Serbia to jeden z mniej znanych krajów wśród Polaków, choć w ostatnich latach zyskuje na popularności. W artykule krótko przedstawię największe atrakcje Serbii. Do wielu z nich nie da się dojechać pociągiem, ze wzgledu na remonty linii kolejowych niektóre z nich będą czasowo niedostępne dla podróżujących koleją.
Nowy Sad
Drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Serbii, moim zdaniem zdecydowanie atrakcyjniejsze niż Belgrad.
Symbolem Nowego Sadu jest twierdza Petrovaradin wznosząca się na wzgórzu nad Dunajem. Miasto posiada ładne, kameralne centrum z charakterystycznym budynkiem ratusza, licznymi kawiarniami i restauracjami, tętniącymi życiem w sezonie letnim.
Oferta muzealna jest natomiast słaba – miłośnicy historii Serbii mogą zwiedzić Muzeum Wojwodiny i Muzeum Nowego Sadu.
Dojazd pociągiem: Nowy Sad leży przy linii kolejowej Belgrad – Subotica. Na stacji kolejowej zatrzymują się pociągi wszystkich kategorii kolei serbskich. Po zakończeniu przebudowy linii na trasę powrócą również pociągi międzynarodowe.
Żelazna Brama
Żelazna Brama, a czasami również Żelazne Wrota, to przełom Dunaju na granicy rumuńsko-serbskiej, gdzie rzeka przepływa pomiędzy Karpatami a Górami Wschodnioserbskimi. Serbia i Rumunia połączone są przez zaporę z elektrownią wodną wybudowaną w latach 1964-1972. Aby ułatwić żeglugę, wysadzono również progi skalne, a konsekwencją budowy zapory było spiętrzenie wody.
Żelazna Brama po stronie serbskiej nie może się pochwalić tyloma atrakcjami jak po stronie rumuńskiej, jednak warto przyjechać, aby zobaczyć porośnięte gęstymi lasami wzgórza i pospacerować wyznaczonymi szlakami po parku narodowym Đerdap. Po serbskiej stronie wznosi się także zamek Golubac wzniesiony w drugiej połowie XIII wieku, przy oblężeniu którego w 1428 roku zginął słynny rycerz Zawisza Czarny. Inna atrakcja tej części Serbii to stanowisko archeologiczne Lepenski Vir.
Dojazd pociągiem: Do serbskiej części Żelaznej Bramy nie doprowadzono linii kolejowych, natomiast po stronie rumuńskiej biegnie linia kolejowa, po której przejeżdżają pojedyncze pociągi regionalne Krajowa – Orszowa.
Park Narodowy Tara
Jeden z pięciu serbskich parków narodowych, chyba najbardziej popularny wśród polskich turystów. Najczęściej odwiedzanym i fotografowanym miejscem parku jest wąwóz Driny – w przewodnikach i na portalach społecznościowych często natraficie na zapierający dech w piersiach z punktu widokowego Banjska Stena. W okolicy znajdziecie znacznie więcej punktów widokowych, a równie często fotografowaną atrakcją jest Bajina Bašta, czyli drewniany domek na Drinie.
Na terenie parku można skorzystać z licznych szlaków pieszych i rowerowych, wybrać się w rejs po Drinie, czy spróbować poobserwować niedźwiedzie brunatne. Warto zobaczyć również sztuczne Jezioro Perućac powstałe przez spiętrzenie Driny podczas budowy elektrowni wodnej.
Dojazd pociągiem: Obszar Parku Narodowego Tara położony jest kilkadziesiąt kilometrów od linii kolejowej Belgrad – Bar, a przy parku biegnie trasa sezonowej kolei wąskotorowej „Szargańskiej Ósemki”. Najbliżej położona większa stacja kolejowa to Užice – 40 kilometrów od parku. Znacznie łatwiejszy jest dojazd autobusem.
Šarganska osmica
Wspomniana już wcześniej „Šarganska osmica” to kolejka wąskotorowa kursująca pomiędzy stacjami Mokra Gora a Šargan Vitasi tuż przy granicy z Bośnią i Hercegowiną. Kolejka jest dumą Serbii i jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju.
Trasa zabytkowego pociągu jest bardzo krótka, ok. 15,5 km. Różnica wzniesień według różnych źródeł wynosi od 250 do 300 metrów, a na trasie znajdują się 22 tunele i 5 mostów. Szlak jest bardzo kręty, a w jednym miejscu tory tworzą charakterystyczną ósemkę dokładnie widoczną na mapach i zdjęciach satelitarnych.
Kolejka kursuje zwykle od 15 kwietnia do 31 października 2 razy dziennie. W razie zwiększonego zapotrzebowania uruchamiane są kolejne dwa pociągi.
Dojazd pociągiem: Najbliższa stacja kolejowa to Užice przy linii kolejowej Belgrad – Bar, oddalone od Mokrej Góry o około 30 kilometrów.
Belgrad
Na większości list typu Największe atrakcje Serbii stolica kraju otwiera taką listę. W przypadku Belgradu umieszczenie go na pierwszym miejscu, nawet jeśli chodziłoby tylko o miasta, byłoby błędem. Stolica Serbii budzi mieszane uczucia – jednym się podoba, inni uważają ją za szare, nudne miejsce, z którego trzeba jak najszybciej wyjechać. Mimo to trudno pominąć Belgrad podróżując po Serbii.
Najważniejszy zabytek w centrum Belgradu to bez wątpienia Twierdza Kalemegdan z muzeum sprzętu wojskowego pomiędzy murami i punktem widokowym na Dunaj. Centrum Belgradu pod względem architektonicznym nie zachwyca, warto więc pospacerować po wyspie Ada Cinganlija (ulubionym miejscu spotkań mieszkańców stolicy Serbii), ewentualnie zwiedzić dzielnicę Zemun – dawniej oddzielne miasto.
Dojazd pociągiem: Belgrad to najważniejszy węzeł kolejowy kraju. Obecnie główna stacja to Beograd Centar, położona dwa kilometry od centrum. Pociągi do Baru odjeżdżają ze stacji Topčider.
Subotica
Średniej wielkości miasto położone tuż przy granicy serbsko-węgierskiej, doceniane przez turystów za atmosferę. Duża część mieszkańców należy do mniejszości węgierskiej.
Wizytówką Suboticy są budynki wybudowane w stylu secesyjnym – ratusz z 1912 roku, synagoga i Pałac Rajhla (siedziba Galerii Sztuki Współczesnej).
W Suboticy znajduje się także druga co do wielkości synagoga w Europie.
Dojazd pociągiem: Subotica leży przy linii kolejowej Belgrad – Budapeszt, dawniej odjeżdżały stąd także pociągi do Roszke, gdzie można się było przesiąść na pociąg do Segedynu. Ze względu na remonty przez jakiś czas dojazd będzie utrudniony.
Sombor
Ładne miasto w Wojwodinie, przy granicy z Węgrami i Chorwacją. Kameralne centrum z zadbaną zabudową – kilka zabytków sakralnych, stary i nowy ratusz, Teatr Narodowy, dawny pałac rodziny Kronićów.
Dojazd pociągiem: do Somboru dojedziemy pociągami regionalnymi z Suboticy. Stacja kolejowa położona jest około półtora kilometra od centrum miasta. W trakcie opracowywania artykułu dworzec kolejowy wyglądał niczym z horroru, być może w przyszłości zostanie wyremontowany.
Fruška gora
Pasmo górskie w Wojwodinie, na terenie którego utworzono park narodowy o tej samej nazwie. W czasach zagrożenia ze strony Imperium Osmańskiego ośrodek serbskiej państwowości – na terenie parku istniało wtedy 35 klasztorów prawosławnych. Do dziś przetrwało 15 – najważniejsze to Jazak, Vrdnik i Krušedol.
Park narodowy Fruška gora poprzecinany jest szlakami turystycznymi, a raz w roku odbywa się tu znany również poza granicami Serbii maraton.
Dojazd pociągiem: przez pasmo Fruška gora nie poprowadzono linii kolejowej. Chcąc dojechać do parku narodowego pociągiem najlepiej wysiąść na stacji kolejowej w Nowym Sadzie, oddalonej od parku o około 25 kilometrów. W podobnej odległości od parku narodowego znajdują się również inne stacje kolejowe przy linii Belgrad – Subotica (-Budapeszt) oraz przy linii Belgrad – Šid (np. Ruma i Sremska Mitrovica)
Sremski Karlovci
Sremski Karlovci, znane również pod nazwą „Karłowice”, należy do najciekawszych serbskich miasteczek, stanowi też „bramę” lub bazę wypadową do wycieczek po wymienionym wcześniej parku narodowym Fruška gora. W historii zapisały się za sprawą układu pokojowego z 1699 roku pomiędzy państwami Świętej Ligi a Imperium Osmańskim. W miejscu negocjacji pokojowych stoi dziś Kaplica Pokoju.
Sremski Karlovci liczą niecałe 10 tysięcy mieszkańców i ożywają w sezonie letnim oraz weekendy, kiedy przyjeżdżają tu tłumy z Belgradu i Nowego Sadu. Najbardziej znany zabytek to cerkiew katedralna św. Mikołaja z połowy XVIII wieku. Oprócz niej warto zobaczyć kilka innych świątyń prawosławnych i katolickich, jak również pojedyncze zabytkowe budynki (między innymi budynek liceum).
Dojazd pociągiem: Miasteczko położone jest kilkanaście kilometrów na południe od Nowego Sadu, przy linii kolejowej Belgrad – Subotica. Zatrzymują się tu pociągi osobowe pomiędzy największymi serbskimi miastami, przed remontem linii w sezonie letnim uruchamiano także weekendowe pociągi retro.
Zrenjanin
Jedno z większych serbskich miast (75 tys. mieszkańców), ośrodek przemysłowy, można odwiedzić ze względu na zabytki w centrum miata.
Zabytki i atrakcje Zrenjanina to budynek Banku Wojwodiny, katedra św. Iwana, Muzeum Narodowe, Pałac Sprawiedliwości i pojawiający się często na zdjęciach w folderach turystycznych ratusz. Centrum miasta najładniej prezentuje się od strony wałów rzeki Begej, natomiast część przemysłowa sprawia przygnębiające wrażenie.
Dojazd pociągiem: Zrenjanin to węzeł kolejowy, jednak połączenia kolejowe można policzyć na palcach jednej ręki. Swego czasu dojeżdżały tu pojedyncze pociągi bezpośrednie z Belgradu, Nowego Sadu, ewentualnie można było dojechać z Belgradu z przesiadką na stacji Pančevo. W trakcie opracowywania artykułu kursowały tylko 3 pociągi dziennie Zrenjanin – Kikinda, być może po remoncie linii Belgrad – Subotica oraz przebudowie belgradzkiego węzła kolejowego sytuacja się poprawi.
Nisz
Nisz to największe miasto południowej Serbii. Położone nad rzeką Niszawą pod względem architektonicznym nie zachwyca, jednak jeśli będziemy w pobliżu, warto zatrzymać się aby zobaczyć kilka zabytków.
Najważniejszy z nich to Wieża Czaszek. Niewielka wieża, przylegająca do muru, ma ogromne znaczenie dla Serbów – wieża została zbudowana w XIX wieku z 952 czaszek serbskich powstańców, którzy po przegranej bitwie na wzgórzu Čegar wysadzili magazyn z bronią, ginąc wraz z tureckimi żołnierzami. Polegli Serbowie zostali przez Turków oskalpowani, ich głowy obcięto i umieszczono w 57 rzędach na 3 metrowej wieży. Wieża stała przy szlaku handlowym do Stambułu, ku przestrodze dla potencjalnych buntowników chcących wystąpić przeciwko zaborcy. W 1892 wieżę obudowano i utworzono wokół niej kaplicę, chroniąc przed zniszczeniem. Do dziś zachowała się tylko część czaszek.
W samym centrum miasta zachowały się pozostałości starożytnej twierdzy, zamienionej w park miejski. Pośród współczesnej, chaotycznej zabudowy, można natrafić na architektoniczne perełki.
Dojazd pociągiem: Nisz to ważny węzeł kolejowy – przez miasto biegnie linia kolejowa Belgrad – Saloniki przez Skopje, jeszcze kilka lat temu odjeżdżały stąd także pociągi z Belgradu do Sofii i dalej do Stambułu. Obecnie kursują pociągi z Belgradu, jednak ze względu na remont linii mogą być odwoływane na poszczególnych odcinkach lub na całej trasie.
Vrnjačka Banja
Największe i najbardziej znane serbskie uzdrowisko, funkcjonujące już od połowy XIX wieku. Na terenie uzdrowiska wywiera siedem źródeł mineralnych. Najstarsze i najważniejsze z nich to Topla voda o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała ludzkiego. Wszystkie źródła wykazują właściwości lecznicze.
Infrastruktura turystyczna bardzo dobrze rozwinięta. Wśród zabudowy uzdrowiskowej znajdziemy zabytkowe wille i sanatoria, w tym budynki wybudowane w stylu Art-Nouveau , dodatkową atrakcją jest obwieszony kłódkami Most Miłości. Warto zobaczyć także niedalekie monastyry.
W okolicy wytyczono liczne szlaki turystyczne, a 15 kilometrów od uzdrowiska zimą można pojeździć na nartach w miejscowości Goč.
Dojazd pociągiem: Stacja kolejowa Vrnjačka Banja znajduje się w pobliskiej miejscowości Vrnjci, 4 kilometry od centrum uzdrowiska. Zatrzymują się tam pojedyncze pociągi Kraljevo – Jagodin. Osoby jadące z Belgradu muszą się przesiąść na stacji Jagodin. W trakcie opracowywania artykułu kursowały tylko dwie pary pociągów dziennie.
Guča
Guča to niewielkie serbskie miasteczko (ok. 2 tys. mieszkańców). Pod względem architektury nie wyróżnia się niczym szczególnym, natomiast od lat słynie na całym świecie z odbywającego się tu festiwalu trębaczy (Dragačevski sabor trubača) przyciągającego miłośników instrumentów dętych i turystów z całego świata.
Festiwal należy do największych atrakcji Serbii, w 2009 roku 600 tysięcy turystów przyjechało do wsi, aby posłuchać trębaczy. Na temat festiwalu nakręcono kilka filmów dokumentalnych, a przez cały rok przypomina o nim pomnik trębacza.
Dojazd pociągiem: do miasteczka Guča nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa większa stacja kolejowa to Požega, oddalona od miasteczka o 24 kilometry. Zatrzymują się tu między innymi pociągi Belgrad – Bar.
Monastyr Studenica
Monastyr Studenica to miejsce bardzo ważne dla Serbów i powinni je odwiedzić wszyscy miłośnicy historii. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO klasztor został ufundowany w drugiej połowie XII wieku przez Stefana Nemanję – wielkiego żupana Raszki. Potomkowie żupana dokończyli budowę monastyru. Przez wieki klasztor stanowił centrum życia religijnego i politycznego narodu serbskiego. Był wielokrotnie palony i rabowany, następnie odbudowywany.
Monastyr Studenica rozciąga się na dość dużym terenie otoczonym kamiennym murem. W skład kompleksu wchodzą trzy cerkwie, mauzoleum Stefana Nemanji, skarbiec i fundamenty innych budowli. Wewnątrz cerkwi warto zobaczyć piękne malowidła. 7 kilometrów od monastyru znajduje się pustelnia św. Sawy – twórcy serbskiej cerkwi prawosławnej.
Dojazd pociągiem: do Monastyru Studenica niełatwo dojechać pociągiem, ale jest to możliwe. Najbliższa stacja kolejowa leży w miejscowości Ušće, 11 kilometrów od monastyru. Zatrzymują się tam pojedyncze pociągi z Kraljeva do Kosowskiej Mitrowicy i Raszki. Do Kraljeva dojedziemy pociągiem z Belgradu z przesiadkami w Pożedze lub Jagodinie, jednak ze względu na bardzo małą liczbę połączeń taka podróż jest bardzo czasochłonna i męcząca. Należy również wziąć pod uwagę, że drogę ze stacji do klasztoru trzeba przejść częściowo wzdłuż ruchliwej, górskiej drogi bez chodnika i pobocza.
Diabelskie Miasto
Jednym z najciekawszych miejsc w Serbii jest Đavolja Varoš (Diabelskie Miasto) w pobliżu miasteczka Kuršumlija. Tutejszą atrakcję turystyczną stanowią niezwykłe formacje skalne – 202 stożkowe kolumny o wysokości od 2 do 15 metrów w kształcie słupów i piramid. Według legendy to zamarznięte postacie weselników, którzy bawili się na kazirodczym weselu, na którym brat poślubić siostrę. Do czynu miał ich namówić sam Diabeł.
Dojazd pociągiem: do Diabelskiego Miasta nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa stacja kolejowa to Rača. Od atrakcji dzieli ją ponad 20 kilometrów. Na stacji zatrzymują się pociągi Belgrad – Prijepolje Teretna, ale kursuje ich bardzo mało.
Twierdza Smederevo
Miasto Smederevo zamieszkane jest przez ponad 60 tysięcy mieszkańców. Symbolem miasta są pozostałości po potężnej twierdzy nad Dunajem – zachowały się masywne mury i wieże, pełniące obecnie funkcję wież widokowych. Na terenie wewnętrznego zamku odbywają się turnieje rycerskie.
Twierdza została zbudowana w latach 1428-1430, kiedy Smederevo było stolicą Serbii, w celu obrony przed wojskami Imperium Osmańskiego. Do wzmacniania murów użyto tysięcy kurzych jaj dostarczanych przez miejscowych chłopów. W twierdzy zbudowanej na planie trójkąta gościł również polski król Władysław III Warneńczyk. Turcy zdobyli twierdzę i miasto w 1459 roku. Twierdza przetrwała okupację turecką, poważnie uszkodził ją dopiero wybuch amunicji w 1941 roku, a dzieła zniszczenia dopełniły alianckie naloty w 1944 roku.
Opinie wśród podróżników są różne – jednym Smederevo bardzo się podoba, inni są rozczarowani.
Dojazd pociągiem: Smederevo położone jest około 60 kilometrów na południe od Belgradu, a stacja kolejowa zbudowana została tuż przy twierdzy, jednak dojazd pociągiem jest bardzo skomplikowany – nie jest możliwa bezpośrednia podróż pociągiem Smederevo – Belgrad, trzeba przesiadać się na stacji Lapovo. Podróż pociągiem do stolicy Serbii trwa pół dnia, więc zalecany jest dojazd autobusem, który jedzie około półtorej godziny.
Monastyr Mileševa
Kolejny z wartych odwiedzenia prawosławnych klasztorów na terytorium Serbii. Malowniczo położony wśród gór, w spokojnej okolicy i jednocześnie niedaleko miasta Prijepolje.
Początki monastyru sięgają 1218 roku, kiedy rozpoczęła się budowa obiektu z fundacji króla Władysława. W 1237 roku w klasztorze spoczęły relikwie relikwii św. Sawy – twórcy państwa serbskiego sprowadzone z Wielkiego Tyrnowa.
Wielokrotnie niszczony, między innymi w 1459 roku. Pod koniec XVI wieku Turcy po raz kolejny splądrowali monastyr, wynieśli z niego relikwie św. Sawy i publicznie spalili je w Belgradzie.
Klasztor znany jest z pięknych fresków stworzonych przez serbskich twórców. Najsłynniejszy z nich to „Biały Anioł” – uważany za największe dzieło serbskiej sztuki malarskiej. Inne, podobno równie piękne freski, nie zachowały się.
Dojazd pociągiem: 6 kilometrów od monastyru Mileševa znajduje się stacja kolejowa Prijepolje, na której zatrzymują się pociągi Belgrad – Bar.
Zlatibor
Zlatibor to miasto nazywane „zimową stolicą Serbii” i jednocześnie doskonała baza wypadowa do zwiedzania pobliskiego pasma górskiego o tej samej nazwie.
Region może się pochwalić bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, słynie też z cenionych wędlin i jagnięciny.
Dojazd pociągiem: Najbliższa stacja kolejowa to położona 9 kilometrów od Zlatiboru stacja Sušica przy linii kolejowej Belgrad – Bar.
Sirogojno
Sirogojno to wieś oddalona o 25 kilometrów od Zlatiboru. We wsi można zwiedzić skansen „Staro Selo”, jedyny skansen w Serbii. Skansen jest zadbany, rozciąga się na niewielkiej powierzchni, a bilety wstępu są tanie. Na terenie skansenu można zobaczyć około 55 drewnianych obiektów z różnych miejsc Serbii, najczęściej XIX i XX wieku. Podobnie jak w innych skansenach zobaczymy warsztaty rzemieślnicze, zagrody, w karczmie działającej przy skansenie można spróbować dań przyrządzanych według tradycyjnych przepisów.
Dojazd pociągiem: Do skansenu nie da się dojechać pociągiem. Podobnie jak w przypadku Zlatiboru, najbliższa stacja kolejowa to Sušica przy linii kolejowej Belgrad – Bar. Odległość ze skansenu do stacji to około 35 kilometrów.
Drvengrad
Drvengrad, znany również pod nazwą Küstendorf to tradycyjna serbska wieś zbudowana w 2000 roku przez słynnego reżysera Emira Kusturicę na potrzeby zdjęć do filmu „Życie jest cudem”. Dla turystów został otwarty w 2004 roku, z okazji premiery filmu.
Wieś położona jest na wzgórzu Mećavnik i składa się z około 50 drewnianych domów, a patronami ulic są bohaterowie występujący w filmach reżysera, jak również inne znane osobistości, między innymi pisarz Ivo Andrić. Wioska posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, każdego roku organizowany jest tu festiwal filmu i muzyki.
Dojazd pociągiem: Najbliższa stacja kolejowa to Užice przy linii kolejowej Belgrad – Bar, oddalone od Mokrej Góry o około 30 kilometrów. Drvengrad natomiast leży w pobliżu stacji opisanej wcześniej kolejski wąskotorowej „Szargańska Ósemka”.
Kanion rzeki Uvac
Na liście największe atrakcje Serbii nie może zabraknąć kanionu rzeki Uvac – według niektórych najpiękniejszej atrakcji Serbii. Kanion położony jest w południowo-zachodniej części Serbii. Został wyżłobiony przez wody rzeki Uvac płynące wzdłuż sięgających ponad metrów wysokości wapiennych skał.
Dla turystów utworzono punkty widokowe, z których można podziwiać meandry rzeki. Najbardziej spektakularny widok rozpościera się w platformy widokowej na zboczu góry Molitva.
Poza procesami trwającymi przez kilka lat do pocztówkowych widoków przyczyniła się budowa zapory w 1979 roku. Powstanie zapory doprowadziło do powstania sztucznego jeziora i spiętrzenia wód w całej dolinie rzeki.
Kanion rzeki Uvac jest rezerwatem przyrody utworzonym w 1994 roku – na terenie rezerwatu żyje największa na Bałkanach kolonia sępa płowego.
Dojazd pociągiem: Kanion rzeki Uvac znajduje się pomiędzy miejscowościami Nova Varoš i Sjenica. Tereny te położone są daleko od torów kolejowych i nie da się tam dojechać pociągiem.
Kopaonik
Kopaonik to masyw górski położony przy granicy Serbii i Kosowa. Od 1981 tereny te są chronione jako park narodowy. Bardziej znają je jednak miłośnicy narciarstwa, bowiem Kopaonik to również popularny również wśród Polaków ośrodek narciarski.
W sezonie czynnych jest około 70 kilometrów tras narciarskich o różnym stopniu trudności, wyciągi narciarskie. Obiekty noclegowe i gastronomiczne są stosynkowo niedrogie.
Dojazd pociągiem: Najbliższa stacja kolejowa to Rudnica (24 km) na trasie Raška – Kosovska Mitrovica, najbliższa większa stacja to Raška oddalona od ośrodka narciarskiego o około 32 kilometry. Dojazd pociągiem jest jednak odradzany – trwa bardzo długo, podróż jest męcząca, podczas podróży z Belgradu konieczne są przesiadki w Pożedze lub Jagodinie i dalej w Kraljewie.
Sokobanja
Nieduże uzdrowisko w okręgu zajęczarskim, znane już w czasach rzymskich. Pod względem atrakcyjności nie różni się szczególnie od innych mniejszych serbskich uzdrowisk – poza Parkiem Zdrojowym i ośrodkami SPA w miasteczku nie ma zbyt wiele atrakcji. Na liście Największe atrakcje Serbii pojawiło się, ponieważ w uzdrowisku kurowało się wiele znanych osobistości, jak również władcy Serbii, ponadto jest dobrą wypadową do wędrówek po pobliskich górach Ozren i Rtinja. Można też zobaczyć Muzeum Krajoznawcze.
W pobliżu natrafimy także na niewielki wodospad Ripaljka i ruiny zamku, dokąd dotrzemy po szlakach turystycznych wytyczonych przez lasy i nad rzekami.
Dojazd pociągiem: do uzdrowiska nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa stacja kolejowa to Aleksinac, około 30 kilometrów od uzdrowiska, na trasie Belgrad – Nisz.
Felix Romuliana
Felix Romuliana to stanowisko archeologiczne w miejscowości Gamzigrad wpisane w 2007 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na terenie stanowiska można podziwiać zespół budowli z czasów rzymskich, wzniesionych najprawdopodobniej na przełomie III i IV wieku. Najcenniejsza z budowli to pozostałości po pałacu cesarza Galeriusza. Kompleks podzielony jest na dwie części – jedna obejmuje pałac cesarski z małą świątynią, druga z wielką świątynią, termami i mauzoleum.
Stanowisko Felix Romuliana położone jest w pobliżu miasta Zaječar, przy granicy serbsko-bułgarskiej. Region ten znany jest z produkcji najwyższej klasy miodów oraz z piwa „Zaječarsko”, uważanego przez niektórych za najlepsze piwo w regionie.
Dojazd pociągiem: Stanowisko Felix Romuliana leży 10 kilometrów od stacji kolejowej Zaječar. Dojazd pociągiem z Belgradu jest bardzo trudny, ponieważ kursują tu tylko pociągi Požarevac – Zaječar i Negotin – Zaječar, co wymaga wielu przesiadek i praktycznie uniemożliwia podróż w rozsądnym czasie. W trakcie opracowywania artykułu trwał remont linii kolejowej Zaječar – Nisz, więc może w przyszłości będzie łatwiej dojechać z Niszu.
Viminacium
Viminacium to nazwa miasta z czasów rzymskich, położonego w miejscu dzisiejszej wsi Stari Kostolac. Podczas wykopalisk archeologicznych odkryto pozostałości tego miasta i w miejscu stanowiska archeologicznego utworzony został park archeologiczny. Najcenniejsze fragmenty dawnego rzymskiego miasta to amfiteatr, dawne termy i fragment akweduktu.
W 2009 roku w pobliżu odkryto również szczątki mamuta stepowego. Rosnąca popularność sprawiła, że oprócz parku archeologicznego można tu zobaczyć „Park Mamutów” – czyli wystawę szczątków tych zwierząt, a dzieci mogą się wyszaleć w parku przygód (park linowy). Najlepiej zaplanować jednodniową wycieczkę z Belgradu Viminacium i Smederevo.
Dojazd pociągiem: Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w mieście Požarevac (15 km), jednak z Belgradu znacznie łatwiej dojechać autobusem. W Požarevacu rozpoczynają i kończą bieg pociągi Požarevac – Smederevo oraz Požarevac – Zaječar.
Największe atrakcje Serbii – podsumowanie
Lista Największe atrakcje Serbii nie wyczerpuje tematu. W kraju znajdziemy szereg innych atrakcji różnego rodzaju – piękne monastyry, cerkwie, atrakcje przyrodnicze, których nie da się zmieścić na takiej liście.
Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.
Wsparcie bloga |
---|
Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku. |