Kolej na Podróż

Norwegia – koleje wąskotorowe i turystyczne

W Norwegii funkcjonuje kilka ciekawych kolejek wąskotorowych oraz pociągów turystycznych. Zamieszczam krótkie opisy większości z nich. To raczej jako ciekawostka, bowiem ze względu na koszty mało komu uda się dojechać do wspomnianych miejscowości.

Folldal Gruver

Kolejka kopalniana wożąca obecnie turystów po muzeum otwartym w podziemiach dawnej kopalni w Folldal. Rozstaw szyn 600 mm, długość trasy około 600 metrów.

Strona oficjalna: www.folldalgruver.no

Reportaż z Folldal Gruver na You Tube (02:26)(2013)

Gruvemuseet Liltabo

Kolejka wąskotorowa (600mm) w muzeum byłej kopalni miedzi w Stord. Trasa liczy około 250 metrów. Kolejka jest ciągle rozbudowywana. Funkcjonowanie kolejki oraz muzeum jest możliwe dzięki grupce wolontariuszy.

Strona oficjalna: gruo.no/english/

Kardemommetriken

Krótka (155 metrów) kolejka miniaturowa w parku rozrywki w Kristiansand. Szczegółów nie znam, udało mi się jedynie znaleźć film na You Tube.

Strona internetowa parku rozrywki: www.dyreparken.com
Film z przejazdu kolejką na You Tube

Kolej muzealna w Kristinasand

Na terenie Muzeum Armat w Møvik – 8 kilometrów od Kristiansand – codziennie od połowy maja do końca września oraz w niedziele w pozostałe miesiące kursuje kolejka wąskotorowa o rozstawie szyn 600 mm. Kolejka nie przewozi pasażerów, kursuje tylko w celach demonstracyjnych.

www.kanonmuseet.no

Kolejka w Lilleputhammer

Wąskotorowa kolejka kursująca po słynnym parku rozrywki Lilleputthammer w Øyer. Świetna atrakcja dla dzieci.

Szczegóły: lilleputthammer.no
Kolejka w Lilleputhammer na You Tube

Lommedalsbanen

Kolejka parowa kursująca w weekendy od czerwca do końca września po krótkiej trasie o rozstawie 600 mm. Według strony internetowej przejazdy odbywają się po trasie Gundershogget – Smutterud, a przejazd trwa 11 minut. Siedziba kolejki znajduje się w Rykkin. Nie udało mi się ustalić bliższych szczegółów.

Strona oficjalna: www.lacktain.net/lommedalsbanen
Lommedalsbanen na You Tube (09:46)(2013)

Museumsforeninger Vestfold Privatbaner

Krótka kolejka w Vestfold (ok. 100 metrów). Brak strony oficjalnej, brak szczegółów.

Norsk Bergverkmuseum – Sølvgruvene

Kolejka wąskotorowa kursująca codziennie od połowy maja do połowy sierpnia oraz we wrześniowe weekendy i w pierwszy tydzień października w byłej kopalni srebra w Saggrenda niedaleko miasta Kongsberg. Długość trasy kolejki wynosi 2,3 km, a przejazd trwa 25 minut. Na stronie byłej kopalni zaleca się założenie ciepłych ubrań, ponieważ średnia temperatura w byłej kopalni wynosi +6 stopni Celsjusza oraz zatyczek do uszu z powodu hałasu powodowanego przez kolejkę. Poza przejazdem odwiedzających czeka spacer po byłej kopalni z przewodnikiem. Łączny czas przeznaczony na zwiedzanie to około 90 minut.

Strona oficjalna: www.norsk-bergverksmuseum.no
Kolejka na You Tube (03:49)(2013)

Norsk Jernbanemuseet

Krótka linia wąskotorowa przy Narodowym Muzeum Kolei w Hamar. Kursuje od połowy maja do połowy sierpnia. Długość trasy to tylko kilkaset metrów, a przejazd jest wliczony w cenę biletu wstępu do muzeum. Ze stacji NSB w Hamar należy jechać autobusem linii nr 1. Po muzeum kursuje równiez krótka kolejka ogrodowa, a trzy razy w roku wyjeżdża w trasę zabytkowy pociąg (na sieci NSB).

Strona muzeum: www.norsk-jernbanemuseum.no

Setesdalsbanen

Kolejka parowa kursująca na trasie Grovane-Røkne (12,2 km). Rozstaw szyn 1067 mm. Najbliższa stacja NSB to Vennesla. ). .

Strona oficjalna: www.setesdalsbanen.no

Setedalsbanen – cały przejazd na You Tube – (25:52)(2014)
Setedalsbanen – film promocyjny na You Tube (19:52)(2014)

Sulitjelma Besøksgruve

Kolejka kursująca od połowy czerwca do połowy sierpnia w podziemiach byłej kopalni miedzi. Długość trasy to prawdopodobnie około 1500 metrów. Sama kopalnia jest obecnie atrakcją turystyczną; znajduje się 40 kilometrów od Fauske na północy Norwegii, więc informację o tej kolejce należy potraktować raczej jako ciekawostkę.

Strona oficjalna: www.saltenmuseum.no
Króciutkie nagranie pociągu na You Tube

Thamshavnbanen

Godzinę jazdy autobusem z Trondheim znajduje się miejscowość Løkken, gdzie w ramach działalności ORKLA Industrimuseum działa kolejka wąskotorowa o długości 22 kilometrów. Kolejka kursowała w wybrane dni od czerwca do sierpnia. Oprócz przejazdu kolejką wąskotorową turyści mogą zwiedzać starą kopalnię.

Strona oficjalna kolejki: thamshavnbanen.no
Strona oficjalna muzeum: www.oi.no
Film o kolejce na You Tube (18:44)(nagrano w latach 2007-09)

Urskog-Hølandsbanen

Kolejka wąskotorowa kursująca w wybrane dni od czerwca do sierpnia na czterokilometrowej trasie z Sørumsand do Bingfoss – Fossum. Skład pociągu to lokomotywa parowa, wagon retro drugiej klasy oraz wagon retro trzeciej klasy. Według rozkładu jazdy na stronie przewoźnika w czasie opracowywania artykułu pociągi kursowały na trasie Sørumsand – Fossum (3,5 kilometra), natomiast z Fossum do Kilingmo (11 km) kursował autobus retro. Przejazd całej trasy kolejką trwa 14 minut, natomiast autobus 11 kilometrów pokonuje w 20 minut. Do stacji początkowej – Sørumsand – można łatwo dojechać pociągiem z Oslo. Czas przejazdu z Oslo to tylko około 33 minut.

Strona oficjalna: www.akersmus.no/tertitten

Urskog-Hølandsbanen na You Tube (17:49)(2014)
Urskog-Hølandsbanen na You Tube (21:45)(2013)

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

%d bloggers like this: