Kolej na Podróż

Pociągiem z Kolonii – 21 miejsc na wycieczkę jednodniową

Kolonia to jedno z największych niemieckich miast, tłumnie odwiedzane przez turystów za sprawą pięknej katedry położonej tuż przy głównym dworcu kolejowym i śródmieście z licznymi atrakcjami turystycznymi. Kolonia to także ważny węzeł kolejowy. Dzięki dogodnym połączeniom z resztą regionu i kraju można zaplanować wycieczki jednodniowe pociągiem z Kolonii po niemal całym regionie oraz do sąsiednich krajów.

W artykule wymieniłem tylko najważniejsze miejsca, do których da się dojechać pociągami regionalnymi (S-Bahn, R, RE) z Kolonii w ciągu dwóch godzin w jedną stronę. W Kolonii zatrzymują się liczne pociągi międzynarodowe, dzięki czemu można szybko dojechać na przykład do Paryża, Brukseli, czy Amsterdamu, jednak napisanie artykułu z listą takich pociągów, byłoby dla mnie zbyt czasochłonne.

Pociągiem z Kolonii – kierunek Akwizgran

Langerwehe (fakultatywnie) – na terenie miejscowości można zobaczyć Muzeum Ceramiki. W najbliższej okolicy znajduje się kilka wartych odwiedzenia zamków, na przykład Laufenburg (4 km), prywatny zamek Holzheim, który można oglądać tylko z zewnątrz, własnością prywatną jest także zamek Merode (widoczny zza płotu). W pobliskim Wenau (5 km od dworca) atrakcją turystyczną jest klasztor premonstratensów z początku XII wieku. W okolicy dużo miejsc na spacery wśród zieleni.

Stolberg (fakultatywnie) – miasto liczące około 57 tysięcy mieszkańców, położone kilka kilometrów od Akwizgranu. Można pospacerować po Starym Mieście. Najważniejszy zabytek to zamek wzniesiony na początku XX wieku w miejscu średniowiecznej twierdzy, obecnie siedziba Muzeum Krajoznawczego. Inne muzea w Stolbergu to Muzeum Huty Cynku oraz Muzeum Medycyny i Farmacji. W okolicy liczne rezerwaty przyrody i tereny spacerowe.

Akwizgran – miasto przy trójstyku granic niemieckiej, belgijskiej i holenderskiej. Symbolem Akwizgranu jest katedra z lat końca XVIII wieku, wzorowana na bazylice San Vitali w Rawennie. Zwiedzający mogą obejrzeć skarbiec katedralny. Najcenniejszy eksponat to Krzyż Lothara (Lotharkreuz) z około 1000 roku. Bardzo ładnie wygląda ratusz z 1330 roku, warto też zobacz Elisenbrunnen, klasycystyczną pijalnię wód mineralnych z lat 1822-1827 położoną blisko katedry.

Zachowały się dwie majestatyczne bramy miejskie Ponttor (blisko katedry) oraz Marschiertor (blisko dworca kolejowego). Wizytę można zakończyć w Międzynarodowym Muzeum Prasy, natomiast miłośników sztuki zainteresuje położony poza centrum Suermondt-Ludwig-Museum z bogatą kolekcją dzieł sztuki. Warte odwiedzenia jest także Couven Museum – odrestaurowany dom z II połowy XVII w. ze zrekonstruowanymi wnętrzami mieszczańskimi.

Verviers (fakultatywnie) – belgijskie miasto liczące 55 tysięcy mieszkańców. Można zwiedzić Stare Miasto i kilka muzeów, między innymi Wool and Fashion Tourist Centre utworzone w dawnej fabryce.

Liege – duże miasto przeciętne pod względem architektonicznym. Można odwiedzić ze względu na jeden z najpiękniejszych współczesnych dworów kolejowych (Liege-Guillemins), cytadelę, z której rozpościera się panorama miasta, zabytki sakralne (kolegiata św. Denisa, bazylika św. Marcina, katedra św. Lamberta) oraz słynne schody na wzgórze z cytadelą. Z muzeów można polecić Muzeum Transportu Publicznego w Walonii, Muzeum Archeologiczne Archéoforum, Muzeum Życia w Walonii oraz Le Grand Curtius Museum, poświęcone głównie historii miasta.

Maastricht – jedno z najciekawszych holenderskich miast, mogące pochwalić się długą i bogatą historią. Ładne Stare Miasto, zachował się najstarszy holenderski kościół Sint Servaas Basilica z VI wieku. Liczne zabytkowe budynki, w tym ratusz na rynku głównym, jako ciekawostkę należy podać kościół z XIII wieku przekształcony w księgarnię. W dzielnicy Jekerkwartier można zobaczyć fragmenty zachowanych murów miejskich, zabytkowe domy i kościoły. W Maastricht znajdziemy kilka muzeów wartych odwiedzenia, między innymi Maastricht Museum, Muzeum Fotografii, słynne muzeum sztuki Bonnefanten Museum, Muzeum Historii Przyrody, czy Muzeum Druku (Museum Kapel van Verbeelding)

Pociągiem z Kolonii

Akwizgran

Kierunek Siegen

Blankenberg (fakultatywnie) – dwa kilometry od stacji kolejowej znajdują się dobrze zachowane ruiny zamku. W trakcie opracowywania artykułu wstęp był bezpłatny. Na stacji zatrzymują się tylko pociągi S-Bahn, pociągi RE przejeżdżają bez zatrzymywania się. Za zamkiem rozpościera się jedno z najmniejszych niemieckich miasteczek, gdzie zachowały się fragmenty murów miejskich oraz domy szachulcowe.

Schladern (fakultatywnie) – około 2 km od stacji znajdują się ruiny zamku i małe Muzeum Wsi w miejscowości Windeck.

Siegen (fakultatywnie) – miasto malowniczo położone wśród wzgórz nad brzegiem rzeki Sieg. W mieście znajdują się dwa zamki – średniowieczny Zamek Górny (Oberes Schloss) był wielokrotnie przebudowywany i wygląda na rezydencję. Na zamku mieści się muzeum, w którym można obejrzeć kilka obrazów Paula Rubensa, który urodził się w Siegen. Zamek Dolny (Unteres Schloss) to barokowy pałac zajmowany przez urzędy. 80% zabudowy miasta zostało zniszczonych podczas drugiej wojny światowej. Przetrwały głównie kościoły, z których najcenniejsze to kościół św. Mikołaja z XIII wieku oraz kościół św. Marcina z XI wieku.

10 kilometrów na zachód od Siegen leży Freudenberg ze słynnym osiedlem Alter Stecken z 1660 roku, składającym się z szachulcowych domów. W miasteczku warto zobaczyć również Muzeum Techniki. Dojazd autobusem.

Siegen

Siegen

Kierunek Koblencja

Troisdorf (fakultatywnie) – miasto przemysłowe. Unikatową atrakcją turystyczną jest Muzeum Książki Ilustrowanej. Rodziny z dziećmi mogą zwiedzić centrum nauki Explorado – Muzeum Przygody. Tuż obok działa Muzeum Historii Miasta i Przemysłu.

Bonn – duże miasto uniwersyteckie, dawna stolica Republiki Federalnej Niemiec. Miasto z interesującymi zabytkami i muzeami. Najważniejsze zabytki to barokowy Pałac Elektorski zajmowany przez Uniwersytet Boński, rokokowy Stary Ratusz z 1733 roku, willa Hammerschmidt (dawna rezydencja prezydentów Niemiec), katedra Minster. Stary Cmentarz w Bonn należy do najbardziej znanych cmentarzy w Niemczech. Ozdobą dzielnicy Poppelsdorf jest barokowy pałacyk Clemensruhe (1715-1718) z parkiem, obecnie własność uniwersytetu.

Na terenie dzielnicy uzdrowiskowej Bad Gotesberg, przyłączonej do Bonn w 1969 roku, wznoszą się ruiny zamku Godesburg. Z licznych muzeów najbardziej atrakcyjne dla turystów placówki to Muzeum Miasta Bonn, Muzeum Historii Republiki Federalnej Niemiec, Muzeum Minerałów Uniwersytetu Bońskiego i nowoczesne Muzeum Regionalne (LandesMuseum Bonn). Na peryferiach miasta warto przejść ścieżką w koronach drzew Rabenlay, zakończoną tarasem widokowym z piękną panoramą miasta.

Königswinter (fakultatywnie) – w okolicy miasta znajdują się liczne szlaki turystyczne po niezbyt wysokich górach Siegenbirge. Najbardziej znana góra to Drachenfels (321 m), na którą można wjechać najstarszą w Niemczech koleją zębatą. Na zboczu góry wznosi się neogotycki pałac Drachenburg z drugiej połowy XIX wieku, a na szczycie zachowały się ruiny zamku Drachenburg, gdzie według legendy Zygfryd zabił żyjącego tu smoka.

Bad Honnef (fakultatywnie) – popularne uzdrowisko, w którym dawniej mieszkał Konrad Adenauer. Miejscowość nazywana jest „nadreńską Niceą”.

Linz am Rhein (fakultatywnie) – miasteczko z ładnym centrum z domami z muru pruskiego i przyjemną atmosferą. Zachowała się Wieża Prochowa (Pulverturm), zamek w centrum miasta jest niedostępny do zwiedzania. Miejsce na kilkugodzinny, spokojny spacer

Koblencja – ważny port rzeczny przy ujściu Mozeli do Renu. Od czasów średniowiecznych do XIX wieku Koblencja była rezydencją biskupów trewirskich. Ośrodek przemysłowy, pod względem architektonicznym ustępuje zabytkowym miastom.

Największą atrakcją Koblencji jest Niemiecki Róg (Deutsches Eck), trójkątny cypel omywany przez wody Mozeli i Renu, przekształcony w plac licznie odwiedzany przez turystów z całego świata. W dawnej rezydencji komturskiej zbudowanej przez Krzyżaków mieści się Ludwig Museum z kolekcją dzieł sztuki, częścią dawnego krzyżackiego kompleksu Deutschherrenhaus jest bazylika św. Kastora.

Niedaleko mostu na Renie znajduje się majestastyczny Pałac Elektorski. Zabytki warte zobaczenia to kościół Najświętszej Marii Panny (Liebfrauenkirche), ratusz, kościół Jezuitów, kolumna Historiensäule oraz górująca nad miastem twierdza Ehrenbreitstein (Festung Ehrenbreitstein) stanowiąca fragment rozległych fortyfikacji z czasów pruskich. Z twierdzy można podziwiać panoramę miasta. Z muzeów należy wymienić Muzeum Kolejnictwa Deutsche Bahn, OWehrtechnische Studiensammlung Koblenz z bogatą kolekcją pojazdów wojskowych, Muzeum Sztuki (Mittelrheinmuseum) i Muzeum Renu.

Linz am Rhein

Linz am Rhein

Kierunek Brühl

Brühl – niedaleko dworca kolejowego położona jest jedna z najpiękniejszych rezydencji w Niemczech. Barokowy pałac Augustusburg powstał w latach 1722-1739 w miejscu dawnego Zamku Arcybiskupów. Pałac został uszkodzony podczas drugiej wojny światowej, po wojnie uszkodzoną część odrestaurowano. Zwiedzanie pięknych wnętrz z przewodnikiem. Dwa kilometry dalej warto zwiedzić zbudowany w tym samym czasie Pałacyk Myśliwski Falkenlust. Popularną atrakcją dla rodzin z dziećmi jest zlokalizowany na peryferiach miasta największy w regionie park rozrywki Phantasialand.

Kierunek Münster

Solingen – miasto znane z produkcji noży i ostrzy. Do tradycji nawiązuje największa atrakcja turystyczna miasta, Deutsches Klingermuseum poświęcone nożom i narzędziom do cięcia od średniowiecza do czasów współczesnych. W mieście można zwiedzić Muzeum Plagiatu Przemysłowego oraz zwierzyniec.

Wuppertal – miasto przeciętne pod względem architektonicznych, warte odwiedzenia ze względu na unikatową kolej podwieszaną Schwebebahn. Ozdobą miasta jest przepiękna sala koncertowa. Można także zwiedzić muzeum sztuki Von der Heydt-Museum w budynku dawnego ratusza oraz Muzeum Biblii. Z Wuppertal warto podjechać pociągiem do Neviges, gdzie blisko stacji kolejowej znajduje się barokowy kościół pielgrzymkowe z cudownym obrazem Matki Boskiej.

Münster – piękne miasto odbudowane po ogromnych zniszczeniach wojennych. Centrum miasta przypomina bardziej Holandię niż Niemcy. Kilka minut piechotą od dworca rzuca się w oczy bardzo ładna rezydencja Erbdrostenhof – dwór rodziny Erbdrosten zbudowany w połowie XVIII wieku. Najważniejszy zabytek w centrum to katedra św. Pawła.

Największe wrażenie na zwiedzających robi zegar astronomiczny z namalowaną mapą świata. Niedaleko katedry stoi Stary Ratusz odbudowany po bombardowaniu w czasie drugiej wojny światowej i zaadaptowany na muzeum. Plac przy ratuszu to Prinzipalmarkt – wąski, długi plac wzdłuż którego można podziwiać zabytkowe kamienice. 3 kilometry od centrum znajduje się chyba najpiękniejsze miejsce w Münster – budynek administracyjny Westfalskiego Uniwersytetu Wilhelma otoczony przez park z ogrodem botanicznym. Z centrum do tego miejsca prowadzi promenada – szeroka aleja przeznaczona dla rowerzystów, a po bokach dwa wąskie chodniki dla pieszych. Nad brzegiem jeziora Aasee utworzono nieduży skansen, ogród zoologiczny oraz Muzeum Przyrody z Planetarium.

Münster

Münster

Kierunek Düsseldorf

Düsseldorf – tętniące życiem miasto uniwersyteckie, w ostatnich latach, dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę miejską, popularne wśród turystów. Jedno z największych niemieckich miast. Niewielkie Stare Miasto zostało niemal zrównane z ziemią podczas drugiej wojny światowej. Z zabytków należy ratusz z lat 1570-1573, Wieżę Zamkową przypominającą o zniszczonym zamku, kościół św. Andrzeja oraz kolegiatę św. Lamberta. Blisko Starego Miasta rozpościerają się zadbane ogrody Hofgarten. Atrakcją turystyczną jest promenada nad Renem, można wykupić rejs promem po rzece. Koniecznie należy wjechać na taras widokowy wieży telewizynej Rheinturm (taras znajduje się na wysokości 168 metrów, wieża ma 240 m wysokości). W dzielnicy Medienhafen nowoczesne budynki mieszają się ze starą zabudową. W Düsseldorfie działa dużo muzeów, najważniejsze z nich to Muzeum Miasta, Muzeum Filmu, Muzeum Teatru oraz kilka muzeów sztuki.

Powiązane artykuły:

Kolej w Niemczech – przewodnik dla pasażerów
Euregioticket Mass Rhein – przewodnik dla pasażerów

-> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Stworzenie i aktualizacja takiego artykułu to wiele godzin pracy. Jeśli informacje okażą się przydatne w planowaniu podróży, możesz mnie wesprzeć drobną darowizną, co umożliwi mi utrzymanie i rozwój strony, a także da mi motywację do pracy nad portalem utrzymującym się tylko z dobrowolnych datków czytelników.

Düsseldorf

Düsseldorf

%d bloggers like this: