Drezno to miasto z licznymi zabytkami oraz muzeami, na zwiedzanie którego trzeba przeznaczyć kilka dni. To również doskonała baza wypadowa do wycieczek pociągiem. Wycieczki jednodniowe pociągiem z Drezna umożliwią zwiedzenie najpiękniejszych miejsc w Saksonii oraz niemiecko-czeskiego pogranicza. W artykule wymieniłem tylko najważniejsze miejsca, do których dojazd regionalnym pociągiem z Drezna zajmuje najwyżej dwie godziny. Czasami konieczna jest przesiadka. W przyszłości postaram się uzupełnić artykuł o inne interesujące miejsca.
Pociągiem z Drezna – kierunek Żytawa
Budziszyn – bardzo ładne, stosunkowo nieduże miasto, bardzo fotogeniczne w wielu miejscach. Z dworca kolejowego do zabytkowego centrum idzie się 10 minut. Najpiękniejsze miejsce w Budziszynie to most Friedensbrücke nad Szprewą, idealny punkt widokowy na Stare Miasto. Zachowały się średniowieczne mury obronne z trzema wieżami. Symbolem miasta jest 44-metrowa Stara Wieży Wodna z ekspozycją urządzeń technicznych. Miasto posiada piękny rynek z ratuszem, warta odwiedzenia jest także katedra św. Piotra, podzielona na część katolicką i protestancką. Ofertę uzupełniają Muzeum Musztardy i Muzeum Serbołużyckie.
Löbau – niemieckie miasteczko na krótką wycieczkę. Ładne centrum z pięknym ratuszem znajduje się blisko dworca kolejowego, jednak największa atrakcja turystyczna to położona trzy kilometry od centrum, górująca nad miastem Löbauer Berg o wysokości 447 m n.p.m. . Na szczycie góry zainstalowano jedyną w Europie żeliwną wieżę widokową. Na uwagę zwracają ornamenty inspirowane sztuką bizantyjską.
Görlitz – jeden z najpiękniejszych zespołów miejskich w Niemczech. Najważniejsze zabytki to kościół farny św. Piotra i Pawła, ratusz, domy halowe i kilka wież miejskich. Oferta muzealna stosunkowo uboga – godne polecenia jest Muzeum Śląskie. Dużą popularnością cieszy się położony poza centrum ogród zoologiczny z kolejką parkową czynną sezonowo. Miasto obowiązkowe do odwiedzenia.
Ostritz – senne miasteczko. Nietypowe, bowiem obsługuje stacja kolejowa Krzewina Zgorzelecka po polskiej stronie, natomiast do miasta prowadzi kładka nad Nysą Łużycką. Ładny rynek, cisza, spokój, kilka zabytkowych uliczek, poza centrum znany klasztor.

Centrum Görlitz
Kierunek Děčín
Linia kolejowa z Drezna do czeskiego Decina prowadzi wzdłuż Łaby, dzięki czemu można podziwiać piękne widoki na wzgórza i dolinę rzeki. Na trasie kursują pociągi regionalne i pociągi Eurocity.
Schloss Weesenstein – zamek nazywany perłą w koronie Saksonii. Aby dojechać do zamku pociągiem, należy się przesiąść na stacji Heidenau. Ośmiokondygnacyjny pałac jest mieszanką architektonicznych stylów i epok, w których był przebudowywany. Najstarszą zachowaną częścią jest okrągła wieża, która została wzniesiona około roku 1300. W środku można zobaczyć bogato wyposażone komnaty książęce z XVIII i XIX wieku oraz kolekcję bezcennych tapet. W pałacu znajdują się dwie kaplice różnych wyznań – protestancka oraz katolicka.
Pirna – ładne miasto warte odwiedzenia. Zachował się szachownicowy układ ulic w Starym Mieście położonym nad Łabą. Najciekawsze budynki to renesansowy ratusz z połowy XVI wieku oraz późnogotycki kościół z nietypowymi sklepieniami zaprojektowanymi przez Petera von Ulricha i ozdobionych malowidłami Jobsta Dorndorfa z lat 1545-1546. Nad zabytkową częścią miasta góruje twierdza Sonnenstein, poniżej twierdzy rozciąga się piękny widok na winne zbocza i dalej na dawne przedmieścia Schifftorvorstadt, najstarszą dzielnicę Pirny. Tutejszy rynek został uwieczniony na płótnie przez weneckiego malarza Bernardo Bellotto, znanego„Canaletto”. Każdego roku liczni mieszkańcy miasta spotykają się na rynku, aby odtworzyć uwiecznioną na płótnie scenę.
Kurort Rathen – ze stacji kolejowej prowadzi szlak do najbardziej znanej atrakcji Szwajcarii Saksońskiej – pięknej formacji skalnej Bastei z mostem i zamkiem.
Königstein – potężna twierdza górująca nad Łabą, wzniesiona w drugiej połowie XVI wieku w miejscu średniowiecznego zamku. Niespotykany kompleks ponad 50 imponujących budowli przyciąga turystów wspaniałymi widokami na otaczające twierdzę Góry Połabskie.
Bad Schandau – malownicze uzdrowisko nad Łabą. Doskonały punkt startowy do wycieczek po szlakach turystycznych Saksonii Szwajcarskiej. Największą atrakcją miasteczka jest tramwaj Kirnitzstahlbahn – jedyna linia tramwajowa w Niemczech położona na terenie parku narodowego. Miasteczko bardzo dobrze widać z okien pociągów.
Czeska Szwajcaria – pasażerowie wysiadający na stacji kolejowej Schöna mogą skorzystać z przeprawy promowej do czeskiego miasteczka Hřensko, skąd prowadzą liczne szlaki turystyczne do największych atrakcji Czeskiej Szwajcarii, między innymi niezwykłej formacji skalnej znanej pod nazwą Pravčická brána, którą można podziwiać z kilku położonych wokół platform widokowych.
Děčín – interesujące czeskie miasto. Dworzec kolejowy położony jest półtora kilometrów od centrum, można dojechać autobusem. W centrum miasta można zobaczyć zamek przekształcony w muzeum oraz kościół Podwyższenia Świętego Krzyża. Bliżej dworca znajduje się położony na skale górującej nad miastem ogród zoologiczny.

Widok na Bad Schandau
Kierunek Miśnia
Radebeul – miejscowość znana z długiej tradycji uprawy winorośli, otoczona przez niewielkie pagórki bujnie porośnięte winoroślą. Najpopularniejsze miejsca to Pałac Wackerbath wzniesiony na początku XVIII wieku na polecenie Augusta Christopha hrabiego von Wackerbarth, dawniej synonim luksusu, w którym organizowano wystawne przyjęcia dla wpływowych władców, w tym króla Augusta II Mocnego. W Radebeul rozpoczyna się trasa kolei wąskotorowej Lößnitzgrundbahn, łączącej stacje Radebeul Ost i Radeburg (16,6 km). Pociągi zestawione są z lokomotywy parowej i wagonów retro. Inną atrakcją Radebeul jest muzeum słynnego pisarza Karola Maya.
Moritzburg – miejscowość położona przy trasie linii kolejowej Radebeul Ost – Radeburg (konieczna jest przesiadka z pociągu S1 z Drezna) słynie z pięknego pałacu na wodzie nad stawem. Pałac powstał w XVIII w., kiedy August Mocny kazał przebudować znajdującą się nieopodal Drezna siedzibę królewską i utworzyć w niej pałac myśliwski, gdzie urządzał liczne wystawne przyjęcia. Turyści mogą zobaczyć między innymi wspaniałe meble i srebrną zastawę wykonane w Augsburgu na wzór wersalskich mebli Ludwika XVI. Trasa zwiedzania prowadzi przez cenne zbiory porcelany chińskiej, japońskiej, miśnieńskiej. Wartościowymi eksponatami są zachowane malowidła Lucasa Cranacha.
Miśnia – bardzo ładne miasteczko znane z produkcji porcelany. Jedno z najstarszych saksońskich miast, które początki sięgają pierwszych dekad X wieku. Najważniejszy zabytek miasta to Zamek Albrechtsburg majestatycznie piętrzący się nad Łabą. Godna uwagi jest także gotycka katedra, stojąca na wzgórzu zamkowym. Warto zwiedzić Muzeum Miejskie oraz Muzeum Porcelany.

Miśnia
Kierunek Lipsk i Torgau
Oschatz – zaskakująco ładne miasteczko. Stacja początkowa popularnej kolei wąskotorowej Döllnitzbahn kursującej przez cały rok (zwykle pociągi prowadzone są przez lokomotywy spalinowe, w wybrane weekendy przez parowozy). Odnowione Stare Miasto, warto wspiąć się na wieżę St. Aegidien Church, skąd można podziwiać panoramę miasteczka i okolic.
Wurzen – nieduże miasteczko, które można zobaczyć, ale można też pominąć. W centrum zachowały się budynki z okresu renesansu i baroku oraz domy z bogatymi fasadami w stylu secesyjnym. Ładnie wygląda katedra mariacka, położony tuż obok zamek – dawna rezydencja biskupów miśnieńskich, został przekształcony w hotel i restaurację. Miasteczko otaczają rozległe lasy i łęgi, w których osiedliło się wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt.
Lipsk – miasto ciężko zbombardowane w czasie drugiej wojny światowej. Zachowała się tylko część zabytków. Dworzec kolejowy Leipzig Hbf należy do największych i najpiękniejszych dworców kolejowych w Europie. Najważniejsze atrakcje dużego miasta położone są przy głównym placu Augustusplatz lub w jego sąsiedztwie. W budynku Filharmonii swoją siedzibę ma słynna orkiestra Gewandhaus, obok stoi Opera. Niedaleko znajduje się najwyższy wielopiętrowy budynek w Lipsku – Panorama Tower pełniący również funkcję punktu widokowego. W Starym Mieście wyróżnia się Stary Ratusz kryjący muzeum poświęcone historii Lipska. Warto zobaczyć stare, bogato zdobione pasaże handlowe, kościół św. Tomasza, kościół św. Mikołaja oraz Nowy Ratusz. Poza centrum miasta wznosi się imponujący Pomnik Bitwy Narodów. W Lipsku znajduje się jeden z najstarszych w Europie ogrodów zoologicznych, miasto znane jest także z terenów zielonych oraz licznych szlaków rowerowych.
Torgau – niezbyt duże miasto o ciekawej historii z zachowanymi zabytkami z XVI w. Reklamowane jako jedno z najładniejszych renesansowych miast w Niemczech. Przy rynku głównym usytuowany jest szesnastowieczny ratusz, fontanna oraz jedna z najstarszych niemieckich aptek. Niedaleko rynku znajduje się najstarszy w kraju sklep z zabawkami Carl Loebner. Centrum charakteryzuje się wąskimi uliczkami. Podczas wizyty w Torgau nie można przegapić zamku Hartenfels, wybudowanego w XV wieku dla elektorów saskich z rodu Wettynów. Kaplica zamkowa otwarta przez Marcina Lutra w 1544 roku była pierwszym protestanckim kościołem w Niemczech.
Powiązane artykuły:
Kolej w Niemczech – przewodnik dla pasażerów
Bilet Euro-Nysa – przewodnik dla pasażerów
Bilet Labe-Elbe – przewodnik dla pasażerów
-> WSPARCIE STRONY<—
Stworzenie i aktualizacja takiego artykułu to wiele godzin pracy. Jeśli informacje okażą się przydatne w planowaniu podróży, możesz mnie wesprzeć drobną darowizną, co umożliwi mi utrzymanie i rozwój strony, a także da mi motywację do pracy nad portalem utrzymującym się tylko z dobrowolnych datków czytelników.

Dworzec kolejowy Leipzig Hbf