Kolej na Podróż

Ostrawa – 18 najciekawszych miejsc i atrakcji

Ostrawa to popularny cel wycieczek jednodniowych i weekendowych mieszkańców południowej Polski. Większość osób przyjeżdża zobaczyć tutejszy ogród zoologiczny, jednak opisując najważniejsze atrakcje Ostrawy rozpocznę od centrum miasta. Ostrawa to miasto przemysłowe, które nie każdemu się spodoba. Jeśli jednak chcecie przyjechać na zakupy, pochodzić sobie po mieście lub zwiedzić nietuzinkowe atrakcje, Ostrawa ma sporo do zaoferowania.

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023

Ostrawa

Budynek dawnej Kasy Oszczędnośniowej

1. Teatr Antonína Dvořáka

Zwiedzanie Ostrawy rozpoczynamy od stacji kolejowej Ostrava-Střed w centrum miasta, ewentualnie z dworca głównego można dojechać tramwajem lub trolejbusem do centrum Ostrawy. Ze stacji Ostrava-Střed przechodzimy kładką przez ogromną galerię handlową Forum Nová Karolina. Gdyby nie znaczne podwyżki cen, to pewnie ta galeria byłaby na pierwszym miejscu jako najważniejsza atrakcja Ostrawy, ale obecnie w Czechach jest drożej niż w Polsce, więc można polować na nieliczne promocje.

Po wyjściu z galerii kierujemy się w stronę najważniejszych miejsc w centrum Ostrawy. Z pewnością zauważymy budynek Teatru Antonína Dvořáka. Budynek teatru został uroczyście oddany do użytku 28 września 1907 roku. Do 1919 roku przedstawienia wystawiano wyłącznie po niemiecku. Podczas nalotów w 1944 roku budynek uszkodzony, w latach 1945-1946 remont generalny, reaktywacja teatru w 1946 roku. Budynek był przebudowywany jeszcze kilkakrotnie, po raz ostatni w latach 1999–2000. Teatr prezentuje się bardzo ładnie z zewnątrz, jak i w środku, ale aby zobaczyć wnętrze, trzeba się wybrać na przedstawienie.





2. Plac Masaryka

Rynek w Ostrawie, podobnie jak w wielu czeskich miastach, nosi nazwę Placu Masaryka. Dojdziemy tam ulicami 28 Października i Zamkową (ta druga to deptak). Rynek wygląda nieźle, choć daleko mu do najpiękniejszych rynków w Czechach. Warto jednak pospacerować ulicami wokół rynku, ponieważ znajdziemy dużo knajpek, kawiarni i restauracji. Ogólne wrażenie psuje dom handlowy przy Placu Masaryka.

Ciekawa historia wiąże się ze stojącą na rynku Mariańską Kolumną Morową. Wzniesiona w 1702 roku ma 12 metrów wysokości. Z powodów ideologicznych została zdemontowana w 1960 roku, a na swoje miejsce wróciła dopiero 32 lata później. Jest to najstarsza zachowana rzeźba barokowa w mieście.

Plac w Ostrawie

Plac Masaryka

3. Muzeum Ostrawskie

W jednym z budynków przy rynku działa Muzeum Ostrawskie. Wystawy stałe poświęcone są historii miasta od założenia w 1267 roku do 1989 roku (zdjęcia, znaleziska archeologiczne, film 3D), etnografii (sztuka ludowa, nagrania poświęcone miejscowym zwyczajom), miejscowemu rzemiosłu, górnictwu (ekspozycja lamp kopalnianych i przyrządów pomiarowych), a także przyrodzie regionu.

Można wejść również na wieżę, z której widać panoramę Placu Masaryka. Ceny umiarkowane, można zakupić bilet tylko na wieżę, wystawy lub bilet łączony.

4. Katedra Boskiego Zbawiciela

W centrum Ostrawy natrafimy na kilka interesujących kościołów. Najważniejszy z nich to Katedra Boskiego Zbawiciela ukończona w 1899 roku. Zaprojektowana przez Gustava Merettę trzynawowa świątynia zbudowana została w stylu neorenesansowym i należy do największych zabytków sakralnych w regionie. Dwuwieżowy obiekt wyróżnia się półokrągłą absydą o długości 68 m i szerokości 28 m, mieszczącą nawet 4 000 osób.

Najcenniejsze elementy wnętrza to rzeźbiona droga krzyżowa z roku 1891 autorstwa Ferdinanda Stuflessera oraz ołtarz główny ze scenami ze Starego i Nowego Testamentu. W latach 2014-2015 miał miejsce remont generalny katedry. Wnętrze dostępne jest przez cały dzień, z krótką przerwą w południe.

Atrakcje Ostrawy

Katedra Boskiego Zbawiciela

5. Wieża widokowa Nowego Ratusza

Moim zdaniem najciekawsza atrakcja Ostrawy w centrum miasta. Monumentalny ratusz powstał w latach 1925-1930 przy Placu Prokeša, zastępując zbyt mały w stosunku do potrzeb Stary Ratusz stojący przy Placu Masaryka i będący obecnie siedzibą Muzeum Ostrawskiego. Budynek w stylu funkcjonalistycznym jest podobno największym ratuszem w Czechach. Dla turystów udostępniono wieżę widokową o z taradem widokowym na wysokości 72 metrów (całkowita wysokość wieży to 85,6 m), z którego rozpościera się panorama Ostrawy i okolic. Druga atrakcja Nowego Ratusza to działająca winda okrężna z 1928 roku, niezatrzymująca się na poszczególnych piętrach – wsiada i wysiada się z niej, kiedy jest w ruchu.

Atrakcja Ostrawy zdecydowanie godna polecenia.

Ostrawa

Widok z wieży Nowego Ratusza (fot. Grzegorz Adamus, pixabay)

6. Ulica Stodolní (fakultatywnie)

Atrakcja Ostrawy znana w całej Europie, ale chyba czas jej świetności już minął. Ulica Stodolní była reklamowana jako miejsce z licznymi klubami, knajpami i dyskotekami, gdzie można spokojnie i kulturalnie pobawić się w weekend. Na pozór zwykła, szara ulica, przy której działa sporo lokali gastronomicznych i rozrywkowych. Od lat przyjeżdżają tu imprezowicze z Czech, Polski, Słowacji, jak również z innych krajów, jednak wydaje się, że najlepsze lata ma już za sobą.

7. PLATO – Miejska Galeria Sztuki Współczesnej (fakultatywnie)

Miejska Galeria Sztuki Współczesnej to nowa atrakcja Ostrawy urządzona w budynku dawnej rzeźni miejskiej oraz w oddalonym o 70 metrów budynku Bauhaus. Została otwarta w 2022 roku. Co jakiś czas w budynkach organizowane są cykle wystawiennicze, natomiast znacznie większe zainteresowanie zwiedzających budzi kawiarnia, ciesząca się bardzo dobrą opinią. Wstęp płatny, na razie przeważają negatywne opinie. Być może w przyszłości działalność wystawiennicza rozwinie się.

8. Dom Sztuki (fakultatywnie)

Druga galeria sztuki w centrum Ostrawy znajduje się w Domu Sztuki (Dům umění). Wystawa mała, wstęp drogi, natomiast miłośnicy historii i architektury powinni obejrzeć z zewnątrz modernistyczny budynek. Budynek powstał w 1926 roku, a jego ściany wykonane z czerwonej cegły nawiązują do górniczej tradycji Ostrawy. Przed budynkiem stoi rzeźba “Úsvit” autorstwa Lukáša Rittsteina, symbolizująca Ostrawę jako miasto przemysłowe dbające o sztukę. W budynku działa też kawiarnia.

9. Zamek Śląskoostrawski

Blisko centrum Ostrawy, u zbiegu rzek Ostrawica i Łucyna (przejście z centrum kładką) znajduje się Zamek Śląskoostrawski. Pierwsza wzmianka o zamku w tym miejscu pochodzi z XIII wieku. Przebudowany w XVI wieku w stylu renesansowego pałacu. W wyniku szkód górniczych od XVIII wieku zamek zapadł się aż o 16 metrów i popadał w ruinę. Został także uszkodzony podczas nalotów w 1944 roku. Obiekt przeszedł remont generalny w 2004 roku, dzięki czemu wygląda dobrze, a zielone tereny wokół dawnej warowni są popularnym miejscem spacerów mieszkańców Ostrawy.

Jest to niezbyt duży obiekt; wewnątrz urządzono wystawę opowiadającą o dziejach zamku. Na dziedzińcu zobaczymy narzędzia tortur, przygotowano także kącik dla dzieci. Ceny biletów niewygórowane. Koło zamku stoi amfiteatr, odbywają się tu liczne imprezy kulturalne.

10. Muzeum Zabawek (fakultatywnie)

Przy dworcu autobusowym i niedaleko stacji kolejowej Ostrava-Střed można zwiedzić również Muzeum Zabawek. Kolekcja zabawek z od 1850 roku do końca XX wieku – zabawki różnego rodzaju: resoraki, lalki, modele itp. Wystawa podzielona jest na cztery części: zabytkowe zabawki (1850-1950), zabawki retro (1950-2000), Disney, zabawki kolekcjonerskie. Muzeum małe, natomiast dla osób, które odwiedziły podobne miejsca w Polsce może być warte odwiedzenia ze względu na zabawki z Czechosłowacji, których nie ma w polskich muzeach. Ceny biletów stosunkowo wysokie, jak w polskich muzeach tego typu.

11. Morawskośląskie Muzeum Kolejnictwa

Niewielkie muzeum (Železniční muzeum moravskoslezské) urządzone w budynku dworca kolejowego Ostrava-Střed. Na wystawie zobaczymy mundury kolejarskie, eksponaty związane z historią kolei w Ostrawie, a największą atrakcją jest symulator lokomotywy, z którego można korzystać pod okiem instruktora. Zwiedzającym podoba się też makieta z jeżdżącym pociągiem.

12. Muzeum Straży Pożarnej Miasta Ostrawy

Muzeum Pożarnictwa położone blisko dworca głównego, w dzielnicy Přívoz. Mieści się w secesyjnym budynku dawnej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Podobnie jak inne ostrawskie muzea jest nieduże, natomiast polecane przez odwiedzających z dziećmi. Zwiedzanie z przewodnikiem – zobaczymy mundury i stroje strażackie, kilka pojazdów, centrum dowodzenia, można nawet wypróbować syrenę wzywającą strażaków. Wejścia o pełnych godzinach, czas zwiedzania to około 50 minut. Zalecana wcześniejsza rezerwacja. Ceny biletów bardzo niskie.

13. Ogród Zoologiczny

Najpopularniejsza atrakcja Ostrawy, położona daleko poza centrum miasta. W letnie weekendy, od dwóch lat, do przystanku koło ogrodu zoologicznego można dojechać pociągami turystycznymi kursującymi z Czeskiego Cieszyna (w planach było uruchomienie tych pociągów ze stacji Cieszyn). Zoo założone w 1951 roku jest drugim pod względem wielkości ogrodem zoologicznym w Czechach. Na terenie 92 hektarów można podziwiać około 5000 zwierząt, przedstawicieli ponad 400 gatunków. Nie brakuje ławeczek, miejsc odpoczynku, dostępny jest punkt gastronomiczny. Częścią kompleksu jest ogród botaniczny ze ścieżkami o długości 6 kilometrów.

ZOO w Ostrawie to atrakcja na cały dzień, częsty cel wycieczek jednodniowych z południa Polski.

14. Dolny Obszar Witkowic

W ostatnich latach pojawiły się nowe atrakcje Ostrawy urządzone na dawnych terenach przemysłowych. Jedną z nich jest szeroko reklamowany w Polsce Dolny Obszar Witkowic (Dolní oblast Vítkovice), sporych rozmiarów obszar przemysłowy, gdzie jeszcze niedawno wytapiano żelazo i wydobywano węgiel. Kompleks o powierzchni 6 hektarów dzieli się na kilka atrakcji – najpopularniejsze z nich to Bolt Tower – nadbudowa wielkiego pieca nr 2 wznosząca się na wysokość ponad 80 metrów pełni funkcję wieży widokowej, interaktywne ekspozycje dla dzieci i dorosłych w Małym Świecie Techniki i Dużym Świecie Techniki, sala koncertowa w dawnym zbiorniku na gaz, czy Most Adrenaliny. Możliwe jest zwiedzanie kompleksu z przewodnikiem. Niestety, atrakcje są płatne osobno i ceny biletów nie należą do najniższych, więc całość wychodzi drogo. Jest to jednak unikatowa atrakcja.

15. Narodowe Muzeum Rolnictwa

Tuż obok kompleksu Dolnego Obszaru Witkowic można wstąpić do otwartego w 2020 roku Narodowego Muzeum Rolnictwa (Národní zemědělské muzeum). Na wystawach stałych zobaczymy kolekcję maszyn rolnicznych, galerię czeskiej żywności oraz ekspozycję tematyczną na temat żywności. Ponadto organizowane są ciekawe wystawy czasowe. Ceny biletów niewygórowane.

16. Muzeum Górnictwa Landek

Ostrawa posiada w swojej ofercie turystycznej jeszcze jedno muzeum nawiązujące do tematyki przemysłowej – Muzeum Górnictwa Landek Park, położone w innej części miasta niż Dolny Obszar Witkowic, na peryferiach miasta, 3 kilometry od dworca głównego (dzielnica Pietrzkowice). Do zwiedzania udostępniono ekspozycje nadziemne i podziemne dawnej kopalni Landek. Część podziemna znajduje się w chodnikach o długości 250 metrów zlokalizowanych 9 metrów podziemią. Pozostałe wystawy poświęcone są wydobyciu węgla w Ostrawie w latach 1782–1991 i ratownictwu górniczemu. Ciekawa wystawa maszyn górniczych. Zwiedzanie z przewodnikiem. W ramach zwiedzania można się przejechać kolejką kopalnianą.

Tereny wokół Muzeum Górnictwa to popularne miejsce spacerów mieszkańców Ostrawy. Na wzgórzu Landek postawiono drewnianą wieżę widokową, podobno wewnątrz wzgórza ukryty jest skarb.

17. Planetarium (fakultatywnie)

Ostrawa posiada także planetarium w dzielnicy Krásné Pole, należące do Politechniki Ostrawskiej. Jak w innych planetariach, organizowane są projekcje sferyczne nieba na kopule nad widownią. Dostępne są także interaktywne ekspozycje dla dzieci na temat historii Ziemi i kosmosu, w wybrane dni można się wybrać na wieczorną obserwację nieba. Planetarium po remoncie generalnym w 2014 roku. Ceny niewygórowane.

18. Poruba

Interesująca atrakcją Ostrawy jest niewątpliwie dzielnica Poruba. Przed drugą wojną światową była to wieś o charakterze rolniczym, z pałacykiem, ratuszem wybudowanym w 1910 roku i tartakiem z początku XX wieku. W 1951 roku rozpoczęto budowę nowego centrum Ostrawy i miasta, tzw. Nowej Ostrawy z zabudową socrealistyczną znaną z krajów byłego ZSRR i nasuwającą na myśl osiedla typu Nowa Huta. Sześć lata później Poruba została przyłączona do Ostrawy. Twórcy koncepcji budowy Nowej Ostrawy zakładali, że dotychczasowe centrum Ostrawy zapadnie się pod wpływem szkód górniczych.

Budowę socrealistycznych budynków i bloków zakończono w latach 60. XX wieku. Miłośnicy architektury znajdą perełki typu „Łuk Poruby” – dawniej zamieszkany i tzw. Wieżyczki budowane w latach 1953-1956. Powstały szerokie aleje, place, Dom Kultury, później zbudowano Politechnikę Ostrawską i Szpital. Przez główną aleję biegnie linia tramwajowa z centrum miasta. Pamiątką po dawnej wsi jest kościół św. Mikołaja, w obecnym kształcie od 1795 roku.

Miejsce dla ambitnych turystów, zwykły turysta nie zauważy tu nic ciekawego.

Ostrawa – podsumowanie

Ostrawa to miasto o ciekawej historii, z licznymi atrakcjami, często nawiązującymi do przemysłowego charakteru miasta. Na liście wymieniłem największe atrakcje Ostrawy, dzięki czemu będzie wam łatwiej zaplanować wycieczkę do tego miasta. Ostrawa nie każdemu się spodoba – w mieście byłem wielokrotnie; czasami bardzo mi się podobało, czasami miałem ochotę stamtąd jak najszybciej uciekać. Na zwiedzanie Ostrawy można przeznaczyć kilka godzin, jeżeli chcecie zwiedzić tylko centrum lub weekend, jeżeli planujecie wycieczkę np. do ogrodu zoologicznego.

Atrakcje Ostrawy położone są w różnych dzielnicach miasta, w dużej odległości od siebie (dotyczy atrakcji poza centrum). Najlepiej skorzystać z biletów całodobowych komunikacji miejskiej (ważne są także w niektórych pociągach), która funkcjonuje bardzo dobrze. Bilety można kupić w licznych biletomatach i nie stanowi to problemu.

Baza noclegowa jest słabo rozwinięta, noclegi są stosunkowo drogie, a czasami cena nie odpowiada jakości. Baza gastronomiczna również nie wypada najlepiej – jest nieźle, jeśli chodzi o kawiarnie.

Największym minusem są toalety publiczne, a właściwie ich brak w centrum. Pozostają galerie handlowe i kawiarnie, szczególnie w weekendy. Podczas moich wizyt korzystałem z toalety koło hotelu Imperial (nie wiem, czy toaleta jeszcze istnieje) – była ona czynna bardzo krótko i tylko w dni robocze, a korzystanie z niej było dla osób o mocnych nerwach. Innych szaletów w centrum nie pamiętam.

W artykule nie wymieniałem wszystkich kościołów, ciekawych kamienic i willi (np. Domu Polskiego). Miłośnicy architektury znajdą kilka ciekawych miejsc w dzielnicy Witkowice. Zabudowę tworzą w większej części blokowiska, jednak z czasów, kiedy Witkowice były odrębną wsią, zachował się ratusz z lat 1901-1902 zaprojektowany przez austriackiego architekta Maxema von Ferstelema, kolonia robotnicza z lat 1883–1885 (Štítová kolonie), 1ciekawy architektonicznie kompleks domu na Placu Pokoju (Mírové náměstí), Pałac Rotschilda – majątek dawnych właścicieli huty żelaza z połowy XIX wieku i neogotycki kościół św. Pawła z początku XX wieku.

Plac

Plac Jiraska.

Dojazd pociągiem do Ostrawy

Pociągiem do Ostrawy dojedziemy korzystając z połączeń międzynarodowych z największych miast Polski południowej, Warszawy i kilku innych miast. Możliwy jest także dojazd z Czeskiego Cieszyna i z Bogumina, po przekroczeniu granicy pieszo lub pociągami regionalnymi. Ostrawa to ważny węzeł kolejowy i jeśli znajdziecie dobry nocleg, doskonała baza wypadowa do wycieczek pociągiem po kraju morawsko-śląskim, zlińskim i ołomunieckim.

Na terenie Ostrawy znajduje się kilka dworców kolejowych. Najważniejsze to:

Ostrava hlavní nádraží (Ostrawa dworzec główny) – socrealistyczny dworzec zupełnie nieprzystosowany (może coś się zmieniło) dla osób z ciężkim bagażem, wózkach inwalidzkich, matek z wózkami itp. Położony w dzielnicy Přívoz, 8-10 minut tramwajem do centrum miasta. Szary, ponury, chociaż hala główna jest całkiem ładna.

Ostrava Svinov – dworzec kolejowy daleko od centrum, chyba najładniejszy w Ostrawie. Jeszcze na początku XX wieku obraz nędzy i rozpaczy, po remoncie nowoczesny i funkcjonalny budynek.

Ostrava Střed (Ostrawa Śródmieście) – mały dworzec w centrum miasta. Poza poczekalnią i niewielkim muzeum kolejnictwa nie ma tu nic interesującego, jednak bliskość centrum to ogromny atut tej stacji

Ostrava Vítkovice – zdecydowanie zbyt duży do potrzeb dworzec w dzielnicy Witkowice. Interesujący dla miłośników architektury dworcowej, podobnie jak dworzec w Hawierzowie zbudowany w tak zwanym stylu brukselskim. Bardzo zaniedbany, opanowany przez żuli i podejrzanych osobników. Brak podstawowych usług dla pasażerów. Miał zostać wyremontowany, ale chyba skończyło się na zapowiedziach.

Zobacz również:

Kolej w Czechach – przewodnik dla pasażerów
Bielsko-Biała – najciekawsze miejsca i atrakcje

Cieszyn – najciekawsze miejsca i atrakcje
Czeski Cieszyn – najciekawsze miejsca i atrakcje
Ołomuniec – najciekawsze miejsca i atrakcje

—> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Dworzec w Ostrawie

Dworzec kolejowy Ostrava Svinov

%d bloggers like this: