Kolej na Podróż

Pociągiem z Hamburga – 12 miejsc na wycieczkę jednodniową

Hamburg to drugie pod względem wielkości miasto Niemiec. Po wyjściu z dworca kolejowego na pierwszy rzut oka wydaje się mało interesującą metropolią, jednak najważniejsze zabytki położone są na dużym obszarze. To również ważny węzeł kolejowy – dzięki licznym połączeniom kolejowym łatwo zorganizować wycieczki jednodniowe pociągiem z Hamburga pociągiem.

W artykule krótko przedstawiłem propozycje wycieczek pociągami regionalnymi (R, RE) z Hamburga do miejsc, do których czas przejazdu ze stacji początkowej w jedną stronę nie przekracza dwóch godzin. Lista pewnie nie jest kompletna, ale nie znam tego regionu tak dobrze, aby opisać wszystko.

Kierunek Hanower

Lüneburg – miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia, znane w dawnych czasach z wydobycia soli. Dawniej miasto hanzeatyckie, w okresie świetności było jednym z najbogatszych niemieckich mist. Ładna zabudowa w centrum. Najważniejszy zabytek to ratusz; jeśli będzie możliwość, należy zobaczyć Salę Ratuszową z witrażami oraz freskami „Sądu Ostatecznego” oraz „Salę Obrad”. Na placu Am Sande stoi gotycki kościół św. Jana z wieżą zachodnią o wysokości 108 m, odchyloną od pionu o 2 metry. Warty zobaczenia jest także kościół św. Mikołaja. Z dworca kolejowego do centrum idzie się około 5 minut, a w centrum bardzo ładna zabudowa, malownicze uliczki, Muzeum Lüneburga oraz Muzeum Soli. W pobliżu parki krajobrazowe Lüneburger Heide oraz Südheide z rozległymi wrzosowiskami. Gorąco polecam.

Lüneburg

Lüneburg

Uelzen – miłośnicy kolei powinni wysiąść choćby na kilkadziesiąt minut, aby zobaczyć dworzec kolejowy wyglądający jak z baśni. Do bajek i baśni nawiązuje także wnętrze dworca. Stare Miasto leży 3 minuty piechotą od dworca kolejowego; tworzy je kilka ulic o ładnej, zadbanej zabudowie.

Celle – miasto liczące około siedemdziesiąt tysięcy mieszkańców. Stare Miasto rozpościera się niedaleko zamku przebudowanego w 1583 r. na rezydencję. Częścią zamku jest gotycka kaplica przebudowana w stylu manieryzmu przez Martina de Vosa, który namalował w niej 76 obrazów. Bardzo ładnie wyglądają stojące w centrum charakterystyczne domy szachulcowe. W ostatnich latach zainstalowano także tak zwane „Mówiące Latarnie”. Warto zobaczyć Muzeum Sztuki i Muzeum Garnizonowe w dawnych koszarach. Do centrum miasta z dworca kolejowego idzie się około 2 kilometry. Na dworcu, jak i po drodze podczas mojej wizyty nie było toalet publicznych (ogólnodostępną toaletę znalazłem dopiero na zamku).

Celle

Celle

Hanower – duże miasto, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia i ważny węzeł kolejowy. Większość zabytków została zniszczona podczas drugiej wojny światowej. Część odbudowano, jednak miasto nie zachwyca. Poza centrum atrakcją są Ogrody Królewskie z Pałacem Welfów i Pałacem Herrenhausen, siedziba uniwersytetu, ewentualnie kilka zabytków sakralnych oraz ogród zoologiczny. Dworzec kolejowy o pięknej elewacji leży w centrum miasta – pieszo dojdziemy między innymi do ogromnego Nowego Ratusza z lat 1901-1913. Miłośnicy muzeów mogą w Hanowerze zwiedzić Muzeum Sprengel w Hanowerze, otwarte w 1979 roku, jedno najważniejszych niemieckich muzeów sztuki XX wieku, Muzeum Dolnej Saksonii z wystawami poświęconymi sztuce, przyrodzie oraz akwarium, czy Muzeum Historyczne. Najładniejszym miejscem w centrum jest ulica Kramerstrasse z zachowaną zabudową szachulcową. Wrażenie robią także ruiny kościoła Aegidienkirche.

Bahnhofstrasse

Ulica Dworcowa – zabudowa typowa dla Hanoweru

Kierunek Lubeka

Ahrensburg – w północnej części miasta znajduje się zamek wodny (Wasserschloss Ahrensburg) z charakterystycznymi białymi ścianami. Zamek zbudowany został pod koniec XVI wieku w miejscu starego średniowiecznego dworu obronnego. Obecnie mieści się w nim muzeum.

Lubeka – miejsce warte odwiedzenia ze względu na liczne zachowane zabytki gotyku. Dawna stolica Ligi Hanzeatyckiej. Najważniejsze zabytki położone są w obrębie Starego Miasta, więc zwiedzanie centrum można zwiedzać pieszo. Bez wątpienia należy zobaczyć najsłynniejszy ceglany ratusz w Niemczech, budowany od 1226 roku, Mengstrasse z malowniczymi gotyckimi kamienicami o fasadach zwieńczonych schodkowymi szczytami, Kościół Mariacki usytuowany na tyłach Rathausplatz, czy katedrę, której budowę rozpoczęto w 1173 r., za czasów Henryka Lwa. W drodze z dworca kolejowego do Starego Miasta przechodzi się przez Holstentor; odrestaurowaną średniowieczną ceglaną bramę. W środku mieści się muzeum poświęcone historii miasta. Inne interesujące muzea to Europejskie Muzeum Hanzy, Buddenbrokhaus poświęcone słynnemu pisarzowi Tomaszowi Mannowi oraz dzielnica muzeów St Annen. Jedna z dzielnic Lubeki – Travemünde – jest popularnym miejscem wypoczynku nad Morzem Bałtyckim.

Ratzeburg – w Lubece można się przesiąść na pociąg RE z Lubeki do Lüneburga. Pociągiem dojedziemy do miasteczka Ratzeburg położonego na wyspie jeziora Grosser Ratzeburger See, połączonego ze stałym lądem trzema groblami. W 1154 roku Henryk Lew założył tu biskupstwo, później w Ratzeburgu rezydowali książęta Lauenburga. Symbolem miejscowości jest romańska katedra ufundowana przez Henryka Lwa z okazji założenia biskupstwa. Do katedry przylega średniowieczny klasztor z II połowy XIII wieku z bardzo dobrze zachowanymi freskami.

Pociągiem z Hamburga

Lubeka

Pociągiem z Hamburga – Kierunek Kilonia

Kilonia – miasto w dużej części zniszczone podczas drugiej wojny światowej. Miejsce, gdzie zaczyna się Kanał Kiloński. Ważny port. Pod względem architektonicznym wygląda przeciętnie; można pospacerować po nabrzeżu (Schweden Kai), zobaczyć ratusz i kościół św. Mikołaja z chrzcielnicą i gotyckim ołtarzem. Znacznie lepiej Kilonia wypada pod względem oferty muzealnej, w mieście znajdziemy szereg interesujących muzeów, między innymi Muzum Morskie, Muzeum Zoologii Uniwersytetu Kilońskiego, Muzeum Miejskie, czy Muzeum Geologii i Minerałów. 8 kilometrów na południe od miasta leży jeden z najciekawszych niemieckich skansenów w Molfsee (Freilichtmuseum Molfsee).

Kilonia

Kilonia

Kierunek Schwerin

Schwerin – piękne miasto położone wśród jezior przetrwało bez zniszczeń drugą wojnę światową. Starówka rozpościera się pomiędzy dworcem kolejowym a jeziorem Schwerin See. Najbardziej znanym zabytkiem miasta jest neorenesansowy zamek położony na wyspie na wspomnianym wcześniej jeziorze. Obecny wygląd zamek zawdzięcza przebudowie z lat 1845-1857. Projektanci inspirowali się renesansowymi francuskimi zamkami. Część pomieszczeń zajmuje Parlament Meklemburgii-Pomorza Przedniego, część zamku udostępniono dla turystów w ramach działalności Muzeum Zamkowego wystawiającego bogatą kolekcję dzieł sztuki. Można zwiedzić kaplicę zamkową, Salę Tronową oraz jadalnię. Zabytki w przyjemnym centrum miasta to ratusz, katedra, hala targowa z lat 1783-1785 oraz zabytkowe kamienice. Na obrzeżach miasta warto zobaczyć niewielki skansen i nieduże Muzeum Straży Pożarnej, ewentualnie ogród zoologiczny. W dzielnicy Zippendorf zlokalizowane są plaże.

Schwerin

Schwerin

Kierunek Stade

Stade – średniowieczne hanzeatyckie miasto. Zachowała się zabudowa Starego Miasta składająca się przeważnie z domów szachulcowych. Najpiękniejsza część Starego Miasta znajduje się przy Starym Porcie. W budynku Szwedzkiego Spichlerza (Schwedenspeicher) utworzono interesujące muzeum poświęcone historii Stade. Na wystawie stałej prezentowane są między innymi makiety miasta z różnych okresów. Wyróżnia się ratusz z 1667 r. z widocznymi wpływami holenderskimi w architekturze. Na jednej z wysepek nad rzeką Schwinge usytuowany jest mały skansen.

Kierunek Brema

Brema – duże miasto położone nad rzeką Wezerą, założone w 787 roku. Z pięknego dworca kolejowego do Starego Miasta idzie się 10 minut, można także podjechać tramwajem. Najważniejsze zabytki leżą przy rozległym rynku o nieregularnym kształcie. Majestatyczny ratusz (Bremer Rathaus) pochodzi z XV wieku, w latach 1609-1612 został przebudowany w stylu renesansu wezerskiego. Przed ratuszem stoi 12-metrowy posąg słynnego rycerza Rolanda. Nad Starym Miastem góruje katedra św. Piotra, jednym z symboli miasta jest Pomnik Czterech Muzykantów nawiązujący do baśni braci Grimm. Zwraca uwagę bogato zdobiony Dom Cechowy (Schütting) zbudowany w stylu niderlandzkiego manieryzmu, dawniej miejsce obrad kupców miejskich. Ładnym miejscem jest najstarsza dzielnica miasta Schnoor; labirynt uliczek, przy których stoją XV- i XVII-wieczne budynki z muru pruskiego. Z licznych muzeów należy wymienić położone poza centrum Focke Museum prezentujące historię i kulturę Bremy od średniowiecza do czasów współczesnych. Daleko od Starego Miasta leży także centrum nauki o Ziemi i kosmosie Universum Bremen. Tuż przy dworcu kolejowym można spędzić czas w Overseas Museum istniejącym od 1891 r. i poświęconym kulturze krajów zamorskich.

Kierunek Husum

Husum – ładne miasto położone na trasie pociągów Hamburg Altona – Westerland, położone na wattach morskich. Doskonałe miejsce na spacer wśród niskich zabytkowych budynków. W mieście działa kilka niedużych muzeów, między innymi North Frisian Maritime Museum or the North Sea Museum Husum. Most important building is the St. Mary’s Church, one of the most important Classicist buildings in Schleswig-Holstein.

Powiązane artykuły:

Kolej w Niemczech – przewodnik dla pasażerów

-> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Stworzenie i aktualizacja takiego artykułu to wiele godzin pracy. Jeśli informacje okażą się przydatne w planowaniu podróży, możesz mnie wesprzeć drobną darowizną, co umożliwi mi utrzymanie i rozwój strony, a także da mi motywację do pracy nad portalem utrzymującym się tylko z dobrowolnych datków czytelników.

Brema

Brema

%d bloggers like this: