Kolej na Podróż

Największe atrakcje Kraju Basków – 10 miejsc, które należy zwiedzić i zobaczyć

Kraj Basków to wspólnota autonomiczna w północnej Hiszpanii, wśród polskich znacznie mniej popularna niż Andaluzja, Katalonia, czy Madryt i okolice. W artykule znajdziecie największe atrakcje Kraju Basków.

Lista jest krótka, ponieważ atrakcje Kraju Basków to nie tylko architektura i zabytki, ale przede wszystkim kuchnia, a na kuchni w ogóle się nie znam.

Do historycznego obszaru Kraju Basków należy również część francuskiego pogranicza. W artykule skupię się na hiszpańskiej części.

Vitoria-Gasteiz

Stolica Kraju Basków i jedno z moich ulubionych miast. Miasto Vitoria-Gasteiz urzekło mnie pięknym, kameralnym centrum, zadbanymi osiedlami i spokojną, przyjemną atmosferą. Większość zabytków leży w centrum miasta, gdzie znajdziemy romantyczne zaułki, malownicze uliczki, zabytkowe budynki o interesującej architekturze.

Główny plac miasta to Plaza de la Virgen Blanca, pośrodku którego stoi pomnik upamiętniający bitwę pod Vitorią w 1813 roku, kiedy połączone siły angielsko-portugalsko-hiszpańskie pokonały wojska francuskie. Bitwa zakończyła panowanie Napoleona w Hiszpanii. Wokół placu działają liczne kawiarnie i restauracje, a sam plac to doskonały punkt orientacyjny.

Równie piękny jest położony kilkadziesiąt metrów po prawej stronie plac Espainia Plaza. Najważniejszy zabytek Vitorii-Gasteiz to gotycka katedra Najświętszej Marii Panny. Zwiedzanie z przewodnikiem, wieża udostępniona dla turystów. W południowej części miasta można zwiedzić drugą, niedokończoną katedrę z początku XX wieku. Nie brakuje zabytkowych kościołów, niedawno utworzono także szlak murali.

Do najważniejszych muzeów należą Museo Provincial de Arquelogía z eksponatami z czasów rzymskich, Museo de Naipes z imponującą kolekcją kart, Muzeum Nauk Przyrodniczych. Wypada też odwiedzić Centrum Współczesnej Sztuki Baskijskiej Atrium.

Dojazd pociągiem: Vitoria-Gasteiz położona jest przy linii kolejowej z Irun do Madrytu. Zatrzymują się tu pociągi Media Distancia i pociągid dalekobieżne kilku kategorii. Dojedziemy stąd między innymi do Salamanki, Saragossy i Barcelony.

Vitoria-Gasteiz

Vitoria-Gasteiz – główny plac miasta

San Sebastian

San Sebastian (baskijska nazwa Donostia) to miasto nad Zatoką Biskajską, na początku XX wieku popularny kurort wypoczynkowy, dokąd przyjeżdżali zamożni kuracjusze z całej Europy. Pod względem architektonicznym ustępuje najpiękniejszym miastom Hiszpanii i Kraju Basków, nadrabia to jednak malowniczym położeniem.

W San Sebastian warto wjechać zabytkową kolejką linowo-terenową na wzgórze Monte Igueldo, skąd rozpościera się piękna panorama Zatoki Biskajskiej i San Sebastian, często publikowana w przewodnikach i na portalach. Najmłodsi z rodzicami mogą skorzystać z parku rozrywki na szczycie wzgórza oraz dawnej latarni, obecnie wieży widokowej Równie ładny widok ujrzymy z drugiego wzgórza – Monte Urgull – po przeciwnej stronie plaży La Concha. Na szczycie wzgórza zobaczymy ruiny twierdzy, muzeum poświęcone historii San Sebastian i posąg Jezusa Chrystusa.

Jedną z wizytówek San Sebastian są plaże. Najbardziej znana z nich – La Concha – leży pomiędzy wymienionymi wcześniej wzgórzami. W pobliżu można zajrzeć do oceanarium.

W centrum miasta dominują zabytki sakralne, ze świeckich należy wymienić budynek teatru i Palacio de Miramar.

Dojazd pociągiem: Główny dworzec kolejowy San Sebastian-Donostia jest zaskakująco mały, ale leży blisko centrum miasta. Zatrzymują się tu pociągi podmiejskie RENFE, Media Distancia i dalekobieżne jadące między innymi z Irun do Madrytu. Niecały kilometr, po drugiej stronie rzeki, leży stacja kolei wąskotorowej Euskotren, skąd pociągami podmiejskimi tego przewoźnika dojedziemy między innymi do Hendaye i miejscowości Zumaia.

San Sebastian

Widok na San Sebastian (fot. Enric Sagarra, Pixabay.com)

Bilbao

Bilbao to największe miasto Kraju Basków (ok. 350 tys. mieszkańców), dynamicznie rozwijające się i promowane w mediach, dzięki czemu na stałe wpisało się na mapę najpopularniejszych kierunków podróży w Hiszpanii.

Większość turystów przyjeżdża zobaczyć Muzeum Guggenheima. Jest to muzeum sztuki współczesnej zbudowane w futurystycznym budynku w latach 1994-1997. Można zaryzykować stwierdzenie, że gdyby nie to muzeum, mało który turysta przyjechałby do Bilbao, które nie cieszyło się wcześniej szczególnie dobrą opinią, jeśli chodzi o wygląd miasta. Duże robi stojące tuż obok muzeum ogromne rzeźby pajęczycy Maman i szczeniaka udekorowanego kwiatami.

Poza muzeum warto zobaczyć pierwszy na świecie most gondolowy, katedrę, budynek Teatru, pałac władz prowincji Vizcaya i piękny witraż na dworcu kolejowym Bilbao Abando. Inne popularne muzeum to Museo Arqueológico, Etnográfico e Histórico Vasco.

Dojazd pociągiem: pociągi Renfe rozpoczynają i kończą bieg na dworcu Bilbao Abando. Dojeżdżają tu pociągi dalekobieżne z różnych części kraju; z dworca Bilbao Abando kursują trzy linie pociągów podmiejskich. W Bilbao rozpoczyna się sieć linii wąskotorowych FEVE – pociągi do Santander i dalej odjeżdżają z położonego niedaleko dworca Bilbao-Concordia.

Bilbao

Futurystyczny budynek Muzeum Guggenheima (fot. Finn Bjurvoll Hansen, Pixabay.com)

Zarautz

Nieduża miejscowość położona około 15 kilometrów od San Sebastian. Właściwie jedyną atrakcją miejscowości jest plaża – największa plaża w Kraju Basków i jedna z najdłuższych na wybrzeżu Morza Kantabryjskiego.

Oprócz w plaży w centrum znajdziemy pojedyncze zabytkowe budynki. Miejscowość bardzo popularna wśród turystów. Ze względu na gwałtowny rozwój w ubiegłym wieku powstało dużo współczesnych budynków, które zastąpiły zabytkowe wille w pobliżu promenady. W miasteczku działa małe Muzeum Fotografii.

Dojazd pociągiem: na stacji Zarautz zatrzymują się pociągi linii E1 przewoźnika Euskotren ze stacji Amara-Donostia w San Sebastian do stacji Matiko-Bilbao. Stacja kolejowa położona jest w centrum miasta, blisko słynnej plaży.

Zarautz

Plaża w Zarautz (fot. Daniel Lobo, CC-BY, flickr.com)

Hondarribia

Hondarribia to miasteczko (ok. 16 tys. mieszkańców) położone na zachodnim brzegu rzeki Bidasoa (na wschodnim leży francuskie Hendaye). W przeszłości ważna twierdza, trzykrotnie miały tu miejsce duże bitwy hiszpańsko-francuskie (1521, 1719 i 1792) oraz oblężenie (1638).

Miasto nie posiada zabytków światowej klasy, można tu przyjechać pospacerować po zachowanym centrum i dzielnicy portowo-rybackiej. Tutejsze kolorowy domy i kamienice są bogato zdobione i ukwiecone, co również nie ujdzie uwadze turystów, a w miasteczku panuje specyficzna atmosfera. Pozostałości po dawnej twierdzy można obejrzeć z zewnątrz – o ile mi wiadomo, to własność prywatna. Według niektórych stron zamek został zaadaptowany na hotel, lecz nie mogę zweryfikować tej informacji.

Dojazd pociągiem: najbliższa stacja kolejowa to Irun. Z Irun do zabytkowej części miasteczka trzeba pokonać pieszo lub autobusem około 3,5 km. W Irun zatrzymują się liczne pociągi krajowe oraz pociągi Euskotren.

Hondarribia

Hondarribia (fot. Eneko Bidegain, CC-BY, flickr.com)

Ruta del Flysch

Ruta del Flysch, czyli szlak fliszowy, to rozpościerające się wzdłuż wybrzeża, pomiędzy miejscowościami Zumaia i Deba, formacje geologiczne wytworzone z ułożonych naprzemienie różnych skał. Formacje wyglądają nieziemsko i budzą zachwyt turystów z całego świata. Zainteresowały również twórców serialu „Gra o tron”. Długość szlaku wynosi około 20 kilometrów, ale nie należy on do łatwych ze względu na liczne strome podejścia.

Na trasie szlaku utworzono kilka punktów widokowych. Po drodze turyści mijają plaże, łąki, winnice i kapliczki.

W Debie warto zobaczyć ponadto kościół Matki Boskiej budowany od XV do XVII wieku.

Dojazd pociągiem: do obu wymienionych miejscowości można dojechać pociągami Euskotren linii E1 kursującymi pomiędzy San Sebastian a Bilbao.

Flisz

Widoki na Szlaku Fliszowym (fot. José Somovilla, Pixabay.com)

Laguardia

Zabytkowe miasteczko z zachowaną średniowieczną zabudową, zamieszkane przez około 1500 osób. Stolica regionu Rioja Alavesa znanego z produkcji wina. Założone zostało w X wieku przy granicy z Królestwem Nawarry – dawniej nad ówczesnym miastem górował zamek, do dziś zachowały się mury. W otoczonym murami centrum warto zobaczyć dwa ufortyfikowane kościoły i budynek Casa de la Primicia z XIV wieku. Tak naprawdę centrum to 3 ulice, lecz warto tu przyjechać, aby poczuć atmosferę dawnych wieków.

Drugą atrakcją Laguardii i okolic są winiarnie – organizowane są wycieczki szlakiem produkcji win z przewodnikiem.

Dojazd pociągiem: do Laguardii nie docierają tory kolejowe. Najbliższa czynna stacja kolejowa to Logroño (15 km od miasteczka), gdzie zatrzymuje się tylko kilka pociągów Media Distancia, między innymi z Bilbao. Do Laguardii można dojechać między innymi autobusem z Vitorii (czas przejazdu wynosi godzinę).

Gaztelugatxe

San Juan de Gaztelugatxe to niewielka wysepka w Zatoce Baskijskiej, na której również kręcono siódmy sezon serialu „Gra o Tron”. Wyspa połączona jest ze stałym lądem kamiennymi schodami. Na szczycie stoi kaplica pw. Jana Chrzciciela z 1053 roku. Kaplica doszczętnie spłonęła w 1978 roku, dwa lata później została odbudowana.

Dotarcie do kaplicy wymaga pokonania 241 roku. Według legendy po dotarciu do kaplicy należy trzykrotnie dotknąć dzwonu i wypowiedzieć życzenie, które powinno się spełnić.

Wyspa należy do obszaru chronionego Biotopo Protegido de Gaztelugatxe, znanego z nietypowych formacji skalnych.

Dojazd pociągiem: w pobliżu wyspy nie ma żadnych linii kolejowych. Dojazd możliwy jest autobusem lub wypożyczonym samochodem z Bilbao.

Gaztelugatxe

San Juan de Gaztelugatxe (fot. enriquelopezgarre, Pixabay.com)

Zamek Butron

Zamek w miejscowości Gatika, 20 kilometrów na północny wschód od Bilbao, został wzniesiony w czasach średniowiecznych. W latach siedemdziesiątych XIX wieku został przebudowany w latach siedemdziesiątych XIX wieku z inicjatywy Francisco de Cubasa. Podczas przebudowy wzorowano się na bawarskich średnowiecznych zamkach, dlatego wygląda jak zamek z bajki.

Zamek Butron wyglądał pięknie, lecz nie był funkcjonalny, dlatego w XX wieku został opuszczony. Na początku XXI wieku zakupiła go prywatna spółka. Obecnie nie jest dostępny do zwiedzania, można go jedynie zobaczyć z zewnątrz.

Dojazd pociągiem: Najbliższe stacje kolejowe znajdują się w centrum Bilbao lub przy lotnisku w Bilbao.

Butron

Zamek Butron (fot. Txemi Lopez, Pixabay.com)

Aranzazu

Ostatnią z wymienionych atrakcji jest sanktuarium Aranzazu, położone pomiędzy Oñati a Aranzazu. Według legendy w tym miejscu Maria Panna objawiła się pasterzowi Rodrigo de Balzategiemu, co dało początek budowie sanktuarium na zboczu urwistej skały. Matka Boska została patronką Kraju Basków. Sanktuarium poważnie ucierpiało podczas trzech pożarów ((1553, 1622 i 1834), trzykrotnie było odbudowywane.

W 1951 roku wybudowano nową, okazałą bazylikę, która stoi do dziś.

Dojazd pociągiem: do Aranzazu nie docierają pociągi. Najbliższa większa stacja kolejowa to Vitoria oddalona o 43 kilometry.

Artykuł Największe atrakcje Kraju Basków to tylko najpopularniejsze i najbardziej znane atrakcje tego regionu. W rzeczywistości Kraj Basków ma do zaoferowania o wiele więcej, ale o tym w przyszłości w innych artykułach.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku.

Aranzazu

Sanktuarium (fot. Donostiako, Elizbarrutia, CC-BY-ND, flickr.com)

%d bloggers like this: