnych imprez, z których najbardziej znana to Kataloński Międzynarodowy Festiwal Kina.
Dojazd pociągiem: pomiędzy Barceloną a Sitges kursują bezpośrednie pociągi podmiejskie linii R2 (można wsiąść na kilku stacjach w Barcelonie). Czas przejazdu to około 40 minut. Stacja kolejowa Sitges położona jest w centrum miasteczka.
Miravet
Miravet to kolejna zabytkowa wieś, których kilka zostało wymienionych na liście Największe atrakcje Katalonii. Od poprzednich wyróżnia ją położenie – leży w prowincji Tarragona, w południowej części Katalonii i z dala od morza.
W przeciwieństwie do poprzednich wsi Miravet nie jest miejscowością tak zadbaną – jeśli wierzyć relacjom podróżników, zdarzają się nawet opuszczone budynki, a poza sezonem trudno o turystów. Fakt ten z drugiej strony należy do zalet – dzięki temu można poczuć atmosferę miejsca wolnego od tłumów turystów. Niewątpliwą zaletą Miravet jest także położenie nad zakolem rzeki Ebro, nad którym wznoszą się ruiny zamku i budynki osadzone na skałach.
Miravet zostało założone przez Maurów w VI wieku jako twierdza obronna. Na szczycie wzgórza wybudowali zamek, wokół którego powstało miasteczko. Po zdobyciu Miravet przez katolików zamek i miasto przekazane zostały Zakonowi Templariuszy. Zamek został w 1153 roku przekształcony w kompleks klasztorny, a miasto pracowało na potrzeby zakonników.
W swojej historii miasto było świadkiem bitew i powodzi, przez co część zabudowy uległa zniszczeniu. Zamek został częściowo odrestaurowany. Znajduje się na Szlaku Templariuszy, do zwiedzania zostało udostępnionych tylko kilka pomieszczeń, a dodatkową atrakcją jest punkt widokowy z widokiem na rzekę Ebro.
Poza zamkiem atrakcją są miejscowe wyroby garncarskie, z których Miravet jest znane od wieków daleko poza granicami Katalonii.
Dojazd pociągiem: do Miravet nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Mora La Nova, położona 10 kilometrów od miasta. Na stacji zatrzymują się pociągi Regional Express z Barcelony do Saragossy przez Tarragonę. Dojazd z Tarragony trwa godzinę, z Barcelony prawie trzy godziny.
Zamek Cardona
Zamek Cardona to odrestaurowana twierdza wznosząca się na wzgórzu nad miastem o tej samej nazwie. Zamek został odbudowany na ruinach warowni zbudowanej przez Wilhelma Włochatego w 886 roku do obrony przed wojskami Maurów. Na przestrzeni wieków wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, w 1714 roku poważnie uszkodzony podczas oblężenia wojsk Burbonów.
Obecnie tylko część pomieszczeń zamku udostępniana jest turystom, część natomiast została zaadaptowana na luksusowy hotel Parador de Cardona. Według pogłosek pokój numer 712 w hotelu jest nawiedzony.
Częścią kompleksu jest wieża Torre de la Minyona z XI wieku. Wieża o wysokości 15 metrów i szerokości 10 metrów pełni funkcję wieży widokowej. W mieście warto zobaczyć również kościół św. Wincentego z lat 1029-1040. Samo miasto Cardona nie należy do najpiękniejszych i nie wyróżnia się niczym szczególnym pod względem architektonicznym. W różnych częściach miasta wyznaczono punkty widokowe z widokiem na zamek.
Dojazd pociągiem: do Cardony nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w mieście Manresa oddalonym o 32 kilometry. Do Manresy można dojechać pociągami linii R4 z Barcelony.
Siurana
Mała wieś położona na szczycie wapiennej skały nad rzeką Estopiñá. Ze względu na strategiczne położenie w VIII wieku zasiedlone przez Maurów, którzy w najwyższym punkcie wybudowali warownię. Przez kilkaset lat odpierali ataki chrześcijan. Suriana padła dopiero w 1153 roku jako ostatnie miasto muzułmańskie zdobyte przez chrześcijan. Jak głosi legenda, żona władcy Suriany – Abdelazja, na wieść o wkroczeniu wojsk chrześcijańskich wraz ze swym koniem rzuciła się w przepaść. Na skale do dziś zachował się odcisk podkowy konia.
Do wsi przyjeżdżają nie tylko turyści z całego świata, lecz przede wszystkim miłośnicy wspinaczki, dla których okolice Siurany to raj – strome klify i widoki zapierające dech w piersiach.
We wsi na stałe mieszka około 20 mieszkańców. Położona jest pośrodku niczego, prowadzi do niej tylko jedna stroma i kręta droga, a w takim miejscu trudno o rozrywki. Przyjezdni natomiast zachwyceni są atmosferą oraz krajobrazami.
W Siuranie można zobaczyć ruiny arabskiego zamku oraz romański kościółek św. Marii. Przez cały rok można wędrować po okolicy, a w lecie na pobliski zbiornik wodny, doskonale widocznym ze szczytu skały, staje się rajem dla miłośników sportów wodnych.
Dojazd pociągiem: Do Siurany nie dojeżdżają pociągi. Najlepiej z Tarragony dojechać wypożyczonym samochodem. Jeśli ktoś zdecyduje się na wędrówkę, to najbliższa stacja kolejowa leży w Les Borges del Camp (25 km od Siurany). Na stacji zatrzymują się pociągi Barcelona – Saragossa. Autobusy dojeżdżają jedynie do miejscowości Cornudella de Montsant, skąd trzeba pieszo pokonać 6 kilometrów po stromym terenie.
Klasztor w Poblet
Ostatnią propozycją na liście „Największe atrakcje Katalonii” jest klasztor Reial Monestir de Santa Maria de Poblet. Wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO powstał w 1149 roku z inicjatywy hrabiego Barcelony Ramona Berenguera IV, który przekazał go Cystersom. Klasztor otoczony był patronatem królów i przez wieki prężnie się rozwijał. Opuszczony w 1835 roku popadał w ruinę. Dopiero prawie sto lat później, w roku 1930 rozpoczęto odbudowę kompleksu.
Otoczony murami nadal zamieszkany jest przez mnichów. Dla turystów została udostępniona część pomieszczeń. Najważniejsza część klasztoru to Panteon Królewski, gdzie spoczywa ośmiu władców Królestwa Aragonii. Na terenie klasztoru działa dom pielgrzymkowy oraz restauracja. Teren klasztoru podzielony jest na trzy części (obszary) połączone bramami, z których najbardziej znana to Puerta Dorada (Złota Brama), nazwana tak za sprawą pozłoconych okuć z brązu. Mur otaczający klasztor ma 608 metrów obwodu, 11 metrów wysokości, 2 metry grubości i 12 baszt.
Miejsce obowiązkowe dla miłośników historii.
Dojazd pociągiem: w niedalekiej odległości od klasztoru znajdują się dwie stacje kolejowe Vimbodí i Poblet oraz L’Espluga de Francolí. Obie oddalone są od klasztoru o 4 kilometry i zatrzymują się na nich pociągi z Barcelony do Lleidy/Leridy. Lepiej wysiąść na stacji Vimbodí i Poblet – ładniejsza stacja i miejscowość warta zobaczenia.
Park Narodowy Aigüestortes
Park Narodowy Aigüestortes i Estany de Sant Maurici to jedyny park narodowy w Katalonii. Został utworzony w 1955 roku. Obejmuje obszar 141 km2 po hiszpańskiej stronie Pirenejów. Na terenie parku można się poruszać po kilku wytyczonych szlakach turystycznych. Turyści chwalą walory krajobrazowe, różnorodność fauny i flory i dobre oznaczenia oraz doskonale utrzymaną infrastrukturę turystyczną w okolicach parku.
Park podzielony jest na strefę wewnętrzną (zona interna) oraz strefę zewnętrzną (zona interna). Do parku nie można wjechać własnym samochodem, można jednak wypożyczyć samochody z napędem 4×4. Na terenie parku działa kilka schronisk. Krajobraz tworzą przeważnie polodowcowe doliny, piękne jeziora, rwące potoki, liczne szczyty sięgające 3000 metrów n.p.m., iglaste lasy i wodospady.
Dolina Vall de Boí oprócz pięknych krajobrazów słynie z zabytkowych kościółków romańskich.
Dojazd pociągiem: do parku nie da się dojechać pociągiem. Linie kolejowe położone są daleko od szlaków. Najbliższa stacja to La Pobla de Segur, dokąd dojeżdża zaledwie kilka pociągów dziennie z Lleidy/Leridy. W trakcie opracowywania artykułu połączenia obsługiwał przewoźnik Ferrocarriles de la Generalidad de Cataluña, ale w przyszłości może się to zmienić.
Największe atrakcje Katalonii – podsumowanie
Na liście Największe atrakcje Katalonii umieściłem 18 najważniejszych i najpopularniejszych miejsc w Katalonii. Zrezygnowałem z umieszczenia Muzeum Salvadora Dali w Figueres ze względu na negatywne opinie. Katalonia posiada wiele innych atrakcji, których opisanie wymagałoby stworzenia serii artykułów tematycznych.
Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.
Wsparcie bloga |
---|
Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku. |