Opole to stolica województwa opolskiego i dobre miejsce na wycieczkę jednodniową lub jako baza wypadowa do wycieczek koleją i autobusem. Atrakcje Opola położone są w większości w centrum miasta, w niedalekiej odległości od siebie. Lokacja miasta na prawie magdeburskim nastąpiła w 1217 roku. Duża część zabytków została zniszczona podczas pożarów i wojen w XVII wieku. Opole to średniej wielkości miasto z kilkoma ciekawymi zabytkami sakralnymi, muzeami oraz atrakcjami dla rodzin z dziećmi i nie tylko.
Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023
1. Dworzec kolejowy Opole Główne
Większość turystów rozpoczyna zwiedzanie Opola na dworcu Opole Główne. Obecnie zespół dworca składa się z dwóch budynków – głównego z bardzo ładnym holem kasowym i połączonego z nim budynku frontowego. Budynki zbudowano na początku XX wieku, zastępując nimi mały budynek dworca z połowy XIX wieku. Dworzec z elementami stylów neogotyckiego, neorenesansowego, secesji i neoklasycyzmu. Na stacji w Opolu zwracają uwagę perony w kształcie łuku. Jest to jeden z najładniejszych polskich dworców, do tego położony w samym centrum miasta.
Dworzec po remoncie w latach 2012-2014.
2. Gmach Poczty Polskiej
Obok dworca Opole Główne stoi okazały gmach Poczty Polskiej. Budynek został wybudowany w 1854 roku w stylu włoskiego renesansu przez mistrza murarskiego Albrechta według projektu nieznanego autora. W latach 1889-1891 rozbudowany zgodnie z projektem Teschnera z Wrocławia. Kolejna przebudowa z lat 1928-1931 – dobudowano nowy gmach w kształcie podkowy, połączony ze starym przez wewnętrzny dziedziniec i bramę. Ciekawostką jest system tuneli łączących pod ziemią dworzec kolejowy, gmach Poczty Polskiej, Komendę Wojewódzką Policji i dawny Bank Rzeszy.
Również gmach Komendy Wojewódzkiej Policji zasługuje na uwagę – ze względu na wygląd oraz na fakt, że nadal działa w nim winda paciorkowa, czyli taka, która nie zatrzymuje się na kondygnacjach, więc wsiada się do niej i wysiada, kiedy jest w ruchu.
3. Filharmonia Opolska
Zwiedzanie Opola kontynuujemy ulicą Krakowską prowadzącą aż do Rynku. Po drodze zwraca uwagę wyremontowany budynek Filharmonii Opolskiej. Co ciekawe, jeszcze na początku XIX wieku teren ten znajdował się poza granicami Opola. Prekursorem Filharmonii Opolskiej była Opolska Orkiestra Symfoniczna utworzona w 1952 roku. Pierwsze koncerty odbywały się w sali restauracyjnej przy ulicy Ozimskiej. W 1972 roku powołano do życia Filharmonię Opolską im. Józefa Elsnera, która otrzymała gmach, który przez kilkanaście lat dzieliła z teatrem. Budynek przeszedł remont generalny w latach 90. XX wieku. Kontrowersje wzbudziły rozwiązania w postaci tafli barwionego szkła i kolumn.
Filharmonia Opolska jest miejscem licznych koncertów i występów najbardziej znanych artystów. Dużą popularnością cieszy się dobudowana kilka lat temu kawiarnia. Przed budynkiem stoi Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, znany jako „Opolska Nike” z 1970 roku o wysokości 15 metrów. Pomnik przedstawia boginię Nike na turze z rozpostartymi skrzydłami, a miejscowi nazywają go żartobliwie „Babą na krowie”.
Po drugiej stronie ulicy, rozpościera się Park Wolności z fontanną oraz pomnikiem „Brońmy swego Opolskiego”, nawiązującym do planów likwidacji województwa podczas reform administracyjnych.
4. Wiata przystankowa „Grzybek” (ciekawostka)
Po przejściu przez rondo i Park Wolności kontynuujemy spacer ulicą Plac Wolności. Miłośnicy ciekawostek powinni zwrócić uwagę na wiatę przystankową nazywaną „Grzybek” (choć bardziej przypomina liść łopianu), wybudowaną w latach 60. XX wieku przez Floriana Jesionowskiego – czołowego architekta zabudowy Opola z tamtych czasów. Dawny przystanek autobusowy pełni obecnie funkcję postoju taksówek.
5. Kościół św. Trójcy i klasztor Franciszkanów
Przy Placu Wolności warto zobaczyć kościół św. Trójcy. Gotycki kościół należy do najcenniejszych zabytków Opola. Został zbudowany w XIV wieku w miejscu świątyni zniszczonej przez pożar w 1307 roku. Konsekrowany w 1359 roku. Wielokrotnie niszczony, odbudowywany i przebudowywany, warty jest odwiedzenia ze względu na znajdującą się w kaplicy św. Anny kryptę, gdzie spoczywa 7 książąt i 5 księżnych z dynastii Piastów Opolskich. W krypcie zobaczymy dwa sarkofagi z kamiennymi nagrobkami z końca XIV w., freski, napisy nagrobne i współczsny ołtarz.
6. Miejska Biblioteka Publiczna
Z ulicy Plac Wolności przejdziemy na rynek, ale warto wcześniej pospacerować po sąsiedniej ulicy Minorytów. Na tle zabudowy wyróżnia się nowoczesny budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Nowa siedziba biblioteki została oddana do użytku w 2010 roku – obiekt składa się z dwóch modułów: dawnej XIX-wiecznej kamienicy oraz nowego budynku o prostej konstrukcji, przeszklonego na zewnątrz i w środku. Przestronny hol przy wejściu jest otwarty na otaczającą zieleń i Młynówkę. Ściany zdobią cytaty z utworów literackich. Budynek zbudowany według projektu Andrzeja i Małgorzaty Zatwarnickich zyskał kilka nagród.
7. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
Tuż obok biblioteki można wstąpić do niewielkiego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, w którym mieści się wystawa stała „Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach – dziedzictwo regionalne, narodowe, europejskie”. Właściwa część ekspozycji znajduje sie w Łambinowicach, małej wsi przy linii kolejowej do Nysy. Wstęp bezpłatny.
8. Rynek Główny
Najważniejsze miejsce w Śródmieściu to Rynek Główny. Kameralny, ładny rynek, otoczony bardzo starannie odnowionymi kamienicami. Po drugiej wojnie światowej rynek i kamienice były w stanie ruiny. Kamienice odbudowano w stylu barokowym. Elewacje kamieniczek zdobione, przy rynku działa sporo kawiarenek, pubów i restauracji.
Sercem rynku jest ratusz zbudowany w XIX wieku na wzór ratusza florenckiego, później wielokrotnie przebudowywany w XX wieku. 15 lipca 1934 roku o 21:30, podczas prac przy rozbiórce kramów śródrynkowych przylegających do ratusza, zawaliła się wieża ratuszowa. Na szczęście plac był wtedy pusty, a wieża zawaliła się w taki sposób, że nie uszkodziła kamienic przy rynku, zniszczeniu uległa jedynie Sala Książęca ratusza z cennymi malowidłami.
Odbudowaną wieżę otwarto w październiku 1936 roku. Odbudowano ją na wzór pierwszej wieży z 1863 roku. Na wieży zamontowano zegar oraz wiatrowskaz z herbem Opola. Ratusz, w przeciwieństwie do otoczenia, przetrwał II wojnę światową bez szkód. W sezonie letnim wieża ratuszowa o wysokości 65 metrów jest udostępniana turystom. Wejścia w grupach 10-osobowych z przewodnikiem odbywają się o pełnych godzinach.
9. Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki
Opole to miasto polskiej piosenki, znane z odbywającego się tu od lat festiwalu. Do tradycji festwalu nawiązuje kolejna atrakcja Opola – Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki na płycie rynku. Od 2004 roku w bruku pojawiają się odlane z brązu płyty z gwiazdą, nazwiskiem piosenkarza lub zespołu i autografami gwiazd. Można wśród nich znaleźć Edytę Górniak, Kayah, Kombi, czy Varius Manx, a liczba upamiętnionych wykonawców wciąż się powiększa.
10. Muzeum Śląska Opolskiego
Blisko Rynku, przy ulicy św. Wojciecha, na turystów czeka jedna z bardziej znanych atrakcji Opola – Muzeum Śląska Opolskiego. W strukturach muzeum działa kilka obiektów wystawienniczych, w kamienicy czynszowej przy ulicy św. Wojciecha 9 obejrzymy wnętrza mieszczańskie z lat 1890–1960. Kilkadziesiąt metrów dalej, przy ulicy Mały Rynek 7 znajduje się główny budynek wystawienniczy z wystawami stałymi poświęconymi historii Opola i Opolszczyzny, ceramice górnośląskiej, etnografii Opolszczyzny, galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku, można też obejrzeć doskonale zachowaną studnię czerpalną z XVII wieku.
Ponadto do muzeum należy Galeria Muzeum Śląska Opolskiego, gdzie prezentowane są prace malarskie Jana Cybisa i twórców z jego kręgu. Ceny biletów stosunkowo niskie.
11. Wzgórze Uniwersyteckie
Za gmachem głównym Muzeum Śląska Opolskiego rozciąga się tzw. Wzgórze Uniwersyteckie z zabudowaniami Uniwersytetu Opolskiego. Warto zobaczyć niepozorny i widoczny z rynku kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, zwany „kościołem na Górce” z bardzo ładnym, barokowym wnętrzem (częściej jest jednak zamknięty), studnię św. Wojciecha, gdzie według legendy w 984 roku św. Wojciech uderzył pastorałem w ziemię i wytrysnęło z niej źródło, godne uwagi są również budynki Uniwersytetu Opolskiego, które zobaczymy z zewnątrz oraz ciekawe rzeźby.
Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha pochodzi z X wieku, lecz później został przebudowany. Jest to najstarsza świątynia w Opolu.
12. Skwer Artystów
Przy budynkach Uniwersytetu Opolskiego utworzono również nietypową atrakcję Opola – skwer artystów z rzeźbami i ławeczkami znanych polskich piosenkarzy i autorów tekstów piosenek. Uhonorowano w ten sposób między innymi Agnieszkę Osiecką, Czesława Niemena, czy Marka Grechutę. Miejsce byłoby w pierwszej trójce, gdybym miał opisywać „najbardziej Instagramowe miejsca w Opolu”.
13. Opolskie Lamy
Atrakcja Opola nawiązująca do rzeźb typu krasnale, czy króliki w innych polskich miastach. W różnych miejscach Opola od 2016 roku ustawiono kilkanaście rzeźb lam, które są symbolem Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Rzeźby lam mają swoje żartobliwe nazwy, np. Lames Bond, Laminator, czy Lamadeusz.
14. Zamek Górny
Niewielkie muzeum w wieży dawnego Zamku Górnego, zbudowanego w latach 1382–1387 na najwyższym miejscu w ówczesnym Opolu. Z dawnych murów obronnych przetrwała tylko wieża z fragmentem murów oraz niewielki fragment murów doskonale widoczny od strony Młynówki. Wieża połączona jest budynkiem szkoły zawodowej i trzeba przyznać, że wygląda to nieźle. Zwiedzanie wieży możliwe jest tylko z przewodnikiem od 2018 roku. Atrakcją jest możliwość przebrania się w ubrania z dawnych epok. Ceny biletów niskie, muzeum niewielkie.
15. Katedra pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Z atrakcji Opola położonych blisko Rynku Głównego należy wymienić także Katedrę pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Dwie wieże Katedry Opolskiej widoczne są doskonale z daleka, więc nie sposób przeoczyć tego zabytku. Pierwszy kościół w tym miejscu powstał już za czasów Bolesława Chrobrego, wzmianki o następnym pojawiają się w 1223 roku. Dzisiejsza gotycka katedra została wzniesiona w XV wieku. Była wielokrotnie przebudowywana, budowę strzelistych wież o wysokości 73 metrów zakończono w 1899 roku. Najcenniejszym elementem wnętrza jest obraz Matki Boskiej Opolskiej, sprowadzony do Opola w 1702 roku z Piekar Śląskich. Wypada zobaczyć Kaplicę Piastów. W ostatnich latach przebiegały prace konserwatorskie wewnątrz świątyni.
Za katedrą widać zachowane fragmenty murów obronnych z Basztą Artyleryjską.
16. Opolska Wenecja
Zwiedzanie Opola kontynuujemy spacerem spod katedry na drugi brzeg Młynówki. Nad Młynówką położone są dwie ważne atrakcje Opola. Pierwsza z nich to Opolska Wenecja – rząd wyremontowanych kamienic pięknie odbijający się w lustrze wody. Miejsce bardzo fotogeniczne, po zmroku podświetlone. Porównanie do Wenecji na wyrost, jednak miejsce bardzo ładne.
17. Most Groszowy
Niewielki, ładny most nad Młynówką zbudowany w 1903 roku, zwany też „Zielonym Mostkiem” lub „Mostem Zakochanym”, bowiem jakiś czas temu w ramach mody na wieszanie kłódek zakochanych par na mostach, masowo wieszano kłódki właśnie na tym moście. Nazwa „Most Groszowy” pochodzi od myta w wysokości jednego grosza, jakie trzeba było uiścić, aby przekroczyć most. Bardzo ładny, stylowy, wąski mostek. Warto wiedzieć, że wszystkie elementy mostu zostały wykute ręcznie.
Przy moście mijamy „Świecące serce Opola” – instalację artystyczną promującą miasto.
18. Staw Zamkowy
Po przejściu Młynówki trafiamy na wyspę Pasieka. Około 100 metrów od Młynówki znajdują się interesujące atrakcje Opola związane z odbywającym się tu Festiwalem Polskiej Piosenki. Wcześniej zobaczymy jednak Staw Zamkowy – pozostałość po dawnej fosie otaczającej Zamek Piastowski. Dawniej po stawie pływały stateczki, latem zamieniał się w lodowisko. Obecnie to przyjemne miejsce spacerów z przylegającym do niego parkiem – alejki, ławeczki, drewniany Domek Lodowy z 1909 roku, a w letnie wieczory ożywa za sprawą podświetlanej fontanny multimedialnej.
19. Muzeum Polskiej Piosenki
Jedną z najnowszych atrakcji Opola jest Muzeum Polskiej Piosenki położone tuż przy Stawie Zamkowym, udostępnione dla zwiedzających od 2016 roku. Nowoczesne muzeum z interaktywnymi wystawami, gdzie można skorzystać z kabin nagraniowych i pośpiewać sobie. Dużo nagrań archiwalnych, możliwość poprzymierzania strojów, historia opolskiego festiwalu w pigułce. Ceny biletów niewygórowane. Przy okazji warto zobaczyć słynny amfiteatr; warto jednak pamiętać, że w dni koncertowe nie jest dostępny dla zwiedzających.
20. Wieża Piastowska
Nad wyspą Pasieka wznosi się Wieża Piastowska wybudowana w około 1300 roku. Jest to jedyna pozostałość po zamku rozebranym w 1928 roku. Drewnianą warownię zbudowano w XIII wieku, a wieża była wynikiem rozbudowy i łączyła się z zamkiem pomostem. Murowany zamek zbudowano dopiero poźniej. Wielokrotnie przebudowywany, strawiony przez pożar w 1739 roku i odbudowany w zupełnie innym stylu. Ostatnia przebudowa w latach 1904-1906. Planowano również rozebranie Wieży Piastowskiej, jednak w wyniku protestów mniejszości polskiej zdecydowano o pozostawieniu jej. W miejscu zamku wybudowano gmach Rejencji, dziś siedzibę Urzędu Marszałkowskiego. W gmach działa druga w Opolu winda paciorkowa.
Obecnie pełni funkcję wieży widokowej. Z wysokości 42 metrów widać panoramę Opola i amfiteatr. Wejścia co pół godziny – zwiedzanie z przewodnikiem plus pokaz multimedialny. Na całość należy zarezerwować 40 minut. Ceny biletów stosunkowo wysokie.
21. Rejsy statkiem po Odrze
Sezonowa atrakcja Opola. W wybrane dni z Placu Wolności piętrowy autobus, kojarzony z ulicami Londynu, dowozi chętnych z Placu Wolności do przystani statku nad Odrą, po czym statek wyrusza w rej po Odrze trwający około 40 minut. Podczas rejsu kapitan opowiada uczestnikom ciekawostki z historii Opola. Statek mogą zamówić również grupy szkolne, istnieje możliwość zorganizowania na pokładzie imprezy. Cena biletu umiarkowana.
22. Park Nadodrzański
Park na wyspie Pasiece zrewitalizowany kilka lat temu. Popularne miejsce spacerów mieszkańców Opola. W ramach rewitalizacji zbudowano szerokie alejki nad Odrą, polany, powstały place zabaw i siłownia plenerowa. Wśród nowych elementów parku znajdziemy scenę plenerową i ściankę wspinaczkową. Bardzo dobra propozycja na spacery, bieganie, jazdę na rowerze i rolkach.
23. Wyspa Bolko
Mostem im. Ireny Sendlerowej przechodzimy z Parku Nadodrzańskiego na Wyspę Bolko. Wyspa Bolko to bardzo dobrze zagospodarowane tereny zielone, w tym dwie atrakcje Opola dla rodzin z dziećmi – zadbany ogród zoologiczny oraz zrewitalizowany park 800-lecia Opola. W parku dostępny jest plac zabaw i wybieg dla psów, natomiast zoo niezmiennie od lat cieszy się bardzo dobrą opinią. Ceny biletów niewygórowane, ale również nie należą do najniższych.
Park linowy na terenie ZOO dodatkowo płatny.
24. Kościół św. Anny (fakultatywnie)
Województwo opolskie znane jest z drewnianych kościołów. Jeden z nich, kościół św. Anny, stoi w dzielnicy Czarnowąsy na cmentarzyku. Jest to rekonstrukcja drewnianego kościoła, który spłonął w sierpniu 2005 roku. Oryginalny kościół zbudowany został przez mistrza Krzysztofa Młeńskiego w latach 1684-1688. Zabytkowe elementy wnętrza zostały strawione przez pożar. Cmentarz zadbany.
25. Muzeum Wsi Opolskiej
Zwiedzanie Opola można zakończyć na Muzeum Wsi Opolskiej, wartym odwiedzenia skansenie położonym 5 kilometrów od centrum Opola. Skansen o dość dużej powierzchni, ponad 40 obiektów, w zagrodzie rybaka zobaczymy np. akwarium z rybami pływającymi dawniej i obecnie w Odrze. Poszczególne obiekty mają swoich opiekunów, którzy chętnie opowiadają o ich historii. Ceny biletów przystępne.
26. Murale
Centrum Opola zdobią murale nawiązujące przeważnie do tematyki polskiej piosenki. Najważniejsze z nich poświęcone są Zbigniewowi Wodeckiemu i Krzysztofowi Krawczykowi. Muralem uhonorowano również na przykład Annę Jantar i Andrzeja Nowackiego z zespołu TSA. Oprócz murali muzycznych natrafimy na murale nawiązujące do tematyki równości płci (ulica Sienkiewicza 23), czy mural przy szkole zawodowej przy ulicy Osmańczyka, którego autorzy założyli, iż osoba oglądająca dzieło powinna domyślić się, co przedstawia. Należy przyjąć, że Opole wkrótce wzbogaci się o nowe murale.
Opole – podsumowanie
Opole to bardzo dobre miejsce na jednodniową wycieczkę, weekendowy pobyt lub jako baza wypadowa do wycieczek pociągiem, samochodem lub autobusem, przy czym na niektórych trasach częstotliwość kursowania komunikacji publicznej pozostawia wiele do życzenia. W artykule krótko przedstawiłem najważniejsze atrakcje Opola, celowo pomijając niektóre kościoły i instytucje kultury. W ostatnich latach powstało kilka nowych atrakcji i jeżeli Opole utrzyma tempo rozwoju turystyki, to za jakiś czas przewodnik zostanie rozbudowany.
Zwiedzanie Opola jest bardzo łatwe – niemal wszystkie atrakcje, poza kościołem w Czarnowąsach (dla koneserów) oraz Muzeum Wsi Opolskiej, znajdują się w Śródmieściu lub pobliżu i można przemieszczać się pomiędzy nimi pieszo.
Opole to ładne miasto z dużą liczbą ciekawych atrakcji różnego rodzaju. Duży plus za bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową – noclegi są stosunkowo tanie, położone blisko dworców kolejowych, dzięki czemu można przenocować w Opolu, a jeden dzień przeznaczyć np. na wycieczkę do Brzegu i Wrocławia. Baza gastronomiczna nie jest tak dobrze rozwinięta.
W Opolu organizowane są ciekawe imprezy kulturalne.
Wadą miasta jest bardzo mała liczba toalet publicznych, w niektórych miejscach występują problemy z natarczywymi żebrakami.
Dojazd pociągiem do Opola
Dojazd pociągiem do Opola jest bardzo prosty. Opole jest ważnym węzłem kolejowym. Zatrzymują się tu pociągi regionalne z Wrocławia, Gliwic, Nysy i Kluczborka, jak również pociągi PKP Intercity, w tym pociągi EIC Premium z Warszawy do Wrocławia. Dworzec kolejowy Opole Główne położony jest w centrum miasta. Do Rynku Głównego dojdziemy w 10 minut, dojście do atrakcji w centrum nie powinno zająć dłużej niż 10-20 minut.
Zobacz również:
Pociągiem po Opolszczyźnie – co zwiedzić i zobaczyć
Pociągiem z Opola – propozycje wycieczek jednodniowych
—> WSPARCIE STRONY<—
W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować.